men volgden de vereischte opgave en daarop de benoe ming. Thans is gebleken dat de regeering te Madrid vergeten had zich te vergewissen of er sedert verleden jaar ook eene verandering van prefect in het bedoelde departement had plaats gehad, daar toch de ridderorde voorzijn voorganger bestemd was geweest. Ten( slotte 'het- beloofde- „woord" over de gemeente raadsverkiezingen. De regeeringsdagbladen roepen victorie en de oppositie-dagbladen Heffen overwinnings- kreida aan. Om u deze tégenstrydiglieifl'eenigszins dui delijk te maken zij u medegédqëld'dat Cr C,eneBabylonische verwarring heeft geheerscht in dé benamingen van ue 'fraction der verschillende partijen. Een regeeringsorgaaji verhaalt u dat in. zekere gemeente de lisle .municipale heeft gezegevierd en derhalve de regeering redqn heeft., om zich over dien uitslag te verheugen. Een oppositie-' orgaair meldt ji echter dat de democratische partij in diezelfde gemeente eeile groöte meerderheid heeft ver kregen. Een onafhankelijk dagblad deelt voorts mede dat de liberale partij in de steeds bedoelde gemeente het onderspit heefi gedolven."Al déze organen der publiciteit hebben intusschen gelijk. De lisle municipale was echter door de gemeente-autoriteiten voorzichtigheidshalve niet alleen uit regeerings-candidaten opgemaakt. De demo cratische partij omvat cene tallooze menigte politieke nuances, want immers de keizer zelf is democraat. De liberale partij, eindelijk, gelijk die door de onafhankelijke dagbladen wordt bedoeld, voor zoo verre men dat woord in Frankrijk kan bezigen, omvat zelfs de Ollivier-nuance niet, welke door sommigen weder wél totde liberaleparty wordt gerekend. Ik hoop thans eenigszins een denk beeld te hebben van de oorzaak, waarom het zoo hoogst moeilijk is om de balans op te maken aan het einde van deze gemeenteraadsverkiezingen, waarbij men na een nauwkeurig onderzoek vau de terminologie der dagblad pers voorts nog de belangrijkheid der verschillende gemeenten in aanmerking zou moeten nemen. Volgens eene globale berekening komt het mij echter voor dat de keizerlijke regeering over de verkiezingen ten platten lande in het algemeen tevreden kan zijn, terwijl in grootere gemeenten de oppositie hetzij dan ultra-cleri- calen, of geavanceerde liberalen, of legitimisten, of orie- anisten, of republikeinen a la couleur de 1848 verschil lende veelbeteekenende overwinuingen heeft bevochten. In enkele buitenlandsche dagbladen wordt gesproken van een bij den keizer bestaand plan om den vermoede- lijken negenjarigen troonopvolger te verloven met de eenige negenjarige dochter van den Oostenrijkschen keizer, de aartshertogin Gisela. Van een dergelijk voor nemen heeft hier niemand iets vernomen evenmin als van een plan van den keizer om aan koning Leopold van België een bezoek te brengen. BUIEVEN UIT BELG IE. Brussel28 Juli. Er loopt hier dezer dagen een gerucht, 't welk aan de Belgische hoofdstad de eer belooft van een bezoek van Z. M. den keizer der Franschen. Men brengt die komst in verband met een schrijven, dat koning Leopold aan Napoleon III zou gericht hebben, aangaande den stand van zaken in Mexico, die, blijkens alle bier ontvangen wordende berichten, langs hoe meer zich verwikkelt en recht geeft tot de grootste bezorgdheid. Al worden toch stelselmatig alle officiëele bescheiden, die op Mexico betrekking hebben, aan de kennisneming der natie onthouden, België's relatien tot het keizerrijk in het verre Westen zijn, helaas! te vele, dan dat de ge ringste bijzonderheid zelfs, van wat daar dagelijks plaats grijpt, voor ons volk verborgen zou kunnen blijven. De tijding dat Z. M. dus een brief over dit onderwerp zou hebben gezonden aan den man der Tuilleriën, die in zekeren zin dien toestand in het leven heeft geroepen, heeft dan ook hier niet. de minste verwondering gebaard, ook niet toen men te weten kwam dat dit schrijven in zeer dringende bewoordingen was gesteld en op den keizer der Franschen de verantwoordelijkheid laadde van al de gevolgen, die kunnen voortspruiten uit het laissez aller't welk Z. M. in den laatsten tijd tegenover de gebeurtenissen in Mexico schijnt toe te passen. Nu echter het gerucht dat Napoleon zijn antwoord op dat schrijven in persoon zal komen brengen, veld wint, zonder van officieele wijze te worden tegengesproken, begint de. zaak ons te intrigeeren, en komen wij tot de slotsom dat de brief in quaestie nog wel eens andere punten dan juist Mexico kon hebben aangeroerd. In onze politieke kringen vooral houdt men 't voor een bij Napoleon III vastgesteld plan, om het verwacht wordend overlijden van onzen koning aan te grijpen als eene gelegenheid, om op nieuw het oude thema der natuurlijke grenzen eens op te wakkeren en om langs minnelijken weg te komen tot eene nieuwe herziening der kaart van Europa. Ook hier heeft men het drievoudig verbond tusschen Oostenrijk, Frankrijk en Pruisen in 't vooruitzicht, en men vraagt zich ai' waarom de Indépendance, die dezer dagen in eene zijner Parijsche correspondenties den ballon d'essai opwierp en als eene consequentie vau het Napoleontisch plan, aan Italië Venetië beloofde, maar niet tevens aan Holland het bezit van zijne oude Vlaam- sche provinciën toezeide. Hoe dit zij, het zou mij niets verwonderen, dat koning Leopold, die wel stellig beter dan iemand in staat is, om al die geruchten te schatten naar de waarde die zij hebben, zelf den Franschen keizer tot een bezoek te Laeken heeft uilgenoodigd, nu hem voor den oogenblik de krachten outbreken om zich te verplaatsen. Napoleon's komst zou samenvallen met die van koningin Victoria, en dus ook daaraau ietwat hooge politieke beteekenis ontleenen. Hare Engelschemajesteit wordt den 9 Augustus hier verwacht. Men zegt dat koning Leopold reikhalzend uitziet naar de komst eener bloed verwante, die voor veel goeden raad die zij hem verplicht is, hem immer veel liefde en hartelijkheid in ruil heeft' geg'ever. - Volgens hetgeen mij eeu officier uit de omgeving van het hof nog gisteren mededeelde, wordt de toestand van j Z.M. met den dag kritieker. Bij de beide kwalen, aan wier aam vallen hij onophoudelijk bloot staat, voegt zich je'ene'toenemende verzwakking, wier noodlottige werking aileen wordt tegengehouden door den ijzersterken wil van den monarch, die in den letterlijken zin des'Avöofds •met den. dood worstelt .én dezen zijn prooi betwist. Toch kan hij ieder oogenblik den strijd moeten opgeven en zich' genoodzaakt zien den tol aan de natuur te betalen. Men ducht, een onv.épvacht.overlijden. De meening van 1 mijn< berichtgever' wordt ncjg bevestigd door de omstan digheid dat ditmaal de iieribgin van Brabant alleen met hare kinderen naar'de badplaats Ostende is vertrokken, terwijl baar gemaal op bet paleis te Laeken bij zijn kranken vader is gebleven. Nog altijd zijn onze wetgevers niet aan 't eind van het onderzoek der wet, ter beteugeling van de misbrui ken, plaats grijpende bij de verkiezingen. Heden bracht men het tot art. 22. Zoo als ik u reeds eenige weken geleden schreef, worden alle amendementen bij meerder heid verworpen. Het debat is overigens zoo geheel locaal, loopt zoo geheel over bijzonderheden, die, waar ze zelfs de Belgische natie niet kunnen intereaseeren, voor uwe lezers niet de minste aantrekking kunnen hebben, reden waarom ik van hun geduld en van uwe ruimte geen misbruik durf maken, door ben te noodzaken tot de lec tuur van een verslag der zittingen, dat hoe kort ook, toch nog altijd te lang wezeu zou. Liever vestig ik hunne aandacht op een vrij curieus feit dat dezer dageu te Seraing plaats greep, en 't welk een nieuw staaltje oplevert van den middeleeuwschen geest die nog altijd onze hoogere en lagere geestelijkheid bezielt. Seraing is eeu van België's aanzienlijkste fabriek steden en de meeste vrouwen en meisjes uit de lagere klassen der bevolking leven daar van den vroegen mor gen tot den laten avond in de werkplaatsen, tot groot nadeel van haar huiselijken zin en zonder eenige de minste kennis van die bezigheden, welke voor haar toch onmisbaar zijn, zoodra zij aan het hoofd van een huis gezin staan. Het gemeentebestuur dat zeer goed inzag welken nadeeligen invloed dat algeheel'gemis aan ver standelijke ontwikkeling op de vrouwelijke bevolking uitoefende, heeft ten vorigen jare getracht daarin te ge moet te komen door de instelling eener Zondagsschool, waar kosteloos onderwijs zou worden gegeven in het lezen en schrijven, de eerste beginselen der taalkunde en het rekenen, verder naaien, breien en eenige andere vrouwelijke handwerken, terwijl zelfs de kookkunst en de waren kennis op het programma voorkwam. Deze school, aan wier hoofd twee onderwijzeressen, de dames Neujean en Requillé, waren geplaatst, voldeed reeds van liet oogenblik der opening zichtbaar aan eene lang ge voelde behoefte. Geregeld werd zij door tachtiga negen tig meisjes bezocht. Alles ging goed, tot bij brief van 26 Juni jl. de beide onderwijzeressen aan het gemeente bestuur kennis gaven „dat. zij uithoofde van gewetens bezwaren zich voortaan niet. langer met het onderwijs in het breien en naaien en de verdere vrouwelijke hand werken konden belasten." De goederegenten van Seraing begrepen er niets van en verzochten de beide dames tot een mondeling onderhond. Dientengevolge kwam men tot de wetenschap dat de eerwaarde doken van Seraing aan de onderwijzeressen de absolutie had geweigerd, op grond dat zij des Zondags aan arme, havelooze mciskens onderwijs gaven in 't naaien en breien! Haar werd daarop den raad gegeven zich tot monseigneur den bis schop van Luik om dispensatie te wenden op grond van het goede doel dat met deze sahbathschennis werd be oogd. Zoudt ge nu gelooven dat die dispensatie werd verkregen? In geenen dcele. Monseigneur weigerde glad af, op grond „dat, naar het oordeel van alle theo logen, naaien en breien tot die zondige bezigheden behooreu, die op Zon- en feestdagen verboden zijn."!! De beide onderwijzeressen hebben na die bisschoppe- lijke uitspraak hun zieleheil niet langer in de waagschaal durven stellen en hun ontslag genomen. Gelukkig dat I te Seraing nog een vijftigtal dames van aanzienlijken huize werden aangetroffen, die zich onmiddellijk bereid i verklaarden, het onderwijs in die „zondige bezigheden" op zich te nemen, tot tijd en wijle men een paar scbool- juffers zal gevonden hebben, die wat minder onder gees- telijken invloed staan. i Gij gevoelt dat de geheele knoop der geschiedenis daarin zit, dat de Zondagschool van Seraing staat onder i dele.iding van liberalen, met geheele uitsluiting van het geestelijk toezicht.. j Al zulke en dergelijke handelingen zijn echter bij uitnemendheid geschikt om dat toezicht voor goed 1 onmogelijk te maken. In elk dorp worden tegenwoordig vrije scholen gebouwd, waaraan de geestelijkheid geheel vreemd is en waarop alleen de wereldlijke macht policie en coutröle uitoefent. In den loop dezer week wordt o. a. in het naburig St. Josse ten Noode, weêr de bouw van twee dergelijke scholen aanbesteed. Het museum Wiertz wordt, met 1 September weer voor liet publiek geopend. ITet schijnt nu beslist te zijn dat de groote meester te midden zijner heerlykekunstschep pingen zal kunnen rusten. Het feit doet mij genoegen èn omdat daardoor aan den laatsten wensch van den ontslapen kunstenaar voldaan zal kunnen worden, _èn omdat ik het een eigenaardig, dichterlijk denkbeeld vind dat zijn stof bewaard blijven zal, in de omgeving die zijn hand en zijn genie schiep. Toch wil ik daarom niet voor bijzien dat aan de katholieke partij door deze vergunning een krachtig wapen tegen het liberalisme in handen wordt gegeven. Waar men tën vorigen jare het lijk van den geloovigen bisschop van Gent buiten de muren der kathedraal van St. Bavo sloot, zou ik meenen datdèzëlfde saniteits-bezwaren ook hadden moeten gelden waar 't beti'o'f hèt stoffelijk overschot van een der grootste vrij geesten van onzen tijd. „Recht voor allen" is eene zin spreuk; die: vooral wij liberalen nooit mogen voorbijzien. ifctijtontjen. Heden is van Veere naar zee gezeild de kof Drie gezus ters, gezagv. Dykstravan Middelburg in ballast op avontuur: fijanöelsbertcl]ten. Meekrapjirjjy.cn. Rotterdam 31 Juli. Weinig handel. f^raanmarkfen enz. Rotterdam 31 Juli. De verlaging der prijzen van granen bestond heden alleen voor tarwe en rogge die 10 cent beneden vorigen weekprijs werd gelaten. Van koolzaad was 450 last aangevoerd. De prijzen waren van /13.60 a/14.40. Axel 29 Juli. Tarwe ƒ7.65 a f 8.05; Rogge ƒ5.60 a J 5.85; Wintergerst 4.40 a 4.65Zomer dito ƒ4.10 a ƒ4.30; Haver 3.55 a 4.—; Paardenboonen 6.05 a/6.35; Duivenboonen /6.55 a/6.75; Groene erwten /'6.35a ƒ6.75; Gele dito 6.15 a ƒ6.55; Boekweit./'5.95 a ƒ6.15; Koolzaad ƒ14.35 a 14.70. I'rijzcn van effecten. Amsterdam 29 Juli. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2} pet. 62-t5(r dito dito dito 3 72} dito dito dito 4 „97 Aand. Handelmaatschappij 4} 146 België. Certificaten bij Rothschild 2} Rusland. 'Obligatiën 1798/1816 5 99 Certific. Hope co4 69} Oblig. dito 1855,6e serie 5' 85} dito dito Leening 1860 4} r 88 Certificaten 6 Aand. spoorweg192 Polen. Schatkistobligatiën4 68, j Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 59} dito 1847/1852 2} 30& dito rente Amsterdam5 80 dito nationale5 64 Bankactiën 3 852 Italië. Leening 18615 61 I Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 38f} dito3 thans 2| 39} Amortisable schuld- Portugal. Obligatiën 1853 3 46} dito 1856—1862 3 I Griekenl. dito (blauwe) 5 j Turkije. dito (binnenl.) 6 48} Vereen.Stat. dito (1882) 6 72} j Illinois. dito7 77 Mexico. dito3 23} Grenada. dito afgestempeld4} r Venezuela, dito2 16} 3.öiirrtenticn. Bevallen van eene Dochter S. G. H. DE WOLFF- HAMAN. Vlissingen, 2S Juli 1865. Heden beviel van twee welgeschapene doch doode Zoons, mijne geliefde Echtgenoote C. F. JANSEN. Middelburg, den 29 Juli 1865. J. THEWES. Vlissingen, 29 Juli 1865. Heden overleed onze geliefde Moeder, Weduwe ELI ZABETH VAN BREEN, geboren VAN HOECKE, in den ouderdom van ruim 69 jaren. Namens de Kinderen, A. VAN BREEN. Algemeene en bijzondere kennisgeving, zoo binnen als buiten de Stad. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 53 jaar j na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der ster venden, mijn geliefde Echtgenoot JOSEPH ROELOF PIETER LARSEN, na eene gelukkige Echtvereeniging van ruim 32 jaar. Middelburg, Wed. LARSEN, geb. Meskes. den 30 Juli 1865. De Affaire zal op denzelfden voet worden voortgezet. lieden overleed, na eene kortstoudige doch ernstige ziekte, onze eenige Dochter ELIZABEX den nog jeugdigen leeftijd van bijna^^aa'f^'^% door ons, maar ook door hem die hasfepef ha3£ W. $pK ERJ' Middelburg, J. A.IöJIIKER,; den 31 Juli 1865. gèSfcy.an p«r ktJ B. KG$HiWr$K.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3