MIDDELRURGSCHE COURANT. Dinsdag v 1865. 8 Augustus. N°- 126. Editie van Maandag avond 4 uren. HOOFDONDERWIJZER. De betrekking van Hoofdonderwijzer aan de openbare lagere School te Golijnsplaat met 1 Novem ber 1865 vacant komende, zoo worden Sollicitanten uitgenoodigd zich met franco brieven aan te melden bij den Burgemeester dier gemeente vóór den laatsten dezer maand, onder overlegging van de bij de wet gevorderde bewijsstukken. De jaarwedde is onder nadere goedkeuring bepaald op 800 en de vergoeding voor huishuur op 100 'sjaars; er bestaat tevens uitzicht om als Koster en Voorzanger bij de Hervormde gemeente benoemd te worden, waar aan eene jaarwedde is verbonden van 120. Colij nsplaat, den 5 Augustus 1865. J. H. BYBAU, Burgemeester, J. VINK, Secretaris. HULPONDERWIJZER. Die genegen zijn te soliciteeren naar de betrekking van eersten Hulponderwijzer aan de openbare lagere School te Golijnsplaat, worden uitgenoodigd hunne bij de wet gevorderde bewijsstukken franco in te zenden aan den Burgemeester dier gemeente, vóór den 25 dezer maand. Bevoegdheid tot het geven van onderwijs in de Fransche Taal en Wiskunde wordt gevorderd, terwijl de jaarwedde onder nadere goedkeuring isbepaald op 500. Golijnsplaat, den 5 Augustus 1865. J. H. BYBAU, Burgemeester. J. VINK, Secretaris. Cinncnlantr. Middelburg 7 Augustus. Het voorstel van burgemeester en wethouders, in over leg met de financieele commissie in de jongste zitting van den gemeenteraad alhier gedaan, om, met het oog op de gewijzigde gemeentewet voor zoo veel de plaatse lijke belastingen betreft, van het rijk eene subsidie van f 30,000 te vragen, of anders de opname dezer gemeente in de uitzonderingswetten, met vergunning tot heffing eener belasting op het gemaal, heeft aan een paar inge zetenen aanleiding gegeven tot het opmaken van een adres aan den gemeenteraad, waarin op de verwerping van dat voorstel wordt aangedrongen. Het adres, hetwelk wij hier laten volgen, ligt ter teekening in de concertzaal. Aan den gemeenteraad te Middelburg geven beleefd te kennen de ondergeteekenden, inge zetenen dezer gemeente; dat zij uit het in de Middelburgsche courant van 11. Zaturdag voorkomend verslag uwer zitting van 2 dezer hebben vernomen, dat aan uwe vergadering is voorge steld „aan gedeputeerde staten voor te dragen te willen bevorderen, dat aan deze gemeente eene subsidie van 30,000 door het rijk worde verstrekt of dat anders Middelburg worde opgenomen onder de uitzonderings wetten met vergunning lot heffing eener belasting op het gemaal"; dat naar hunne bescheidene meening het eerste ge deelte van dat verzoek beneden de waardigheid van Zee- lands hoofdstad is, die toch nog niet zóo diep is gedaald, om tot zulken uitersten maatregel te moeten overgaan, terwijl zij eene dergelijke aanvraag weinig overeenkom stig zouden achten met de loyale aanbiedingen door deze gemeente aan den 3taat gedaan, voor het geval de thans aanhangige plannen van spoorweg en kanaal tot uitvoe ring mogen komen dat zij zich zelfs de mogelijkheid niet ontveinzen, dat dergelijke aanvraag wel eens de definitieve vaststelling dier plannen zou kunnen bemoeilijken, waardoor thans zulke schoone vooruitzichten voor Middelburg worden geopend dat zij gaarne erkennen de financieele omstandigheden dezer gemeente niet grondig te kunnen beoordeelen,maar uit het aangehaalde verslag vermeeuen met zekerheid temogen opmaken, dat door de wijziging van het gemeen tebelastingstelsel een tekort yan ongeveer 30,000 zou ontstaan dat hun die som evenwel.niet zóo groot voorkomt, of zij zou door verhooging van den hoofdelijken omslag kunnen worden gevonden, terwijl zij vertrouwen dat Middelburg's ingezetenen over het algemeen genoeg energie, genoeg liefde voor de stad hunner inwoning hebben, om zelfs aan eene aanmerkelijke verhooging van den hoofdelijken omslag de voorkeur te geven boven alimentatie door het rijk of exceptioneel behoud van éenen (bij uitnemendheid ongelijk drukkenden en dus onbillijken) accijns; dat zij zich dan ook gedrongen ge voelen om ter kennis uwer vergadering te brengen, dat zij, zelfs wanneer de behoeften der gemeente eene zeer aanzienlijke verhooging van den hoofdelijken omslag noodzakelijk mochten maken, volgaarne daarin hun billijk aandeel zullen dragen; Redenen waarom zij de vrijheid nemen uwe vergade ring met bescheidenheid in overweging te geven het gedaan voorstel te verwerpen. Hetwelk doende enz. Middelburg, 8/9 Aug. 1865. De Staatscourant vau Zaturdag bevat het koninklijk besluit van den 21 Juni jl., waarbij bewilliging wordt verleend op het bij verzoekschrift overgelegd notarieel afschrift der acte van oprichting van de naamlooze vennootschap „de Onderneming," te vestigen te Vrouwe polder. De bij dat besluit goedgekeurde acte is in hetzelfde nommer opgenomen. Daaruit blijkt dat de vennootschap strekt tot uitoefening van den handel in brandstoffen, veldvruchten, vee, afbraak, onroerende goederen, mitsgaders tot bet telen en bereiden van vlas. Het Americaansch oorlogsfregat Collorado is giste ren namiddag van de reede van Vlissingen vertrokken naar het Nieuwediep. De gepantserde drijvende batterij de Buy ter zal heden middag uit het dok naar de reede vertrekken. Als een bewijs dat de pachtprijzen van landerijen ook in Noord-Beveland veel gestegen zijn, deelt men ons mede dat de eigendommen van den polder Oud-Noord- Beveland, onder de gemeente Colij nsplaat, en bestaande uit perceelen dijk, bouw- en weiland, uitgeslagen putten, rietveld enz., Vrijdag in het openbaar en in perceelen voor een tijdvak van 14 jaren zijn verpacht, zonder de onkosteu, voor ƒ3587, waaronder f 492 voor uitgeslagen putten, rietveld enz., per jaar. Bij de vorige verpachting in 1850 of 1851 brachten deze bezittingen maar op ƒ2094.20, waaronder f 44.20 voor gemelde uitgeslagen putten enz., en toen reeds was de pachtprijs in vergelijking van vroeger, aanmerkelijk gestegen. Het Provinciaal blad no. 70 bevat eene circulaire van den commissaris des konings aan burgemeester en wet houders der gemeenten in deze provincie, houdende aan beveling van een uit te geven boekwerk, getiteld„De mestwinning in de verschillende gemeenten van Neder land," hetwelk onder medewerking van eene door het Nederlandsch landhuishoudkundig cougres benoemde commissie, door dr. L. Mulder, lid en secretaris dier com missie, uit officieele bescheiden zal worden opgemaakt. Indien evenwel vóór 1 September a. geen 250 inteeke- naars zich hebben aangemeld, gaat de uitgave niet door. De commissaris des konings verklaart in zijne circu laire dat bij zich vereenigt met het door genoemde com missie geuit gevoelen„dat de verzameling van faecale stoffen en anderen afval in de verschillende gemeenten van ons vaderland van groot belang mag heeten voor landbouw en industrie niet slechts, maar ook voor de hygiëne, en dat de kennis van wat elders op dit gebied plaats vindt, gereedelijk aanleiding kan geven tot verge- j lijking en mogelijk wel tot verbetering van bestaande I toestanden, die hier en daar in menig opzicht wijziging j behoeven." De Staatscourant van Zaturdag bevat een koninklijk besluit van den 28 Juli 1865, tot intrekking van dat van den 31 Juli 1825 (Staatsblad no. 63), en regeling der voorwaarden, waarop het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter verkregen wordt. Zaturdag hield de koninklijke Nederlandsche Yacht- club te Rotterdam haar gewonen jaarlijkschen wedstrijd, in tegenwoordigheid van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden en Prins George van Saksen, alsmede een groot aantal genoodigde heeren en dames. De wedstrijd werd door goed weder begunstigd, even als de volksver maken die in den omtrek plaats hadden. Een der boeiers is, naar wij vernemen, bij den wedstrijd, op de hoogte van Charlois, omgeslagen en gezonken, doch gelukkig zijn daarbij geene ongelukken te betreuren. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. H. Ma- chielsen, officier van justitie bij de arrondissement» rechtbank te Zwolle, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4e klasse der orde van de Kroon, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. leger. Pensioen verleend aan den luitenant-kolonel B. Spoelstra, van het 3e regement vesting-artillerie, den majoor J. C. P. Kraaijenhoff van de Leur, onder-directeur in het wapendepot te Gorinchem, en den majoor P. H. Otterbein, magazijnmeester der artillerie van de le klasse te Naaiden, ten bedrage ran f 1500 voor eerst- genoemden en van ƒ1300 voor ieder der beide laatst- gemelden. Benoemd bij het wapen der artilleriebij den staf van het wapen, tot majoor en onder-directeur in het wapen depot te Gorinchem, de kapitein der le klasse S. Pijpers, van het 2e regement vesting-artillerie; tot majoor en magazijnmeester der artillerie van de le klasse te Naarden, de kapitein der le klasse N. H. baron van Slingelandt, van het 3e regement vesting-artillerie; bij het regement veld-artillerie, tot majoor, de kapitein der le klasse F. van Exter, instructeur bij het corps; tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant A. M. Mazel, van het corps; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant L. F. Maas Geesteranus, mede van het corps: bij het le regement vesting-artillerie, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant P. C. Badon Ghyben van het 2e regement vesting-artillerie; bij het 3e rege ment vesting-artillerie, tot luitenant-kolonel de majoor jhr. A. W. A. Gevers Deynoot, van het regement veld artillerie tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant C. D. H. Schneider, van den staf der artillerie, adjudant van den gouverneur der Koninklijke militaire academie. In actieve dienst hersteld, bij bet le regement vesting artillerie, de le luitenant A. J. C. de Roo, thans op non- activiteit. consul.aten. Erkenden toegelaten de heer P. J. J. Da- rasse, als consul van Frankrijk te Rotterdam, en zulks op den voel van vreemd onderdaan. Kerknieuws. De 49e vergadering der algemeene synode is op 29 Juli te 's Hage gesloten, nadat zij in hare laatste zittingen nog vele zaken had afgedaan. Daaronder behoorde in de eerste plaats haar besluit omtrent de invoering van een vervolgbundel op de evangelische gezangen, waarvoor zich hare keuze vooral bepaalde tot zulke gezangen, die in verschillende bundels van vroegoren en lateren tijd in en buiten het vaderland worden gevonden, en hierdoor voor het kerkelyk gebruik als het ware geijkt konden geacht worden. Voorts er op lettende, hoe naar het oorspronkelijk mandaat der synode van 1847 voornamelijk in de leemten van den bestaanden bundei behoorde voprzien te worden, be noemde zij uit haar midden eene commissie, aan wie werd opgedragen om deu nu verkregen voorraad van gezangen nogmaals aan eene gestrenge critiek te onder werpen en tevens voor de keus van geschikte melodiën te zorgen, terwijl de synodale commissie werd gemachtigd

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1