iCHE%ljF C O IJ R A IV T. N0, 118. Dinsdag 1865. 25 Juli. Editie 'van Maandag avond 4 uren. Middelburg 21 «Juli. VERKIEZSSCUËX van ftcniecatcraatlsleden. (Vervolg.) Te Noord well e zijn de beide aftredende leden L. Boogerd en L. de Oude herkozen. Tc 0 uwer kerk werden de aftredende leden J. van der Have en A. Giljam herkozen. Volgens de door ons tot dusver medegedeelde lijst van den uitslag der verkiezingen van jl. Dinsdag in de verschillende gemeenten dezer provincie, moeten her stemmingen plaats hebben in de volgende Axel; Goes, voor 2 leden's Gravenpolder? Hoek, voor 2 leden; Hontenisse; Kapelle; Kat tend ij ke; Krabbend ij k eN i s s e, 2 ledenN o o r d- gouwe; Oostburg; Philippine; Sas van Gent; Schoondij Ice; V lossingen, 2 leden; West kapelle; Wissenker k e;'Y erseke;ZaamslagenZierikzee- Heden middag heeft op de Groote markt alhier aan een veertiental oud-strijders van 1813—'15 de plechtige uitreiking plaats gehad van het oulangs door Z. M. inge stelde eereteeken. Verschillende autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. De burgemeester richtte tot de gedecoreerden eene toespraak, welke werd beantwoord door een hunner, II. Meins, alsmede door bet hoera! der overigen. Het garnizoen en de schutterij, beide onder de wapens gekomen, defileerden voor de oude krijgers, terwijl het muziekcorps der schutterij verschillende volksliederen speelde. Heden is van de scheepstimmerwerf De volharding alhier met goed gevolg te water gelaten het nieuw ge- i bouwd barkschip Luctor et emergo. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Het Amerikaansch stoomjacht Frolic, is weder van hier naar Antwerpen vertrokken; aan boord bevindt zich de admiraal Goldesborough." Z. K. H. de prins van Oranje zal nog eenigen tijd in Engeland vertoeven en veroioedelij k in den jachttijd een uitstapje naar Schotland ondernemen. LI. Woensdag heeft de prins van Oranje het luncheon bij de gravin of Fife bijgewoond. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 20 dezer, zijn de heeren W. A. Staring en G. S. de Graaf gesteld ter beschikking van den gouverneur- genéraal van Nederlandsch Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. De spoorweg-commissie te Wageningen, welke con cessie beeft gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Arnhem naar Rotterdam, zooveel mogelijk den loop der rivieren volgende, mag zich ver heugen in groote belangstelling in hare plannen. Hoewel de door haar uitgeschrevene geldleening tot het vinden der eerste kosten nog niet geheel volgeteekend is, bestaat er toch alle grond, dat dit nog zal geschieden, daar veleu, welke tot nog toe zich hebben onttrokken, zich zullen beijveren mede te werken, nu de kansen zoo gunstig zijn voor het tot stand brengen van het ontwerp dier commissie. Utrechtsche cour.) De staten der provincie Groningen hebben den post der tractementen van de provinciale ambtenaren met ƒ2000 verhoogd en wel ten behoeve van de adjunct- commiezen en de klerken, in de hoop dat de minister van binnenlandsche zaken die verhooging eindelijk zal overnemen. Of die verwachting reeds nu zal bewaarheid worden, wordt betwijfeld. w tteuoeminscii ei» besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. A. Uyt- tenhooven, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommaudcur der orde van het Legioen van eer, hem door Z. CL den keizer der Fransehen ge schonken; aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den gepensioneerden schout bij nacht jhr. H. A. van Karnebeck, alsmede aan den kapitein ter zee J. P. G. Muller en den kapitein-luitenant ter zee P. A. van Rees, tot het aannemen en dragen der versierselen, aan den eerste van kommandeur der orde van Leopold, hem door Z. M. den koning der Belgen, en aan de beide andere van officier der orde van het Legioen van eer, hun door Z. M. den keizer der Franschen geschonken. marine. Benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse bij de zeemacht, met ingang van 1 Augustus a., de kwcekeling bij 'srijk3 kweekschool voor militaire genees kundigen J. van Lith Ilarrebomée. leger. Benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 6e regement, tot 2en luitenant de kadet B. O. G. Glasius herkomstig van de Koninklijke militaire academie. consulaten. Benoemd tot consul der Nederlanden te Rendsburg, de heer T. J. G. Hollesenen erkend als consul-generaal van Liibeck in Nederland te Amsterdam de heer F. H. Bunge. Kerknieuws. Tot kapellaan te 's Heerenhoek is benoemd de heer J. J. Mes, ter vervanging van den heer G. J. R. Knijpers, die ter opvolging van eerstgenoemden als adsistent te Boven-Karspel is geplaatst. Beroepen tot predikant te Poortvliet de heer S. J. de Hoest, thans te Nijkcrk op de Veluwe. De heer A. Keers, predikant te Zaamslag, heeft voor 'het beroep naar Bunschoten bedankt. Volgens de in het jongste nommer der Kerkelijke courant opgenomen naamlijst bedroeg het aantal candi- daten bij de Nederlandsche hervormde kerk op 1 dezer 87, waarvan 7 bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, zijnde de heerenE. J. J. Bems} G. H. Blanken, A. Carlier, A. ten Have, J. Heenk, E. G. Hoëfer en dr. P. de Jong, coadj. int. leg. Warn, en lector voor de Perzische en Turksche talen te Leiden. Gedurende het eerste halfjaar van 1865 zijn 24candi- daten bevestigd, waaronder in deze provincie de heeren C. J. L. Ruisch van Dugteren, te St. AnnalandW. te Gempt, te Hoedekenskerke; A. van Laer, te Oosterland, en V. G. Wittebol, te Retranchcment. Beroepen zijn 16 candidaten, waaronder in deze pro vincie de heeren: A. von Griethuyzen, te Yerzeke, en A. van Oosten, te Forth Bath. Onderwijs. Van de 33 kandidaten, die aan het examen B aan de polytechnische school te Delft hebben deelgenomen, zijn de volgende 17 geslaagd, als: voor civiel en bouwkundig ingenieur, de heeren J. J. Brevet, C. de Bruyn, A. N. J. van Hees, W. F. Hcskes, A. Schram de Jong, P. H. Kemper, D. A. Wittop Koning, E. J. J. Kuinders, J.F.L.Pool, G. Ryperman, P. H. Schoute, R. A. J. Snethla- ge, J. A.Snijders C.Jz. en M. Symonsvoor werktuigkundig ingenieur, de heeren C. A. Schelteina en G. L. Schim van der Loeff, en voor mijn-ingenieur, do heer R. D. M. Verbeek. Marine en leger. Met den eersten Augustus a. worden geplaatst: op Zr. Ms. stoomschip Cycloop, de luitenant ter zee 2e klasse jbr. C. C. Six, non-actief; de luitenant ter zee 2e klasse J. H. Commijs, van het kostschip voor Rotterdam, en de scheepsklerk G. P. N. Rijk, van het wachtschip te Willemsoord; op het kostschip voor Rotterdam, de luitenant ter zee 2e klasse E. L. baron van Ileeckeren van Waliënnon- actief; en op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord de scheepsklerk H. Kits van Heyningen, non-actief. Koloniën. Bij het departement van koloniën is onder dagteeke- ning van 29 Juni jl. van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indië het bericht ontvangen, dat de vice- president van den raad van Indië te Batavia is aange komen, en dat vijf zeerooversvaartuigen door de Haar lemmermeer zijn prijs gemaakt. {Staatscourant Rechtszaken. Zaturdag stond voor het provinciaal gerechtshof in Zee land terecht Franciscus Johannes Bouwens, oud 29 jaren? geboren te Goes, schildersknecht, laatst wonende te Brussel, beschuldigd van diefstal in een bewoond huis met behulp van binnenbraak. Acht getuigen werden in deze zaak gehoord. Uit hunne verklaringen en de voorgelezen processtukken deelen wij beknopt het volgende mede: Bij testament van 24 Juni 1857, verleden voor den notaris A. Rembges te Kruiningen, vermaakte de sedert overleden generaal-majoor P. J. Knoll aan de gemeente Yerseke een paar gouden generaal-majoors-epanletten, een zilveren sjerp, binnenzijds bekleed met wit leder en aan de einden voorzien van een zilveren baak en gesp, drie groote en drie kleine kruizen, een baret met twee kleine en een groot metalen kruis, welke ridderteekenen behoorden tot de Militaire Willemsorde, de orde van den Nederlandschen leeuw en het Legioen van eer (officiers rang). Al deze voorwerpen werden bewaard in een glazen kastje, hangende aan den wand in eene aan de straat zijde gelijkvloers grenzende voorkamer van hetparochie- huis te Yerseke. Den 16 November jl. deed de beschuldigde die valse he knevels had opgezet, gebroken Ylaamsch sprak, zich uitgaf voor een Parijzenaar en zich Isidore Claeys- sens noemde van de stoomboot Telegraaf, komende van Antwerpen, zich op Zuid-Beveland aan wal zetten. Hij vervoegde zich reeds in den vroegen morgen van dien dag bij den arbeider 0. Blom te Rilland en hield zich ook eenigen tijd op bij den opzichter P. Kakebeeke te Waarde. Den volgenden dag nam hij zijn intrek in het bovengenoemd parochiehuis te Yerseke, tevens dienende tot herberg, waar hem de gemelde voorkamer, welke tot slaapvertrek was ingericht, werd aangewezen. Hij ver toefde daar van den 17 tot den 19 November en had zich op de nachtlijst ingeschreven als I. Claessens, com missionair et propriétaire te Lillo. In den nacht van laatstgenoemden dag omstreeks drie uren nam hij het glazen kastje, waarin de epauletten enz. bewaard werden, van den wand en legde dit op zijn bed, besmeerde het glas met zeep en opende het kastje met behulp van een haakje der vensterblinden. Vervolgens maakte hij zich meester van de in het kastje zich bevindende voorwerpen, waarmede hij de vlucht nam door een der aan de straat uitkomende ramen. Na zich van zijn valsehe knevels ontdaan te hebben be gaf bij zich op den Reigersbergschen dijk in de richting van den Engelschen polder. Zijn hoed heeft, hij wegge worpen en door een ander hoofddeksel vervangen; even zeer heeft hij een zilveren wit lederen riem met zilveren gespen weggeworpen of verlorendeze voorwerpen zij n later gevonden. In gezelschap van twee als getuigen ge hoorde personen is hij overgevaren naar Woensdrecht en vervolgens naar Brussel teruggekeerd, waar hij de ontvreemde voorwerpen bij een goud- en zilverwerker heeft verkocht voor 235 francs, ouder den voorgewenden naam van Jan Jacobs de Leopold Breff. De beschuldigde bekende bet hem ten laste gelegde feit volmondig. Hij gaf op dat hij, te Brussel zijnde, van bet aanwezig zijn van het glazen kastje in het. parochie huis te Yerseke had gehoord en zich van Brussel der waarts heeft begeven met bet doel om die voorwerpen te ontvreemden, daar de winter voor de deur stond en hij moeilijk in de behoeften van zijn huisgezin kon voorzien. De procureur-generaal requireerde de schuldigverkla ring van den beschuldigde aan het hem ten laste gelegde feit, op grond van art. 2 der wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad no. 102), art. 384 j°. 381 no. 4 en 386 no. 1

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1