n r n en de scheepsdoctor had hem armen en beenen doen vastbinden en alzoo op het dek gelaten. De beweging van het schip had den ongelukkige echter in het water doen vallen. Men stopte onmiddellijk en liet een boot in zee brengen, doch hierbij viel de tweede stuurman in het water. Terwijl men dezen redde, verdronk echter de eerste persoon. Dit voorval maakte op de passagiers een zeer onaan- genamen indruk, welke nog niet geheel verdwenen was, toen omstreeks éen uur zich bet geroep van brand deed hooren. In een oogenblik waren alle passagiers op het dek en gedurende ecnige minuten heerschte er een onbeschrijfelijk tooueel van ontsteltenis en verwarring. Het gelukte echter aan den gezagvoerder en zijne onder geschikten eenigszins de orde te herstellen. Toen hij zich nu aldus kon doen verstaan, riep hij met luider stemme dat hij den eerste die niet aan zijn bevelen gehoorzaamde en in de reddingsbooten trachtte te gaan vóór de vrouwen en kinderen, zou neerschieten. Deze energieke houding had de gunstigste uitwerking en alle passagiers van de eerste klasse stelden zich dadelijk onder de bevelen van den heer Manning. Wel dra ontdekte men nu ook een schip in de verte, op hetwelk men met volle kracht aanstoomde, terwijl van minuut tot minuut kanonschoten werden gelost en de noodsignalen geheschen. De signalen werden weldra aan boord van het schip opgemerkt, hetwelk thans insgelijks koers zette naar de Glasgow. De wanhoop maakte daarop bij de passagiers op de pakketboot plaats voor hoopvolle vreugde. De gezagvoerder der Glasgow liet ïntusschen de booten in zee brengen. In een der nog hangende booten deed men voorts de aan boord zijnde dames plaats nemen, doch daar deze boot dreigde te kantelen, liet men ook deze eerst te water. De Rosamond, het schip hetwelk aan boord der Glasgow gezien was, naderde inmiddels en toen het op eene halve mijl afstands van de Glasgow was gekomen, werden de passagiers van dit schip op de Kosamond overgebracht. Zelfs een groot gedeelte van de bagage werd ook gered. De gezagvoerder Manning bleef tot op het. laatste oogenblik op de Glasgow en ver liet deze eerst, toen het voor- en achterschip in vlammen stond, zoodat niets meer te redden viel. De Rosamond bracht daaiop de schipbreukelingen naar New-York terug. Omtrent de oorzaak van den brand op de Glasgow verkeert men in het onzekere. Sommige meenen dat een der katoenbalen, waarmede de boot voor een klein gedeelte was geladen, door een weggeworpen lucifer vlam heeft gevat. Anderen meenen dat de katoen, even als hooi in sommige omstandigheden, van zelf in brand is geraakt. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 20 dezer: J. P. J. de Joncheere, jm. 29 j. met M. A. Tak, jd. 28 jaren. (Van 12 tot 19 Augustus.) Vlissingbn. Gehuwd: J. Onstein,jm. 38 j. met J. Lam- brecht, wed. van J. P. Verbrugge, 32 j. D. B. Byleveld, jm. 23 j. met D. P. Landmeter, jd. 21 j. Bevallen: J. de Lange, geb. Wanjon, z. T. J. Sieg- mund,geb. Haasen, z. OverledenL. Vos, jm. 20 jaren. Gobs. Gehuwd: K. Eijn,jm.22 j. met A. H. Stokmans jd. 30 jaren. BevallenK. Touw, geb. Snoep, z. J. K. van de Rafe laar, geb. van Rossurn, d. A. Zandee, geb. Geense, z. K. van Licre, geb. Barbier, d. J. van Hoorn, geb. van Loo, d. M. Dirkse, geb. Sanderse, z. A. Knieriem, geb. Schmidt, z. (levenl.) ZiERiKZEE. Gehuwd: L. van der Valk, jm. 23 j, met L. Slager, jd. 20 j. Bevallen: H. Forraenoij, geb. van Meurs, d. Iv. Ge- leijnse, geb. van Zuijen, d. J. II.Ribbens, geb. Viersma, z. C. L. Joppe, geb. van de Kreke, d. T. M. Koole, geb. Bal, z. Overleden: N. de Vos, d. circa 19 ra. J. Brandenburg, z. ruim 9 m. S. M. A. Schoonen, d. 2 j. H. van der Jagt., d. 3 w. W. den Dekker, z. 11 w. Thcrniometerstand 21 Aug.'s av. 11 u. 62 gr. 22 'smorg.7u.63gr.'smidd. 1 u. 71 gr. 'sav. 11 u. 62 gr. 23 's raorg.7 u. 64 'smidd,. 1 u. 66 gr. öuitcnlanö. Algemeen overzicht. De heer von Bismarck zegepraalt en Oostenrijk kan slechts den grooten terugtocht van Ga9tein betreuren! Dit is do uitroep van de Ost-Deutscbe Post na de laatste gebeurtenissen te Salzburg. „De heer Bloome zegt dit dagblad op ironischen toon heeft eene bewonderens waardige strategische kenuis aan den dag gelegd, terwijl hij den zoo moeilijken terugtocht in de gebergten van Gastein aannam. Onbetwistbaar zal die terugtocht een der roemrijkste bladzijden in Oostenrijk's geschiedenis uitmaken. Het zijn toch altijd terugtochten, die, van Xenopbon at tot Morean,de glorie der groote veldhecren hebben uitgemaakt. Het is waar dat de terugtocht van den heer Bloome niet die der tien duizend is, maar waarschijnlijk zullen wij in eene nabij zijnde toekomst de terugkomst der zes duizend aanschouwen, namelijk die der Oostennjksche brigade Kalik uit de hertogdom men." Het is zeer wel mogelijk dat de Ost-Deutsche Post hare voorspelling door de toekomst zal bewaarheid zien. Dat de thans tusschen Oostenrijk en Pruisen gesloten overeenkomst op de bevolking der hertogdommen een zeer ongunstigen indruk moet maken is vrij natuurlijk. De Oostenrijksche dagbladen zien dit ook in en lichten de houding van Oostenrijk, met het oog hierop, op deze en dergelijke wijze toe. „Oostenrijk aldus lezen wij in een onder Oostenrijkscben invloed staand dagblad te Hamburg kan zich, ten opzichte zijner houding, de handen in onschuld wasschen. De concessiën door de regeering te Weenen aan Pruisen gedaan werden drin gend vereischt door den tegenvvoordigen politieken toe stand van het keizerrijk. Dat de bevolking der hertog dommen zich alzoo aan haar provisioneel lotondervverpe, daar zij zich kan troosten met de gedachte dat Oostenrijk in haar eigen belang heeft toegestemd in het scheppen van den toestand, welke haar thans te wachten staat. Met dergelijke absurditeiten mag thans de Elbe-bevolking zich troost» n. ïntusschen wenscht zij reeds meer en meer het Deensch bestuur terug, maar het berouw komt hier te laat. De Kreuzzeitung beweert dat bij deze nieuwe regeling een einde gemaakt wordt aan de woelingen der partij van prins Fredcrik van Augustenbnrgen de twee vorsten van Oostenrijk en Pruisen de eenige sonvereinen van de Elbe-hertogdommen zullen zijn en blijven. Eene bedrei ging tegen de kleinere Duitsche staten dal zij zich zei ven te gronde zullen richten door langer oppositie te voeren tegen Oostenrijk en Pruisen besluit dit artikel. Men zal zich herinneren dat hertog Frederik van Augnsteaburg zijn outslag had gevraagd als majoor in het Pruisisch leger. Koning Wilhelm heeft dit thans verleend. Het Frankfortsch dagblad heeft eenige nadere tijdin gen ontvangen omtrent liet oproer, op 15 Augustus te Bucharest uitgebarsten. Daaruit blijkt dat de oproer lingen, die het stadhuis hebben vernield, voor het groot ste deel Bulgaren, Serviërs en Grieken zijn geweest, die welgewapend waren. De hoofden der oproerlingen hadden het voornemen om vorst Kusa vervallen te verklaren van de kroon en al zijne goederen verbeurd. Sedert 15 Au gustus is de rust niet vers! oord geworden in de hoofdstad van vorst Kusa, doch hetgaruisoen is voor het grootste gedeelte in de katernen geconsigneerd, terwijl eene sterke troepenafdeeling buiten de poorten der stad gekampeerd ligt. De hoofdstraten worden overigens door patrouilles doorkruist en op verschillende punten zijn piketten van dorobantzes gestationneerd. Eindelijk staan dag en nacht aangespannen veldstukken gereed met caissons, wel voorzien van mitraille. De kiezers in het Fransch departement des Landes hebben eergisteren hun plicht gedaan. Dank zij de intri ges van de autoriteiten aldaar en de omkooping van Victor Lefranc door de regeering, hebben van de negen en dertig duizend kiezers omstreeks acht en twintig duizend den graaf Watevvskl tot afgevaardigde gekozen en hem alzoo den toegang verschaft tot president van het wetgevend lichaam. Eergisteren morgen is het Engelsch eskader, uit ge pantserde schepen bestaande, hetwelk Cherburg heeft bezocht, te Brest op de reede gekomen. Het Spaansch dagblad Epoca verklaart thans te kun- i nen verzekeren dat het bezoek van keizer Napoleon en j keizerin Eugenie aan koningin Isabella weldra te Zarauz I zal worden afgelegd. Het nieuw conflict tusschen de Spaansche regeering en den door haar vrij verklaarden staat St. Domingo, naar aanleiding van de niet-uitvoering der gesloten overeen- komst, schijnt hare oplossing thans, door de houding van het bestuur dier bevolking, nabij te zijn. De Spaan- I sche regeering zou ten minste naar een nieuw voorwend- sel moeten zoeken om den geld en manschappen ver- slindenden oorlog in die gewesten te kunnen hervatten. In de Spaansche provincie Catalonië hebben weder carlistische woelingen plaats gehad. Door de krachtige maatregelen van de autoriteiten is echter de rust voor- loopig weder hersteld geworden. De wervingen voor het pauselijk leger, waarin men eene daad van adhaesie zag aan de tusschen Frankrijk en Italië gesloten conventie tot ontruiming van het pauselijk grondgebied, hebben stoffe geleverd vooreen artikel in het officieel orgaan, Giornale di Roma. Daarin wordt verklaard dat deze onderstelling ten eenenmale onjuist is en de regeering te Rome niet in het allerminste van hare aangenomene beginselen zal afwijken. Bovenbe doelde wervingen hebben volgens dit dagblad slechts de strekking om de opengevallen plaatsen in de gelederen van het pauselijk leger aan te vullen. In Griekenland heerscht al wederom eene ministerieele crisis. De minister van binnenlandsche zaken heeft zijn ontslag ingediend. Voorts wordt uit Athene het overlij den gemeld van den oud-president-miuister, den heer Mavrocordato. De Belgische legerafdeeling in dienst van keizer Maximiliaan van Mexico, heeft op 16 Juli, vereenigd met eene divisie keizerlijke soldaten, op een guerilla-opper- hoofd, Arteaga, eene overwinning behaald. DeBelgische dagbladen maken hiervan natuurlijk melding als van een glansrijk wapenfeit. De belangrijkheid van het gevecht is intusschen op tc maken uit de omstandigheid dat van de Belgen slechts een luitenant en tien manschappen buiten gevecht werden gesteld en van de.Mexicaansch-keizerlijke afdecling twaalf manschappen. Volgens rapport van den kolonel Vandersmissen waren van de zijde der republie- keinen „tusschen drie en vierhonderd man gesneuveld, terwijl honderd vijf en zestig krijgsgevangen werden gemaakt." Uit Mexico wordt gemeld dat de keizerlijke troepen, onder bevel van den generaal Lopez, eene overwinning hebben behaald op eene republikeinsche troepenafdee ling, aangevoerd door den generaal Cortinaz. De laatste verloor daarbij driehonderd man en heeft zich naar Texas begeven, alwaar hij thans nabij Brownsville ver blijf houdt. The New-York-Times spreekt de geruchten tegen, volgens welke de regceringte Washington een leger van tachtig duizend man naar de grenzen van Texas zou zenden, als vijandelijke manifestatie tegenover het Mexicaansch keizerrijk. Niet onduidelijk wordt echter door den Conrrier des Etats-Unis te kennen gegeven dat de tegenwoordige politiek van de Vereenigde Staten tegenover Mexico grootendeels aan den invloed van den heer Seward is toe te schrijven. Mocht deze dus altreden, dan zou de toestand weldra eene geheale verandering kunnen ondergaan. Op verlangen van den in Texas bevelvoerenden gene raal Brown der Unietroepen, heeft de keizerlijk-Mexicaan- sche kominandant te Matamoras, Mejia, alle materieel en krijgsbehoefte, welke in der tijd door de Zuidelijken aan hem waren verkocht, teruggegeven. Overigens meldden de lijdingen uit het hoofdkwartier der troepen van de Vereenigde Staten in Texas, dat in het leger zeer vele koortsen heerschten, welke vele slachtoffers maken. De laatste tijdingen omtrent den oorlog tusschen Bra zilië en Paraguay waren onbelangrijk. Er had nog geen enkel gevecht van eenige beteekeuis plaats gehad. ifctijbingm. Te Vlissingen zijn in de haven gekomen de Nederlandsche galjootschepen Twee Gebroedersgezagv. H. Persoon; Franpois, gezagv. A. van Eijk, en Adriana Franciscogezagv. J. van Eijk, alle met steenkolen be stemd voor die stad. €)anöcLsbmcl)tm. Rotterdam 21 Augustus. De aanbiedingen van mee krap vermeerderen aanzienlijk, doch slechts tot aanmer kelijk lagere prijzen zijn enkele zaken te doen, daar de stemming voortdurend flauw blijft. Goede onberoofden 1864 zijn thans a f 19.j te noteeren, in oud goed is niets te doen. De qualiteit der nieuwe racine is zeer goed; eene partij werd A f 16 te koop aangeboden. In ons vorig bericht stond „raap", lees „racine." f.raaumarkicii enz. Amsterdam 21 Augustus. Tarwe en gerat hooger. Raapolie op zes weken f 44*. Lijnolie op zes weken 36$, Prijzen Van elleclen. Amsterdam 22 Augustus 1865. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2* pet. 61$ /ïitn rlifA HitA 51 721- dito dito dito 3 72* dito dito dito 4 96$ Aand. Handelmaatschappij 4). 147 België. Certificaten bij Rothschild 24 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 99* Certific. Hope co 4 Oblig. dito 1855,6e serie 5 dito dito Leeniug 1860 4* 85* 88 Aand. spoorweg m Polen. Schatkistobligatiën 4 60 Oostenrijk. Obligatiën metalliek b dito 1847/1852 2* 30$ dito rente Amsterdam b m dito nationale 5 64 3 844 Italië. Leening 1861 b r Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 39 dito3 thans 2 j 39$ Amortisable schuld 46H Portugal. Obligatiën 1853 3 dito 1856—1862 3 461* Griekenl. Turkije. H 46$ Vereeu.Stat. dito (1882) <2i Illinois. 7 76 Mexico. dito 3 23 rV Grenada. dito afgestempeld M Venezuela a 15 Hj- 2lïmcrtcntim. Den 21 dezer beviel voorspoedig van een welgescha pen Zoon, P. M. DIKKENBERG— SCHEFFER. Eenige en algeraeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon H. P. J. POT, geboren STEP. Oost-Souburg, 22 Augustus 1865. Het Kindje, den 24 Juli jl. geboren, werd ons heden door den dood ontnomen. Middelburg, J. J. BELLINGWOUT. den 21 Augustus 1865. E. H. BELLINGWOUT, S c höom a n.j--• Heden overleed, op den leeftijd van twee/®|^een hajf jaar, ons geliefd jongste Kind, JOHAN COJ®ELIS.<> Dr. J. C. DE »PJ. N. E. DE ïr4g, i kiwïm»,'

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3