MIDDELBURGSCHE COURANT. n°- m. Dinsdag 1865. 1 Augustus. Editie van Maandag avond 4 uren. ADVERTENTIE. Burgemeester en Wethouders van Goes, verwittigen bij deze de belanghebbenden.: Dat de gewone «Jaarmarkt binnen deze gemeente zal worden ingeluid op Zaturdag den 19 Augustus en beginnen op Dinsdag den 22 daaraanvolgende en eindi gen op Dinsdag den 5 September daarna. Dat op dezelve geen Kwakzalvers, Horoscooptrekkers en dergelijke toegelaten, en alle Draaiborden, Dobbel spelen, Rijfelaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen, vóór deu hierboven bedoelden aanvang der jaarmarkt, vrachtvrij en met opgave der benoodigde breedte in de Nederlandscbe ellemaat, zullen moeten geschieden aan de Marktmees ters, aan welke een ieder, alvorens te kunnen worden toegelaten, deszelfs patent zal moeten vertoonen. Voorts, dat ergeene nadagen zullen worden toegestaan. Gedaan ten raadhuize van Goes, den 22 Juli 1865. Burgemeester en wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. PILAAR. O JE KERMIS TE UORTGENE zal aanvangen op Woensdag den 16 en eindigen op Zaturdag den 19 Augustus 1865. Cortgene, den 29 Juli 1865. J. H. BIJBAU, Burgemeester. P. VAN LIS,, secretaris. ötnttmlanö. Middelburg 31 «Juli. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk be-1 sluit van den 10 Juli jl., bepalende de plaatsing in het 1 Staatsblad van het op den 6 April 1865 tusschen Neder- j land en Hannover gesloten postverdrag, waarvan de tekst in hetzelfde nommer wordt medegedeeld. Uit Vlissingen schrijft men ons „Het Amerikaansche stoomfregat Niagara, is gisteren van hier vertrokken naar New-York, en zal aldaar buiten dienst worden gesteld. „Het oorlogsjacht Frolic is van Antwerpen weder alhier teruggekeerd." Z. M. de koning groothertog heeft tot commandeurs der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon benoemd: de heeren mr. D. Tiboel Siegenbeek en dr. A. Rutgers van der Loeff, en tot officieren van die orde de heeren jhr. J. N. van Puttkamraer en B. W. Wttevvaal. ■Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den luitenant kolonel J. H. Schuak, koramandant van het instructie- bataillon, tot het aannemen en dragen van de versier selen van ridder 3e klasse der orde van Iftihar, hem door den bey van Tunis geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zierikzee mr. B. Ermerins, thans procureur bij de arrondissements-rechtbank en plaats vervangend kantonrechter aldaar; zijnde aan hem tevens eervol ontslag verleend uit zij nebetrekking van procureur. Kerknieuws. De heer S. J. de Hoest, predikant te Nijkerk op de Veluwe. heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar Poortvliet bedankt. Onderwijs. LI. Vrijdag vergaderden hier weder, ten getale van ruim 70, de leden der onderwijzers-vereeniging in het le schooldistrict van Zeeland. Tot de punten welke op deze vergadering besproken werden, behoorde de oprichting van kinder-leesbibliotheken. De heer W. Auer, die het houden eener redevoering op deze vergadering had op zich genomen, behandelde dit onderwerp met uitvoerig heid. Hij toonde het nut aan dat leesinrichtingen, gelijk reeds door de zorg der plaatselijke schoolcommissie aan enkele openbare scholen zijn verbonden, kunnen ople veren voorts gaf hij eenige wenken omtrent de keuze der werkjes en de middelen tot het verkrijgen der ver- eischte fondsenen ten slotte behandelde hij de vraag of de kinder-leesbibliotheken ook niet zouden kunnen strekken tot aankweeking van leeslust bij volwassenen en zoodoende tot grondslagen konden dienen om in het vervolg de bestaande volks-bibliotheken meer aan hare bestemming te doen beantwoorden. Na afloop der werkzaamheden, die volgens gewoonte met de uitvoering van zangstukken werden afgewisseld, werd bij monde van den heer van den Bosch, afgevaar digde uit Tholen, namens de leden der provinciale onderwijzers-weduwenbeurs aan den ter vergadering tegenwoordig zijnden inspecteur van het lager onder wijs in deze provincie hulde gebracht voor zijne pogin gen om de tegenwoordige regeling betrekkelijk die beurs te bevorderen, en hem als bewijs van erkentelijkheid der leden een geschenk in zilver aangeboden. De gemeenteraad van Vlissingen heeft Zaturdag tot hulponderwijzer aan de school voor on- en minvermogen den benoemd den heer C.van Loo, thans hulponderwijzer alhier. iHarlnc en leger. Zr. Ms. oorlogstoomschip Cycloop is heden morgen te Vlissingen in de haven gestoomd, brengende ander maal een detachement matrozen om over te gaan op de stoombatterij de Ruijter. Deofficier van gezondheid2eklasseW. C. A. Hajenius, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, wordt met den 5 Augustus op non-activiteit gebracht en met den 6 daaraanvolgende vervangen door den officier van gezondheid 2e klasse G. A. M. van Ewijk, thans non-actief. Gemengde berichten. Uit Goes meldt men ons dat Zaturdag een ingezeten dier gemeente, de ruim 60jarige v. d. B., met een boeren wagen met twee flinke paarden bespannen langs de vest reed; nabij de 's Heer Hendrikskinderen-barrière ge raakten de paarden op hol en stortte hij met wagen en paarden in de vest. Niettegenstaande dadelijk hulp toe schoot, werd hij levenloos opgehaald; een der paarden werd er nog levend uitgehaald, hetwelk echter eenige uren daarna mede gestorven is. Men deelt ons mede dat behalve de in ons nommer van jl. Zaturdag opgegeven Nederlandscbe passagiers van het verbrandde Amerikaansch schip William Nelson, zich nog aan boord daarvan bevonden Izaak Fremouw, diens huisvrouw Maria de Veij, en hunne drie kinderen, uit de gemeente Oostburg. Deze famillie is door tus- schenkomst van den agent A. de Groote, te Antwerpen scheep gegaan. Vermoedelijk behooren ook deze 5 per sonen tot de omgekomenen, althans uiteen brief van het kantoor door wien de William Nelson den 4 Juni werd geëxpedieerd blijkt dat ze zich niet bij de door het Fran- sche schip Lafayette aangebrachte schipbreukelingen bevonden. Te Konstantinopel blijft de cholera steeds heer- schen. Het aantal sterfgevallen aan die ziekte bedraagt gemiddeld veertig per dag. De schepen, welke uit de streken komen alwaar de cholera zich heeft geopenbaard, moeten tien dagen quarantaine houden. In Egypte neemt de ziekte zeer sterk af. Te Alexandrie waren op 26 Juli slechts twee personen aan de cholera overleden. Te Caïro hadden op dien dag nog acht en dertig sterfgevallen plaats gehad. Te Newcastle en Gateshead in Engeland zijn mede een paar gevallen waargenomen. Het Frankforter dagblad, l'Europe, bevat het vol gende: „Men heeft lang onder de geleerden getwist of de oorzaak der cholera in de gesteldheid der lucht moest worden gezocht. Talentvolle geneesheeren meenden deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden en eene onlangs genomen proef schijnt daarmede overeen te komen. In Egypte heeft men twee luchtballons opgelaten, waaraan stukken gezond ossenvleesch waren bevestigd en welke ballons men door middel van touwen weder kan doen nederdalen. De eene luchtballon liet men te Alexandrie op, de andere in een plaats, alwaar de cholera zich niet vertoond had. Nadat deze nu zekeren tijd boven de twee plaatsen zich heen en weder hadden bewogen liet men die weder dalen en bevond toen dat het stuk vleesch van den luchtballon te Alexaudrië opgelaten geheel eu al bedorven was, terwijl aan het andere stuk geen spoor van bederf was te ontdekken." Wij laten voor dit verhaal l'Europe verantwoordelijk. Te Ancona hebben van 27 op 28 Juli op drie en dertig gevallen van cholera elf sterfgevallen plaats gehadvan 28 op 29 waren op een en veertig gevallen dertien met doodelijken afloop. Uit Athene wordt gemeld dat in verschillende steden van Griekenland huisgezinnen uit Egypte de cholera komen ontvluchten. Koning George en zijne regeering nemen intusschen alle mogelijke gezondheids maatregelen met het oog op de naderende ziekte. Het personeel van verschillende gasthuizen is vermeerderd en tijdelijk zijn ook eenige andere gebouwen aangewe zen, welke des noods tot gasthuizen zullen kunnen dienen. De groote steden Athene, Syra, Patras en eenige andere worden door zeer velen personen verlaten die zich eenigen tijd uit vrees voor de cholera op het platte land gaan vestigen daar zij de verschrikkelijke dagen van 1854 nog niet vergeten zijn. Aan eene mededeeling uit Florence ontleenen wij het volgende: „Een gedeelte der bevolking van Palermo heeft oproer gemaakt tegen de cholera, waarbij kreten als: weg met de cholera! het oor troffen. Eertijds meende de bevolking van Lissabon dat er geen beter middel tegen de pest was dan om eenige Israëlieten te verbran den. Te Palermo schijnt men thans te gelooven dat een oproer het beste middel tegen de cholera is. Ziedaar hoe wij vooruitgaan, de eene dwaasheid volgt op de andere. E sempre bene! Men verhaalt dat gedurende het oproer te Palermo, waarbij eene groote menigte zich voor het stad huis had verzameld, ook geroepen werd: Non vogliamo il cholera! De syndicus verscheen daarop op het balcon en riep lachende: „Ik ook niet, mijne vrienden, ik ook niet!" In andere landen zouden deze woorden zijn toegejuicht. Op Sicilië echter is men van een ander ge voelen men wierp den geestigen syndicus eenige stee- nen naar het hoofd, zoodat hij spoedig het balcon ver liet. De regeering heeft met het oog op de dingen die komen zullen hier te Florence drie commissiën be noemd. Als de cholera ons dus bezoekt zal zij lieden genoeg vinden, gereed om dadelijk een deel proces verbalen op te maken en drie deelen met statistieke opgaven." Eenige dagen geleden zoo verhaalt de Gironde van Bordeaux kwamen in onze stad twintig manden met ongeveer 680 postduiven aan. Zij waren door de Brusselsche Société colombiphile aan het gemeente bestuur toegezonden met het verzoek om op een gegeven tijdstip de manden te openen en de duiven te laten weg vliegen. Dit geschiedde den 22 Juli, 's morgens te 5 uren. De gansche zwerm vloog zeer snel de lucht in, beschreef eenige malen een cirkel en begaf zich toen, in groepen, in eene noordelijke richting. Een twaalftal had zich op de kathedraal en op het stadhuis nedergezet-, maar volgden, na weinige minuten rust, hunne makkers. De afstand van Bordeaux naar Brussel bedraagt in rechte lijn onge veer 1100 Nederlandscbe mijlen. Toch waren de eerste duiven, blijkens een uit Brussel ontvangen telegram, ongeveer te 3 uren in den namiddag daar aangekomen. Uit Valentia wordt per telegraaf van gistereu gemeld dat weder eenige schade is toegebracht aan deu transatlant-ischen kabel, welke ditmaal waarschijnlijk minder spoedig zal kunnen hersteld worden. Vrijdag morgen omstreeks 7 uren is K. van Baal, wiens ontvluchting uit de gevangenis te Breda dezer dagen werd gemeld, in de omstreken van Dinteloord gevat. Hij had zich even te voren aan de hofstede ver toond van J. deVisser (dichtbij de brug, welke naar deze plaats over den Dintel ligt en welke brug des nachts steeds wordt gesloten) en aan de dienstmeid gevraagd, of hij aldaar in de schuur mogt slapen. Dit hem door deu eigenaar geweigerd zijnde, is hij vertrokken; doch de meid, tot welke hij zich ra~t die vraag had gewend, was zoodanig ontsteld, dat hare hnisgenooten geneeskundige hulp noodig achtten, om welke te halen men zich naar het dorp spoedde. Toen het aldaar bekend werd, dat van Baal zich in den omtrek bevond, begaf zich de veld wachter, vergezeld van den gemeentebode en nog een ander inwoner, aanstonds op weg om hem te vangen, het geen hun na eenigen tijd gelukte, terwijl hij zich op de grenzen bevond en bijna niet meer voort kon. Men j heeft hem alstoen per voertuig naar Steenbergen gebracht en aldaar iu verzekerde bewaring gesteld. Te Vlaardingen is Vrijdag avond de zesde haring jager aangekomen, aanbrengende 160 ton vollen- en 51 ton maatjesharing. De zevende jager is zonder iets aan te brengen biunengekomen. De prijs der maatjesharing houdt zich hoog, daar die soort algemeen gevraagd wordt. Uit Harlingen schrijft men 29 Juli: Volgens een heden ontvangen telegram is gisteren het hier te huis behoorende en ter robbenvangst uitgeruste vaartuig de Noordpool voor een buitengewoon hoogen prijs in Noor wegen verkocht, zoodat die industrie hier nu geheel heeft opgehouden te bestaan. Een notarisklerk trad dezer dagen de zwem-inrich- ting te Deligny binnen, gaf den bureaulist eene porte feuille, waarin 2500 francs geldwaarde zich bevond, ter bewaring, verzocht en ontving daarvoor een re^u, dat hij in een zijner handschoenen bewaarde. Hij ontkleedde zich vervolgens in een der kabinetjes en haastte zich in

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1