MIDDELBURG!? U R A N T. N°' 134. Dinsdag Editie van Maandag avond 4 uren. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend: dat op Vrijdag den 25 Augustas 1865, des namiddags te 2 uren, ten raadhuize dier gemeente, in het openbaar en onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad, zullen worden aanbesteed onderscheidene Jüchiïder- werken ten behoeve der gemeente in drie perceelen, waarvan het bestek en de voorwaarden ter lezing liggen ter secretarie der gemeente. De aanwijzing in loco zal geschieden des Woensdags voor de besteding des voormiddags te 10 uren, door den gemeente bouwmeester, bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Vlissingen, den 19 Augustus 1865. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. öinncnlanö. Middelburg 31 Augustus. Wij plaatsen over het algemeen geen ingezonden stukken, en wanneer wij al een enkele keer van den aangeuomeu regel afwijken, laten wij ons niet door willekeur, maar door beginselen leiden. Tot de redenen die ons van het plaatsen van bij dragen van anderen weerhouden liet is voldoende slechts deze eene reden hier op te geven behoort ook gebrek aan beschikbare ruimte, want wij zijn van oordeel dat als men iemand in een dagblad het woord laat, men ook de wederlegging moet opnemen. Waar men den schijn aanneemt het werktuig te zijn van vrije discussie, moet toch de werkelijkheid ook aan dien schijn beantwoorden. Maar op die wijze kan zoo licht een strijd ontstaan, tot welks open baarmaking wij ons blad niet leenen kunnen. Er zijn echter omstandigheden die uitzonderingen wenschelijk maken. Nu in onze gemeente zulke belangrijke aangele genheden te behandelen zijn, nu voor Middelburgss toekomst zoo veel op het spel staat, men denke aan het te hervormen belastingstelsel zou het ons zwaar wegen, indien wij oorzaak mochten zijn dat gedachten, waard om algemeen overwogen te worden, wellicht door ons toedoen werden terug gehouden of minder bekendheid kregen dan wen schelijk is. Wij hebben daarom besloten, voor zoo veel de omvang van ons blad gedoogen zal, onder de rubriek Gemeentebelangenook bijdragen van anderen op te nemen. Deze maatregel wenschen wij in ruimen zin toe te passen, en bij de beslissing omtrent het al of niet plaatsen van stukken, zullen wij dan ook niet in aanmerking nemen of zij met onze zienswijze overeenkomen of daarmede in strijd zijn. Niemand zal het echter onbillijk vinden, dat er met betrek king tot vorm en inhoud enkele eischen blijven bestaan, welke niet kunnen overschreden worden. Wij hopen echter daaromtrent de meeste toege vendheid aan den dag te leggen. flet Provinciaal blad no. 71 bevat eene circulaire van gedeputeerde staten aan burgemeester en wethouders der gemeenten in deze provincie, waarin mededeeling wordt gedaan van het koninklijk besluit van den 4 dezer, houdende verlenging van den termijn van heffing der plaatselijke belasting op het gedistilleerd tot ultimo April 1866. In de Staatscourant vau Zaturdag is opgenomen de wet van den 7 Augustus jl., tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor 1864. In het nommer van heden is opgenomen de wet van 7 Augustus jl., tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van oorlog, dienst 1865. Uit Zierikzee schrijft men ons dd. 19 dezer: „Een buitengewoon talrijk publiek bevond zich giste ren avond in de concertzaal ter bijwoning van het afscheidsconcert, dat door den heer Eisner, die gedu rende 12 jaren de betrekking van muziekdirecteur alhier had vervuld en uu naar Groningen vertrekt, werd gegeven. Verdienstelijke dilettanten, de mannenzang- vereeniging „Lnctor et Emergo" en de heer Ezerman, verleenden hunne welwillende medewerking. Behalve in de Abschiedsklange, solo-quartet van C. Eisner, bet- welk door den heer Eisner en drie zijner kinderen werd gezongen, sprak de concertgever ook nog een hartelijk afscheidswoord tot het publiek, hetwelk met een dikwijls herhaald Er lebe hoek! door de mannenzangvereeniging werd beantwoord. Ten slotte bracht de voorzitter dier zangvereeniging aan den heer Eisner welverdiende hulde en ontboezemde de beste wenschen voor zijn geluk. De toonkunstminnaren alhier zien hem met leedwezen ver trekken." Naar men verneemt, heeft de minister van binnen- landsche zaken eene nitnoodiging gericht aan de bestu ren van de verschillende groote nijverbeidsvereenigingen en maatschappijenten einde hem personen voor te dragen, waaruit hij de leden van de commissie voor Nederland zal kiezen, die de belangen van onze nijver heid op de wereldtentoonstelling, in het volgend jaar te Parijs te houden, zal hebben te behartigen. Uit Utrecht schrijft men ons: „Weldra zal de verbetering, in de lokalen der acade mische bibliotheek alhier aangebracht, voltooid zijn. Van de negen zalen, waaruit het oudere gedeelte dier lokalen bestaat, heeft de eerste, die tot vestibule inge richt wordt, eene verdieping gekregen, terwijl de drie volgende aanmerkelijk hooger opgetrokken en van ruime gaanderijen voorzien zijn. Uit de genoemde vesti bule leidt eene trap naar deze nieuwe gaanderijen, welke daarenboven in gemeenschap staan met die van de groote zaal, waarmede het bibliotheeksgebouw eenige jaren geleden verrijkt werd. Het geheel is met smaak ingericht. De bogen tusscben de verschillende zalen zijn ongeschon den bewaard gebleven, zoodat de schoone harmonie van het gebouw niets geleden heeft. Door de aangebrachte vergrooting der localiteit wordt eene dringende behoefte vervuld. Doet deze behoefte zich later op nieuw gevoelen, dan is er gelegenheid om ook de vijf achterste zalen, op dezelfde wijze alsde overige, van gaanderijen te voorzien." De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten tot overname der gasfabriek en tot hare exploitatie door de gemeente. Men zal tot dat einde eene leening aangaan van 160,000 a 5 pet. Benoemingen en hesluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer dr. S. A. Buddingh, gepensioneerd predikant van de hervormde gemeente te Batavia, laatstelijk belast met eene algemeene inspectie betreffende de protestantscbe kerk en het schoolwezen in Nederlandsch Indië, tot het aannemen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. koninklijke militaire academie. Op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. M. P. Lindo uit zijne betrek- 1865. 22 Augustus. king van lector le klasse in de taal en letterkunde met den personeelen titel van hoogleeraar by de koninklijke militaire academie. consulaten. Erkend en toeglaten als consul van België te Padang de heer B. H. Strieker. Kerknieuws. Te Cats, classis Goes, is tot predikant beroepen de heer S. G. Geertoema Beckeringh, kandidaat by het provinciaal kerkbestuur van Groningen. Landbouw enz. De Staatscourant van Zaturdag bevat het volgende verslag van de verwachtingen van den oogst in de pro vincie Zeeland: „De tarwe is, met uitzondering van de vreemde soorten, den winter goed doorgekomen. Ook de langdurige droogte heeft aan dit gewas weinig schade toegebracht. Men vleit zich met eene tamelijk ruime opbrengst; het stroo is, zoo als dat van de meeste halmvruchten, kort ge bleven. „De rogge is door de droogte weinig uitgestoeid en zal weinig stroo opleveren. De hoedanigheid van het graan is echter voldoende; men rekent op een middel- matigen oogst. „De wintergerst stond op vele plaatsen dun te velde. Van het beschot koestert men dan ook geene groote verwachting. „De zomergerst belooft eene ruimere opbrengst. „De haver is door de droogte zeer kort gebleven; eene redelijke opbrengst wordt echter van dit gewas te ge- moet gezien. „De opbrengst van paardenboonen zal waarschijnlijk slechts matig zijn, vooral in Zuidbeveland, waar de plant op het laatst van haren groei sterk door honigdauw is besmet geworden. „De erwten hadden, ten gevolge der scherpe droogte, veel van de aardvloo te lijden, zoodat op vele plaatsen het blad te veel was afgeknaagd. Zij herstelden zich later wel, doch niet genoegzaam om een voldoend stroogewas te kunnen opleveren, terwijl ook de peulzetting door de droogte werd tegengewerkt. Ook de luis heeft het hare toegebracht tot het vooruitzicht op eene minder dan middelmatige opbrengst. „Ook van het koolzaad zal de opbrengst beneden het middelmatige blijven. Het had vau het afwisselend win terweder veel te lijden, en werd door de vroegtijdig in gevallen warmte en de daarmede gepaard gaande droogte in zijne groei gestremd, kwam ontijdig in den bloei en vertoonde zich veelal in een ziekelijken toestand, terwijl het op vele plaatsen bovendien door de aardvloo zeer werd geteisterd. „De groei van het vlas was slecht door de droogte bet had veel van de insecten te lijden. Vele perceelen zijn omgeploegd, terwijl het overblijvende algemeen ge kweld werd van kwade toppen. Dit gewas moet dan ook grootendeels als mislukt worden aangemerkt. „De winter heeft op de twee- en driejarige meekrap nadeelig gewerkt. Ook werd de tweejarige door de rups gekweld, zoodat men op geene voordeelige opbrengst rekent. „Bij het planten der jarige mee zijn vele kiemen dooi de droogte afgestorven. Zij staat thans zeer goed en geeft eene goede verwachting. „Aan de aardappelen wordt tot nog toe weinig of niets van de bekende ziekte bespeurd. De knol is over het al gemeen klein, de planten zijn echter goed bezet en be loven eene meer dan middelmatige opbrengst. „De graslanden hebben veel door de droogte geleden vele weiden waren reeds kort na den weidegang geheel kaal. Zulks beeft, ofschoon het vee er over het algemeen zeer welvarend uitziet, toch een nadeeligen invloed op de opbrengst van bet zuivel gehad, terwijl er ook te weinig voedsel was voor eene gulle ontwikkeling van het jonge vee. „Men vleit zich met eene gunstige opbrengst van het nagras, alsmede van de klaver- en andere vocderge- I wassen."

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1