Zaturdag werden door den heer F. Lambach, - gezagv. der stoomboot Admiraal Verheul, en zijne echt genoot bij hunne betrekkingen gebracht de drie jeug dige schipbreukelingen van het verongelukte schip William Nelson: Jan van den Berge, oud 22 jaar, Marinus Pelle, 12 jaar en Jan Pelle, 8 jaar. Gemelde gezagv. had hen van den Hollandschen consul te Havre overgenomen en met genoemde stoomboot te Rotterdam aangebracht, en heeft omtrent hen de liefderijkste zorg betoond. Hij heeft er zich met zijne echtgenoot een genoegen van gemaakt om voor eigen rekening die kinderen te Dreischor te brengen. De kinderen Pelle hebben bij die schipbreuk hunne ouders en twee broers verloren. Te Londen is thans onder patronaat van den mar kies Towsend en onder bestuur van twaalf aanzienlijke dames als regentessen het asyl voor uitgehongerde hon den geopend met het noodig aantal oppassers enz. Het is een der schitterendste blijken hoever de ziekelijkheid gaan kan van een gevoel, hetwelk niet eens meer philan thropic kan genoemd worden. Dezer dagen is, onder voorzitterschap van lord Derbey, in South Kensington-museum eene meeting ge- 1 houden, ter voorloopige regeling van eene in het jaar 1866 te honden National Portrait exhibitionwaar de por- 1 tretten van beroemde landgenooten, in chronologische orde, van het midden der 15e eeuw tot op onzen tijd, zullen worden tentoongesteld. De Fransche Moniteur du soir geeft een overzicht van de gedurende de eerste helft dezes jaars verleende vergunningen tot het dragen van vreemde orden. Het gezamenlijk aantal beloopt 177, waaronder 3 voor de Nederlandsche orden. Men verneemt dat met het leggen van den trans- 1 atlantischen kabel morgen een begin zal worden gemaakt. De Great Eastern zou ten dien einde Zatnrdag uit de Nore naar Valentia vertrekken. Ongeveer 500 personen zijn met de verschillende, daaraan verbonden werkzaam- 1 heden, belast. Men heeft te Pompeji den tempel van Juno ontdekt, waarin zich 300 geraamten bevonden van vrouwen en 1 kinderen. Een der geraamten is waarschijnlijk dat der j priesteres, althans te oordeelen naar de kostbare klei- nooden, waarmede zij bedekt wasaan den arm hing een gouden wierookvat, bevestigd door een keurig bewerk- i ten ring van hetzelfde metaal. Dit vat heeft den vorm van die welke bij de ceremoniën der katholieke kerk gebruikt worden; het is buitengemeen fraai bewerkt en met keurige edelgesteenten versierd. Het beeld der 1 godin is een der fraaiste voorwerpen, welke men in de door lava bedolven steden heeft gevonden; de oogen zijn van email; om den hals, armen en enkels heeft zij kleiuodiën en armbanden met edelgesteenten, van beval- ligen vorm en buitengemeen fraai bewerkt; de pauw, i welke naast de godin staat, is bijna geheel met edelge- steenten overdekt. De drievoet, welke voor het altaar 1 stond, is geheel van goud en even keurig bewerkt als het wierookvat der opperpriesteres. In den tempel be vinden zich nog bronzen, ijzeren, zilveren en gouden lampen, alle kunstig met wijnranken, bladen, bloemen en vruchten versierd. Rondom het altaar is het mozaïk plaveisel buitengemeen fraai en goed bewaard, het pla- veisel van het overige van den tempel wordt gevormd door driehoeken van wit agaat en purpurino. Alleen de plaats, waar de offerhanden werden verricht, is met mar mer geplaveid. Al de werktuigen, waarvan men zich bij die gelegenheid bediende, bevonden zich op de bronzen tafel, en de gewijde vaten zijn gevuld met eene rood achtige zelfstandigheid, welke men gelooft dat bloed is. De advocaat B. te Parijs heeft een hazewindhond. Dezer dagen wandelde hij, door dezen gevolgd, op de boulevard Beaumarchais. Het dier bleef op eens achter en kwam niet toen zijn meester het floot. Deze keerde terug en vond den hond, vastgehouden door een persoon, die hem den bek digt hield, zoodat hij niet kon blaffen. De heer B., een man van groote spierkracht, greep den dief eu liet hem de keus om den hond te kussen of aan de policie overgeleverd te worden. De dief koo8 het eerste en onder het gejuich van de menigte, die zich om hem verzameld had, werd de kus gegeven. Intusschen had ook de policie zich met de zaak bemoeid, nam den hondendief in arrest en bracht hem naar het policie- bureau. Daar eischte de advocaat de invrijheidstelling van zijn „cliënt" zooals hij hem noemde op grond van eene oude Bourgondische wet, die niet was afge schaft en waarin (tit. X, cap. IX, art. 8) de bepaling voorkomt dat elk die een hond steelt, van het ras om schreven in dat artikel, een boete zal betalen van 5 gouden sols, of den hond van achteren een kus zal geven. De „cliënt" nu had aan het voorschrift voldaan en was dus vrij. De commissaris van policie was echter van een ander gevoelen en zond den dief naar de prefectuur. Zondag nacht, zoo meldt men uit Maagdenburg, j heeft er tusschen Halberstadt en Dortmund een spoor- i wegongeluk plaats gehad ten gevolge der botsing van twee treinen. Zes wagons werden daarbij geheel ver- j brijzeld. Dertien personen verloren het leven, terwijl J het getal der gekwetsten zeer groot is. Men haalt het volgende aan als een nieuw bewijs hoe armzalig het gesteld is met de taal- en aardrijks kundige kennis van sommige Frauschen. Te Breslau stierf de toonkunstenaar Bierey aan asthma; de Liogra- j phie universelle des musiciens, van zijn dood melding makende, zegt o. a. „II mourut a Asthma prés de Breslau." Als een bewijs der buitengewoon groote drukte welke jl. Zondag te Scheveningen heeft geheerscht, wordt medegedeeld dat door de tramway-onderneming 2660 en door de omnibusdienst 1264 personen zijn vervoerd. De oppasser van de vierhandige dieren, ourang- outangs enz. van den Antwerpschen dierentuin, begaf zich Donderdag jl., als naar gewoonte, in de kooi dezer dieren, om de apen zich naar hunne respectieve verblijf plaatsen te doen begeven. Gewapend met een groote zweep, wist hij die zoodanig te gebruiken, dat bijna allen gedwongen werden hunne veriblijven op te zoeken. Een der grootste apen, waarschijnlijk nog weinig doordrongen van het overwicht van den mensch op het apengeslacht, meende aan de roepstem des wachters geen gehoor te moeten geven en bleef bedaard zitten. De wachter was het echter niet met hem eens en deed hem de kracht der zweep nogmaals gevoelen. Nu kon de aap zijne woede niet meer bedwingen. Hij wierp zich op den oppasser, krabte hem in het gezicht en beet hem een stuk uit de ooren. Het spreekt van zelf dat de oppasser met dit onthaal weinig gediend was. De zweepslagen werden verdubbeld, doch de ongelukkige oppasser moest daarvoor duur boeten. De andere apen, het gevecht ziende, beslo ten hunne makkers te helpen en wierpen zich met kracht op den oppasser. In een oogenblik zag de onge lukkige zich door een legio duivels en duiveltjes omringd, die hem zoodanig de kracht hunner nagels en tanden deden gevoelen, dat de oppasser als overwonnen ter aarde stortte. Op zijn geroep kwamen zijne kameraden toe schieten. De apen begonnen nu voor de overmacht te wijken en klommen zoo spoedig mogelijk naar de hoogte. De oppasser had echter niet minder dan 23 wonden bekomen die, hoewel niet gevaarlijk, hem toch zeker zullen noodzaken eenige dagen het bed te houden. Burgerlijke «tand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 16 dezer: P. M. de Baat Doelman, jra. 24 j. met C. M. de Broskert, jd. 23 j. J. P. Swennen,jm. 33 j. met G. Voer man, jd. 36 j. (Van 8 tot 15 Juli.) vlissingenGehuwd: B. Kooien, jm. 27 j. met N. E. Kleyne, jd. 19 j. K. Pourmerel, jm. 39j. met G. A. Groen, jd. 28 jaren. BevallenJ. M. C. Vermeulen, geb. Sluijts, z. A. P. M. van Opbergen, geb. Harrase, z. M. Ruinpff, geb. van Verre, d. (doodgeb.) A. J. Renier, geb. Smit, z. Overleden A. Brugge, z. 4 maanden. Goes. Gehuwd: J. Besuijen, weduwn. 65 j. met J. A. Groenhof, wed. 56 j. Bevallen: M. Visser, geb. Reraijn, d. (levenl.) Overleden: M. Visser, d. 2 j. W. J. van de Weert, z. 6 j. J. Nonnekes, z. 4 m. S. Liefbroer, jd. 47 j. C. Schmidt, d. bijna 2 m. J. Rejock, d. 3 m. L. P. Schrij ver, d. 7 weken. Zierikzee. Gehuwd: M. Franke, jm. 30 j. met N. van de Velde, jd. 22 j. Bevallen: G. de Graaf, geb. de Winter, z. A. Berre- voets, geb. van der Jagt, z. J. Schikker, geb. van Neu- ren, d. M. Verton, geb. Duson, z. J. J. Put, geb. Verloo, d. E. E. Schouten, geb. Wagemakers, d. K. Pistorius, geb. Kuipers, z. Overleden: M. A. van Velthoven, d. ruim 11 maanden. J. A. Kruijsse, vrouw van A. Ivruijsse, 52 j. M. op den Brouw, z. circa 5 m. C. Jonker, jd. 85 j. M. J. Hille- brand, z. 16 m. ,J. J. Wansink, z. 10 in. J. A. Padmos, z. 7 maanden. Thcrmonie terstand. 17 Juli 's av. 11 u. 66 gr. 18 'smorg.7u.66gr.'smidd. 1 u.70gr.'sav. 11 u.64gr. 19 's morg.7 u. 66 's midd.. 1 u. 74 gr. Statcn-gencraal. tweede kamer. Zitting van Maandag, 17 Juli. Beraadslaging over liet wetsontwerp tot onteigening van perceelen voor den spoorweg WillemsdorpDordrecht. Bij de aangevangen beraadslaging over bovengemeld wetsontwerp, kwam al dadelijk de groote vraag: de rich ting van den spoorweg ter sprake. Do regeering stelt voor die te nemen door den Zwijndrechtschen waard, terwijl enkele leden daarentegen die door den Alblasserwaard verkieslijker achten. De regeering is echter van oordeel dat bezwaren, zoo wel van financieelen als van techni- schen aard, zich tegen laatstgenoemde richting verzetten. De heer Begram betoogde uitvoerig dat de richting door den Alblasserwaard meer in het algemeen belang is, dan de andere. Hij toonde aan, dat de financieele opgaven der regeering, met betrekking tot de kosten voor beide richtingen vereischt, hoogst onvolledig waren, en trachtte voorts te bewijzen, dat ook aan de richting door den Zwijndrechtschen waard bezwaren van tech- nischeu aard verbonden waren, en dat de aan te leggen werken, voornamelijk de bruggen, belemmerend voor de scheepvaart zouden zijn. Het spoorwegbelang zelf bracht z. i. ook mede de rich ting door den Alblasserwaard te nemen. Overigens waren de mededeelingen der regeering, wat aangaat de kosten door den Alblasserwaard, overdreven voorgesteld. Hij twijfelde of de tijd gekomen was om thans eene keuze te doen tusschen de beide richtingen, in afwachting van nadere gedetailleerde opgaven der regeering omtrent de kosten van beide richtingen. De heer Blussé was primitief voorstander van de rich ting door den Alblasserwaard. Het scheepvaart- en spoor wegbelang, het financieel en waterstaatsbelang bracht mede die richting te kiezen, maar dcRijnvaartcoramissie eischt hooge vaste bruggen, terwijl hij altijd be weeg bare en lage bruggen verlangde. De vordering nu der Rijnvaartcoramissie, verandert den stand der zaak geheel en maakt dat de richting door den Zwijndrechtsen waard de voorkeur verdient. Hij verklaarde zich voorts tegen ieder uitstel, daar de tijd gekomen was om te beslissen, aan welke richting de minste bezwaren verbonden waren. Ook de heer de Raadt verdedigde de door de regee ring aangenomen richting, terwijl de heer Viruly de richting door den Alblasserwaard het meest in het alge meen belang achtte, maar tegelijk beweerde, dat daaraan na den eisch van de Rijnvaartcomraissie, geen gevolg kon worden gegeven. Hij drong voorts aan op den brug bij den Moerdijk, zonder welken deze weg geen nut heeft. De heer van Bosse besprak het bouwen van een brug bij IJsselmonde. De minister van binnenlandsche zaken ontvouwde daarna de redenen, die de regeering genoopt hadden de richting door den Zwijndrechtschen waard te kiezen. Die keuze heeft plaats gehad na rijp beraad, en Dadat belanghebbenden en voorstanders van beide richtingen waren gehoord. Bezwaren zoowel van geldelijken als van technischen aard, gevoegd bij den eisch der Rijnvaart commissie om hooge vaste bruggen te hebben, verzetten zich hoofdzakelijk tegen de richting door den Alblasser waard. De regeering had door overlegging van alle daartoe betrekkelijke stukken, genoegzaam licht over alle bijzonderheden dezer zaak, ook over de kosten ver spreid. Door deze wet wordt echter niet beslist, dat er zal zijn eene overbrugging bij IJsselmonde of een viaduct door Rotterdam. Het wetsontwerp werd hierop aangenomen met 44 tegen 4 stemmen, van de heeren Begram, W. van Goltstein, van Lidth de Jeude en Simons, na verwerping met 42 tegen 6 stemmen, van een araendement van den heer Begram, waarvan de strekking was de kwestie der rich ting ongeprejudicieerd te laten. Daarna is nog aangenomen het wetsontwerp tot goed keuring van sommige artikelen van het door de centrale commissie voor de Rijnvaart wegens de spoorwegbrug te Bommel opgemaakt protocol. Eindelijk zijn eenige conclusiën op regeerings-verslagen goedgekeurd. Bij die gelegenheid constateerde de heer Rochussen dat de regeering nog niet had ingezonden de cultuurwet, de Oost-Indische drukperswet, de Indische begrooting van 1864, de suikerregeling en de maatregelen omtrent het omhakken van koffieboomen. De minister van koloniën was niet tegenwoordig, door ongesteldheid daarin verhinderd. De zitting is daarmede geëindigd. öuitrnlanD. Algemeen overxichl. Wij namen uit de Parijsche dagbladen in ons vorig nom- mer het bericht over dat keizer Napoleon Zaturdag naar Plombières was vertrokken en dat keizerin Eugénie zich naar Fontainebleau had begeven. Dit was echter onjuist; eene ongesteldheid van den keizerlijken prins heeft hun vertrek uit de hoofdstad verhinderd. Intusschen levert Parijs dezer dagen niets belangrijks aan politieke gebeur tenissen op en Abd-el-Kader blijft voor de Parijsche dagbladpers het thema, waarop zoo veel mogelijk gevari eerd wordt. De levensgeschiedenis van den ex-emir, met de noodige legenden vermengd en schier zelve reeds legende geworden, wordt thans bij de groote schaarste van politiek nieuws door verschillende dagbladen opge slagen om hunne kolommen te vullen. Voorts houdt men zich bezig, ofschoon dit onderwerp schier uitgeput is, met den heer Walewski, president van het wetgevend lichaam in spe. In de cavés ver haalt men te dien opzichte en van daar vindt men die absurditeit in sommige dagbladen opgenomen dat de regeering met den oppositie-kandidaat in het departe ment des Landes, Victor Lefranc, eene schikking zou hebben getroffen, waarbij de contracteerende partijen zouden zijn overeengekomen: I. dat de heer Lefranc zich tegenover den zoon der gravin Walewski geen kan didaat zou stellen en 2. dat de regeering dien heer in dat geval, als hij in eenig ander departement zich kandidaat stelde,niet zou bestrijden.—Hetgeen aan waardigheid der keizerlij ke regeering nog mocht gebleven zijn, zou, indien

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2