MIDDELBURGSCHE COURANT. Dinsdag 15 Augustus. N° 130. 1865. Editie van Maandag avond 4 uren. Marine et» leger. Cinnnilanü. middelburg 14 Augustus. De Staatscourant van heden bevat het verslag betref fende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 Januari tot 1 Juli 1865. Daaraan ontleenen wij betrekkelijk de Zeenwsche lijn het volgende: Sectie Roosendaal-Woenxdrecht. De uitvoering der werken volgens bestek no. 88 werd over de geheele lengte der baan met kracht voortgezet, waardoor de aardebaan tot aan den Zeedijk van den de-Caterspolder over een hulp- spoor met de locomotief bereden wordt. Het gedeelte dams tot afsluiting van de Ooster-Schelde,t.er lengte van "1000 el overeenkomstig genoemd bestek te maken, is reeds aangevangen over 400 el lengte, waarvoor dagelijks gronden uit de ontgravingen en de benoodigde klei, gedeeltelijk van het schor te Saftingen, gedeeltelijk van bet schor te Hoogerwerf, per vletschuiten worden aange voerd. Voor de voorziening van den dam worden de noodige materialen, als: rijshout,steen enz., aangebracht. Aan de noordzijde van den dam is een begin gemaakt met het leggen van de krammat en het rijsbeslag met eene bezetting van Vilvoordschen steen. „De beheiing van de ijzeren buis in den de-Caters polder is voltooid, de buizen zijn gelegd; verder zijn de duikers onder den spoorweg alle voltooid. Bij enkele ijzeren buizen moeten alleen de kopstukken nog aange bracht worden. De steenen duiker onder den overweg de Langeweg in den Augusta-polder is voltooid. De funda menten voor het haltegebouw te Woensdrecht zijn gemaakt; met het opmetselen der opgaande muren is begonnen. Al het timmerwerk voordat gebouw is gereed." Het vervolg deelen wij in een volgend nommer mede. De gemeenteraad van Vlissingen heeft Zaturdag namid dag besloten, aan gedeputeerde staten dezer provincie te verzoeken het doen der noodige voorstellen aan den minister van binnenlandsche zaken, opdat Vlissingen, boven en behalve de beschikking over het 4/5 van de opbrengst der rijks-belastingop het personeel en de heffing van opcenten op de grond- en personeele belasting, voortdurend eene plaatselijke belasting moge heffen op de brandstoffen, het geslacht, de eetwaren, het gemaal •en het gedistilleerd. Het verslag van het in deze zittng verhandelde is mede in dit nommer opgenomen. Het verslag omtrent de aanwinsten van het koninklijk penningkabinet te 's Gravenhage, van 1 Januari tot 31 December 1864, wordt in de Staatscourant van heden medegedeeld. Bij koninklijk besluit van 4 dezer is goedgevonden en bepaald dat in de gemeente Veghel eene kamer van koophandel en fabrieken wordt gevestigd, bestaande uit zeven leden. Kerknieuws. De kerkeraad der hervormde gemeente te Delfshaven heeft het volgende alphabetisch twaalftal van predikan ten samengesteld: C. P. Buyze, te Hulst; dr. J. Cramer te Cbarlois; A. Dekkers, te Chaam; B. C. Ledeboer, te Dalfsen; C. P. de Meijer, te Warder; A. J. Molenaar, te Harderwijk; dr. P. S. van Ronkel, te Maasland; L. Stein- fort, te BloemendaalH. W. A. Verhoeff, te Scheveningen; H. C. Voorhoeve, te Fijnaart en Heyningen; E. J. van Wisselingb, te Maasdam, en W. Zegers, te Oosterbeek. Onderwijs. In de Staatscourant van Zaturdag wordt medegedeeld het aan zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken gericht verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen A, volgens art. 59 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad no. 50). Aan het slot daarvan leest men het volgende: „Welken algemeonen indruk het examen op de commissie maakte, is uit de opmerkingen over elk der vakken afzonderlijk reeds op te maken. Bij de meesten der afgewezenen was blijkbaar gebrek aan ijver, aan ernstige, nauwgezette opvatting hunner studiën de oor zaak van een onvoldoend examen. Meer nog dan de onvolledigheid vau kennis gaf bij velen de oppervlakkig heid en slordigheid der opstellen den indruk van onver schilligheid en zorgeloosheid." Het verslag is geteekend door de heeren J. Bosscha, voorzitter; D. G. Cramer, secretaris. I Vrijdag is ter reede van HelJevoetsluis aangekomen Zr. Ms. schroefstoomschip Cornelis Dirks, komende van I Curasao. Het état-raajor is samengesteld als volgt: j kapitein-luitenant ter zee A. W. de Ruyter van Steve- ninck, komraandant; luitenant ter zee le klasse J. M. Broers, le officier; luitenants ter zee 2e klasse j A. G. M. van Einde, H. Schotborgh en A. van Hengel; i officier van gezondheid 3e klasse C. H. Schröder, officier van administratie 3e klasse W. K. Leuting en adjunct- administrateur J. J. van den Berge. Naar aanleiding van Zijner Majesteits besluit van den 7 dezer, no. 76, worden wet den eersten September a. in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschepenBali, onder bevel van den luitenant ter zee van de le klasse jhr. A. R. A. M. Clifford Kocq van Breugel, thans le officier op het wachtschip te Hellevoetsluis; den Briel, onder bevel van den lnitenant ter zee der le klasse A. J. van Mausvelt, non-actiefAart van Nes, onder- bevel van den luitenant ter zee der le klasse jhr. H. O. Wichers, adjudant van den minister van marine; en Maas en Waal, onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse C. A. B. D. Rijk, non-actief; liggende de drie eerstgenoemde schepen te Hellevoetsluis en de laatste te Willemsoord. Met geraelden datum worden geplaatst: op Zr. Ms. schroefstoomschip Bali: de luitenant ter zee le klasse C. J. Smith, als le officier; de luitenants ter zee 2e klasse G. J. W. Hooghwinkel, R. H. Jarman en W. M. E. Ber- voets; officier van gezondheid 2e klasse C. Noordewier; officier van administratie 3e klasse F. W. L. A. Hirsch- man, en scheepsklerk J. Vasseur. Op Zr. Ms. schroefstoomschip den Brielde luitenants ter zee 2e klasse C. de Klopper; C. Bijleveld en H. W. Steffelaar, de officier van gezondheid 2e klasse J. J. Borst, en de officier van administratie 3e klasse J. M. A. van Roggen. Op Zr. Ms. schroefstoomschip Aart van Nes: de lui tenant ter zee der 2e klasse J. P. Mercier, J. M. Berends en P. G. Brncbde officier van gezondheid der 2e klasse M. C. Buyze, en de officier van administratie der 3e klasse G. D. van Werdt; en Op Zr. Ms. schroefstoomschip Maas en Waal: de lui tenants ter zee der 2e klasse A. baron Collot d'Escury; D. O. Heldewier en J. A. Vening; de officier van gezond heid der 2e klasse E. M. van Lier, en de officier van admi nistratie der 2e klasse J. A. de Krnyt. Uit Zutphen schrijft men van 10 dezer aan de Ara- 8terdamsche courant Heden namiddag arriveerde alhier Z. K. H. de prins van Oranje, inspecteur-generaal van het wapen der cavalerie. Moigen zullen de dragonders uit deze stad en de sectie artilleristen, alhier tijdelijk in garnizoen, het kamp te Milligen betrekken, om er eenige dagen te bivouakeeren. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. bij de daar uit te voeren manoeuvers en ev olutiën tegenwoordig zijn. Gemengde berichten. Gisteren avond gaf de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken alhier haar eerste concert in het Schuttershof. Het werd, naar wij vernemen, door ongeveer vijftienhonderd personen bijgewoond en door heerlijk weder begunstigd. ^Jongstleden Dinsdag had op den Schoorschen Zou- teweg in Zuid-Beveland, waarvan de smalte alom bekend is, een ongeval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een der paarden van het rijtuig van J. Elenbaas te Rilland, met passagiers nit Goes komende, schrikte aldaar, met het ongelukkig gevolg dat het rijtuig achter uit ging en onmiddellijk in den sloot stortte. De passa giers kwamen gelukkig met den schrik, het verlies van eenige kostbaarheden, een bemodderd pak, en eenige lichte kneuzingen vrij. De hak van het rijtuig echter was geheel van de veeren gebroken en deerlijk gehavend, zoo zelfs dat daarmede de koetsier, zoo min als de reizigers meer konden vervoerd worden. Vrijdag hebben te Ancona twee en negentig nieuwe gevallen van cholera plaats gehad, zijnde de helft van eergisteren. Het aantal overledenen aan die ziekte be droeg gisteren twee en zestig. De koning van Pruisen heeft zich dezer dagen terwijl hij zich in de omstreken van Gastein op de j gemzenjacht bevond, aan het oog gewond, i Uit Washington wordt gemeld dat aan den heer Jefferson Davis op het fort Monroe verlof is gegeven om dikwijls wandelingen te doen op de wallen en binnen de I vestingwerken. Hij schijnt van dit verlof zeer veel ge- j bruik te maken. Uit Leeuwarden schrijft men van 11 dezer: Men zou thans haast kunnen zeggen, dat de besmettelijke long- ziekte onder het rundvee in deze provincie heeft opge houden te bestaan. In de afgeloopeu maand toch zijn in het geheel slechts 4 gevallen voorgekomen, terwijl slechts twee beslagen zijn aangetast. Ten vorigen jare, toen de ziekte ook reeds aan het afnemen was, bedroeg in de maand Juli het eerstgenoemde cijfer nog 17, het laatstgemeld e 8. Sedert 1 Januari dezes jaars zijn in bel geheel 73 gevallen voorgekomen. Bij een dezer dagen te Londen in de Serpentine rivier gehouden zwem-wedstrijd, heeft de overwinnaar (zekere Pamplin) den bepaalden afstand van 1000 yards (914 ned. ellen) in 17.J minuut afgelegd. Men spreekt te Parijs van een vreemdsoortig proces. Het betreft twee echtgenooten, die gehuwd zijn, na twee verschillende huwelijks-contracten, natuurlijk bij twee verschillende notarissen, te hebben doen opmaken. Bij een dezer contracten worden al de goederen der gemeen schap aan den man toegewezen. Dit stuk is aan de schnldeischers der vrouw voorgelegd, die op het lezen er van alle verdere vervolging hebben gestaakt. Het andere contract daarentegen kent alle goederen aan de vrouw toe, en dit werd als wapen gebezigd tegen de schuld- eischers van den man, die hem wilden vervolgen. Deze manoeuvre zou, naar men zegt, sedert tien jaren met goed gevolg in praktijk zijn gebracht, en eerst nu is deze list aan den dag gekomen; de zaak is voor de rechtbank geheel nieuw. Thernionieterstand 12 Aug's av. 11 u. 64 gr. 13 'smorg.7u. 64gr.'smidd. lu. 72gr.'sav. 11 u.62gr. 14 's morg.7 n. 62 's raidd. 1 u. 73 gr. Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Zaturdag 12 Augustus. Onderzoek geloofs brieven raadsledenwijziging belastingstelselverzoek gratificatie kommiezen plaatselijke belastingenrapport commissie pensioenfonds. Voorzitter de heer Callenfcls. Afwezig de heeren van Uije Pieterse, de Kruijff, Hector, Tbierens, de Groof en Tideman. Nadat de notulen van het verhandelde in de vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd, wordt aan de orde gesteld bet onderzoek der geloofsbrieven van de bij de jongste verkiezing her- of nieuw benoemde leden, zijnde de heeren Th. van Uije Pieterse, W. deKruijff, J. G. Hector, N. J. B. de Vey Mestdagb, J. P. Laernoes en J. Verkuyl Quakkelaar. De voorzitter benoemt tot leden der commissie van onderzoek de heeren Ruysch, Wels en Pot. Gedurende den tijd dien de commissie aan baar onderzoek wijdt, worden de werkzaamheden geschorst. Het rapport betref fende den uitslag van het onderzoek wordt bij monde van den beer Ruysch uitgebracht: de conclusie strekt tot toelating van al de gekozenen. Dienovereenkomstig is besloten, met uitzondering voor wat den heer Mestdagh betrett, omtrent wiens toelating nog geen besluit kon worden genomen, aangezien bij zijne verplichte afwezig heid geen voldoend aantal leden tegenwoordig zou zijn tot het nemen van een wettig besluit. Op uitnoodiging des voorzitters geschiedt door den secretaris voorlezing van het Provinciaal blad no. 67, be vattende eene circulaire van gedeputeerde staten aan burgemeester en wethouders der verschillende gemeenten in deze provincie, waarin deze, naar aanleiding van den brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 11 Juli (mede in genoemd Provinciaal blad opgeno men), worden verzocht om ten spoedigste tot de herzie ning der plaatselijke belastingen in hunne gemeente over te gaan eu de daartoe door den gemeenteraad genomen besluiten zoodra mogelijk aan gedeputeerde staten te doen toekomen; terwijl de besturen, die van oordeel zijn dat huune gemeenten, uithoofde van bijzondere omstandig heden, vallen in de toepassing der wetten tot afwijking' der regels, gesteld in de art. 241 en 254 le lid der gewij zigde gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belas- gen betrett, hunne voordracht daartoe met de gevorderde begrootingen en rekeningen vóór den 15 Augustus a. aan gedeputeerde staten behooren in te zenden. De voorzitter zegt dat hij het onnoodig acht te herin neren hoe de raad van het oogenblik der indiening van het wetsontwerp af heeft gemeend dat Vlissingen, wegens hare bijzondere omstandigheden, bij de aanneming en invoering der wet tot wijziging der gemeentewet tot de uitzonderingen zon moeten behooren. Daar de omstan digheden sedert niet veranderd zijn, gelooft hij dat de opinie van den raad ook wel dezelfde zal zijn gebleven, daar de heffing vaneen hoofdelijkenomslag in Vlissingen als onmogelijk moet worden beschouwd. Burgemeester en wethouders hebben over de thans te doene stappen gesproken met de commissie voor het belastingstelsel,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1