MIDDELBÜRGSCHE COURANT. IV0' 131. Donderdag 1865. 17 Augustus. Cinncnlanö. Editie van Woensdag avond 4 uren. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 25 Augustus 1865, des voormiddags to 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het maken van eenen bazaltmuur aan de oostzijde der Oostschutkolk te Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49, te 's Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den ingenieur jhr. van den Santheuvel te Neuzen, 's Gravenhage, den 26 Juli 1865. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER, Middelburg 16 Augustus. Aan het verslag betreffende den aanleg der staats spoorwegen van 1 Januari tot 1 Juli 1865 ontleenen wij betrekkelijk de Zeeuwsche lijn, behalve het reeds in ons vorig nommer gemelde, nog het volgende Sectie ff oensdrecht-GoesDe aan koop der gronden voor dit gedeelte is grootendeels afgeloopen. Tegen hoogstens drie eigenaren zal een geding tot onteigening moeten worden gevoerd. De dagvaardingen daarvoor zijn reeds geschied. De aardebaan is over eene lengte van 19,650 el geheel afgewerkt. De totale lengte tusschen de Ooster-Schelde en Goes beloopt 26,620 el. De kunstwerken in dit gedeelte zijn bijna alle voltooid, met uitzondering van de brug over de Schuitenvaart, waaraan niet kan worden begon nen alvorens de gerechtelijke onteigening van het perceel, waarin die brug moet worden gemaakt, is afgeloopen. Van den duiker over de kreek iu den Eersten polder der Nederlandsche Landaanwinning-maatschappij is de behei- ing geschied en zijn de muren opgemetseld tot aan het gewelf. De ijzeren buizen zijn bijna alle gelegd; die welke nog niet konden gelegd worden, ten gevolge van het op onthoud in de onteigening, zijn op de plaats aangevoerd. De spilhouder voorde spoorwegbrugover het kanaal door Zuid Beveland is gesteld en men is bezig met het afwer ken van het midden-penant. De reinmingwerken langs het midden- en tusschenpeuant zijn nagenoeg voltooid. Met de beheiing voor de steunpijlers is een begin gemaakt oven als die van de huisjes op die pijlers. Voor de gemet selde waterkeeringen in de doorsnijdingen van den noord westelijken dijk van den Reigersbergschen polderen van den Kruiningschen Zanddijk is de ontgraving geschied, de betonkist gemaakt en de opmetseliDg begonnen. De materialen voor de overige waterkeeringen zijn bij bet werk aangevoerd en het maken daarvan wacht op de ge rechtelijke onteigening. Het stations-gebouw te Goes en het haltegebouw Kapelie-Biezelingen zijn geheel gereed. Het haltegebouw te Kruiningen is opgetrokken tot bo ven de eerste balklaagde raamkozijnen op de verdie ping zijn gesteld. Met het haltegebouw te Krabbcndijke is men gevorderd tot de tweede balklaag. De dubbele brugwachterswoning aan de spoorwegbrug over het ka naal door Zuid-Beveland is geheel gereed. Dearbeiders- woningen aan den noordwestelijken dijk van don Reigers bergschen polder zijn onder de kap; voor die aan den Kruiningschen Vliet is een begin gemaakt met het op metselen. Met het leggen der fundamenten voor de dub bele arbeiderswoning in den Engelschen polder is een begin gemaakt. Op het stationsterrein te Goea/.is eene hoeveelheid van 10,700 kub. el ballast aangevoerd. Al de werken van deze sectie maken het onderwerp uit van bestek no. 115. Met het maken van den ijzeren boven bouw voor het vaste gedeelte van de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Beveland is aan de fabriek der maatschappij John Cockerill begonnen. Voor het ge goten middenstuk van het beweegbaar gedeelte zijn de modellen vervaardigd. Het ijzer voor die brug wordt achtereenvolgens aangevoerd. Van de zeedij ken der polders van Oud-liinkelenoord, Nieuw-Hinke- lenoord, Hoogerwerf, van den de-Caterspolder, den Prins-Karelpolder, den Augustapolder, den Geertruida polder, den Stadspolder van Bergen op Zoom, den Theo- doruspolder en den Auvergnepolder, met de besturen waarvan overeenkomsten wegens de verhooging dier dijken werden gesloten, zijn de meesten voltooid, enkele nog in uitvoering. Sectie GoesVlieringen. De onteigeningsbescheiden voor den spoorweg van Goes tot Middelburg, voor het geval van afdamming van het Sloe, hebben, ter voldoe ning aan art. 7 van de wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125), in de maand Maart op de secreta- riën van de daarbij betrokken gemeenten ter inzage gelegen. De onteigeningsbescheiden voor den spoorweg van Middelburg tot Vlissingen met dam-, haven- en kanaalwerken op Walcheren werden ingezonden. Die bescheiden zijn gegrond op de voorloopig goedgekeurde ontwerpen en de richtingen voor spoorweg en kanaal, ligging van havens en sluizen binnen de verboden krin gen van de vesting Vlissingen, zooals die in hoofdbe ginsel de goedkeuring van bet departement van oorlog hebben erlangd." Het belangrijkste van betgeen betrekkelijk het kanaal door Zuid-Beveland wordt medegedeeld is onzen lezers reeds bekend. De gemeenteraad alhier heeft heden namiddag ten aanzien der in het belastingstelsel te brengen wijzigin gen, volgens de wet van 7 Julijl., besloten: aan de regeering te verzoeken ora te worden opgenomen in de bijzondere wetten tot afwijking der bij art. 241 en 254, le zinsnede, gestelde regels, en vergunning te vragen tot de heffing eener belasting van 6 per vat op het gedistilleerd en de likeuren, en tot het behoud eener plaatselijke belasting op het gemaal van f2 50 per 100 Ned. pond tarwe en 60 cent per 100 Ned. pond rogge. Voorts zal in het tekort worden tegemoet gekomen door beschikking over 4/5 van de opbrengst der rijks belasting op het personeel; de opvoering der opcenten op de grondbelasting tot het maximum, d. i. 40 voor de gebouwde en 10 voor de ongebouwde eigendommende heffing van 25 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, met inbegrip van de door het rijk geheven wordende opcenten; en eindelijk door verhooging van den hoofdelijken omslag van f23,000 (zuiver) tot ƒ46,000 (zuiver), met dien verstande dat zij wier inkomen min der dan ƒ900 bedraagt niet in den hoofdelijken omslag zullen worden aangeslagen. Bij beschikking van den 12 Augustus jl. is aan H. W. Mast en S. L. Hoogerzeil te Dordrecht tot weder opzegging vergunning verleend voor eene sleepstoom- bootdienst op de rivieren de Maas, de Lek, de Noord, de Merwede, de Waal en de Zeeuwsche stroomen. Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Rittbem, in plaats van den heer rar. T. A. Lambrechtsen, die is benoemd tot lid van gedeputeerde staten, zijn eer gisteren 34 billetten ingeleverd, waarvan 1 van onwaarde. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 17. Gekozen werd de heer A. Marijs, met 17 stemmen. Op de heeren A. Goedbloed cn A. Barentsen waren respectievelijk 11 en 5 stemmen uitgebracht. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald: dat de opzichter van den waterstaat le klasse C. Loge man, thans dienstdoende in het 11e distriet (Zeeland), zal dienst doen in het 5e district (Gelderland); dat de opzichter van den waterstaat 4e klasse J. H. J. Hendriks, thans dienstdoende in het 5e district (Gelderland), zal dienst doen in het 11e district (Zeeland); dat de opzich ter van den waterstaat 4e klasse J. A. van der Kallen, thans dienstdoende in het 10e district (Zuid-Holland), zal dienst doen in het 6e district (Noord-Braband), en dat de benoemde opzichter 4e klasse A. C. Haarsten, zal dienst doen in het 10e district (Zuid-Holland). Bij het personeel voor den aanleg van de staatsspoor wegen zijn benoemd: Tot opzichter 5e klasse: D. P. van Weezei Scheffelaar en P. Evekink. Tot schrijver: C. A. Teubner. Bevorderd tot sectie-ingenieur: de adjunct-ingenieurs P. J. Troost en L. J. Kesper; de opzichters 3e klasse A. W. T. Koek, W. H. Vorstman en L. J. Clnysenaer. Tot hoofdopzichter: de opzichter le klasse A. W. Olivier. Tot opzichter le klasse: de opzichters 2e klasse J. de Vries jr., L. van der Tas, W. Lorentz en D. van der Tas Lz. Tot opzichter 2e klasse: de opzichters 3e klasse J. E. C. van der Bijl en J. W. R. Raadman en de opzichter 3e klasse bQ de alge- meene dienst van den waterstaat P. J. Neyt. Tot opzich ter 3e klasse: de opzichters 4e klasse G. Gaikhorst, C. W. van Hoorn, W. M. C. Gastelaars, Th. M. M. van Grieken, A. P. M. Capteyn, J. N. Breebaart, A. van der Togt, F. H. van Etteger, J. G. van Renterghem en H. W. Brouwer. Tot opzichter 4e klasse: de opzichters 5e klasse G. A. Escher, A. W. Beck, J. M. Telders, J. A. van der Kloes, 1. H. Danner, W. A. A. Huygens en D. Grevelink. Op verzoek werd eervol ontslag verleend aan den adjunct-ingenieur M. E. C. Plemp, den bouw- eu werktuigkundige 2e klasse P. van Hoogstraten, den opzichter 3e klasse P. J. Eussen en aan de opzichters 4e klasse W. D. J. Koentz en A. A. Benders. (Sloomp.) Kerknieuws. ♦Zondag voormiddag werd de heer A. vanGriethuysen, beroepen predikant te Yerseke, door zijn vader als zoo danig bevestigd en aanvaardde des namiddags zijne be trekking, sprekende naar aanleiding van Efese 6 vers 19, Marine cn leger. Heden en morgen zal de 2e serie der artillerie troepen, gekampeerd in de vlakte van Waalsdorp, onder bevel van den luitenant-kolonel Woortman Spandaw, dat kamp ver laten en naar de garnizoensplaatsen terugkeeren. Heden vertrekken uit het kamp de 5e en 9e compagnie van het 3e regement vesting-artillerie, respectievelijk naar Maastricht en VlissiDgen, alsmede het personeel van de artillerie instructie-compagnie te Schoonhovenheden komen in het kamp de 2e en 10 compagnie van het le regement vesting-artillerie uit Helder en Brielle, het personeel van de artillerie instructie compagnie uit Schoonhoven, alsmede eenige onderofficieren van den weteoschappelijken cursus te Delft. Morgen zullen uit bet kamp naar hunne garnizoenen Nijmegen en Gronin gen terugkeeren: de 2e en 12e compagnie van het 2e regement vesting-artillerie en dien dag in het kamp aankomen de 4e en 9e compagnie van het le rege ment vesting-artillerie uit Delft en Amsterdam. De aangekomen compagniën vormen de derde of laatste serie en zullen tot 6 September in het kamp verblijven, waarna het zal worden opgebroken door een detache ment van het le regement vesting-artillerie uit Delft, ter sterkte van 1 luitenant, 3 sergeants, 4 korporaals en 20 kanonniers. - Aan den luitenant ter zee le klasse D. L. Feldmann dienende op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 1 September aanstaande de betrekking opge- drageu van eersten officier van dien bodera. Voorts worden op non-activiteit gebracht: met den laatsten dezer de luitenant ter zee le klasse H. P. van Bone val Faure, thans gedetacheerd bij de hydrographie der Nederlandsche zeegaten; en de luitenant ter zee le klasse H. van Goens, officier-instructeur bij het konink lijk instituut voor de marine te Willemsoord; en met

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1