den 8 dezer de officier van administratie le klasse C. H. P. de Jonge, laatst behoord hebbende tot het eska der in Oost-Indië en onlangs in Nederland teruggekeerd. Ter vervanging van de luitenants ter zee H. P. van Boneval Faure en H. van Goens voornoemd, worden met den 1 September aanstaande geplaatst de luitenants ter zee le klasse P. J. Buijskes, non-actief, en die der 2e klasse H. Dijserinck, van het wachtschip te Willemsoord. Met den eersten September aanstaande worden de navolgende officieren geplaatst, als: op Zr. Ms. wacht schip te Helievoetsluis: de luitenant ter zee le klasse W. Maas Geesteranus; de luitenants ter zee 2e klasse K. O. van der Veen, A. J. Willekens, C. A. Bosch en D. G. Brand; op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord: de luitenants ter zee 2e klasse J. Loots en F. A. J. P. van Alphen; op Zr. Ms. wachtschip te Arasterdam: de lui tenants ter zee 2e klasse J. J. Le Fèvre de Montigny, J. G. J. Spanjaard en H. J. R. Sutherland; op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen: de luitenant ter zee 2e klasse W. J. H. de Kanter en de officier van gezondheid 2e klasse N. van Terveenop Zr. Ms. koatschip te Rotter dam: de luitenants ter zee 2e klasse R. T. du Cloux, gedetacheerd bij het departement van marine, ter ver vulling der betrekking van adjudant van den minister, en M. Rochussen. Gemengde berichten. Zaturdag avond omstreeks 9 uren ontstond te Zierikzee brand in een schuur van S. van de Velde in de Iïoogenmolenstraat. De brandweer en de schutterij waren spoedig toegesneld. Men was den brand omstreeks 11 uren meester, ofschoon gedurende den geheelen nacht toch met blnsschen werd voortgegaan. Aan de pogingen der brand weer en aan het stille weder is hette danken dat de brand zich bij de schuur heeft bepaald en het woon huis slechts een weinig beschadigd is. In den aanvang liet het zich aanzien, dat ook de belendende perceelen, waaronder ook het hervormd diaconie armgesticht, dat slechts door een brandspuithuisje daarvan gescheiden was, in brand zou geraken. Gelukkig is men voor dit onheil bewaard gebleven. Des namiddags was in de schuur nog een partij vlas gebracht, aan een ander toe- behoorende en niet verzekerd. Het gebouw, de granen en gereedschappen zijn voor brandschade verzekerd, ook de beestialen en meubelen, welke laatste echter gered zijn. De oorzaak is onbekend. De justitie doet onder zoek. De crimineele rechtbank te Londen zal zich weder met een zeer treurig onderwerp hebbeu bezig te hou den. Men heeft namelijk ontdekt dat een werkman, die eene getrouwde vrouw tot bijzit had, Dinsdag drie harer kinderen en Woensdag ook haar met nog een vierde kind van het leven heeft beroofd. De dader is in handen der justitie. Eenigen tijd geleden is in Frankrijk een geval van bigamie bekend geworden, datevenwel straffeloos moest blijven. De dader had na twee of driejaren zijne vrouw verlaten en zich elders neergezet, waar hij weêr in het huwelijk trad. Twaalf jaren later stierf zijn eerste vrouw. Hij keerde herwaarts terug en trad ten derden male in het huwelijk. Zijn tweede vrouw achtte zich de eerste en klaagde hem aan. Men wist niet van het eerste huwe lijk; de beklaagde had er niemand over gesproken, om dat hij zijne zaak reeds slecht genoeg waande. Tot zijn geluk echter deelde hij het zijn advocaat mede. Na de leziDg der acte van beschuldiging concludeerde deze tot dadelijke in vrijheid stelliDg van zijn cliënt en wel op de navolgende gronden: Mijn cliënt is geen bigaam. Hij is het twaalf jaren geleden geweest, toen bij de eerste getuige huwde. Die bigamie echter kan wegens de ver jaring niet meer gevolgd worden. Door die verjaring echter is niet opgeheven de nietigheid, die het gevolg is van de bigamie. Mevrouw dus is niet de wettige echt genoot van mijn cliënt en is het nooit geweest. Hij heeft baar verlaten; daartoe was hij ten volle gerechtigd. Hij is in het huwelijk getreden, ook daartoe had hij het regt. Alleen zijn laatste huwelijk is van waarde; mevrouw heeft geene bevoegdheid om eene vervolging te doen instellen en de beschuldiging mist allen grond. Het openbaar ministerie beeft dien ten gevolge de beschul diging ingetrokken. Bij de laatste academie feesten te Weenen is aan eenige personen de doctorstitel honoris causa aangeboden. Op de daartoe strekkende voordracht kwamen ook voor de Pruisische afgevaardigden Verchow, Gneist en Waldeck. Deze namen werden echter door het Oostenrijksch minis terie geschrapt. Een aantal studenten aan de univer siteit te Weenen hebben thans een brief gericht aan die heeren, waarin zij verklaren steeds de liberale houding dier afgevaardigden te zullen waardeeren en immer de diensten zullen erkenneD, door hen aan de wetenschap bewezen. Zaturdag avond heeft in het théatre du Vaudeville te Parijs het nieuwe drama „Les deux soeurs" van de Girardin fiasco gemaakt. Er werd zoo geweldig gefloten, dat ieder ten slotte hooren en zien verging. De Presse zelve, moet, alhoewel zij het orgaan van den heer de Girardin is, bekennen, dat het stuk gevallen is, maar het schrijft dat uitsluitend toe aan cabaal van de zijde der vrienden van Dumas (dezoon). Werkelijk hoorde men van verschillende kanten den kreet opgaan: Vive Dumas! Afgescheiden van mogelijk cabaal acht men dit drama toch maar voor een kortstondig bestaan bestemd, al ware het alléén om het slot, waarbij een gehoond echtgenoot den verleider zijner vrouw met een pistoolschot neder- velt en zich onmiddellijk daarna zelf een kogel door den kop jaagt. Het gordijn valt op die twee lijken, zonder dat men verder verneemt welk lot den overigen bescho ren is. De toeschouwer moet zich het slot van het drama zelf denken en dat heeft velen mishaagd. Oorspronkelijk was het drama dan ook eene acte langer. Als de gehoonde echtgenoot zich doodgeschoten heeft, wordt de ander, de minnaar, weder levend. Het schot had hem slechts licht gewond! De politie snelt toe en neemt hem in hechtenis als de vermoedelijke moordenaa# van den ge- hoonden echtgenoot. De slotscène speelt dan voor het hof van assises, waar een Berryer van het maaksel des heeren Girardin er in slaagt de vrijspraak van den be schuldigde te verwerven, die daarop met de weduwe van den gehoonden echtgenoot in het huwelijk zal treden, maar door haar daarin belemmerd wordt, doordien zij den inhoud van een flescbje met strychnine of Pruisisch zuur binnen slikt en zich alzoo door een ontijdigen dood aan de armen onttrekt van hem die haar minnaar was tijdens bij het niet mocht wezen. Dit slot vond men zoo zonderling, dat de directie den heer de Girardin verzocht het te wijzigen. Hij schrapte daarop de geheele laatste acte en zóo komt het dat het stuk nu eindigt met de twee pistoolschoten en den minnaar de gelegenheid fei telijk ontnomen is, om in eene latere acte van den dood te herrijzen. --In de nabijheid van Högnös in de Zweedsche pro vincie Schoonen, heeft men eene aardoliebron ontdekt. Het aantal gevallen van cholera te Konstantinopel blijft steeds vermeerderen. Op 2 Augustus bedroeg het aantal overledenen gedurende dien dag drie honderd vier en tachtig. Ten gevolge van dezen toestand beeft de stad een doodsch aanzien, daar alle zaken stil staan. Onder de benoemingen in het legioen van eer gisteren morgen, 15 Augustus, door den Franschen moniteur medegedeeld, behooren die van den heer Baudin, vertegenwoordiger van Frankrijk aan het Neder- landsche hof, tot groot-officier en die van mr. Lachaud, advocaat te Parijs, tot ridder. Dezer dagen is de heer Adams te Manchester met een ballon, die den naam van Garribaldi droeg, opgestegen en na slechts weinige minuten boven de stad te hebben gezweefd, weder nedergedaald in een der voorsteden. Nauwelijks ncdergekomen werd hij overvallen door een troep Ieren, bij wien de naam van Garribaldi eene bij zondere antipatie opwekte, zij bragten dan ook groote schade toe aan den balion, en den luchtreiziger gelukte het ter naauwernood te ontkomen aan deze anti-garibal- diaansche demonstratie. Morgen wordt koning Leopold van België te Os- tende verwacht, alwaar hij eenigen tijd zal vertoeven. De vrienden van den vroegeren president der Amerikaansche zuidelijke staten, de heer Jefferson Davis, te New-York, hebben eene meeting gehouden om gelden te verzamelen ten einde een raadsman voor den beschul digde te kunnen kiezen. Als verdediger zal thans optre den de heer John O'Conner. Dezer dagen vermaakten zich eenige heeren op een landgoed in den omtrek van Zwolle met kegelen, gym nastische oefeningen, schermen enz., toen een hunner een paar jongetjes zag die met een oud cavallerie-pistool speelden en dat voorwerp in kinderhanden minder gepast achtende, hun hetzelve ontnam en op een bank neder- legde. Een der heeren van de partij, die ook gezien had dat de jongetjes met het pistool speelden en daarom meende dat het ongeladen was, nam het in handen en dreigde er schertsende een ander mede, die zich tot zijn geluk achter een boom plaatste, want op het zelfde oogeoblik knalde een schot en een der takken van den boom viel ter aarde. Het pistool was met een kogel geladen, die er zeker al eeuigen tijd moet hebben opge zeten, daar het door de jongetjes op een weinig bezocht gedeelte van het huis tusschen oud ijzer gevonden was. Zaturdag op den middag vertoonde zich zulk eene ontelbare menigte ooievaars boven Breda, dat de lucht als het ware zwart was. Zij trokken allen naar het Zuiden. Er wordt te Parijs eene maatschappij georganiseerd, die eene dienst van stoom-omnibussen tusschen Parijs en de omstreken wil inrichten. Nu het gelukt is, meldt de Industrieel, om marmer zeer schoon en donker te kleuren, worden er proeven ge nomen of albast op diezelfde wijs te kleuren zou zijn; want ware dit mogelijk, dan zou de albast een uitgebrei der aanwending verkrijgen. Men vermoedde echter de onmogelijkheid, en de talrijke proeven hebben dit ver moeden volkomen bevestigd. Het marmer bestaat uit eene opeenhooping van kleine kristallen, hetgeen bij de albast niet het geval is, daar deze meer als een geheel, als een groot kristal is aan te zien, of beter nog als eene amorphe zeer dichte massa. Wel is waar neemt de gekris talliseerde zoowel als dc dichte, vaste gips aanzienlijke hoeveelheden water op, doch houdt de kleurstoffen niet vast. Hoewel nu het marmer ook wel een onzijdig zout is, heeft toch echter de koolzure kalk, waaruit dit mar mer bestaat, een zekere verwantschap tot zure organische kleurstoffen, en door deze eigenschap is de kleuring mo gelijk. Doch de gips mist deze eigenschap, en verhoudt zich tegenover organische kleurstoffen geheel onver schillig. Minerale kleurstoffen voldoen op albast niet, dewijl ze zich allen ontleden, of een dof en mat aanzien geven. De eenige verf die gevonden is doel te treffen is de chroom-aluin, die de albast eene wel niet donkere, maar aangename groene kleur mededeelt. Deze kleuring wordt het best bewerkstelligd aan de mijnen zelve, zoo als te Florence, Toscane en Livorno. De ruwe voorwer pen, uit den steen vervaardigd, worden eenige uren op 50 tot 60 gr. R. verwarmd, en dan onmiddellijk in eene oplossing van aluin gelegd. Zijn de poriën volgezogen, dan worden zij gepolijst en in den handel gebracht. Door het verwarmen en de opneming der aluin-oplossing verkrijgt de albast eene grootere hardheid. Neemt men nu in plaats van gewone aluin (uit aluinaarde) chroom aluin, dan verkrijgt men dezelfde bardheid, doch tevens eene groene kleuring. Het Bulletin des Lois deelde Zondag een decreet mede, waarbij mevrouw Mercoyrel de Beaulieu, weduwe Couty de Ia Pommerais, en haar minderjarige zoon René Couty de la Pommerais, gemachtigd worden om voortaan den geslachtsnaam van de Noal te dragen. KurgerJijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 13 dezer: W. M. Haccou, weduvvn. 49 j. met M. J. van Oosten, jd. 38 j. W. Kasse, weduwn. 28 j. met M.Schreu- der, jd. 24 j. P. A. Verhulst, jm. 29 j. met E. P. den Boer, jd. 23 jaar. (Van 5 tot 12 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: W. H. Edelman, jtn. 28 j. met H. L. van Deyck,jd. 25 j. J. J. van den Bos, jm. 24 j. met C. Bebelaar, jd. 24 j. J. L. Smit, jm. 26 j. met A. den Herder, jd. 26 j. G. Verbeet, weduwn. van F. R. Zwaan, 34 j, met A. J. van Hooff, jd. 24 j. BevallenC. H. Lauwereins, geb. van der Looi, d. J. G. E. Stocker, geb. Klij berg, z. H. Adamse, geb. Vis ser, d. C. M. Pieterse, geb. Sap, d. P. M. Vernieuwe, geb. Smit, d. H. C. Velding, geb. Klaver, z. A. Louwerse, geb. de Rijcke, d. Overleden: P. J. Sorel, z. 17 j. M. Prent, wed. van B. Lcesekamp, 64 j. Goes. Bevallen: L. de Back, geb. van Liere, d. A. John, geb. Weasels, d. A. Thewes, geb. Warrens, d. C. Weezepoel, geb. Geluk, d. I. C. van Kalmthont, geb. Kievits, z. M. M. Timmerman, geb. deWagier, z. Overleden: H. Ossewaarde, z. 5 j. J. A. Nederveen, wed. van T. Pieterse, 80 j. D. J. J. Lindeman, z. 7 j. M. P. J. van Hese, z. 2 j. L. Warrens, d. 16 dagen. Zierikzee. Gehuwd: J. J. Ribbons, jm. 22 j. met J. C. Pieter, jd. 22 j. C. J. Elsevier, jm. 32 j. met J. van de Velde,jd. 27j. G. Verkaart,jm. 26j. met M. de Bie,jd. 25j. Bevallen: C. Zonruiter, geb. van Beveren, z. P. van Lier, geb. van Schendel, d. H. van der Wekken, geb. Neerhout, d. E. Janse, geb. Phernambucq, z. P. Ver munt, geb. Formenoij, z. OverledenA. Ringelberg, z. 3 m. D. J. Brandenburg, wed. van A. de Vries, 86 j. A. Evertse, z. 19 d. S. van Huizen, z. 9 m. M. C'. Strooband, d. 12 w. H. J. van der Have, d. 9 d. W. Timmermans, d. 4 m. A. C. Neerhout, z. 10 m. L. A. Meliefste, d. 2 m. In de maand Juli jl. zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: te middelburg: Huwelijken 6; geboorten 38 (zoons 15, dochters 23); sterfgevallen 49 (van het mannelijk geslacht 21, van het vrouwelijk 28)waaronder 4 elders overledenen; leven- Iooze geboorten 5. De ouderdom bij het overlijden was als volgt: beneden het jaar20. van 1 tot 5, 4. 5 tot 10, 3. 10 tot 15, 3. 15 tot 20, 0. 20 25, 2. 25 30,0. 30 35,2. 35 40, 1. 40 45,0. 45 50,2. 50 55,3. 55 60, 4. 60 65, 1. 65 70,2. 70 75,2.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2