MiDDELBURGSCHE COURANT. N°' 138. Dinsdag 29 iUigustus. 1865. Editie van Maandag avond 4 uren. NOTIFICATIE. VEE-ZIEKTE. De gedeputeerde staten van Zeeland, Overwegende dat in dit rijk, even als in Engeland zich eene besmettelijke ziekte onder het rundvee heeft geopenbaard, welke het nemen van maatregelen tegen hare verspreiding noodzakelijk maakt. Gelet op art. 19, alsmede op artt. 2, 4 en 18 van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der long ziekte onder het rundvee in deze provincie; doen te weten, dat door hen, in hunne vergadering van heden, is vastgesteld hetgeen volgt: Art. 1. De bepalingen van bet reglement tot voorko ming van de verspreiding der longziekte onder het rund vee in deze provincie, zijn ook op voorschrevene ziekte van toepassing. A>-t. 2. Alle bijzondere vergunningen, door gedepu teerde staten, krachtens art. 18 van voorschreven regle ment, verleend, worden ingetrokken, zoodanig dat de in- en aan voor van rundvee alleen en uitsluitend zal mogen plaats hebben aan de kaaijen der havens van Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Tholen, St. Philipsland, Goes, Fort Bath, Colijnsplaat, Breskens, Neuzen en Walzoorden, alsmede, voor zoo veel het uit België ingevoerd wordende, rundyee betreft, langs al de door deu koning, tot den invoer van accijns-vrije goederen in de rechterlijke kan tons Sluis, Oostburg, Axel en Hulst aangewezen kanto ren, wegen en heerbanen. Art. 3. Het verder vervoer van de in voorschrevene havens enz. aangevoerde runderen zal niet mogen plaats hebben dan op bijzondere vergunning van den heer commissaris des konings in deze provincie, of van de door denzelve nader aan te wijzen burgemeesters. Dit besluit treedt in werking met den dag zijner afkondiging. Hetzelve zal door de zorg van burgemeester en wet houders in al de gemeenten der provincie worden aange plakt, terwijl hetzelve voorts in het Provinciaal blad zal worden opgenomen, en afdrukken van hetzelve zullen worden gezonden aan het provinciaal gerechtshof, den procureur-generaal bij dat hof, en, door diens tusschen- komst, aan de ambtenaren van het openbaar ministerie bij de arrondisseraents rechtbanken en aan de kanton rechters in de voormelde kantons; voorts aan den provin cialen directeur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen in Zeeland, aan den komraandeeren- den officier dur maréchaussée in dit gewest, en aan den provincialen veearts der eerste klasse te Middelburg, ter mededeeling, elk wat hem betreft, aan de daarbij betrok ken ambtenaren, brigades-kommandanten en erkende veeartsen. Gegeven te Middelburg, den 25 Augustus 1865. De gedeputeerde staten voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. S. VAN DER SWALME, Griffier. afkokdigiac. LONGZIEKTE. De commissaris des konings in dc provincie Zeeland, Gelet op het besluit van gedeputeerde staten vau den 25 dezer, no. 81, (Provinciaal blad no. 76), en op art. 4 van het reglement tot voorkoming van de verspreiding der longziekte onder het rundvee in Zeeland, (Provin ciaal blad no. 108 van 1851); Heeft goedgevonden, met intrekking van de dezer- zijdsche besluiten van den 19 Februari 1857, A. no. 739, (Provinciaal blad no. 23), van den 23 Mei 1861, A, no. 6139/2 van den 31 dier maand, A, no. 6398/2, (Provinciaal blad no. 61) en van den 14 Junijongstleden, A. no. 6864/', (Provinciaal blad no. 57), te bepalen: dat de vergunning tot het vervoeren van rundvee, op de in art. 4 van het bovenvermeld reglement bepaalde wijze, zal worden verleend, voor het vee aangebracht in de haven van Vlissingen, door den burgemeester dier gemeente; in de haven van Zierikzee, door den burgemeester dier gemeente; in de haven van Tholen, door den burgemeester dier gemeente; in de haven van St. Philipsland, door den burgemeester dier gemeente; in dc haven van Goes, door den burgemeester dier gemeente; in de haven van Fort Bath, door den burgemeester dier gemeente; in de haven van Colijnsplaat, door den burgemeester dier gemeente; in de haven van Breskens, door den burgemeester dier gemeente; in de haven van Neuzen, door den burgemeester dier gemeeute; in de haven van Walzoorden, door den burgemeester van Hontenisse; voor het vee uit België, ingevoerd wordende in de gemeenten Sluis, St. Anua ter Muiden en Heille, door den burgemeester van Sluis; in de gemeenten Eede en St. Kruis, door den burge meester van Aardenburg; in de gemeenten IJzendijke en Waterlandkerkje, dooi den burgemeester van IJzendijke; in de gemeenten Sas van Geut, Philippine, Overslag, Westdorpe en Zuiddorpe, door deii burgemeester van Sas van Gent; en in de gemeenten Clinge, Koewacht en St. Jansteen, door den burgemeester van Hulst; blijvende het verleenen van vergunning tot vervoer van het in de haven van Middelburg aangebracht vee, aan den commissaris des konings voorbehouden. Dit besluit zal in het Provinciaal blad worden geplaatst en, door de zorg van burgemeester en wethouders, in al de gemeenten der provincie afgekondigd en aangeplakt worden. Voorts zullen afdrukken van hetzelve worden gezon den aan de burgemeester van Vlissingen, Zierikzee, Tholen, St. Philipsland, Goes, Fort Bath, Colijnsplaat, Breskens, Neuzen, Hontenisse, Sluis, Aardenburg, IJzen dijke, Sas van Gent en Hulst ter uitvoering en aan den provincialen directeur der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen in Zeeland, aan den kommandeerenden officier der koninklijke maréchaussée in dit gewest en aan den provincialen veearts der eerste klasse te Middelburg, ter mededeeling, elk voor zoo veel hem aangaat, aan de bij de zaak betrokkene ambtenaren, brigade-koramandanteu en erkende veeartsen. Middelburg, den 26 Augustus 1865. De Commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. öitincnlanö. Middelburg 28 Augustus. De commissaris des konings in Zeeland, die voor een tweetal weken verschillende gemeenten in Zuid Beveland bezocht, bracht jl. Donderdag ook een bezoek aan de vier gemeenten van het eiland Noord-Beveland. Te Axel is het belastingstelsel aldus geregeldTe be schikken over 4/5 gedeelten van de opbrengst der rijks belasting op het personeel (verder geene opcenten op dat artikel te heffen). 40 opcenten op de grondbelas ting voor de gebouwde, 10 op die voor de ongebouwde eigendommen. Een hoofdelijke omslag tot hoogstens 3,500 gulden. De voorstellen van burgemeester en wethouders aan den raad der gemeente Zaltbommel betreffende de rege ling van het belastingstelsel, naar aanleiding van de wijziging der gemeentewet, strekkende: 1. om te be schikken over 4/5 van de opbrengst der personeele be lasting; 2. tot heffing van 40 opcenten op de grondbe lasting der gebouwde eigendommen; 3. van tien opcenten der ongebouwde eigendommen, en 4. tot voortdurende heffing der belasting op de honden. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Eindhoven, welke moet plaats hebben omdat de heer mr. J. B. Bots de benoeming tot kantonrechter te Helmond heeft aan genomen, zal geschieden op Dinsdag 12 September a., en de herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag 26 Sep tember daaraanvolgende. Deheer Thorbecke, minister vanbinnenlaudschc zaken, is Zaturdag namiddag van zijne buitenlandsche reis in de residentie teruggekeerd. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat het, ter beteugeling der in den omtrek van Delft en Schiedam uitgebroken veeziekte, noodzakelijk is dat ten spoedigste tot het nemen van alle gepaste maatregelen worde overgegaan heeft goedgevonden1. aan eene commissie op te dragen in de gemeenten waar de ziekte zich geopenbaard heeft of vermoed wordt, het rundvee te inspecteeren en de gemeentebesturen behulpzaam te zijn in het naleven der verplichtingen, bij het wetboek van strafrecht opgelegd; 2. tot leden dier commissie te benoemen de heereDF. C. Hekmeijer, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; C. A. W. van Hoorn, vee arts te Arasterdam; A. J. Montens, veearts te Zeven bergen J. B. Snellen, veearts te Moordrecht; L. Swart, vee arts te BarendrechtF. F. Weitzel, veearts te Amersfoort 3. aan de leden dier commissie de heeren: F. C. Hek- me ij it, L. Swart en F. F. Weitzel op tedragen,gezamen lijk met den heer G. J. Hengeveld, leeraar aan's rijks veeartsenijschool, reeds bij dispositie van den 18 dezer daartoe uitgenoodigd, denaard dier ziekte na te gaan en daarover, en tevens over de maatregelen, te nemen om verspreiding tegen te gaan, rapport uit te brengen. Uit Scheveningen schrijft men ons, 25 Augustus: „Ik zet mijn verslag voort, waar ik gisteren staakte, omdat ik het feestmaal wilde bijwonen. De school was voor het diner, dat te 4-£ uren zou aanvangen, sober ge decoreerd, vrij eenvoudig en leelijk. Eene draperie van nationale kleuren was van de wanden aangebracht en tegenover de plaats, waar Z. K. H. de prins-voorzitter zon aanzitten, het Nederlandsche wapen. Te 5 uren kwam Z. K. H. in de feestzaal. De eerste vijf toasten waren officieel; no. 1 werd op Z. M. den koning inge steld door den heer P. Regout, vice-president; no. 2 door den waarnemenden burgemeester, Collot d'Escury, op Z. K. H. den prins, die in levendige bewoordingen no. 3 op 's Gravenhage en Scheveningen uitbracht; no. 4 was van den heer S. J. van den Bergh, een dichtstuk Te Scheveningen; no. 5 van graaf van Limburg Stirum. Nu volgde de beurt aan niet ingeschreven sprekers. De heer London, commissaris des konings, opende de reeks met een toast op den band tnsschen Nederland en Oranje; daarop brak ieders nationaal of poëtisch gevoel los minstens tien toasten volgden; de heeren van Stolk Cz., uit Amsterdam, ds. Verhoef, van Scheveningen, baron Rengers, de heer van Assen, van Leeuwarden, de heer de Jacqu, van Scheveningen, de heer Ploos van Amstel, van Amsterdam, de heer Prenyt, uit Geervliet en meer voer den het woord. Er werd lang en te veel getoast, zelfs te veel voor 250 gasten. „Eindelijk stond Z. K. H. op en begaf zich naar zijn Pavilloen op het duin. Daar had men de volksspelen, zakloopen, mastklimmen enz. inmiddels kunnen zien, waarbij zich de muziek van bet corps hoornblazers deed hooren. De menigte was door het nu droog geworden weder uit de residentie komen opzetten en d-uizenden bevonden zich op het strand. „Z. K. H. ontving de feestgenooten op het Pavilloen; er werd hun een keur van ververschingen aangeboden. Na eenigen tijd verscheen eene deputatie van 26 Scbe- veningsche meisjes, waarvan een den prins vrijmoedig en goed toesprak, hetgeen Z. K. TI. beantwoordde. Z. K. EL prins Hendrik was inmiddels ook daar verschenen. Eene serenade van de muziek van het regement dragon ders werd nu van wege de gemeente de vorstelijke per sonen gebracht,. „Inmiddels was het duister geworden. Maar eene zee van licht herschiep het strand in vollen dag. De naald werd door Bengaalsch vuur verlicht. De geheele estrade schitterde in den vollen glans van duizende lampions. Het hotel Zeernst. was eveneens geïllumineerd. Op het strand brandden ruim 500 teertonnen. Een scheepje in zee was geheel verlicht; het was herdoopt onder den naam van Het dankbare volk en loste telken tien minuten schoten. Al de villa's op het duin schitterden van licht. In de tribune deed de muziek van bet grenadiercorps zich hooren. Op het groot stedelijk badhuis die van het gewone corps, versterkt door vele artisten. „Op veie plaatsen was in het dorp en in de villa's langs den weg eene illuminatie ontstoken. Vooral de woning van den heer Maas was smaakvol met kaarslicht tusscheu groen opgeluisterd. „Ontelbaar was de menschenmassa die zich in het dorp en langs het strand bewoog. Tot laat in den avond nam het volk deel aan het feest, dat in goede orde afliep. „Zaturdag middag geeft de hoofd commissie aan Z.K.H. een banket in de Oude Doelen." «cnoeniingeii cm Siesluiten. consulaten. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer G. Ruscheweyk, als consul van Nederland te Rosario; en benoemd tot consul van Nederland te Buenos-Ayres, de heer J. J. M. Lieste. Kerknieuws. Van den algemeenen kerkeraad der hervormde gemeente te Utrecht is een open brief uitgegaan tot de algemeeoe kerkeraden der hervormde gemeenten in Nederland. Hij behelst een beklag over de, ook in hare besturen zoo als de kerkeraad dat uitdrukt diep gezonken vader- landsche kerk, en knoopt daaraan achtereenvolgens de

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1