MJDDELBURGSCHE COURANT. N° 120. Zaturdag 1865. 29 Juli. Editie van Zaturdag avond 4 uren. iHiddelbiirg Juli. VERKIEZINGEN Tan Gemeenteraadsleden. Daar de eerste door ons ontvangene opgaaf betrekke lijk de verkiezing te Ovezande onvolledig was, hebben wij eerst nadere inlichtingen willen inwinnen. De uit slag van ons onderzoek geeft het volgende aan Door 82 kiezers was aan de stemming deelgenomen. Daar op zeven billetten enkele namen voorkwamen die geen persoon duidelijk aanwezen, doch daarentegen andere personen wel, zijn die billetten door het stem bureau van onwaarde verklaard en mitsdien bij bet getal geldige stemmen niet medegerekend. Het stembureau verklaarde alzoo dat er waren uitgebracht 25 geldige stemmen en dat benoemd waren de heeren P. A. Rijk, aftredend lid, met 27 steramen, M. Smit8 met 16 en D. P. de Jonge, aftredend lid, met 13 stemmen. LI. Maandag heeft reeds het onderzoek der geloofs brieven plaats gehad. De eerste verkozene is door den raad toegelaten, doch, op grond van de informaliteiten bij de verkiezing, is de toelating der beide anderen geweigerd Jl. Maandag heeft de commissaris des konings in Zee land een bezoek gebracht aan de gemeenten Groede, Nieuwvliet, Zuidzande, Kadzand en Sluis. Dinsdag be zocht hij St. Anna ter Muiden en de sluis- en oever, defensiewerken te Heist in België. Woensdag morgen gaf hij op het raadhuis te Sluis audiëntie aan verschillende autoriteiten en begaf zich vervolgens naar Oostburg en Schoondijke. Woensdag namiddag is ter reede van Ylissingen gekomen de Kearsarge, kommandant Harold. Het jacht Frolic, des avonds van Antwerpen aldaar gekomen, is derwaarts wedergekeerd. Uit Oostburg schrijft men ons Ter veemarkt op 11. Maandag (24 Juli) alhier gehou den, waren aangebracht 45 stuks hoornvee, B paarden en omtrent 154 groote en kleine varkens. Dat de aan voer zoo klein was moet wellicht worden toegeschreven aan drukte van den oogst, zoo wel als aan het houden der St. Jacobs-veemarkt te Brugge, welke daags daarna inviel. De vette beesten zoo wel als de varkens werden zeer duur betaald. Men schrijft ons uit Dordrecht 25 Juli „De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden o. a. besloten, op voorstel van de heeren Deking Dura, Blussé van Oud-Alblas en Schotman, voor een bedrag van 500,000 deel te nemen in den aanleg der lijn Papen- drechtGorcumTielNijmegenArnhemwaarvoor de heeren Bredius c. s. de concessie hebben gekregen. Wordt dit voorbeeld door de andere gemeenten, die belang hebben bij dien aanleg, en door particulieren ge volgd, dan zullen de concessionnarissen spoedig voor een bedrag vau 5 millioen aandeelen geplaatst hebben en zullen de overige tien millioen (de geheele lijn zal vijf tien millioen kosten) dan in Engeland, overeenkomstig een hun gedane toezegging, gevonden worden." De Staatscourant van Woensdag bevat het koninklijk besluit van den 19 Juli jl., ter uitvoering van eeuige bepalingen der wet van 2 Juni 1865 (Staatsblad no. 63) nopens den accijns op de suiker. Het achtste Nederlandsche taal- en letterkundig con gres zal gehouden worden te Rotterdam, op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 11, 12 en 13 September aan staande. Uit Leiden schrijft men van 26 Juli. De eerste bloem kool is 11. Zondag van Rijnsburg verzonden. Het gewas, dat met veel droogte had te kampen, is klein en laat te wenschen over; dat wat later is gepoot staat veel beter. Het vervoer van bloemkool uit Veur is van korten duur geweest. Men rekent dat de opbrengst ongeveer 2/3 min der heeft bedragen dan bet vorige jaar. De prijzen zijn uitermate hoog; zij varieeren van ƒ15 tot ƒ20 de 100 stuks. Uit Noord-Holland luiden de berichten even ongunstig. Itenoeiiiinffe.R en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. W. R. baron van Tuyll van Serooskerken, grootmeester van 's konings huis, tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van den Witten adelaar, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken; aan A. J. L. Verspij ck, kapitein van de stoomboot Pan non ia, varende op den Donau, wonende te 's Bosch, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Medjïdieh 5e klasse, hem door Z. M. den sultan van Turkije geschonken. Bevorderd tot kommandeur der orde van den Neder landsehen leeuw Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, de luitenant-generaal H. F. K. Duyker, inspecteur van het wapen der infanterie,, ridder der orde. leger. Benoemd tot kapitein de le luitenant W. de Hartog, van den staf der infanterie, werkzaam bij de Koninklijke militaire academie. Op verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend aan genoemden kapitein W. de Hartog, met vergun ning om de activiteits-uniform te blijven dragen. polderbesturen. Benoemd tot gezworen bij den polder Oud-Wolphaartsdijk, de heer C. van Damrae; tot dgkgraaf van den polder Nieuw-Othene, de heer D. E. Wolfert; tot gezworen bij den Kouden polder, de heer C. Dieleman. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeesterte Groningen, de heer J. Gordon Spandaw, thans betaal meester te Middelburg; te Middelburg de heer J. H. Paëhlig, thans te Sneek, en te Sneek, de heer mr. C. M. van Hees, thans adjunct-commies bij het departement van financiën, uit welke laatste betrek een eervol ontslag wordt verleend. Marine en leger. Met 1 Augustus a. wordt de kapitein-luitenant ter zee C. J. Damme, thans nou-actief, geplaatst in de rol van het wachtschip te Vlissingen, om tijdelijk het bevel te voeren over Zr. Ms. stoombatterij de Ruyter. De luitenant ter zee le kl. jbr. A. J. van Geen, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en on langs in Nederland terug gekeerd, wordt gerekend met den 30 Mei jl. te zijn op Don-activiteit gebracht. Gemengde berichten. Betrekkelijk de schermutseling tusschen eenige Amerikaan8che matrozen, de Vliasingsche policie en een aantal mariniers meldt men ons het volgende Aan de policie was de opsporing verzocht van een Amerikaansch matroos die van verlof was achter gebleven. Toen men hem opgespoord had en hem naar de sloep bij het stand beeld van de Ruyter bracht is er geschil ontstaan tus schen den arrestant en de policie, waarbij drie kameraden van den matroos zijne partij kozen en zich tegen de policie verzetten. Gedurende de worsteling, die hiervan het gevolg was,kwam er juist eene andere sloep aan wal met een tiental manschappen, die hunne kameraden bij sprongen, en daarbij gebruik maakten van een hoop tel hout daar ter plaatse zoo even gelost. Daar zij nu aldus gewapend de policie te lijf wilden maakte ook deze gebruik van hare wapens en verwondde daarbij een der matrozen toch zou zij het onderspit hebben moeten delven, indien niet een aantal mariniers ter hulp was gesneld. De orde was toen weldra hersteld en de matrozen waren reeds in de boot teruggekeerd, toen een van hen met een telhout onverwacht aan een nabijzijnden marinier een slag toe bracht, die dezen achterover deed tuimelen. De woede die zich toen uitte tegen de Amerikanen, zou voor hen, zoowel schuldigen als onschuldigen, zeker nootlottig ge worden zijn, indien het niet aan nabijzijnde officieren en anderen gelukt ware de mariniers te bedaren. Gisteren nacht is in den zoogenaamden poel nabij Goes, onder de gemeente 's Heer Hendrikskinderen ver dronken gevonden een manspersoon die bij onderzoek gebleken is te zijn de beer B. uit Middelburg. Eergiste ren was hij nog onder de gemeente Heinkenszand gezien. De aanleiding tot dit ongeval is onbekend. LI. Zondag avond omstreeks 7 uur sloeg de bliksem in den toren der kerk te Gapinge. Aan den toren werd vrg belaugrijke schade te weeg gebracht, doch de schade aan de kerk is gering. De laatste is wel, de eerste niet tegen brandschade verzekerd. Te Nieuw- en St. Joosland heeft eergisteren een bejaard persoon door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. Men verneemt dat moedeloosheid over zijne tegenwoordige min gunstige omstandigheden hem tot die daad gebracht heeft. Vrijdag avond woedde te Boschkapelle een vreese- lijk on weder, waardoor onderscheidene ongelukken zijn ontstaan. Onder anderen sloeg de bliksem in het dak eener arbeiderswoning, bewoond door A. v. H. en zijne kinderen. De straal viel door den schoorsteen, liep tus schen vader en zoon, die dicht bij elkander zaten, door, raakte de klok, baande zich een weg door den muur der bedstede en trof het varken doodelijk, dat in den stal tegen het huis stond. De bliksem schijnt toen een uit weg door het strooien dak gezocht te hebben, althans kort daarop verspreidde zich het geroep van brand. Door den velen regen die er gevallen was, bleef het vuur slechts smeulen, en was de brand met behulp van eenige buren spoedig gebluscht. Bij het door trekken van den bliksem verspreidde zich eene onaan gename zwavelreuk door het huis. Te Rapenburg, gemeente Stoppeldijk, sloeg de bliksem een der molen roeden aan splinters, en veroorzaakte ook aan het bin nenwerk eenige schade, zonder dat er echter sporen van brand ontdekt werden. De persoon van J. van Balen van Dinteloord, ver dacht van den moord op een meisje aldaar gepleegd en die zich nog steeds in arrest bevond te Breda, is Zondag uit de gevangenis, door het dak, ontsnapt. Naar men verhaalt, was voor eenige dagen ontdekt dat hij inder tijd zich had schuldig gemaakt aan het stellen van eene valsche handteekening onder eene acceptatie en had hij dit misdrijf ook reeds bekend. De policie is ijverig bezig om hem op te sporen. Uit Valentia wordt per telegraaf bericht dat de telegraafkabel, welke op een punt was beschadigd gewor den, weder hersteld is. In deze week worden de koning en de koningin van Wurtemberg te Ostende verwacht. De koningin van Engeland zal naar men verzekert op 9 Augustus te Antwerpen aankomen om een bezoek aan koning Leopold van België te brengen. Als iets meldenswaardigs lezen wij in een buiten- landsch tijdschrift, dat in een tuin te Weenen (Garten des Therisianums) zich eene schildpad bevindt, die door Karei VI geschonken is en thans 140 levensjaren telt; slechts des zomers komt zij uit haar onderaardsch ver blijf te voorschijn. In dienzelfden tuin bevindt zich ook de eerste accacia, die naar Europa gebracht en op bevel van dienzelfden monarch aldaar geplant werd. Bij Hagen, in Westfalen, woont een man die thans zijn 108 jaar heeft bereikt. Zonder vermoeid te worden wandelt hij dagelijks nog een uur heên en weder, om zijne kinderen en kleinkinderen te bezoeken. Dezer dagen sneed de grijsaard nog zelf zijne rogge, terwijl zijne 75jarige dochter die in schoven bond. Uit Kampen schrijft men dat onder de paling een erge ziekte en buitengewone sterfte heerscht, zoodat voorzichtigheid bij het gebruik dier vischsoort wordt Te Brussel zal eerstdaags een nieuw werk van Victor Hugo het licht zien, getiteld: Les drames de lamer. Te Baden is dezer dagende bank gesprongen. De gelukkige winner was een zeer rijk Malthezer, die, zoo lang het spel duurde, eene onverstoorbare koelbloedig heid bewaarde. Geen spier van zijn gelaat bewoog zich, toen de croupier met eene door aandoening verstikte stem uitriep: „De bank is gesprongen!" De strijd duurde slechts 15 minuten, van kwart vóór tot 10 uren.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1