MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 136. Zaturdag 1865. 26 Augustus. Editie van Vrijdag avond 4 uren. üliddelburg 25 Augustus. In het nommer der Staatscourant van gisteren is opgenomen de tekst en vertaling van het tusschen Nederland en Frankrijk op den '7 Juli 1865 gesloten tractaat van handel en scheepvaart, overeenkomstig koninklijk besluit van 12 Augustus jl., bepalende de plaatsing in het Staatsblad. Te Domburg is, met 17 van de 32 uitgebrachte geldige stemmen, tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Barthel Verhage, in de plaats van den heer J. Yerhage, die heeft verklaard de op hem in Juli jl. uitgebrachte benoeming niet aan te nemen. Te Eede is, in de plaats van den heer J.F.Verstrate, die heeft bedankt, tot lid van den gemeenteraad geko zen de heer C. L. Dhondt, met 10 van de 19 geldige stemmen. Voorts waren 7 stemmen uitgebracht op den heer C. Dhondt en 2 op den heer P. Martens. De garnalenvangst op de Zeeuwsche stroomen schijnt tegenwoordig voor de Arnemtiidsche visschers een goed middel van bestaan op te leveren. Dagelijks komen talrijke hoogaartsen met eene min of meer groote lading te Breskens, waar Belgische kooplui met honden en paardenkarren ze ingepakt op hunne wagens laden en naar Brugge, Gent, Brussel en Ostende vervoeren, in welke plaatsen zij voor 20 cent per pond en minder, naar gelang der grootte, gretig aftrek vinden. De Ostendsche en Blankenbergsche visschers zijn over die concurrentie hunner Hollandsche collega's weinig in den schik en schijnen démarches te doen om de garna len met zeker invoerrecht belast te krijgen. Krachtens art. 310 der wet van 28 Augustus 1851, regelende de onteigening ten algemeenen nutte, en vol gens bepaling van den rechter-commissaris to Goes, in zake den staat der Nederlanden tegen 1. den heer Adriaan Kakebeeke Jz., grondeigenaar te Goes; 2. den heer mr. Jean Frangois Bijleveld van Serooskerke, bur gemeester van en wonende te Middelburg, als in huwelijk hebbende vrouwe Adriana Maria Vcrsluys; en 3. Jan Pieterse Glerum, landbouwer, wonende te Schore, zijn de processen-verbaal, opgemaakt door de in dezen be noemde schatters ter opneming der schade door de onteigening aan de eigenaren en derde belangheb benden te veroorzaken, van de bij vonnissen der recht bank te Goes van 30 Juni 11., nader kadastraal omschre ven landerijen enz., gelegen onder de gemeenten Krabbendijke, Schore, Kloetinge en Goes, ten behoeve van den te leggen staatsspoorweg van Bergen op Zoom naar Goes, op den 23 dezer ter inzage van partijen en derde belanghebbenden gedurende veertien dagen ter griffie van gemelde rechtbank nedergelegd. De gedenknaald te Scheveningen is gisteren onthuld. Z. K. H. prins Frederik hield eene toespraak, waarin hij onder anderen de hoop uitdrukte dat, nu de gedenknaald gereed is, het monument te 's Hage in het najaar van 1867 ook voltooid zal zijn en evenzeer de nationale am bachtschool door hem moge worden tot stand gebracht. Na dank te hebben gebracht voor de ondervonden mede werking, uitte Z. K. H. de beste wenschen voor het volk, Nederland en Oranje. Nadat de onthulling had plaats gehad, richtte de prins het woord tot de betrekkingen van hen die aan de ge beurtenissen van 1813 een werkzaam aandeel hebben gehad, herdacht die oud-strijders, sprak de feestvieren den toe en ten slotte Z. M. den koning, die echter wegens uitlandigheid afwezig was. In verband met de reeds door de regeering gegevene voorschriften, zijn de verschillende inspecteurs over het loodswezen dezer dagen door den minister van marine aangeschreven, om bij het binnenkomen Yan schepen of stoombooten uit Engeland, wanneer aan boord dier vaar tuigen vee is ingescheept, daarvan dadelijk kennis te geven aan de plaatselijke autoriteit; zullende die schepen niet verder mogen worden opgeloodst, dan nadat die autoriteit daartoe machtiging zal hebben verleend. De voorstellen van burgemeester en wethouders aan den raad betreffende de regeling van het belastingstelsel der gemeente Leeuwarden, naar aanleid ng van de wijzi ging der gemeentewet, strekken: l.om te beschikken over 4/5 van de personeele belasting; 2. tot heffing van 40 opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigen dommen; van 10 opcenten op die der ongebouwde eigen dommen, en van 80 opcenten op het personeel3. tot voortdurende beffing der belasting op de tooneelver- tooningen; 4. tot heffing van een hoofdelijken omslag van ƒ75,000 (thans bedragende f 65,000). Maandag is te Breda de vijftiende algemeene verga dering der broederschap van candidaat-notarissen in Nederland gehouden. Zij werd door een groot aantal leden bijgewoond. De volgende algemeene vergadering zal te Middelburg plaats hebben. Uit Meppel schrijft men, 21 Augustus, het volgende aan de Amsterdamsche courant: Met 1 September a. zal hier eene inrichting geopend worden die, naar wij vermoeden, op nog weinig plaatsen bestaat, althans niet door het gemeentebestuur zal zijn in het leven geroepen. Onze gemeenteraad beeft name lijk, tot gemak van den handel, een ruimen keider doen maken, waarin elk recht heeft goederen in bewaring af te geven tegen een zeer geringe retributie. Behalve dat de handelaren van deze instelling veel geraak zullen hebben, erlangen de boeren het voorrecht om de goe deren, die zij niet kunnen afzetten, tot een volgende markt te kunnen opslaan, zoodat zij niet meer genood zaakt zullen zijn die naar hunne woonplaats terug te voeren. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer Vincent van Gogh, chef van het huis Goupel comp., tot het aannemen en dragen der versierselen van het ridderkruis van verdienste der Adolfs-orde, hem door Z. II. den hertog van Nassau geschonkenaan den heer J. B. Tetar van Elven, lid der koninklijke academie van beeldende kunsten te Amsterdam, tot het aannemen en draden der versierselen van de ridderorde van Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken; en aan M. II. van Lee, letterkundige, secretaris der Brabandsche commissie voor de oprichting van het Vondel-gedenkteeken te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Iftihar 3e klasse, hem door Z. H. den bey van Tunis geschonken. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der ge meente Ritthemde heer J. C. Lantsheer. schutterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den len luitenant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen J. W. Calten, wegens verandering van woonplaats. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen: van de 2e klasse de heer J. W. J. IJssel de Schepper, thans commies der 3e klasse; en van de 3e klasse de heeren J. Hoefhamer, J. W. Chevallier, A. Fichet en W. M. van Idsinga. Kerknieuws. De heer P. van den ÏÏoofakker Houtzagers, predikant bij de hervormde gemeente te Neuzen, beroepen te Oudewater, nam jl. Zondag afscheid van zijne gemeente met eene rede naar aanleiding van Joh. XVII11, mid delste gedeelte. De vercenigde doopsgezinde gemeente te Groningen heeft thans tot predikant beroepen den heer C. Corver, te Grouw. Marine en leger. De kapitein-luitenant ter zee G. W. F. Moeth, eerste officier aan boord van Zr. Ms. fregat met stoom vermogen Adolf Hertog van Nassau, wordt met den 10 September aanstaande op non-activiteit gebracht en met den 11 September daaraanvolgende vervangen door den kapi tein luitenant ter zee P. Toutenhoofd, thans non-actief. Met den 5 September aanstaande wordt de luitenant ter zee le klasse C. A. E. Fauchey, eerste officier op Zr. Ms. korvet Pallas, op non-activiteit gebracht, terwijl met den 6 September daaraanvolgende als zoodanig op dien bodem wordt geplaatst de luitenant ter zee le klasse J. D. J. van der Hegge Spies. De officier van gezondheid 2e klasse H. J. Nieuwkerk wordt met den 1 September aanstaande geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. (Staatscour.) Rechtszaken De arrondissements rechtbank alhier sprak gisteren o. a. twee vonnissen uit, houdende beide schuldig ver klaring aau: 1. beleediging met woorden jegens agenten der gewapende macht in de uitoefening hunner func- tiën,en 2. gewelddadigheid jegens agenteD der gewapende macht in de uitoefening hunner functiën. Het eerste vonnis gold Jannis le Fever, 48 jaren, boerenknecht te Waterlandkerkje, die, in den nacht van 15 Juli jl. in eene herberg in beschonken toestand ver- keerende, het noodig maakte dat de hulp der raaréchaus- sée werd ingeroepen om hem van daar te verwijderen. De maréchaussées verleenden de gevraagde hulp, doch zeer tegen den zin van den beklaagde, die hen uit schold voor „smeerlap" enz. en een hunner twee stooten toebracht. De rechtbank heeft hem, onder aauneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld wegens het eerste feit tot eene geldboete van ƒ8, en wegens het tweede tot gevangenisstraf van zes dagen, beuevens in de kosten. Het tweede vonnis betrof Bernardus Hulsenboom, 21 jaren, smidsknecht, die zich den 15 Juli 11. bevond in eene herberg te Hoofdplaat. In beschonken toestand verkeerende had hij tegen de tafel geleund en dienten gevolge eenige glazen gebroken. In zijne nabijheid bevonden zich de maréchaussées J. F. Bil en J. Her pes. Eerstgeraelde maande Hulsenboom aan tot ver goeding der toegebrachte schade, doch deze antwoordde in onzachte bewoordingen dat hij daartoe niet gene gen was en dit de maréchaussées niet raakte. Toen zij hem later wilden wegbrengen ten huize zijns broeders verzette de beklaagde zich daartegen, verwensehte de maréchaussées en bracht hun eenige schoppen, stompen en stooten toe; hij kon zich echter, zooals hij ter terechtzitting opgaf, van het gebeurde niets meer berinneren, doch wilde het evenmin ontkennen. De substituut-officier van justitie maakte den getuige J. F. Bil opmerkzaam op het onvoorzichtige om iemand die dronken is aan te manen tot herstel van schade welke hij in zijne dronkenschap heeft toegebracht; hij be weerde dat de maréchmssée beter zou hebben gedaan als hij den jongeling met rust had gelaten tot hij nuch- teren was, daar er vermoedelijk dan geen moeite zou zijn veroorzaakt en de beklaagde mitsdien dan ook niet we gens de hem nu ten laste gelegde feiten zou hebben moeten terechtstaan. De geringheid der mishandeling, de bekentenis van den beklaagde en de opgewonden toestand waarin hij destijds heeft verkeerd zijn door de rechtbank bij de schuldigverklaring als verzachtende omstandigheden aangenomen. Zij heeft hem veroordeeld tot eene geld boete van f 8 wegens het eerste feit en tot drie dagen gevangenisstraf wegens het tweede, alsmede in de kosten. Gemengde berichten. De cholera te Konstantinopel blijft aanhouden. Het aantal lijders vermeerdert, volgens een telegram van eergisteren, gemiddeld met vier honderd per dag. Het aantal sterfgevallen vermindert echter. De bevolking

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1