1 11 A N T. Zondag 6 Augustus. N°- 125. Editie van Zaturdag avond 4 uren. Middelburg 5 Augustus. VERKIEZINGEN van Gemeenteraad sleden. Te Hoek heeft eeae herstemming plaats gehad tas- achen de heeren C. Platteeuw, aftredend lid, en L. Plat teeuw, alsmede tusschen de heeren J. Dieleman en H. Wolfert. Gekozen zijn de heeren C. Platteeuw en J. Dieleman. De uitslag der herstemming in de gemeenten Hon- tenisse, Kapelle, Schoondijke en Wissenkerke is ons nog niet bekend. Woensdag is op de reede voor Dordrecht gekomen de Amerikaansche oorlogsstoomboot Frolic, bemand met 122 koppen en een etat-major van 15 officieren,gewapend met 6 koperen stukken,en aan boord hebbende den admi raal Goldborough, kommandant van het te Ylissingen liggende eskader. Gemeld stoomschip was eerst bestemd voor Rotterdam, maar kon niet schutten in de sluis van het Voomsehe kanaal. Terstond na zijn aankomst heeft de admiraal zich begeven naar 's Huge en het Nieuwe- diep om alles gereed te maken voor de ontvangst van zijn eskader ter reede van laatstgenoemde plaats. Donderdag keerde hij terug, om heden met het stoom schip Dordrecht te verlaten en zijn flotille te rejoignee- ren en terstond met baar te stevenen naar den Helder. Yan daar gaat de reis naar Breraerhaven en andere plaatsen. Men zegt dat het bezoek der verschillende plaatsen geschiedt met het oog op een eventueelen oorlog met Frankrijk en Engeland, ten einde aldus be kend te worden met de verschillende zeegaten, waarin de Amerikaansche vloot in tijd van nood zou kunnen binnenloopen. De minister van financiën heeft, naar aanleiding der vrij algemeen gevestigde meening dat verkoop van sterke drank op het ijs schijnt te worden aangemerkt als niet aan het recht van patent onderworpen, de aandacht der betrokken ambtenaren gevestigd op de handhaving der wet en der administratieve voorschriften met betrekking tot dit bijzonder punt, en in het algemeen ten aanzien van de bedrijven, onder nos. 37—40 van tabel XIV der wet vermeld. Dinsdag is te 's Hertogenbosch gehouden de 21e alge- meene vergadering van de broederschap van notarissen in Nederland. Van de 500 leden waren 93 opgekomen. De heer B. Tideman is herkozen als algemeen secretaris, lid van het hoofdbestuur, terwijl de heer mr. van de Gronden te Zwolle is gekozen als buitengewoon lid van het hoofdbestuur,* ten slotte is de gemeente Leeuwarden aangewezen als de plaats alwaar in het volgende jaar de 22e bijeenkomst zal worden gehouden. Op de jongste 50e jaarlijksche algemeene vergadering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, zijn de volgende besluiten genomen: 1. Al de deelgerechtigden blijven weder voor een jaar in bet genot der gratificatie. 2. Dadelijk zoodra de aan spraak bewezen is, zullen als deelgerechtigden worden opgenomen: a. de verminkten voor den vijand, waaron der de verwonden voor den vijand met voortdurend lijden begrepen zijn; 6.al de oud-strijders, die aan den slag van Waterloo of wel aan den veldtocht van 1815 in Brabant en Frankrijk hebben deelgenomen, onverschillig of zij al dan niet in en door de dienst infirm zijn geworden, of militair gagement genieten. 3. Van de op de lijst van sollicitanten voorkomende infirmen, die om lichaamsge breken in en door de dienst ontstaan, zijn ontslagen, zullen worden opgenomena. de blinden, met of zonder veldtochten; b. de infirmen van België, voor zooverre zij gerechtigd zijn tot het dragen van het Metalen Kruis, 30 dienstjaren tellen, of wel versierd zijn met de zilveren medaille voor 24 jaren trouwe dienst. 4. Van de overige categoriën zullen ditmaal weder geen sollicitanten in aanmerking kunnen komen. Bijzonder belangrijk moet het hierboven sub no. 2b vermelde besluit genoemd worden, omdat daarbij voor het eerst wordt afgeweken van het reeds gestelde ver- eischte van injirmileit in en door de dienst. De oorsprong van het fonds, in verban met het 50jarjg jubilé van den slag bij Waterloo, en de te dier gelegenheid inge komen buitengewone giften, gaven aanleiding tot zooda nige afwijking. Ten gevolge daarvan zullen voortaan, behalve de nageblevenen van gesneuvelden en de vele verminkte en infirme krijgers van Waterloo, die reeds in het fonds zijn opgenomen en wier getal thans nog onge veer 400 beloopt, ook, althans voor éen jaar, ondersteund worden de niet-infirme strijders van Waterloo, die onder steuning vragen, behoeven en waard zijn. Om intusschen de uitgaven daarvan te bestrijden kan meD, met het oog op het eventueel groot getal der zich aanmeldende oud-strijders, veilig aannemen, dat het be drag der buitengewone giften niet aanzienlijk genoeg is. Zeer zeker is dit bedrag ten eenenmale ontoereikend om de ondersteuning duurzaam te doen zijn. Het is daarom te wenschen dat het fonds, door milde giften en door ruimere opbrengst der jaarlijksche collecte, bij voort during in staat moge zijn, om, zonder gevaar te loopen de belangen der deelgerechtigden en sollicitanten van andere bestaande categoriën teschaden, de ondersteuning van bedoelde oud-strijders ten volgenden jare en daarna van jaar tot jaar, zoolang de avond huns levens zal duren, te kunnen bestendigen. Amsierdcour.) CEenocmiugcn ea besluiten. leger. Benoemd tot len luitenant, naar ouderdom vaD rang, bij den plaatselijken staf de 2e luitenant F. A. Cr ussier, plaatselijk adjudant der 2e klasse te Willemstad; bij het wapen der infanterie, bij bet le regement, de 2e luitenant H. F. van den Oudendijk Pieterse, van het corps; bij bet 3e regement, de 2e luite nant J. L. H. Beijens, van het corps. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en aeeijnsen te Ee (Friesland) de heer B. C. Wildrik, thans ontvanger der directe belastingen en aeeijnsen te Ried. Kerknieuws. Dinsdag werd te Amsterdam de 30e algemeene ver gadering van het Hersteld evangelisch luthersch kerk genootschap in het koninkrijk der Nederlanden geopend. Gemengde berichten. Eergisteren is uit Valentia te Londen een telegram ontvangen, meldende dat de telegraphische gemeenschap met the Great Eastern geheel en al verbroken is. De oorzaak van dit nieuw ongeval is niet bekend. In den nacht van Zaturdag op Zondag 11. is bij lord Palmerston te Cambridge-house ingebroken. De dieven hebben daarbij vqpr eene waarde van 800 pond sterling aan kleinodiën en andere voorwerpen medegenomen. De policie heeft de schuldigen nog niet ontdekt. Een Britsch eskader gepantserde schepen bezoekt thans de kusten van Spanje. Volgens berichten vandaar bevond het zich laatstelijk te Rosas, waar het bestormd werd door eene onafzienbare massa nieuwsgierigen. De Eugelsche admiraal, te beleefd om'het bevel te geven dat het eskader niet meer door vreemdelingen mocht worden bezocht, kwam op het denkbeeld het gerucht uit te laten strooien, dat hij van Malta de wijk genomen had om aan de daar heerschende cholera te ontsnappen, maar dat zich ongelukkigerwijze gevallen van die ziekte onder de bemanning van het eskader begonnen voor te doen. Van nu af ontvangt het eskader niet slechts geen bezoek meer, maar wensebt de bevolking van Rosas het van harte naar den Noordpool. Een vreeselijke brand woedde Dinsdag avond iu de werkplaatsen van een timmerman in Redly-Road te Londen. Het gebouw grensde aan een stal, waarin zich 200 paarden bevonden, toebehoorende aan de General Omnibus Company. Nadat het gebouw geheel en al in 1865. vuur stond, volgde de grootste verwarring. De paarden wisten zich los te rukken of werden los gesneden en renden allerwege heen. De schade is zeer aanzienlijk. Omstreeks middernacht was men de vlammen meester. Laatstleden Zaturdag is te Londen uitspraak ge daan in de zaak van Charlotte Winsor en Marie Jane Harris, beschuldigd van moord, den 14 Februari te Torquay gepleegd op een kind. Eerst kon de jury tot geen eenparig besluit komen, doch bij eene tweede be handeling der zaak werd'eerstgenoemde, nadat de jury anderhalf uur had beraadslaagd, ter dood veroordeeld, zonder dat voor haar eenige hoop op gratie schijnt te bestaan, vooral omdat gebleken is dat zij pogingen aan gewend heeft om van het ombrengen van kleine kinderen een bestaan te maken. In het hier genoemde geval had zij voor 5 p. st. de gruweldaad volbracht. Te Munster heeft zich eene vereenigiug geconsti tueerd, welke zich ten doel stelt de heerschende weelde bij de vrouwen tegen te gaan. De leden dier vereenigiug zijn alle jonge lieden. Volgens te Parijs ontvangen berichten uit Londen vindt de Africaine er veel bijval, maar zonderling genoeg om geheel andere oorzaken dan waarom die opera te Parijs opgang maakt. De nommers die daar toch het meeste geestdrift hebben gewekt, gaan te Londen geheel onopgemerkt voorbij, terwijl daarentegen die gedeelten der partituur, welke te Parijs vrij onbeduidend zijn ge vonden, zoo als de ballade van Adainantor, te Londen met onstuimigen bijval zijn begroet. Uit Brielle meldt men 2 dezer: Heden morgen ont waarde men van hier, dat ten Engelsch schip aan den westkant van het Maassluisscbe zeegat aan den grond zat en in groot gevaar verkeerde. Zonder aarzelen wendde de wakkere schipper van den loodskotter, P. den ïïerder, met zijne twee matrozen den steven derwaarts, niettegen staande de zee hemelhoog was en gestadigover het schip heen liep. Meer genaderd, bleek hun dat de poging tot redding met groot gevaar zou vergezeld gaan, doch aan gespoord door bet hulpgeroep en den benarden toestand waarin de equipage verkeerde, welke reeds halver lijf in het water stond, trotseerden zij alle gevaar en, hunne menschlievende pogingen verdubbelende, mochten zij de voldoening smaken, de equipage, bestaande uit den ge zagvoerder, zijne vrouw en drie matruzen, te redden en te Brielle aan den wal te brengen, waar aan de schip breukelingen de noodige hulp en verpleging werd ver leend. Het schip is genaamd Sarah, gezagv. Wm. Batty, laatst van Rotterdam en geladen met petroleum. Schip en lading zullen verloren zijn. Een casuaris in de Weener diergaarde beeft dezen zomer 6 eieren gelegd, ongeveer dubbel zoo groot als een ganzenei en met eene donkergroene schaal. Deze eieren zijn iu een broeimachine gebracht, dat met water op eene temperatuur van 30 graden verwarmd werd. Thans heeft een dezer eieren zich geopend en is daaruit een jonge gezonde casuaris gekropen, terwijl in een tweede ei reeds de bewegingen van een levend kieken bemerk baar zijn. Een der rijkste huwelijken van Europa wordt in den loop dezer maand te Parijs gesloten. De jonge graaf Soltykof, geattacheerd aan de Russische ambassade, zal trouwen met de natuurlijke, doch wettig erkende dochter van den heer Jakowlef uit Moscou, wien de rijkste goud en kopermijnen in Rusland toebehooren en waardig worden geschat op 400 millioen francs. De bruid is de eenige dochter van den heer Jakowlef, en wordt alzoo erfgename van dat gansche enorme vermogen. De heer Jakowlef woont thans in Parijs; hij verkiest echter niet dat zijn schoonzoon daar blijft wonen, maar heeft twee hötels voor hem aangekocht, een te Londen en een te St.Petersburg. De bruidegom heeft nog twee broeders; ook hij zal eenmaal van zich zelf een inkomen hebben van 20 a 25 millioen francs rente; zijn vader woont insgelijks te Parijs en is een der rijkste grondbezitters. De vaders van de aanstaande echtgenooten, hoezeer beiden weduwenaars en reeds zeer bejaard, zijn er bepaald tegen dat hunne kinderen in hunne nabijheid blijven wonen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1