de kosten daarvan wel gelijk zullen staan met het ver- schil in de beide becijferingen. Volgens den heer de Jonge is de becijfering van den heer Fokker, daar er een verschil van 240 bestaat, altijd nog voordeeliger. Daar de godshuizen niet tot eene verbouwing willen overgaan en men alzoo een ander gebouw zou moeten zoeken, terwijl de tijd dringt, acht de heer Sifflé het wenschelijk het eerste voorstel voor den tijd van 99 jaren aan te nemen. De voorzitter releveert dat het bedrag der jaarlijksche uitgaaf eigenlijk 550 is, t. w.: huur 100, onderhoud j 120, interest van 13000, 520, assurantiekosten 10, j te zamen 750; waaraan moet worden afgetrokken ƒ200 huur van den onderwijzer van Sluys, blijvende alzoo 550. Spreker meent in gemoede te mogen verzekeren dat de gemeente niet, goedkooper in het bezit eener I school voor 120 kinderen zal kunnen geraken. Alsnu wordt de beraadslaging gesloten en in de eerste plaats in omvraag gebracht hot amendement van den heer N. J. C. Snouck Ilurgronje, hetwelk wordt verwor- pen met 9 tegen 4 stemmen. Vóór stemden de heeren I Lambrechtsen van Ritthem, N. J. C. Snouck Hurgronje, 1 van Diggelen cn Damme. Het voorstel van burgemeester en wethouders is daarop aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren N. J. C. Snouck Hurgronje, van Diggelen cn j Damme. Burgemeester en wethouders zijn voorts uitgenoodigd om met het bestuur der godshuizen eene overeenkomst van huur en verhuur aan te gaan, terwijl is bepaald dat de verbouwing bij openbare aanbesteding zal plaats hebben. De voorzitter doet voorlezing van een ingekomen adres, onderteekend door vijf en twintig ingezetenen dezer j gemeente, alle aangeslagencn in den hoofdelijken omslag. In dat adres (in zijn geheel opgenomen in het noramer j dezer courant van jl. Dinsdag) wordt den raad met be- I scheidenheid in overweging gegeven om niet aan te nemen het voorstel van burgemeester en wethouders, in i overleg met de finaucieele commissio in de jongste zit- 1 ting van den gemeenteraad gedaan om, met het oog op j de gewijzigde gemeentewet voor zooveel de plaatselijke j belastingen betreft, van het rijk eene subsidie van 30,000 te vragen, of anders de opname dezer gemeente in de uitzonderingswetten, met vergunning tot heffing 1 eener belasting op het gemaal. De voorzitter zegt dat hij zich zou kunnen bepalen tot het voorstel om dit adres bij de overige stukken te stellen in handen der financieele commissie, doch dat hg zich verplicht acht als voorzitter de waardigheid van Zeelands hoofdstad, welke de adressanten in de waag- schaal gesteld meenen te zien door het gedaan voorstel, te verdedigen. Indien de adressanten niet, zooals blijkt en zij ook zeiven in hun adres erkennen, onkundig waren van den financieelen toestand der gemeente, zouden zij de som van 30,000 niet hebben genoemd als het te kort t welk door de wijziging van het gemeentebelastingstel- 1 sel zou ontstaan. Het deficit toch bedraagt niet 30,000, want wanneer, behalve de 4/5 van het personeel en de j verhooging der opcenten op de grond- en personeele belas- i ting tot 25, de hoofdelijke omslag van '23,000 wordt ge- bracht tot f51000onzuiver of [52000 zuiver, dus reeds met [29000 is verhoogd, dan blijft er nog/30.000 tekort over, tot welks voorziening het voorstel strekt. Spreker gelooft dat, zooals in het adres te kennen wordt gegeven, de adressanten volgaarne hun billijk aandeel in den hoof delijken omslag zullen dragen en ook dan, wanneer de behoeften der gemeente eene zeer aanzienlijke verhoo ging noodzakelijk mochten maken, bereid zullen zijn tot offers uit eigen beurs; maar hij meent het zeer te mogen betwijfelen of de aanslagbilletten, wanneer de hoofde lijke omslag, volgens het verlangen der adressanten, nog met 30,000 werd verhoogd en alzoo tot 87,000 ge bracht, de ingezetenen welgevallig zouden wezen. Daar het adres in de couranten is openbaar gemaakt, achtte de voorzitter als hoofd der gemeente zich verplicht ook een en ander in het openbaar mede te deelen. Het adres is voor de leden ter inzage gelegd en bij de overige tot deze zaak betrekkelijke stukken gevoegd. Na ingewonnen inlichtingen door burgemeester en wethouders, volgens het in de zitting van 12 Juli door eenige leden te kennen gegeven verlangen, ten aanzien van het al of niet toebrengen van schade aan de binnen havens door schroefstoombooten, meent de commissie van fabricage dat voor de schroefstoombooten geen ver plichting tot het voeren van een loods noodig is. Zij adviseert alzoo om in de te herziene verordening op de liavenloodsdienst in de plaats van de algemeene bena- ming „stoomvaartuigen" te stellen „raderstoorabooten'', zoodat de schroefstoombooten van de verplichting worden vrijgesteld. De heer Damme zegt dat hij liever de verordening on veranderd zou laten, daar hij niet overtuigd is dat de schroefstoombooten geen nadeel toebrengen. De heer van Deinse meent dat het denkbeeld der commissie van fabricage is de verordening te laten zoo- •als zij is, maar de schroefstoombooten voorloopig vrij te stellen tot zoolang gebleken zal zijn dat zij, volgens in te wachten rapporten, geen schade toebrengen.Hierop antwoordt de voorzitter dat men daartoe niet bevoegd is, daar de verordening binnen vijf jaren moet worden herzien. De heer de Jonge merkt op dat het hier eene quaestie is over een kleine schroefstoomboot van slechts 20 paardenkracht, die hier in de haven weinig schade kan doen. Hij ziet geen bezwaar in eene proefneming, daar de Aliddelburgsche stoombooten varen met 80 paarden kracht en alzoo bij halve kracht toch nog met 40 paar denkracht, zijnde het dubbele van het bedoelde schroef stoomboot] e. Nadat de heeren Damme en de Jonge nog nader hun gevoelen hebben toegelicht, en de voorzitter het denk beeld van den heer van Deinse andermaal beeft bestreden, als in strijd met de bevoegdheid van den raad, wordt de beraadslaging gesloten. Het voorstel van burgemeester en wethouders, in overeenstemming met bovengenoemd advies der com missie van fabricage tot wijziging der verordening, wordt in omvraag gebracht en aangenomen met 9 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van Deinse, A. W. Snouck Hurgronje, Sifflé en Damme. De gewijzigde verordening zal ter goedkeuring aan gedeputeerde staten worden opgezonden. De voorzitter deelt mede dat gedeputeerde staten, naar aanleiding van het namens deu raad door burgemeester en wethouders gedaan verzoek tot bevordering eener hoogere provinciale subsidie aan de te wijzigen genees kundige school, eene opgave hebben-gevraagd van het waarschijnlijk bedrag der kosten tot instandhouding der school, en de grootte der door de gemeente te ver strekken bijdrage. Liet advies der commissie van bestuur der geneeskundige school strekt om haar voorloopig voor twee of uiterlijk drie jaren te doen voortduren ter opleiding van jongelieden voor het natuurkundig examen. Volgens de bij dit advies gevoegde begrooting, welke niet wordt voorgelezen, maar voor de leden ter inzage gelegd, zou de gemeente een verhoogd subsidie van f 000 moeten toeleggen. Mede worden ter inzage gelegd de rapporten der financieele commissie betreffende de rekeuingen van het bestuur der godshuizen en der stedelijke schutterij. Nadat de heer N. J. C. Snouck Hurgronje ter kennis van de vergadering heeft gebracht dat hij een amende ment heeft ingediend op het voorstel van burgemeester en wethouders, betreffende het te wijzigen belasting- stelsel, sluit de voorzitter de vergadering. Gemeenteraad van Goes. Afwezig de heer de Knokke van der Me uien. De notulen der voorgaande vergadering worden gele zen en goedgekeurd. De voorzitter deelt als ingekomen stukken mede: a. dat bij de herstemming tot leden van den gemeente raad benoemd zijn de heeren C. P. Soutendara met 142 en O. Verhagen met 135 stemmen; dat laatstgenoemde zijne betrekking heeft aangenomen en dat tot zijn en veler leedwezen de heeren J. W. van Kerkwijk en C. P. Souten- dam voor hunne herbenoeming hebben bedankt. Eerst genoemde heeft de benoeming van den heer Verhagen als reden daarvan opgegeven. De voorzitter noodigt beide heeren dringend uit op hun besluit terug te komen. Zij verklaren echter bij hun besluit te volharden. Ij. eenige verzoeken om remissie van den hoofdelijken omslag, welke bij de overige worden gevoegd. Aan de orde is de aanbeveling van een directeur en leeraren aan de hoogere burgerschool. De voorzitter deelt mede dat de voordracht door bur gemeester en wethouders is opgemaakt in overleg met den schoolopziener, en dat die is goedgekeurd door den inspecteur van het middelbaar onderwijs. Hij stelt na mens burgemeester en wethouders voor dadelijk tot de benoeming over te gaan, waartoe na geringe discussie tusschen de heeren 8aayraans Vader, de Laat de Kanter en den voorzitter wordt besloten. Achtereenvolgens worden met algemeene stemmen benoemd Tot leeraar in de wiskunde de heer S. C. L. Mesch, gepensioneerd kapitein der infanterie te Bergen op Zoom, met eene jaarwedde van f 1600; tot leeraar in de natuur- en scheikunde de heerdr. C. Walig, hulpleeraar aan de hoogere burgerschool te Deventer, jaarwedde/1600; tot leeraar in de Nederlandsche taal, aardrijkskunde en ge schiedenis de heer A. W. van Campen, predikant te Andijk, jaarwedde f 1600; tot leeraar in de Fransche taal uit de heeren F. A. Mutrux en F. L. Faiselij, secon danten te Utrecht, de heer F. A. Mutrux, jaarwedde 1600tot leeraar in de Duitsche en Engelsche taal de heer M. Leopold, leeraar aan !s rijks kweekschool voor onderwijzers te 's Hertogenbosch, jaarwedde f 1600; allen door burgemeester en wethouders voorgedragen. Tot directeur der hoogere burgerschool is benoemd bovengenoemde heer M. Leopold met eene jaarwedde i van [200 met vrije woning, vuur en licht. Tot leden der commissie van toezicht over de hoogere burgerschool zijn benoemd de heeren mr. J.H. de Laat de Kanter, tevens voorzitter; mr. C. de Witt Hamer, mr. J. L. H. Liebert, dr. E. Moll en dr. N. J. F. Verschoor, j Daarna komt ter tafel de aanbeveling voor eene hulp onderwijzeres aan de Fransche school voor meisjes, opge maakt door burgemeester en wethouders, alleen bestaande uit mej. W. H. van Eijk uit Ileusden, die dan ook als zoodanig is benoemd. Ten slotte is ingekomen een brief van de plaatse lijke schoolcommissie, daarbij inzendende de ontwerpen eener verordening regelende de inrichting der bewaar school en daaraan verbonden naai- en breischool voor kinderen van armen en minvermogenden en eene instructie voor de hoofd- en hulp-onderwijzeressen aan die school, welke stukken zullen worden rondgezonden bij de leden van den raad. chant had de onlangs door guerillas ingenomen stad Uruapan heroverd, waarbij het guerilla-opperhoofd Pue- blita, op zijn aftogt met een gedeelte zijner bende door de Fransche ruiterij werd nedergesabeld. De republi- keinsche generaal Ortega was terug gedreven. De gene raal Negrete was op zijn aftocht door de helft van zijn leger verlaten. De republikeinen waren thans geheel en al naar het zuiden verjaagd en buiten staat om in den eersten tijd weder in het veld te komen. Mededeelingen over Engeland ontvangen en bijzondere brieven zullen ons den toestand in Mexico waarschijnlijk weldra geheel anders voorstellen. Uit New-York zijn mededeelingen ontvangen van 29 Juli. Het belangrijkste, hetwelk wij daarin aantreffen, is het bericht dat de verhouding tusschen de troepen der Vereenigde Staten en de Fransch-Mexicaansche legerafdeelingen op de grenzen van Texas in den laat- sten tijd een vijandig karakter heeft aangenomen. Keizer Napoleon heeft gisteren Plombières verlaten om zich naar bet kamp van Chalons te begeven, waar heen ook Abd-el-Kader morgen hem volgen zal. De feesten van 15 Augustus te Parijs zal de keizer waarschijnlijk niet komen bijwonen. Onder de geruchten, welke thans te Parijs in omloop zijn, behoort ook dat de redevoeringen, door den Fran- schen minister van marine en door den eersten lord der Engelsche admiraliteit bij het marinefeest te Cherbourg uit te spreken, thans reeds zijn medegedeeld aan de Engelsche en Fransche regeeringen en dat deze niet alleen een zeer vredelievend karakter zullen dragen, maar ook blijk geven van de entente cordiale, welke thans weder tusschen Londen en Parijs bestaat. Een ander gerucht zegt dat keizer Napoleon het voor nemen zou hebben om de staatsinstellingen in meer vrijzinnigen geest te wijzigen, waaromtrent hij zich zelfs tegenover een der leden van de Ollivier-fractie in het wetgevend lichaam zon hebben uitgelaten. Men zal zich herinneren dat dergelijke geruchten in de laatste jaren van het Napoleontisch bestuur zich nu en dan hebben verspreid, zonder echter ooit te worden verwe zenlijkt. Hetzelfde zal ook thans wel weder het geval zijn. In de Fransche hoofdstad bevinden zich thans de heeren de Malaret, de Sartiges en de Montebello, die Frankrijk in Italië vertegenwoordigen. De daaruit afge leide geruchten dat de regeering zich bezig houdt met beraadslagingen over de uitvoering der September-con- ventie, worden echter door het Italiaansch dagblad Italia tegengesproken. De Pauselijke regeering schijnt intusscben eindelijk te hebben ingezien dat eene vermeerdering van haar leger, met het oog op de aanstaande nitvoeriug der Sep- tember-conventie noodzakelijk wordt. In verschillende landen zoo luiden de laatste tijdingen uit Rome zijn daartoe reeds een duizendtal manschappen aange worven. De alarmeerende geruchten in den laatsten tijd ten opzichte der tegenwoordige vijandschap tusschen Oos tenrijk en Pruisen verspreid, vinden weinig geloof. Men is overtuigd dat ten minste voor het oogeublikeene voorloopige schikking niet zal uitblijven en verwacht dat graaf Bloome, thans voor de tweede maal te Gastein, de grondslagen dier voorloopige regeling met den heer von Bismarck zal bepajen. Niet onopgemerkt blijve intusscben de vrij scherpe taal van de ministerieele dagbladen te Berlijn, welke beweeren, dat de Pruisische regeering hare eenmaal gestelde eiscben zal handhaven. Het verblijf van het Spaansche hof te Zarauz zal van korten duur zijn ten gevolge der ziekte waaraan de vader van den echtgenoot der koningin thans lijdt. D ze laatste heeft zich reeds eenige dagen geleden naar Madrid begeven en zal weldra door koningin Isabella worden gevolgd. Van het bezoek des Franschen keizers te Zarauz is geen sprake meer. Mag men aan de laatste telegrammen uit de Spaansche hoofdstad geloof hechten,dan zou zich onder de progres- sistische partij verschil van gevoelen hebben geopen baard en eene fractie daarvan geneigd zijn haar pro gramma van onthouding te verlaten om het ministerie O'Donnell bij de verkiezingen te ondersteunen. Het schijnt ten minste dat daaromtrent reeds onderhandelin gen tusschen het kabinet en een paar leiders dier fractie hebben plaatsgehad. In hoeverre daaraan eenige waarde moet worden gehecht, in hoeverre misschien de heer O'Donnell door politieke beloften eene gedeelte der progressistische partij aan zich heeft weten te verbinden om zich alzoo aan het bestuur te kunnen handhaven, moet uit meer uitvoerige mededeelingen blijken. De koningin van Engeland is eergisteren avond te 7 uur te Antwerpen aangekomen. Zij werd bij hare aan komst met levendige toejuichingen ontvangen door eene menigte Engelschen, die zich op de kade hadden verzameld. €)anöelsbmd)tfn. Ouitenlanö. Algemeen overzicht. De Fransche Mouiteur bevat weder berichten uit Mexico, welke natuurlijk allergunstigst luiden. De kolonel Clin- Graanmarkten enz. Amsterdam 9 Augustus. Raapolie op zes weken f 44£. Lijnolie op zes weken ƒ36}. Oostuurg 9 Augustus. Bij zeer kleinen aanvoer van granen bestond er weinig vraag en konden alleen puike monsters vorigen prijs opbrengen. Afwijkende moest men lager afgeven. De aanvoer van koolzaad was reeds zeer verminderd en bestond hoofdzakéjfk^uï^akke en met schot bezette partijen. Eenigedröogezijff^Dtof ƒ14 verkocht, Overige quajiteiten ƒ9 of 12.75. Men ultValde Tarwe jarige en tweejarige ƒ8 a ƒ8.75, gemeene xliïo ƒ7

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3