De le luitenant-adjudant Valter, van het 3e rege- ment infanterie, aangeklaagd van laster tegen de echt genoot van den thans gepensioneerden kapitein M., is thans door den raad van eer te 's Hertogenbosch, even als vroeger door den krijgsraad in de le militaire afdee- ling, met algemeene stemmen vrijgesproken. LI. zondag avond zijn tusschen het personeel van het cirque Carré en dat van Crosso's théatre te Leiden ernstige oneenigheden voorgevallen. Eenigen hunner zijn, naar men zegt uit jalousie de métier, handgemeen geraakt, waarvan niet onbelangrijke verwondingen het 1 gevolg zijn geweest. Ook zijn dien avond, zoo door mili- tairen als door burgers, verregaande ongeregeldheden gepleegd, die in het misbruik van sterken drank haren oorsprong vonden en als het afscheid van de kermis konden worden beschouwd. Via Frankrijk zijn te Londen berichten ontvangen j aangaande kolonel Cameron, den Britschen consul in Abyssinië. Daarin wordt gezegd, dat de consul gedurende i 18 maanden is rondgeleid als een wild beest, in het gevolg van koning Theodorus. Een ijzeren band heeft hij om den hals en zijn rechter arm is geketend aan den j linker van een Abyssiniër; ten slotte is hij met eenige andere buitenlanders te Magdala, nabij Debra Tabar, in j de gevangenis geworpen. De koning is ongenegen den heer Cameron de vrijheid te schenkenop de aanhoudende verzoeken, iszijneenigantwoord. „Indien de Engelschen hem willen hebben, dat zij bem komen halen." Men is van meening, dat bij de eerste poging, welke daartoe zal worden aangewend, de gevangenen zullen ver- I moord worden. Intusschen schijnt de heer Cameron veel j schuld te hebben, dal hij tot dit lot veroordeeld is, aan gezien een aantal Europeanen ongedeerd in die land streken leven. Als een zeker middel om muizen te dooden geeft men op een mengsel van ongebluschte kalk met even veel suiker. Een en ander moet tot poeder gewreven en gestrooid worden op de plaats waar men gewoonlijk de muizen of ratten waarneemt. Een Belgisch dagblad verhaalt, dat de vicaris der kerk van St. Wandru in zijne predikatie verklaard heeft, dat de hagelbuien, waardoor Mons in den laatsten tijd geteisterd werd, eene kastijding des hemels waren, en I dat men nooit zulke groote rampen over het volk zou zien komen, indien het de voorschriften der godsdienst beter nakwam. Bij deze gelegenheid merkt hetzelfde j blad op, dat het nog al opmerkelijk is dat niet alleen de j kerk van St. Wandru zelve door den hagel veel geleden heeft, maar dat men onder de meest geteisterde gebouwen ook nog telt: het bisschoppelijk paleis te Namen, de j buitenplaats van den bisschop van Doornik, de abdij j van Salzuines, het semenariutn van Floreffe en de kerk i te Bazel. - In Engeland sterven tegenwoordig honderden bij j honderden stuks van den veestapel aan eene vreemde en ongeneeslijke ziekte, die eiken dag meerdere uitbreiding neemt. De besmetting is zoo groot, dat zij, die ziek vee op de markt aanraken, bijna zeker zijn hunnen stal bij de tehuiskomst te zullen besmetten. Verschillende veehan delaars en pachters hebben reeds hunnen geheelen vee stapel verloren. De ziekte doet zich voor als de koorts en duurt van vier tot tien dagen. Wanneer deze ver. schijnselen wegblijven, sterft het aangetaste dier binnen eenige dagen. Professor Gamgee, die op dit gebied eene specialiteit is, heeft den angst niet weinig vermeerderd, 1 door te wijzen op het jaar 1745, toen ten gevolge dier j zelfde ziel? te niet minder dan 3,000,000 zegge drie mil- lioen stuks hoornvee stierven, zoodat de gevolgen in sommige districten zich nog 30 jaren daarna deden ge voelen. Thcrmometerstaiid. 4 Aug. 's av. 11 u. 58 gr. 5 's morg.7 u. 56 's inidd.. 1 u. 66 gr. öuitcnlaitö. Algemeen overzicht. Aan de dagbladen is heden uit Weenen het bericht getelegrapbeerd dat de oud-minister von Schmerling, bij gelegenheid van de viering van het vijfde eeuwfeest der universiteit, op een feestbanket een toast heeft inge steld op Duitschland's eenheid, welke eindigde met de woorden: „tot wederziens te FrankfortOf deze ge- j beurtenis werkelijk van zooveel gewicht is, dat zij door geheelEuropa de telegraafdraden moest in beweging bren- gen, zal eerst kunnen blijken, wanneer van von Schmer- 1 ling's toespraak iets meer dan die enkele woorden zal 1 bekend geworden zijn. Waar men echter niet meer mede- I deelen kon, had men ook dit korte bericht ons kunnen besparen,waarvan deeenige sleutel wellicht te vinden is 1 in de omstandigheid, dat de heer von Schmerling een groot voorstander is van Duitschland's eenheid en in 1848 reeds benoemd was tot minister van het Duitsche keizerrijk. Heeft men nu echter daarom alleen reeds het recht om in die woorden de voorspelling te lezen van een nieuw nationaal Duitsch parlement; heeft de ge wezen minister een tip van den sluier opgelicht door het als nabijzijnde voor te stellen; of wel, moet men hier weder denken aan een dier ontboezemingen, die be rekend zijn om zeker effect te maken naar buiten? Nog eenige dagen geduld zullen vereischt worden, eer men over de waarde en de beteekenis van dezen feestdronk zal kunnen oordeelen. De wet op de misbruiken bij de verkiezingen is 11. Don derdag door de Belgische kamer van afgevaardigden met eene meerderheid vau slechts negen stemmen aange nomen. De hoofdpunten dezer wet, waarover zoo lang gediscussieerd is, komen hierop neder: 1. het verplicht gebruik van door de regeering gestempelde stembriefjes; 2. de afzondering der kiezers tijdens de inlevering hun ner billetten3. het verbod van de kiezers op de eene of andere wijze te onthalen. De Pruisische kroonsyndici hebben eindelijk hun advies over de aanspraken der verschillende pretenden ten op de kroon der hertogdommen in handen der regee ring gesteld. Men raag dus weldra de openbaarmaking van dit rapport te gemoet zien. Men vleit zich eenigermate, dat in het hertogdom Nassau, welks regeering zich door het volgen van een zeer reactionair stelsel kenmerkt, waaromtrent aller merkwaardigste verhalen in den laatsten tijd in omloop zijn geweest, eene gunstige wending is gekomen. De uitslag der laatste verkiezingen zou eene wijziging van het kabinet hebben ten gevolge gehad, welke op een meer vrijzinnig regeeringsbeleid hoop geeft. De geruchten, welke, naar aanleiding van de terug komst van graaf Meusdorff te Weenen, omtrent het totaal mislukken der onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Pruisen in omloop zijn, worden hedenalszeer overdreven voorgesteld; men beweert dat zij slechts een nieuwe phase zijn ingetreden. Aan l'Europe wordt uit Parijs geschreven, dat de ont wapening weder het onderwerp heeft uitgemaakt van een ministerraad, welke 11. Dinsdag onder voorzitter schap van de keizerin gehouden is. Hoe dikwijls ook met ongelukkig gevolg voorspeld, zou eene vermindering van het leger zich nu, volgens den correspondent van l'Europe, niet lang meer laten wachten. Needs eenigen tijd geleden zou de keizer orders gegeven hebben om die vermindering tot stand te brengen, welke echter tot nu is vertraagd. Hoewel het juiste cijfer nog niet is op te geven, vermoedt men dat minstens 100,000 man zullen worden afgedankt. Een correspondent van l'Indëpendance beige bespreekt de slechte verstandhouding, welke tusschen de Piemon- teezen en de Florentijnen, vooral in de nieuwe hoofdstad vau Italië, valt op te merken. De Piemonteezen welken naam uien gemakshalve aan allen geeft welke zich sedert de verplaatsing der hoofdstad te Florence zijn koenen vestigen leven geheel op zich zeiven,en deFlorentijuen die over het algemeen zeer voorzichtig zijn in de nabij heid van hunne nieuwe gasten, zenden dezen alleilei ver- wenschingen na, zoodia zij zich weder onder elkander bevinden. Ongelukkigerwijze trekken de vijanden van Italië's eenheid van deze verdeeldheid met de meeste handigheid partij. Zij trachten den onderlingen afkeer aan te blazen en hebben tot dat einde onderscheidene dagbladen opgericht, welke geen andere roeping hebben dan hunne tegenstanders te beleedigen. Deze kleingees tige verdeeldheid verwondere echter niemand; vooroor- deelen als die der Florentijnen vertoonen zich alom waar een nieuwe orde van zaken moet worden ingevoerd. Enkele bijzonderheden omtrent het lot van Jefferson Davis, welke wij in dit nommer opnemen, doen wederom zien hoe weinig nog de Amerikanen in staat zijn hunne overwinningen door blijken van edelmoedigheid te kroonen. Na het sluiten van een verdrag tusschen het voorloopig bestuur van Sint Domiiigo en den bevelhebber der Spaansche troepen is een kamer van afgevaardigden bijeengeroepen, en reeds in de tweede zitting heeft de onder-voorzitter van het voorloopig bestuur, Georges Henneken, die van Engelsche afkomst doch sedert meer dan twintig jaren op St. Domingo gevestigd is, het voor stel gedaan om het land aan Engeland aan te bieden. Dit voorstel is in overweging genomen en een commissie benoemd om daarover rapport uit te brengen. De Patrie, waaraan wij deze mededeeling ontleenen, beweert dat de Engelsche regeering aan deze handelswijze geheel vreemd is, en dat zij er niet over denkt zich het grond gebied der Dominicaansche republiek toe te eigenen, ma ar zij maakt toch de opmerking dat de heer Hood, de consul-generaal van Engeland, die vroeger een zoo be kende rol gespeeld en voor de aanhechting bij Engeland geijverd heeft, is aangewezen om andermaal zijn vorige betrekking te aanvaarden. De cholera te Constantinopel. Loffelijke maatregelen zijn genomen om de cholera te bestrijden, die in Constantinopel en zijne voorsteden woedt. Daaraan moet het buiten twijfel ten deele gewe ten worden, dat de ziekte, welke zich over beide oevers van den Bosphorus uitbreidt, nogtans niet hare gewone verwoestingen aanricht. Yan de eene wijk der stad trekt zij naar de andere; zelfs steekt zij naar de eilanden over; maar de gezondheidsmaatregelen, door de overheid genomen, bestrijden haar met goed gevolg. De behoeftige volksklasse lijdt niet zooveel als men, hare levenswijze in aanmerking genomen, verwachten zou, terwijl de meer gegoeden tot dusverre schier geheel gespaard zijn. Maar wie had dertig jaar geleden ooit geloofd, dat de Muzel mannen een zoo groote bedrijvigheid ontvouwen zouden, ten einde eene besmettelijke ziekte af te weren? Als ik mij niet vergis zegt een correspondent van le Temps was het in het jaar 1853, toen Europa al zijn invloed moest doen gelden om het Ottoinani- sche gouvernement eenige gezondheidsmaatregelen op te dringen; reeds had de verhevene Porte toegegeven, zonder wellicht de geringste uitkomst te verwachten, maar het volk bleef openlijk met de gezondheidsmaat regelen den draak steken en de geestelijkheid verhief hare stem tegen de waanzinnige en oproerige pogingom den goddelijken wil te verijdelen. Waar zijn zij thans, die Muzelmannen, die het als een teeken van goddeloos heid verfoeien, als iemand do noodige voorzorgen neemt? Op dit oogeublik ijveren zij tegen niets zoozeer als tegen de cholera; hunne zorg is onuitputtelijk; zij denken aan alles; men zou hun zelfs kunnen verwijten, dat zij nu tot een ander uiterste vervallen zijn. Wij hebben hier op alle klassen der maatschappij het oog en men kan dus zeggen, dat het fanatisme der Muzelmannen niet meer bestaat. Men weet, dat Fuad-pacha eene commissie samenge steld en haar volmacht verleend heeft om de cholera naar haar beste inzicht te bestrijden; welnu, de geheele be volking zonder uitzondering, priesters zoowel als leeken, voegen zich naar de hygiënische voorschriften, welke door die commissie worden uitgevaardigd en ieder maakt gebruik van de talrijke middelen tegen de cholera, welke door den handel worden in omloop gebracht. Dit bewijst op de meest overtuigende manier, dat het Islamis me, zooals men het gekend heeft, het Islamisme gegrond op de leer van het noodlot, veel van zijn terrein verloren heeft; i.i de hoofdstad bestaat het volstrekt niet meer en de macht der beschaving zal het buiten twijfel ook verdrijven uit de overige deelen des rijks. En toch zijn er geen bijzondere pogingen aangewend om de bevolking van het Ottomanisehe rijk in dit opzicht een stap voor uit te brengen; beter inzicht is hier niet met geweld opgedrongen, maar het is als van zeiven ontstaan; juist omdat het een zegenrijke hervorming was, moest ze veld winnen, zoodra haar onbetwistbaar nut was zicht baar geworden. Het is goed dat de cholera, welke thans woedt, dezen vooruitgang in beschaving onder de Muzelmannen heeft in het daglicht gesteld; voortaan zal het dus hetgouver- nement gemakkelijk vallen het kwaad bij den wortel aan te tasten; niets zal verhinderen, dat men in den Iledjaz zei ven een raad van toezicht op den gezondheidstoestand benoemt en dat men, ook in de heilige steden, de pel grims aan hygiënische voorschrifien onderwerpt. Zoo zal de ramp van heden zegenrijk voor de toekomst zijn en de pelgrims, die uit Mekka en Medina wcdcr- keeren, zullen niet meer voortdurend voor Egypte, Smyrna, de eilanden van den Archipel, Constantinopel, Trebizonde, Beyrouth, Damascus, ja voor geheel Europa een dreigend gevaar zijn. Maar het is dan ook van het hoogste gewicht, dat er zoo spoedig mogelijk eene ge zondheidscommissie benoemd worde, welke in last krijgt om de karavanen der pelgrims te vergezellen en te waken voor hunne gezondheid, dewijl immers geheel Europa daarbij belang heeft. De cholera is thans het onderwerp, hetwelk te Con stantinopel alle hoofdenen harten vervult; men spreekt over niets dan over de cholera; in de dagbladen der stad leest men voor alles het bulletin van den raad van ge zondheid. en dan eerst bekommert men zich om de zaken der beurs, iets hetgeen veel beteekent in dit handeldrij vend Péra. Volgens den Courrier d'Orient heeft de ziekte van den 19 tot den 25 der maand Juli gestadig veldge wonnen, zooals blijkt uit de volgende getallen welke de sterfgevallen van iederen dag aangeven23,47, 60, 84 127, 160, 177.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2