MIDDELBURGSCHE C OUR A M T. Zaturdag 1865. 12 Augustus. F 128. Editie van Vrijdag avond 4 uren. AAMHESTEBINe. Op Vrijdag den 25 Augustus 1865, des voorraiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des koningsin de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het herstel of de vernieuwing der havenwer ken te Breskens. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrij ving en opbod. Het be3tek ligt ter lezing aan het gebouw van het minis terie van binnenlandsclie zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49, te yB Gravenhage, en door zijné tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, en bij den aspirant-ingenienr VAN HOOFF te Sluis, 's Gravenhage, den 22 Juli 1865. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. HOOFDONDERWIJZER. De betrekking van Hoofdonderwijzer aan de openbare lagere School te Colijnsplaat met 1 Novem ber 1865 vacant komende, zoo worden Sollicitanten uitgenoodigd zich met franco brieven aan te melden bij den Burgemeester dier gemeente vóór den laatsten dezer maand, onder overlegging van de bij de wet gevorderde bewijsstukken. De jaarwedde is onder nadere goedkeuring bepaald op f800 en de vergoeding voor huishuur op f 100 'sjaars; er bestaat tevens uitzicht om als Koster en Voorzanger bij de Hervormde gemeente benoemd te worden, waar aan eene jaarwedde is verbonden van f 120. Colijnsplaat, den 5 Augustus 1865. J. H. BYBAU, Burgemeester. J. VINK, Secretaris. HULPONDERWIJZER. Die genegen zijn te soliciteeren naar de betrekking van eersten Hulponderwijzer aan de openbare lagere School te Colijnsplaat, worden uitgenoodigd hunne bij de wet gevorderde bewijsstukken franco in te zenden aan den Burgemeester dier gemeente, vóór den 25 dezer maand. Bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de Fransclte Taal en Wiskunde wordt gevorderd, terwijl de jaarwedde onder nadere goedkeuring isbepaald op f 500. Colijnsplaat, den 5 Augustus 1865. J. II. BYBAU, Burgemeester. J. VINK, Secretaris. öitmnüand. commissie gedaan, tot het vragen eener subsidie van het rijk ten bedrage van f 30000, naar aanleiding van de gewijzigde gemeentewet voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft, te verwerpen. Dit adres is bij de overige stukken te dier zake in handen der financieele commissie gesteld en voor de leden ter inzage gelegd. Mede is besloten om bet v.oeger door den beer P. Leupen bewoonde gebouw in den Langendelft van het bestuur der godshuizen in den staat waarin het nu is voor negen en negentig jaren, tegen f 100 's jaars, in huur te nemen, en het voor rekening der gemeente te doen inrichten tot school en onderwijzerswoning voor den onderwijzer J. van Sluys, waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ13000, behalve het onderhoud, de lasten alsmede de kosten van verzekering tegen brandschade welke mede voor rekening der gemeente komen. Het gewoon verslag dezer zitting deelen wij in dit nommer mede. H. M. de koningin van Engeland is Woensdag middag omstreeks half twee uren Vlissingen gepasseerd. Daar H. M. het strengst incognito in acht nam, zijn de gewone eerbewijzingen, aan HD. rang verschuldigd, achterwege gelaten. Uit Oostburg schrijft men ons: „Ook in deze gemeente heerscht de varkensziekte in hooge mate. Men berekent dat in drie weken 70 dezer dieren, meestal half vetgemeste, zijn gestorven of in min of meer ziekelijken staat afgemaakt. Eenige houders ontdeden zich er van tot lage prijzen. middelburg 11 Augustus. VERKIEZINGEN van Gemeenteraadsleden. Te Ka pel le is bij de herstemming herkozen het aftredend lid J. van der Vliet, met 34 stemmen, terwijl 33 stemmen op den heer M. Sela zijn uitgebracht. Te Hon ten isse is gekozen de heer Joh. de Nijs, met 55 stemmen. Op den heer D. de Waal hadden zich 40 stemmer, vereenigd, zijnde 1 billet in blanco ingeleverd. In dé gisteren middag gehouden zitting van den ge meenteraad alhier is ingekomen een adres, voorzien van de handteekeniugen van vijf en twintig ingezetenen, die den raad in overweging geven om het voorstel van burge meester en wethouders, in overleg met de fiuancieele Ter bestrijding van de kosten van het eereteeken, in gesteld tot erkenning der diensten van ben, die in de jaren 1813/15 in Nederlandsche dienst aan de altijd gedenkwaardige krijgsverrichtingen tot herstel en be vestiging van Neêrlands volksbestaan een werkzaam aandeel hebben gehad, mitsgaders van de feestelijke vereeniging te Leiden op 26, 27 en 28 Juni van de oud-strijders en de ridders, is eene suppletoire begroo ting voor het departement van oorlog aan de tweede kamer aangeboden. Het daarop uitgetrokken bedrag beloopt eene som van f40,000. „De regeering vleit zich zoo leest men in de memorie van toelichting dat het te Leiden plaats gehad heb bend feest met recht een echt nationaal feest kan genoemd worden, dat het onbekrompen en op eene der natie waardige wijze is gegeven, ten volle aan het beoogde doel heeft beantwoord en dan ook hij allen die het heb ben bijgewoond de aangenaamste herinneringen zal achterlaten." Dinsdag is in het kerkgebouw der doopsgezinde ge meente te Amsterdam geopend de 81e algemeene verga dering der MaatschappijTot nut van 't algemeen, onder leiding van prof. A. D. Loman als voorzitter. Door 203 departementen zijn afgevaardigden tot deze vergadering benoemd. Uit het verslag van het hoofdbestuur bleek dat dc Maatschappij 628 honoraire cn 13,285 contribueerende leden telt en 304 departementen, zijnde er in het afge- loopen jaar 2 nieuwe departementen bijgekomen tegen vijf die vervallen zijn. De goedgekeurde rekening van het vorige jaar sluit met een batig saldo van /"13,276.38i, ten gevolge waar van het quotum der departementen voor dit jaar kan worden verminderd met 10 cent per lid en alzoo gesteld op f2.10. IBenoem in gen en besluiten. eeketeek enen. Verleend de zilveren medaille, inge steld bij besluit van 22 September 1855, no. 64, benevens een loffelijk getuigschrift, aan Stetson, kapitein van het Amerikaansche schip Mercury, wegens zijn mensch- lievend hulpbetoon bij de redding van onderscheidene Nederlaudsche schipbreukelingen van bet op 26 Juni jl. in zee verbrande Amerikaansche schip William Nelson, op reis van Antwerpen naar New-York. Marine cn leger. De stoombatterij de Ruijter, Woensdag namiddag omstreeks te 5 uren onder het wisselen der gebruike lijke salutscÈoten, van de reede van Vlissingen ver trokken, is gisteren morgen te 10 uren te Nieuwediep aangekomen. Gemengde berichten*. t 'l Het onthullen van de gedenknaald te 'Séhevehingen op 24 Augustus zal met feestelijkheden gepaard gaan: behalve een diner voor de leden der plaatselijke com- rai8siën zullen er volksspelen en illuminatie voor het publiek plaats hebben, terwijl het strand met Bengaalach vuur zal verlicht worden. Het plan is geopperd om van den toren van Rouaan, waarin Jeanne d'Arc gekerkerd is geweest, een nationaal gedenkteeken te maken. Het plan is geopperd door pro fessor Maurin en schijnt nog al bijval bij den keizer te hebben gevonden. De Nassausche policie-directeurdie te Ober- Lahnstein zijne medewerking heeft verleend tot het uiteenjagen van de Pruisische afgevaardigden, heeft van koning Wilhelm de ridderorde van den adelaar ontvangen. Te Londen wordt met angstige verwachting de terugkomst van de Great Eastern te Valentia te gemoet gezien. Mep zal dan de noodige inlichtingen kunnen ontvangen omtrent de schade aan den kabel toegebracht en de mogelijkheid van herstel kunnen beoordeelen. De koninklijke bibliotheek te 's Hage is dezer dagen in het bezit gekomen van een exemplaar van het even belangrijke als prachtige werk van den hoogleeraar Tisschendorf, den Codex Sinaïticus. Het werd door den keizer van Rusland aangeboden ter voldoening aan de belofte, welke met de grootste welwillendheid door nu wijlen den grootvorst-troonopvolger aan die inrichting gedaan was, tijdens deze er in den vorigen zomer een bezoek bracht. Een te Rotterdam wonend Duitscher wenschte eene zonderlinge manier van condoleeren in te voeren. Zekeren achtenswaardigen burger namelijk trof het ongeluk, dat bij zijne vronw door den dood verloor. Door een zijner talrijke vrienden werd hem, zooals gebruikelijk is, bij die gelegenheid een kaartje gezonden. De extra groote omslag, waarin het gestoken was, wekte eenigermate zijne bevreemding, maar hoezeer verwonderde hij zich niet, toen hij eene plaat uit den omslag haalde, waarop twee leeuwen stonden geteekend, waarvan de een voor de helft met een afgestroopte huid figureerde, waaronder ongeveer stond: „Als de leeuw verlost is van zijn vel, dan gevoelt hij zich zeker heel wel." Zaturdag avond, terwijl de zoölogische tuin te Antwerpen door een vrij groot aantal personen bezocht werd bevonden zich ook verschillende bezoekers in de nabijheid van het hok eener leeuwin die hare jongen, in eene daaraan grenzende kooi opgesloten, naar zich toe trachtte te lokken. Plotseling echter terwijl men dit alles met aandacht gade sloeg lichtte de leeuwin de tra liën van haar hok op en sprong onder een vreeselijk gebrul in den tuin. Als aan den grond genageld van schrik en doodelijk bleek volgden de nabijzijnde perso nen het dier met de oogen, wetende dat alle angstge schreeuw de woede der leeuwin zou opwekken en hen waarschijnlijk in zeer groot gevaar brengen. De leeuwin wandelde zeer bedaard in den tuin, in het eerst meenende, naar het scheen, door hare jongen te worden vervolgd. De toesnellende wachters wierpen nu het dier vleesch toe, hetgeen het gretig verslond. Een dezer wachters kwam daarop op het verstandig denkbeeld om de in hun hok achtergebleven jongen der leeuwin te tergen, zoodat deze eenig gebrul deden hooren. Op dit geluid begaf de leeuwin zich weder kalm naar haar hok op dezelfde wijze als zij dit verlaten had. Hiermede eindigde dit voorval hetwelk aanvankelijk zeer ernstige gevolgen dreigde te zullen hebben. Algemeen beweert men thans te Londen, dat men geen hoop meer behoeft te koesteren dat het leggen van den Atlautischen telegraafkabel tot een gelukkig einde I zal worden gebracht. Indien het ergste heeft plaats ge grepen, dc kabel gebroken en de Great Eastern op haren terugweg naar Ierland is, dan zal het verlies, ofschoon

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1