trof hetzelfde lot, en eindelijk is, wat een vorige brand nog van de stad Rossieni had overgelaten, door een nieuwen brand zoo ten eenenmale verwoest, dat zij denkelijk niet weder opgebouwd, maar door de inwoners ■verlaten zal worden, om zich te Jaurburg aan de Niemen -te vestigen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. Augustus 1865. Wind. - so 1 e 21.4. i 0.61 11 21.4-0.(53 1162 0 83 13 34- 0 62 10.08 0 67 10 85 0.72 10 86 0.70 10 70 bewolkt, en regen, lichtbew. bew. reg. bew. betrokk. regen, bew. buiig reg. d. w. bew. buiig regen, bew.buiig 1 bew.reg. lichtbewolkt. Thcrmomeierstaml. 20 'smorg.7 u.60gr.'8rai(ld.l u. 69 gr. 'sav. 11 u. 61 gr. 21 's morg.7 u. 64 's midd. 1 u. 67 gr. VERSLAG VA!V GEDEPUTEERDE STATEN BETREKKELIJK DE.Y TOESTA .VD »EIt PROVINCIE ZEELAND OVER 1864. Volgens gewoonte stippen wij uit genoemd verslag weder enkele bijzonderheden aan. De bevolking nam in den loop des jaars 1864 met een getal van 1906 zielen toe. Deze vermeerdering, hoewel niet meer dan ruim éen ten honderd bedragende, moet evenwel aanzienlijk geacht worden, uithoofde hare oor sprong alleen te zoeken is in bet grooter getal geborenen, in vergelijking met dat der overledenen, terwijl boven dien het getal van hen die de gemeenten metterwoon verlieten, dat van hen die zich in dezclven vestigden, met 351 te boven gaat. Archieven en bibliotheek. Het oudarchief werd verrijkt met eene collectie oude charters, aangekocht op eene verkooping der letterkundige nalatenschap van jhr. Rethaan Macaré te Utrecht, ten bedrage van 113 stuks, waarvan bij onderzoek gebleken is, dat 43 stuks meer hij zonder tot verschillende andere gewesten van Neder land en België betrekkelijk waren, en deze dan ook tot eventueelen ruil kunnen bestemd blijven, doch dat de 70 overigen tot de geschiedenis van dit gewest, en wel tot het grafelijk tijdvak, kunnen gerekend worden te behoo- ren. Een uitvoerige opgave toont voorts aan dat de 'werkzaamheden tot ordening van het oude archief regel matig worden voortgezet. Omtrent het nieuw archief valt niets bijzonders te melden. De bibliotheek werd verrijkt met 303 boekdeelen, als door aankoop 141, ten geschenke 150, in bruikleen 12; zij werd door 57 personen 121 malen bezocht. Aan 36 personen werden 92 keeren boeken uitgeleend. Betrekkelijk de financiën teekenen wij alleen hier op dat de pachtprijzen der tollen op de provinciale wegen over het tweede haltjaar 1864, ten gevolge van den gun- stigen uitslag der jongst gehouden verpachting, f 452.50 meer hebben opgeleverd dan de raming; de passagegel den ten behoeve der havenwerken, f 22.50; de rechten voor het gebruik der steigers te Zijpe en te Wolphaarts- dijk, f 553.74, beide laatstcn ten gevolge van meer han delsverkeer enz. Medische policie. De sterfte-verhouding vau het jaar 1864 was 134,3 ongunstiger alzoo dan de vier vorige jaren. De oorzaken liggen voor de hand. Twee ziekten, welke reeds in 1863 heerschteu, te wetende pokken en de besmettelijke keelziekte, namen gedurende dit jaar toe in uitgebreidheid. Nationale militie en schutterijen. Bij de kaders van enkele bataillons schutterij bestaan vacaturen. Gebrek aan geschikt geacht personeel ter vervulling is daarvan de oorzaak. Gezamelijke oefeningen met de militaire garnizoenen te Middelburg en Vlissingen hebben wederom plaats gehad. Daarbij werd gelet op de bepalingen dei- wet, betredende de wapen-oefeningen en dienstverrich tingen der schutterden. Men gaat steeds voort met het nieuwe model van wapenrok [aan te schaffen en in ge bruik te stellen. Kerkelijke zaken. Het getal wettig bestaande kerkelijke gemeenten is in 1864 vermeerderd met de christelijke afgescheidene gemeente te Vlissingen, die een eigen leeraar beeft. Verdere veranderingen in het getal van die kerkelijke gemeenten zijn niet ter kennis van gedepu teerde staten gekomen. Het getal vau de daarbij dienst doende leeraars vermeerderde met evengemelde te Vlissingen, en met eenen vicaris, toegevoegd aan den roomsch katholieken desservant te Westdorpe. Onderwijskunsten en wetenschappen. Omtrent het lager onderwijs is o. a. door de schoolopzieners gerapporteerd: van het le schooldistrict: „Het onderwijs heeft in 1864 geene belangrijke verandering ondergaan; het ging weder langzaam vooruit en leverde stof tot tevreden heid op"; van het 2e schooldistrict„De toestand van het lager onderwijs in dit schooldistrict is over het geheel in het afgeloopene jaar dezelfde gebleven. In de behandeling van sommige leervakken moge bier en daar vooruitgang te ontdekken geweest zijn, in die van andere vakken was wederom geene verbetering te bespeuren"; van het 6e schooldistrict: „De toestand van het lager onderwijs bleef in 1864 ongeveer dezelfde als in 1863. Eenige vooruitgang moge er te bespeuren zijn, over 't algemeen valt op dien toestand nog niet te roemen". De schoolopzieners in het 3e en 4e schooldistrict mee- nen, mot het oog op het verlangen der regeering, dat slechts om de driejaren een vergelijkend overzicht, over den toestand van het lager onderwijs in het algemeen, in de verslagen worde opgenomen, waaraan ten vorigen jare gevolg is gegeven, zich ditmaal van algemeene be schouwingen te mogen onthouden, ook wat den toestand der afzonderlijke vakken betreft. Door den schoolopziener in het 6e schooldistrict wordt opgemerkt dat de omstandigheden, die aan ontwikke ling en verbetei-ing van het volksonderwijs in den weg staan (waaronder het kort en ongeregeld schoolgaan, vooral ten platte lande, eene voorname plaats inueemt), onmogelijk in een kort tijdsverloop verwijderd kunnen worden. In het geheel waren op het einde van 1864 iu de pro vincie 175 lagere scholen, zijnde 125 voor gewoon en 50 voor meer uitgebreid lager onderwijs. Van de eerste waren 11L openbare, 3 gesubsidieerde bijzondere, 11 niet- gesubsidieerde bijzondere; van de tweede 33 openbare, 3 gesubsidieerde bijzondere, 14 niet gesubsidieerde bij zondere. Bij de lagere scholen te zaraen waren161 hoofdonderwijzers, 114 hulponderwijzers, 125 mannelijke kweekelingen, 12 hoofdonderwijzeressen, 10 hulponder- wijzeressen, 7 vrouwelijke kweekelingen. Op de gezamenlijke scholen voor lager onderwijs be vonden zich op IS Januari 1861. 16 October 180*. mannel. vrouwel. mannel. ïrouwel. Openbare scholen10608 7811 7131 6206 Gesubsid. bijz. scholen 240 194 105 107 Nietgesub. 1021 921 870 801 11869 8926 8Ï06~ 7114 Tot vergelijking deelen wij hier ook de opgave mede der cijfers op dezelfde tijdstippen van het vorig jaar. IS Januari 1863. 15 October 1 863 mannel. ïrouwel. mannel. ïrouwel. Openbare scholen10412 7558 7010 5948 Gesubsid. bijz. scholen307 249 141 153 Nietgesub. 993 905 871 823 11712 8712 8022 6924 In liet 5e schooldistrict was éene openbare school meer, éene bijzondere minder dan in 1865; het getal bijzondere scholen in het 6e schooldistrict is met éene vermeerderd. In het 4e schooldistrict werd eene bijzondere school I opgeheven, maar daarentegen eene geopend. Het onderwijzend personeel nam in 1864 toe; dit gold 1 meer bijzonder bet personeel der hulponderwijzers cn 1 hulponderwijzeressen, vooral in het le schooldistrict. Den schoolopziener in het 4e schooldistrict kwam het voor dat het vroegere gebrek aan hulponderwijzers niet meer bestaat. De getuigenissen omtrent het onderwijzend personeel luiden over het algemeen bevredigend. De sedert lang aanhangige regeling der weduwenbeurs kwam tot stand; het daaromtrent in November 1864 door de staten genomen besluit is bij koninklijk besluit van 19 December goedgekeurd. Wordt vervolgd). Luitrnlanö. gen aan de aldaar vertoevende keizerin Elisabeth. In zake de Elbc-hertogdommen zij tevens gemeld, dat vol gens het te Kiel uitkomend dagblad, de echtgenoote van den pretendent Frederik van Augustenburg naar Coburg is vertrokken op verzoek van koningin Victoria, die zich, gelijk men weet, aldaar bevindt. De opening van den landdag van Croatië en Slavonië is door de Oostenrijksche regeering tot 9 October uitge steld. Men meent dat dit is toe te schrijven aan het ver langen van het ministerie om de opening van dezen landdag ten zelfder tijd te doen plaats hebben als die van den Hongaarschen. Eenigen tijd geleden werden de Fransche dagbladen, le Progrès, te Lyon verschijnende, l'Union de l'Ouest en le Courier du Dimauche bij ministerieel besluit voor eenige maanden geschórst, nadat zij vroeger reeds der- gel.jke administratieve straf hadden ondergaan na het ontvangen van twee waarschuwingen. Thans waren deze waarschuwingen echter niet voorafgegaan. Le Courrier du Dimanche diende daarop eene klacht, in bij den staats raad. Deze adviseerde tot vernietiging van het besluit des ministers en de keizer heeft dienovereenkomstig bij decreet eene beslissing genomen, welke aan ie Courrier alzoo de bevoegdheid verleent om weder te verschijnen. Mer verzekert dat le Courrier thans eene vordering tot schadevergoeding zal instellen. Overigens zijn de tijdin gen uit Frankrijk vjtj onbelangrijk. Het reeds medege deeld bericht dat keizer Napoleon met de keizerin naar Areneuburgis vertrokken wordt bevestigd. Verschillende ministers zijn naar de departementen vertrokken tot opeuiug der algemeene raden. Koning George van Griekenland zal zich over eenige dagen naar de Ionische eilanden begeven om aldaar gedurende een paar maanden, ver van de Grieksche woelingen, verblijf te houden. Hij heeft echter te kennen gegeveu dat hij dit reisplan zou opgeven als voor zijn vertrek zich een enkel geval van cholera in de hoofdstad mocht vertoonen. Uit Madrid wordt gemeld dat koningin Christiana zich, ouder gewoonte, weder bezig houdt met politieke kniperyen en intriges. Ditmaal schijnen deze te strekken om het tegenwoordig ministerie te doen vallen eu de progressistische partij aan het bestuur te brengen, zon der dat hierbij van eene algemeene revolutie sprake zou wezen. Uit Zuid-Amerika is met de laatste pakketboot de tijding aangebracht dat de opstandelingen in Peru zich bij verrassing van een groot gedeelte der voor Arica geankerde vloot hebben meestergemaakt. Dit voorval had te Lima de grootste ongerustheid veroorzaakt en men vreesde dat de regeering zich, bij de voortdurende uitbreiding van den opstand, niet lang meer zou kunnen handhaven. GEMEENTEBELANGEN. Alg emeen overzicht. Gisteren heeft de samenkomst der beide souvereinen van Oostenrijk en Pruisen te Salzburg plaats gehad. Bijzonderheden zijn ons daaromtrent nog niet bekend geworden. Het zal echter thans weldra moeten blijken of de berichten omtrent de tusscben Weenen en Berlijn gesloten overeenkomstjnist zijn. Volgens deze berichten zou Lauenburg bij Pruisen worden ingelijfd, waarvoor aan Oostenrijk eene schadevergoeding zou worden uitge keerd. Van de beide hertogdommen Sleeswijken Iiolstein zou voorts voorloopig het eerstgenoemde door een Prui- sischen commissaris en het laatstgenoemde door een Oostenrijkscheu commissaris worden bestuurd. Deze echt Duitsche toestaud zou met den echt Duitschen naam van definitief-provisioneelen toestand worden bestempeld. Heden zouden de keizer van Oostenrijk en koning Wilhelm naar Iscbl vertrekken om een bezoek te bren Hoofdelijke omslag is tegenwoordig het schrikbeeld, gedeeltelijk behoud van plaatselijke belasting het pallia tief door den gemeenteraad voorgesteld om dat schrik beeld eenigszins te neutraliseeren. Lieden, wien het nooit in de gedachten gekomen is om ua te cijferen hoeveel zij in de gemeentelasten dragen, worden er thans toe gebracht. Ook ik heb eens nage rekend en deel u het resultaat daarvan mede. Mijn gezin bestaat uit zeven personen (eene vrouw, 4 kinderen en eene dienstbode) met een belastbaar! inkomen van f 1500, een fatsoenlijk burgerbestaan, daf met overleg moet beheerd worden. Aan de gemeentelasten draag ik bij Opcenten grondlastenf 3.26 personeel7.50 Hoofdelijke omslag 18.82 Te zamen f 29.58 of ongeveer 2 pet. van mijn inkomen. Indirect betaal ik ongeveer als volgt: Gemaal 16 brood. p. week of 832 ad 2£ ct. f 20.80 Meel Vleesch 5 ffi per week 260 tl ad 4 ct. Vischcalcutatif Boter 2 tl per week104 tl ad 6 ct. Kaas 4 tl' per week26 H ad 24 ct. Azijn Wijn, per jaar20kan X 16,8oVact- Gedistilleerd, per jaar 26 kan x 19 A-■- ct. Steenkolen, per jaar 36mud Hout niet gebruiktfs$'. V'. *:\- Turf, per jaar 30tou^l0 cl, „^sjiOO Olie, per jaar-..60 kap x 2 ct. ,1.50 'Te zamen f 61.43 1.00 10.40 —.50 6.24 .65 -.174 3.374 5.15 8.64

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3