het water tc dompelen. Een chevalier cl'industrie, die met den notarisklerk de inrichting gelijk was binnengetre den, had een en ander nauwkeurig gadegeslagen, was er terstond op bedacht om hier een coup te wagen en ter wijl de notarisklerk zich met zwemmen verlustigde, wist hij diens kabinetje binnen te dringen, maakte zich meester van het re§u, vertoonde dit den bureaulist, die zonder de minste achterdocht hem de portefeuille ter hand stelde, waarmede hij zeer bedaard de inrichting- verliet. Weldra echter miste de notarisklerk zijn billet, vernam tot zijn grooten schrik van deu bureaulist, dat de portefeuille bereids tegen bet regu was afgegeven. Men wist nu wel dat een behendige gauwdief hier in het spel was, maar tot dusverre heeft men hem niet kunnen ont dekken. In de nabijheid van Cöslin is, zooais men uit Ber lijn schrijft, het veen door eene onbekende oorzaak in brand geraakt; het vuur heeft zich verspreid over eene oppervlakte van 10 a 12000 morgen. Men vreest dat de brand niet voor het najaar zal kunnen gebluscht worden. Men is voornemens in den tuin van het glazen paleis bij Sydenham een marmeren standbeeld op te richten ter eere van den heer Joseph Paxton, den bouwmeester van dat paleis. Verkoopingcn ca aanbestedingen. Bij publieke veiling van eenige onroereude goede ren, toebehoorende aan de erven van wijlen vrouwe A. Dekker Jdr.,op28 Juli te Zieribzee, zijn onder anderen voor de navolgende perceeleu de daarachter vermelde sommen als hoogste bod gedaan. De buitenplaats Rustenburg met Overplaats, groot 6 bund. 48 roed. 98 ellen, onder Noordgouwe 11,000; de Ambachtsheerlijkheid van Zonnemaire 6450; 1/6 in de Hooge heerlijkheid van Bommenede /"4700; 1/3 in al de tienden in den polder Zonnemaire f 11,550; 1/2 in 5 blokken tienden onder Noordgouwe /GS50; eenige allodeale tienden onder de gemeente Nieuwer- kerk, over eene uitgestrektheid van 2 bund. 58 roed. 10 ellen; 20 bund. 24 roed. 87 ellen tienden beoosten Zwane, allen in den polder de Vierbannen van Duive- land en 1/10 in de gemeene tiend de Raapschoof onder Oosterland f 3200; 1/16 in de meestoot" de Zon te Zierikzee f 1600; 1/16 de Wereld* 1650; 1/16 „de Star 1301; 1/16 de Kapel onder Nieu- werkerk2200; 1/16 in de meestoof Jacob 't Hoofd onder Oosterland1325; 1/16 in de meestoof de Hond onder Brui- nisse1050; 1/16 in dezelfde meestoof1050; 1/16 inde meestoof de Maan te Bommenede 2350; 1/16 in de meestoof Dwars-in-den-weg te Noordgouwe1700, en 1/30 aandeel in het Barkschip AVilhel- mina Johanna1600. Thcrntioiaciersland 29 Juli 's av. 11 n. 63 gr. 30 'smorg.7u.66gr.'smidd.lu.68gr.'sav.ilu.62gr. 31 'smorgj u. 63 'smidd. 1 u. 67 gr. Gemccnleraarl van yiisssngcn. Het verslag van het verhandelde in de jl. Zaturdag gehouden zitting moeten wij tot een volgend uommer laten liggen. Buitcnlanö. ,15semcen «verzicht. Te Weenen bestaat eindelijk Ihaus een voltallig minis terie. Het officieel orgaan bevatte Zaturdag de keizerlijke decreten, waarbij de heeren Belcredi, Larisch-Monich, Komevs von Lindenbach en von Lasser tot raadslieden der kroon werden verheven. Graaf Belcredi is behalve minister-president ook minister van policie ad interim. Graaf Larisch-Monich ziet zich de politieke erfenis van den heer von Plener ten deel gevallen. Ridder Komers von Lindenbach treedt op ais minister van justitie voor alle niet-Hongaarsche gedeelten der monarchie. Graaf von Lasser eindelijk is aan het hoofd der Transylvani- sche kanselarij geplaatst. Overigens is door deu keizer het ministerie van marine opgeheven en zijn de aan dit departement verbonden werkzaamheden opgedragen aan de ministers van oorlog en van koophandel. De „interpretatie der coustitntie", volgens welke de Pruisische regeering te Keulen handelend is opgetreden, wordt ook op andere vereenigingen toegepast. Zoo ver neemt men dat de Algemeene arbeidersvereniging in Duitschland te Maagdenburg op bevel der regeering ontbonden is verklaard, als dragende een politiek karakter. Gelijk men weet was het besluit van deu policie-presi- dent te Keulen door den rechter vernietigd geworden. In hooger beroep gekomen heeft het openbaar ministerie echter ook thans bet vonnis des eersten rechters zien bevestigen. Volgens de Weim. Zeitung zou er te Salzburg weldra een Duitsch vorsten-congres in miniatuur worden ge houden waaraan de souvereinen van Oostenrijk, Pruisen, Beieren en Saksen zouden deel nemen. Dit zeer onwaar schijnlijk bericht vereischt natuurlijk nadere bevestiging. [Jit de Elbe-hertogdommen worden weder de gewone tijdingen aangebracht. De Pruisische regeeringseora- missaris heeft dezer dagen, gelijk men weet, den journa- ist dr. May doen arresteeren en den afgevaardigde Frese doen uitzetten; thans protesteert daartegen, als naar 1 gewoonte, de Oostenrijksche regeeringscommïssaris von Halbhuber, waaraan de heer von Zedlitz zich intusschen niet het minste stoort. Hij heeft verklaard dat hij voor zijne handelingen alleen jegens de Pruisische regecring verantwoordelijk is. Sommige dagbladen hechten aan deze laatste berichten eene bijzonder groote belangrijk heid, zonder zich, naar het schijnt, te herinneren dat deze geheel hetzelfde karakter dragen als die, welke nu reeds maanden lang uit de Elbe-gewesten worden aangebracht. Volgens het Fransche dagblad de Pays zullen de prins en de prinses van Wallis morgen naar Duitschland ver trekken om een bezoek te brengen aan de kroonprinses van Pruisen. Bij hun terugkeer, zegt. de Pays, zullen zij eenige dagen te Parijs vertoeven. Ondanks de heftige oppositie der clericale partij in Spanje gaat het ministerie 0'Donnell voort op den inge slagen weg. Dezer dagen heeft het, als gevolg der erken ning van het koninkrijk Italië, ook de legatie welke Spanje nog altijd bij den ex-koning Frans II vertegen woordigde, opgeheven. Uit Madrid wordt intusschen per telegraaf bericht dat de progressistische partij op raad van hare leiders Olozaga, Prim en Madoz waarschijnlijk bij de verkiezin gen weder dezelfde onthouding zal in acht nemen als vroeger. liet schijnt alzoo dat men liet kabinet niet genoeg vertrouwt om dit te ondersteunen. De Moniteur bevestigt thans de verrassing der Mexi- caansche stad Uruapan in Micboacan door de republi- j 1 keinen. Overigens zegt het officieel orgaan dat de Juaristen overal worden verslagen en uiteengejaagd. Dit „verslaan en uiteenjagen" duurt echter reeds zoo lang dat zelfs de meest geloovige Moniteur-lezer zich 1 verwonderd moet afvragenvan waar toch telkens de nieuwe legerafdeelingen komenwelke door de Fransche troepen dan weder moeten worden verslagen en uiteengejaagd. i Uit New-York zijn met de pakketboot China weder tijdingen uit de Vereenigde Staten aangebracht. Het be- 1 i langrijkste daarin voorkomende is dat te Charleston i ernstige ongeregeldheden tusschen de blanken en de negers hadden plaats gehad, zoodat de bevelhebber van I I de stad had bevolen dat alle inwoners hunne wapens j tijdelijk aan de autoriteiten moesten afgeven, terwijl alle samenscholingen na 8 uur des avonds zouden worden uiteengejaagd. UIT DE FRANSCHE HOOFDSTAD. Parijs 28 Juli. Wij hebben gisteren een zeer leerrijke voorproef gehad van des heeren de Boissy's gachis. Parijs toch was in rep en roer door ;het gerucht dat keizer Napoleon plotseling zeer ernstig ongesteld was geworden, dat de heeren Nelaton en Rayer in allerijl naar Ploinbières waren vertrokken. Men beweerde niets meer of minder dan dat de keizer door de cholera was aangetast, hetgeen, ver spreid door de honderdtongige faam geheel en al in overeenstemming met het crescileundo onze hoofdstad in vrij groote verwarring bracht en zijn invloed op de zoo teergevoelige finaucieele wereld deed gevoelen. HedeD morgen is de algemeene ongerustheid eenigszins verdwe nen ten gevolge van eene dépêche uit Ploiubières aan den Moniteur, gisteren avond van daar afgezonden. „De keizer zoo heet het daar heeft verschillende wandelingen in de omstreken gedaan. De gezondheids toestand van zijne majesteit blijft uitmuntend.7' Ik zeg dat dit bericht de ongerustheid eenigszins heeft doen verdwijnen. Naar men mij toch verzekert heeft de keizer in de laatste dagen geene baden gebruikt en lijdt hij in geringe mate aan de ongesteldheid, welke, volgens de geneesheerenaan het tegenwoordige veranderlijke zomerweder moet worden toegeschreven. Behalve onze gemeenteraadsverkiezingen, waarover straks een enkel woord, bc^rscht bier un calme plat en conjugeert Parijs het. werkwoord partir; van daar de oorzaak dat ik in de laatste dagen het stilzwijgen be waarde. Wat vau Parijs te Parijs bleef verveelt zich en zonder daaraan de beteekenis te willen gehecht zien, welke daaraan door de dagbladen van 1848 werd toege kend, wensch ik daaruit alleen het feit te verklaren dat men zich hier thans meer dan ooit met de zaken van anderen bezig houdt en daaronder vooral wet die van hunne Berlijnsche en Mexicaansche majesteiten, voor zoover namelijk deze laatste gezegd kuunen worden zaken van anderen te wezen. Omtrent de Pruisische aangelegenheden hoorde ik hier dezer dagen eene stel ling verdedigen, welke geheel en al indruischt tegen de gewone wijze van beschouwing. De houding van den heer von Bisraark tegenoverde afgevaardigden te Keulen, tegenover den hoofdredacteur van het Sleeswijk-Hol- steinsch dagblad te Altona, tegenover dr. Frese, tegen over alles wat liberaal is of liberaal heet, zou, volgens mijn Pruisischen vriend, minder ten doel hebben om de orde te bewaren, dan wel om die zoo mogelijk te verstoren. Het onuitputtelijk geduld waarvan de Pruisische natie blijk geeft zou dan ook den Berlijnschen vrijheer meer dan iemand onaangenaam wezen. Zoodra toch de orde verstoord wordt en de bevolking in openlijk verzet komt verandert de positie der regeering en kan zij met eenigen schijn van recht door middel der militaire macht besturen en het kanon in de straten doen plaatsen. Het is mogelijk dat dit de haute politique van den heer von Bismarck is, doch iu dat geval speelt zijne exellentieal zeer hoog spel, waarbij zeer vele kansen van verlies zijn en des ministers hoofd gevaar kan loopen. Behalve binnen- landsche onlusten wensclit intusschen de heer von Bis marck ook vooral een oorlog met Oostenrijk,omgebruilc te maken van de financieele ellende der regeering te AVeenen en van hare tegenwoordige verhouding tot Italië. Openlijk wordt dit dan ook nu en dan door den minister te kennen gegeven en de mededecling van den bericht gever der Augsb. Zeitung bevestigde dezer dagen slechts een feit, hetwelk zoowel te Berlijn als te Weenen voor niemand meer een geheim was. AAilgens dezen bericht gever zou de heer von Bismarck tot den hertog de Gra- mont, vertegenwoordiger van Frankrijk te Weenen, ge durende zijn verblijf te Carlsbad, hebben gezegd: „ik verlang een oorlog met Oostenrijk, om de Pruisen de suprematie over Duitschland te doen erlangen.71 Zoo zou het einde van het Elbe-tooneelspel wezen dat de twee roovers zei ven, als in de fabel van Lafontaine, met elk ander twist krijgen. Te Weenen beseft men echter vol komen de onafzienbare menigte rampen, welke dergelijke oorlog ten gevolge zon hebben, en is men overtuigd dat men alles moet aanwenden om dezen te voorkomen. Yan daar de houding door de Oostenrijksche regeering in den laatsten tijd aangenomen. Hangt bet van haar af, clan zal men ook lang a couleaux tirés tegenover elk ander staan zonder te vechten. Dit is ook betgeen in Amerika tusschen de regeering te AVasbington en Mexico is waar te nemen. De houding der A^ereenigde Staten tegenover keizer Maximiliaan, dezer dagen te recht die van eene „vijandige neutraliteit77 genoemd, zal voortduren tot dat de algemeene toestand een oorlog met 't Fransch Mexico en 't Mexikaansch Frankrijk mogelijk of wcnaclielijk wordt. Dan zal een der dagelijks voorvallende, maar tot dusverre door de gene raals Brown en Sheridan in Texas dadelijk vereffende conflicten daartoe het voorwendsel leveren. Voorloopig gelooveu hier vele welingelichte politici, dat alle onrust barende geruchten en vreesachtige aandoeningen der beursmannen allen grond missen. Later zal eene botsing echter niet uitblijven, doch ook hier geldt het après nous le déluge! Een brief uit onze hoofdstad zonder een woord over Abd-el-Kadcr is ondenkbaar, doch bet valt niet te ont kenden dat deze uitheemsche lion aan de schaarsckte van nieuws en aan de afwezigheid van hen, die thans 7s keizers verblijf te Plombières door hunne persoonlijk heden opluisteren, vooral zijn belangrijkheid heeft te danken. Alen verhaalt dat de ex-emir dezer dagen den geaeraal Lamoricière iu de rue Rivoli voorbij reed, ter wijl beider oogen elkander ontmoeten. Gene, de over wonnene, was in een mei vier paarden bespannen prach tig rijtuig gezeten, met het kruis van het legioen van eer op zijn burnous, deze, de overwinnaar, wandelde in bur- gerkleeding en in alle nederigheid te voet daarheen al hetwelk stof opleverde voor een half feuilleton. Ook C'ham heeft zich dezer dagen in den Charivari van Abd-el kader meester gemaakt. Zie hier op welke wijze: Frankrijk7s oude vijand wordt aangesproken door een oud-soldaat, die eertijds iu den strijd tegen den emir zijn rechter been tegen eene ridderorde verruilde. Bonjour Abd-el-kadcrUien ai-se de vous voir en bonne santé! Ah, gij herinnert u mij dus nog, zegt de ex-emir. AVel zeker bij allo veranderingen van weer! Zeer juist en tevens zeer satiriek geeft Chain hier de gewaarwording teruir, welke zich onder het publiek bij sommige ovatiën aan Abd-el kader vertoont. Het gaat intusschen met het been van dien invalide als met zoovele lichamelijke en zedelijke wonden, welke, ja, ge nezen zijn en schijnbaar geen spoor hebben achterge laten, maar o wee, die weersveranderingen! Abd-el-kader is Donderdag Emile de Girardin's gast geweest, wiens ruime salons bij die gelegenheid nauw- ljjks ruimte genoeg aanboden voor zijne uitgenoodigde vrienden. Een toast, door hein inter pocula uitgebracht, wil ik hier opteekenen. „Ik beu zoo sprak hij met de vleierij eens bovelings de vijand van Frank rijk geweest toen ik die natie nog niet kende: sedert ik haar echter leerde kennen koester ik voor haar slechts achting en bewondering. Ik ben overigens vervuld van dankbaarheid voor den souverein die, door mij mijne vrij heid terug te geven, zich voor altijd van mijn hart en mijn arm heeft meester gemaakt. De aanwezigen, waartoe o. a. de generaal Dumas, de heeren Haussmann, Boitelle, de Ia Guéronnière, de Saint Beuve behoorden, gaven natuurlijk hunne adhaesie aan die gevoelens van hoog achting voor den keizer en zijn huis als eene nieuwe imperialistische demonstratiegelukkig dat bet ge rucht van gisteren omtrent Napoleon ongegrond was. Niet geheel onbelangrijk zijn een paar geruchten, welke, aan het diner van den heer de Girardin verteld, als zeer geloofwaardig werden beschouwd. Volgens deze zouden na den heer Corta de vice-president van het wetgevend lichaam, Schneider, de vice-admiraal Bouet- Villaumez en de toonkunstenaar Aubert weldra tot senatoren wor den benoemd, terwijl de graaf Walewaki tot hertog zou worden verheven. De geruchten dat de keizer de opne ming van Rosa Bonheur in het legioen van eer door eenige andere benoemingen van dergeiijken aard zou doen volgen werd echter te gelijkertijd tegengesproken. Het spijt mij voor de japons dier dames, evenzeer als voor de zwarte rokken dergenen die op 15 Augustus hun wensch niet zullen zien verwezenlijkt, om te worden opgenomen onder de leden van het keizerlijk legioen van eer. Apropos van ridderorden herinner ik mij dezer dagen de historie te hebben vernomen van een onzer prefec ten, die onlangs het vereerend verzoek ontving van wege de Spaansche regeering om zijn naam en voornamen op te geven om te worden benoemd tot ridder eener Spaansche orde. Met deze onderscheiding zeer ingeno-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2