MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 127. Donderdag 1865. 10 Augustus. Öirmenlattö. Middelburg; 9 Augustus. De gemeenteraad alhier zal op morgen, des namid dags te 2 uren, eene openbare zitting houden, ter behandeling der onderstaande zaken 1. Herbouwing van de schooi in den Laogendeïrfc 2. onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van den raad. Maandag middag is alhier per stoomboot aangekomen zijne excellentie de generaal-majoor J. W. Blanken, minister van oorlog, met twee zijner adjudanten, tot het in oogenschouw nemen der militaire gebouwen. Gisteren heeft hij zich tot hetzelfde doel naar Vlissin- gen en Veere begeven. Heden morgen is hij weder van hier vertrokken. Wij vernemen dat de heer L. Braat Jzn., concessiona ris der Dieuwe omnibusdienst tusschen Middelburg en Vlissingen, aan den minister van binnenlandsche zaken wijziging zijner concessie heeft verzocht, zoodanig dat daardoor eene directe correspondentie voor reizigers van en naar Breskens zal worden geopend. Wij vernemen dat Vrijdag avond te half zeven uren in de muziektent op het 5lolenwater alhier eene muziek uitvoering door het muziekcorps der schutterij zal plaats hebben. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Gisteren is alhier gepasseerd bet Engelsche jacht Osborne. Heden morgen kwam de Vivid alhier ten anker en tegen den middag wordt H.M.de koningin van Enge land aan boord van de Victoria and Albert alhier ver wacht. Zoo als men weet is de reis van H. M. naar Brussel bestemd en van daar naar Duitschland. „Sedert een paar dagen worden in het dok op de marinewerf proeven geuomen met de aanwending van een nieuw soort van duikertoestel, voornamelijk daarin van de vroeger gebruikte afwijkende, dat de duiker zelf de voor hem onontbeerlijke lucht met zich in de diepte neemt en daarvan naar eigen goeddunken gebruik kan maken. Daar bij het gebruik van deze methode de duiker niet meer afhankelijk is van de meerdere of mindere oplettendheid van andere mensehen welke hem de lucht moeten toevoeren, raag dit eene groote verbetering op dat gebied genoemd worden." Woensdag 11. is het eereteekon, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van den 10 Mei II. (Staatsblad no. 32), door den burgemeester van Westkapelle, in tegenwoordigheid der leden van den gemeenteraad, plechtig uitgereikt aan de heeren J. F. Baert, gepensioneerd kapitein der infan terie, S. Dekker en A. Westerbeke, in gemelde gemeente woonachtig. Uit Zierikzee schrijft men ons van 6 dezer: „Heden werd alhier inspectie der dienstdoende schut terij gehouden, en had vóór het front dier schutterij de plechtige uitreiking plaats der eereteekenen met bijbe- hoorende certificaten aan negen oud-strijders der jaren 18131815. Zij ontvingen een en ander uit handen van burgemeester en wethouders. Bij afwezigheid des bur gemeesters hield de oudste wethouder, mr. C. J. Fokker daarbij een hartelijke toespraak, die meteen: leve de koning! eindigde en die door een der oud-strijders, D. Tuiten, beantwoord werd. Het muziekcorps der dieustdoende schutterij liet de volksliederen hooien en voerde nog eenige muziekstukken uit. De schutterij defileerde voor hen, terwijl daarna de oud-strijders in de groote sociëteit, alwaar zij zich verzameld hadden en na de uitreiking nog eenige oogenblikken vertoefden, gul onthaald werden." Naar men verneemt, zal de heer Thorbecke, minister van binnenlandsche zaken, zich naar Dresden begeven en aldaar eenigen tijd vertoeven. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot luitenants ter zee le klasse de luitenants ter zee 2e klasse P. Swaan en P. ten Bosch. Tijdelijk voor vijfjaren op pensioen gesteld, ten be drage van f 250 'sjaars, de adelborst le klasse C. Maas, ter zake van ongeschiktheid voor de dienst door lichaams gebreken. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit: bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië de 2e luitenant L-W. J. J. Ramaer van het le en W. P. Stut- terheim van het 4e regement infanterie van het leger hier te lande, en bij bet wapen der infanterie van het leger hiér te lande de 2e luitenants der infanterie T. A. C. baron de Geer en W. A. T. Helms, beide bestemd voor het leger in Oost-Indië. Indische dienst. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning vaD pensioen, aan den met verlof hier te lande aanwezigen gewezen predikant bij de protestantscbe gemeente te Banda E. J. C. van den Berg, laatstelijk benoemd predikant bij de protestantsche gemeente te Pontianak. hoogescholen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Baart de la Faille, hoogleeraar in de faculteit van geneeskunde aan de Groninger hoogeschool, die door het bereiken van den zeventigjarigen ouderdom emeritus is geworden. posterijen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. N. de Pesters, uit zijne betrekking van commies der posterijen vaa de tweede klasse. Benoemd tot commiezen der posterijen van de tweede klasse de heeren P. J. C. van Schuyienborgh en W. J. Snellen, thans commiesen der posterijen van de derde klasse. Kerknieuws. Uit Zierikzee schrijft men ons van 6 dezer Onze oudste Jeeraar de beer G. C. Droogleever Fortuijn genoot heden het zeldzame voorrecht gedachtenis te vieren van vervulde öOjarige evangeliedienst. Met kracht en klem sprak hij tot de gemeente naar aanleiding van Ezra 6 2 (het laatste woord) „gedachtenis." Hij bracht in herinnering wat hij bij de verbintenis aan zijne vorige gemeenten Randwijk, Nieuwkoop en Hillegonds- berg en deze gemeente tot grondslag zijner prediking had gelegd en hoe dit ook ou nog voor leeraar en ge meente van toepassing was, zoodat achtereenvolgens de aandacht der gemeente werd bepaald bij christelijke gods verheerlijking, de vriendschap van Jezus, christe- lijken kinderzin en het bewaren van Gods geboden. Zijne elders woonachtige familieleden eu éen onzer vorige leeraren dr. J. Tichler, predikant te Leiden, alsmede de heer dr. P. J. Andreae, predikant bij de evangelisch luthersche gemeente alhier, gaven door hunne tegen woordigheid van hunne belangstelling blijk. De kerke- raad en zijne arabtgenooten en ringbroeders vereerden hem met fraaie geschenken, terwijl hem nog menig ander blijk van hoogachting en liefde ten deel viel. Marine en leger. Zr. Ms. fregat Prins van Oranje is te Vlissingen in het droog dok gezet om nagezien te worden. Naar wij vernemen zal het bestemd worden tot wachtschip in Indië. Met de stoombatterij de Ruyter zijn aanvankelijk in de nabijheid van Vlissingen eenige proeven genomen. Koloniën. De met de overlandmail, via Marseille, aangebrachte tijdingen uit Nederlandsch Oost-Indië zijn van zeer ondergeschikt belang. Die van Batavia loopen tot 14 Juni. Gemengde berichten. Zekere P.M. Welle, timmermanen winkelier alhier, is, naar wij vernemen, gisteren avond in hechtenis geno men wegens verregaande mishandeling zijner vrouw. Laatstgenoemde is in het gasthuis gebracht. In eene mededeeling uit Parijs aan lTndépendance beige zegt de berichtgever dat aan hem is verzekerd dat tot dusverre tien gevallen van cholera te Marseille hebben plaats gehad. Te Konstantinopel neemt de cholera evenzeer toe. Het aantal sterfgevallen aan die ziekte bedraagt gemid deld honderd tachtig daags. Ook in verschillende omlig gende plaatsen heeft de cholera zich vertoond. Zoudag namiddag te 5 ure sloegen in het kamp bij Zeist, hetwelk door de mineurs en sapeurs is betrokken, eensklaps de vlammmen uit de tent van den luitenant- adjudant, die geheel is afgebrand. Daar niet genoeg water aanwezig was, heeft men door het werpen van zand belet dat de brand zich aan de andere tenten mededeelde. De policie te Rome heeft drie werkplaatsen voor het vervaardigen van valsche Spaansche munt ontdekt. Zeventien personen zijn dientengevolge gearresteerd. De heer Nadar zal met zijne luchtballon Géaut op 27 Augustus te Frankfort opstijgen. Zijn plan om te Amsterdam eene luchtreis te ondernemen, schijnt te zijn opgegeven. De Moniteur bevat het rapport van de commissie, welke zich, onder voorzitterschap van keizerin Eugenie, beeft bezig gehouden met de beantwoording der vraag in hoeyerre het wenschelijk zou zijn om het stelsel van cellulaire opsluiting voor jeugdige veroordeelden te doen vorvangen door het stelsel der strafkolonies, alwaar de veroordeelden zich met landbouw-werkzaamheden bezig houden. De conclusie van het rapport strekt hiertoe. In de gemeente Montreuil, onder Parijs, is eenont- zettem, -.Qngeluk voorgevallen. Een werkman daalde neder in ^n met doodende gassen gevulden put en stortte bewii8teluo8 op den bodem. Een ander gaat naar beneden om hem te redden, en deelt diens lot. Nog vier personen achtereen vólgens treft dit onheil, en onder hen de twee jongste zonen van den fabrikant aan wien de put toebe hoort. Met geweld moest men eindelijk nog anderen terughouden, die nutteloos hun leven wilden wagen. Pompiers, van veiligheidstoestellen voorzien, haalden de zes ongelukkigen uit de diepte op, maar geen hunner kon, ondanks de ijverigste pogingen tot redding, in het leven teruggeroepen worden. Op de markt te Wittenberg is dezer dagen het standbeeld van Philippns Melanchton op het voetstuk geplaatst, in de nabijheid van het monument ter eere van Martin Luther aldaar opgericht. De plechtige ont hulling zal geschieden op 30 September e. k. De Engelschman Whymper, de eenig overgeble vene van het reisgezelschap, dat den Matterhorn bestegen heeft en grootendeels bij het afstijgen verongelukt is, heeft den prijs verdiend van duizend pond sterling, die de Britsche Alpenclub voor de eerste bestijging van den Matterhorn had uitgeloofd. In Oostenrijk had in een tent een zonderling voorval plaats. Een Engelschman, van een zeer waardig uiterlijk, was namelijk zoo getroffen door de kunsten van den kleinen gomelastieken man dat hij, toen deze bij het einde der toeren zich verheugde in een warm applau- dissement, plotseling zijne plaats verliet, met een echt Engelsch phlegma de barrière overstapte en den kleinen kunstenmaker op den voet naar de kleedmaker volgde. Daar verklaarde hij onmiddellijk, dat hij hem wilde adop- teeren en hem tot eenig erfgenaam van zijn naam en zijn vermogen wilde maken, indien de kleine man zich zou verbinden zijne halsbrekende toeren nimmermeer uit te voeren, 't Is vreemd, maar uogtans waar, dat die gom- elastieke man zooveel liefde voor zijne kunst had, dat hij het aanbod van de hand wees, en zijne ouders zoowel als zijn vak trouw wilde blijven. Met tranen in de oogen verwijderde zich de heer van deD tienjarigen jongeling, dien hij echter vooraf, als eene herinnering aan dit uur, een banknoot van 1000 p. st. in de hand had gestopt. Die edelmoedige Engelschman loopt gevaar verschrikkelijk lastig te worden gevallen, indien hij zich weder in zoo danige inrichtingen vertoont. Het aantal cholera-!ijders te Ancoaa neemt toe. Eergisteren zijn aldaar 207 nieuwe lijders aangegeven. Het aantal sterfgevallen aan die ziekte bedroeg alleen op dien dag honderd en twee. Een weesjongen, die door zijne zuster, een arme arbeidster, onderhouden werd, de vorige week langs de dokzijde te Antwerpen wandelende, zag daar eene groote portefeuille liggen. Hij raapte ze op, opende ze en zag ze gevuld met een massa bankbiljetten, maar vond ook op de eerste bladzijde den naam van den rechtmatigen eigenaar geschreven, zijnde de kapitein >Buit Bremen. Binnen een half uur wist hij den kapitein op te sporen, stelde hem de portefeuille*ter hand, waarin zich de opbrengst van een door dezen in Holland ver kocht schip bevond, ten bedrage van ongeveer 50,000 fr., zonder daarvoor eenige belooning te willen aannemen. Zondag morgen echter is voornoemde kapitein, die weduwnaar en kinderloos is, den weesjongen en zijne zuster komen bezoeken, heeft toen den eersten als zijn eigen kind aangenomen, en zal hem eerstdaags mede- nemen naar Bremen, terwijl hij aan de zuster eenjaar- lijksch inkomen heeft verzekerd. Men leest in den Times: Volgens eene officieele statistieke opgave bedraagt de bevolking van Londen 3,015,494, die van Liverpool 476,368, van Manchester 354,930, van Birmingham 327,844, van Leeds 224,025, van Bristol 161,809, van Edinburgh 174,180, van Glas gow 423,723, van Dublin 317,666 zielen. De Beiersche policie heeft thans eene vervolging ingesteld tegen den logeroentbediende Jobann Brucker uit Wasserburg in Beieren, 23 jaar oud. Deze geslepen bedrieger geeft zich uit voor eene Poolsche gravin Alex andria Sternecka en gaat als dame en met zeer veel smaak gekleed. Door verdichte verbalen omtrent ongelukkige familie-omstandigheden en groote rijkdommen, die hem ten deel moeten vallen, heeft hij zich in verschillende Duitsche steden aanbidders gemaakt, die hij voor aan zienlijke sommen heeft opgelicht. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 6 dezer: J. C. Straater, jm. 45 j. met A. J. Appel, jd. 48 j.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1