sJuitcnlanD. dadelijk opheft en hen in staat stelt het transport naar een niet al te ver afgelegen veldhospitaal door te staan. Bij de bekendheid van het hoog belang van dit vleesch- extract heeft Liebig sedert 1847 voortdurend gestreefd om de fabricage van vleesch-extract ook in die landen te doen plaats hebben, alwaar het rundvleesch eene geringe, vaak zelfs in het geheel geene waarde heeft, gelijk in Rusland, in Australië en zooals onzen lezers bekend is in Zuid-Amerika. Eerst in den laatsten tijd zijn Liebig's pogingen met goed gevolg bekroond ge worden in Zuid-Amerika, alwaar zoovele duizende buffels en schapen, enkel ten wille van het vet en de huiden worden gedood en het vleesch daarna begraven. Eenigen tijd geleden ontving Liebig nu uit Zuid-Amerika tachtig pond extract van bnffelvleesch en dertig pond extract van schapenvleesch, welke beide soorten van vleesch-extract uitmuntend waren. Men verneemt dat dit Zuid-Amerikaansch product, hetwelk thans voortdurend zal worden aangevoerd, voor het publiek verkrijgbaar wordt gesteld. De prijs daarvan te Munchen zal voor het pond ongeveer f 5.40 holl. bedragen, terwijl het inlandsch vleesch-extract f 20 bet poni kost. Een Antwerpsch dagblad deelt het volgende mede: „Wij kunnen een nieuws vermelden dat ongetwijfeld met groot genoegen door onze stad zal vernomen worden, en meer in 't bijzonder door de inwoners der Haven. Het is dit dat Antwerpen weldra tot permanent station zal dieneu voor Amerikaansche oorlogschepen. Wij zullen binnen kort het prachtig fregat Niagara zien arriveeren, dat gevolgd zal worden door de Sacramento en de Colorado." Wij hebben onlangs gemeld hoe bij de arrestatie van deu ontvanger te Nispen, deze ontsnapt is, omdat de brigadier der maréchaussée, uit medelijden met zijn toestand, zijn arrestant veroorloofd had hem te volgen, in plaat3 van door hora geleid te worden. Den toestand van den brigadc-koramandant toen zijn arrestant ont snapt was kan men zich voorstellen. Naar Breda ont boden, werd hij door den officier van justitie streng i berispt; eene berisping waaraan hij zich onderwierp, daar hij moest erkeunen, dat hij aan zijn gevoel niet had moeten toegeven. Men meende dat daarmede de zaak was afgeloopen, maar hoe stond men versteld, toen men later vernam dat de brigadier door zijn chef, den majoor Paulus te 's Hertogenboseh, van zijn rang en betrekking j was ontzet en als maréchaussée naar Breda gezonden. De deelneming in het lot van den brigadier is te Rozen- daal algemeen. Zaturdag heeft de wedstrijd der Koninklijke Neder- landsche zeil- en roeivereenigiug op het IJ voor Araster dam plaats gehad. Op het terrein waren o. a. aanwezig I Z. K. II. prins Hendrik, de burgemeester en eenige officieren van de zee- en landmacht. Eene groote menigte toeschouwers woonde den wedstrijd bij. In een tuin te llellevoetsluis zijn reeds den 4 dezer rijpe druiven van den kouden grond geplukt. Uit hel Westland is, tegen den bedongen prijs van f 1.30 het halve mud door elkander, de uitvoer van aard appelen naar Engeland thans zoo groot, dat hierbij de i verzending binnenlands niets beduidt. Verscheidene duizenden mudden worden erschier dagelijks afgescheept. Niet van minder belang is de verzending van aalbeziën, waarvan de pluk dit jaar bijzonder voldoet. Dank zij het warme weder, prijkt de wijnstok met een tal beladen trossen wier vruchten reeds tot eene aanzienlijke grootte zijn gezet. Hoewel te Veur belangrijke schade aan de vroege bloemkool is geleden, snijdt men thans een schoon gewas en wordt de verzending daarvan met scheeps ladingen naar Amsterdam voortgezet. Bij veel handel zijn de prijzen voldoende. Ten gevolge van den gevallen regen heeft de bloemkool onder Rijnsburg zich veel i hersteld, zoodat men alle hoop koestert nog goed te zullen slagen. Frankrijk, zoo leest men in een der Engelsche bladen, is thans op goeden weg om de nederlaag bij Waterloo te wreken. De overwinning, door de Gladiateur bij de wedrennen te Epsora behaald, werd opgevolgd door de overwinning van een Fransch fabriekant bij de mededinging naar het leveren van locomotieven in Engeland, en thans heeft een Fransch fabrikant weer in een anderen tak van nijverheid bij eene aanbesteding de zege begaald op Engeland. Te Portsmouth (Virginië) heeft een ernstig ge vecht plaats gehad tnsschen de blanken en negers, ten gevolge waarvan vele menschen gewond zijn. Zulke tooneelen zijn tegenwoordig als het ware in de Unie aan de orde van den dag. De New-York Times meldt dat Fords Theatre, waarin de moord op president Lincoln gepleegd is, reeds bijna geheel is ontruimd; desniettemin bieden de koopers den heer Ford 10.000 p. st., indien hij de zaal nog slechts eene week in denzelfden toestand wil laten. Natuurlijk willen zjj de zaal dan tegen een entree-geld openstellen; tot nu toe was het slechts weinigen vergund na den moord de zaal van binnen te zien, niettegen staande er een aanzienlijk aantal menschen is die duizen den zouden geven voor de een of andere reliquie. Zoo iemand trad dezer dagen de restauratie binuen, waar Booth zijn laatste glaasje brandewijn dronk. Hij vroeg den kastelein: „Hebt gij dezelfde flesch bij de hand, waaruit Booth dronk op den avond, dat hij den moord pleegde?" „Ja mijnheer!" „Kan ik een glas krijgen van denzelfden brandewijn uit dezelfde flesch?" „Ja mijnheer!" „Wat kost dit?" „Vijf en twintig dollars!" „Geef maar op!" De bezoeker proeft den brandewijn, trekt een leelijk gezicht en zegt„Is dat dezelfde brandewijn, dien Booth gedronken heeft?" „Ja, mijnheer!" „Wel, dan verwondert 't mij niet dat hij den president doodschoot. Een slok van dien brandewijn zou er iemand toe brengen, om zijn grootmoeder te vermoorden." Het departement van justitie verzoekt inlichtingen nopens de verblijfplaats en geldelijke omstandigheden van Henri Paul Hoener, oud officier van administratie, die belangrijke sommen aan de Fransche schatkist is schuldig gebleven, ter zake van zijn beheer over militaire levensmiddelen en brandstof te Algiers gevoerd van 1841 tot 1849. Men onderstelt dat die persoon bij arrest van het crimineele hof te Algiers, dd. 7 Juli 1854, bij ver stek veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid, naar Neder land de wijk heeft genomen. Volgens een der Fransche bladen zou eene samen zweering tegen de Engelsche regeering te Goozerat ontdekt zijn; de neef van den beruchten Nona Sahib moet aan het hoofd dier samenzweering gestaan hebben. Verscheidene personen zijn gearresteerd als betrokken in het complot, dat nu geheel en al is mislukt. Intusschen is in England langs geen anderen weg bericht hiervan ontvangen. Het cadeau van 1000 doll, op de tentoonstelling van schoone meisjes te Chicago, is toegekend aan de jonge jnfvrouw Anna L. Wilson, als zijnde met 1073 stemmen van do 3471 voor de schoouste verklaard. De toeloop der menigte was zoo groot, dat er 300,000 entrées elk van 1 doll, zijn ontvangen. Toen generaal Grant de tentoonstelling bezocht, had er een aardig incident plaats, Eene dame voegde hem toe: „Generaal Grant, deze dames branden van begeerte om u te kussen, maar zij durven niet." „Wel", zei de galante generaal, „als zij pïeizier hebben mij te kussen, waarom doen zij 't dan niet? Geen van haar heeft het mij tot nu toe aangebo den." Onmiddellijk kwam er een honderdtal op hem toe schieten. Hij poogde zich te verwijderen, maar't gelukte hem niet. Eindelijk verklaarde hij zich voor de eerste maal overwonnen en wachtte kalm zijn lot af'. Geen plekje van zijn gelaat bleef echter ongekust en met een hoofd, zoo rood als purper, gelukte het hem te ontsnap pen, toen de eerste „rage" voorbij was. In Leiden heeft men ten gevolge der gehouden feestelijkheden in de maand Juni aan accijns op het ge distilleerd een goede ƒ3000 en op den wijn ƒ1600 meer ontvangen dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Verkoojjïn^et» en aanbestedingen. Zaturdag 11. zijn te Oostkapelle ter verhuring voor den tijd van zeven jaren aangeboden de volgende perceelen I. 2 bund. 91 roed. 22 ellen weiland en sprink, gelegen in de gemeente Grijpskerke. Verhuurd voor f 161. II. 2. bund. 19 roed. 40 weiland. Verh. voor f 91. III. 2 bund. 23 roed. 40 ellen weiland. Verhuurd voor f 145. IV. 3 bund. 28 roed. 70 ellen bouw- en weiland. Verhuurd voor f 167. V. 62 roed. 70 ellen weiland. Verhuurd voor f 31. VI. 3 bund. 50 roed. 50 ellen bouwland. Verhuurd voor f 230. VII. 2 bund. 69 roed. 30 ellen weiland. Verhuurd voor f 176. VIII. 3 bund. 45 roed. 60 ellen weiland en sprink. Verhuurd voor f 243. IX. 5 bund. 65 roed. 85 ellen weiland en sprink. Verhuurd voor f 370. Allen in de gemeente Oostkapelle gelegen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 uur. Juli 1865. Wind. i j f fi 2 1 CS HO |d -= 1 co" 1 'i 60 Aanmerkingen. 9 W.t. N. 9 762.0 19.1 0.72 11.73 1.2 helder lichtliew. 10West. 10 753.9 18.3 0.67 10.76 0.0 licht bewolkt regen. ii;z zw. 4 756 3 16.4 0.84 11.78 0.7 bew. betr. reg. onw. 121 W. Nw. lü 7637 17.4 O 57 1 8.44 3.7 bewolkt buiig. 13Z t.W. 7 763.7 20.0 0.63 11.70 0.0 bewolkt betrokken. 14 W.Nw. 2 76L.7 21.7 0.69 13.06 0.0 bew. betr. lichtbew. 15 O. ZO. 7.5 760.5 23.4 0.60 116.10 0.0 helder heiig. Thcrmometerstaiid. 15 Juli 's av. 11 u. 69 gr. 16 'smorg.7u.70gr.'smidd. 1 u.83gr.'sav. 11 u.70gr. 17 's morg.7 u. 70 's midd.. 1 u. 80 gr. Algemeen overzicht. De Engelsche parlementsverkiezingen blijven steeds het hoofdonderwerp der mededeelingen en beschouwin gen in de verschillende buitenlandsche dagbladen. Vol gens berekening van the Times kan men thans reeds den uitslag daarvan bij benadering opmaken. In het aanstaande parlement zal waarschijnlijk eene liberale meerderheid bestaan van ongeveer veertig steramen. Voorts blijkt meer en meer dat de zoogenaamde radicale partij een aantal stemmen heeft gewonnen. Zelfs te Manchester had deze partij schier de overwinning op de liberalen behaald, daar toch de candidaat van deze laat sten zich slechts met eene overwinning van 6000 op 5228 stemmen kon verheugen. In de gelederen der radi calen zullen thans in de aanstaande parlementszitting mannen als Hughes,Torrens,Stuart Mill gevonden wordon. Te Halifax heeft sir Charles Wood zich nog voorde verkie zingen teruggetrokken voor den heer Akroyd.Te Brighton is de hoogleeraar aan de universiteit van Cambridge, de heer Fawoett met groote meerderheid gekozen. Te New Castle heeft de heer Beaumont het veld moeten ruimen voor den radicaal en ouden vriend van Garibaldi, den heer Cowen. Het zal de vraag zijn welke houding het ministerie zal aannemen tegenover de radicale partij en de meer geavanceerde liberalen, welke beide aanzienlijk versterkt in den aanstaanden politieleen kampstrijd zullen optreden. Sommige dagbladen spreken reeds nu van eene rainisterieele partij, welke men zou trachten te vormen uit eene fusie derwhigs en tories en welke zich tegenover de mannen van den vooruitgang zou stellen. Wij willen ten slotte hier nog melding maken van eene redevoering door den heer Bright uitgesproken en waaruit eenigszins nader de denkbeelden der radicale partij kunnen blijken. Vele oude zaken, zeide John Bright, gaan voorbij en in Engeland zoowel als op geheel het vasteland van Europa begint eene nieuwe macht op te treden, eene macht, welke tegen het gezag der monarchen, gelijk dat vroeger werd begrepen, en tegen dat der aristoeratiën krachtig in het strijdperk treedt, eene macht, aan welke langzamerhand de sympathie ten deel valt van alle verstandige mannen. Die nieuwe beginse len zullen onze algeraeene vrijheid vermeerderen door aan het volk in het Yereenigd koninkrijk meer invloed op den loop der staatszaken te doen uitoefenen. De uitbreiding van het kiesrecht is thans de allerbelang rijkste vraag op het terrein der binnenlandsche staat kunde. De eerste minister heeft in zijne toespraak aan de kiezers van Tiverton van dit vraagstuk niets gezegd en ik geloof dat hij daarin verstandig heeft gehandeld, omdat hij voor dit vraagstuk ook niets heeft gedaan. Nietalzoo echter met andere candidaten. De tory-candi- daten zeggen in hunne toespraken aan de kiezers dat zij zich, met het oog op eene hervorming van het kies recht, niet zouden verzetten tegen een „wel doordachten maatregel," hetgeen wil zeggen een maatregel, waarover men zoolang zou denken dat hij nooit werd uitgevoerd. Andere candidaten verklaren zich voor eene „wel over wogen wijziging" dat wil zeggen welke zoo gewogen werd dat niemand zou kunnen zeggen of de balans eene beweging maakte en men alzoo bij het oude bleef. In een ander gedeelte zijner redevoering stelde de heer Bright zich de vraag welke staatsmacht den raeesten invloed uitoefende op den loop der staatszaken, waarop natuurlijk het antwoord was: het lagerhuis. Welnu zoo ging de spreker voort aan wien is de natie de vrijheid verschuldigd, welke zij thans geniet. Het is niet aan de kroon; ook niet aan de „kamer der pairs," maar aan het lagerhuis. En van welke zijde is in die verga dering de thans heerscheude vrijheid afkomstig? Niet vau de zijde alwaar de tories zijn gezeten, maar van de zijde alwaar de banken der liberalen zich bevin den en nog wel van dat gedeelte, hetwelk het verst ver wijderd is van de zitplaatsen der ministers. Een uitval tegen lord Palmerston besloot deze redevoering, waarbij John Bright beweerde ongaarne met den tachtigjarigen minister in het strijdperk te willen treden, voor wien hij groote achting koesterde en dien hij gaarne nog eenige jaren levens toewenschte, in stille rust en ver van het staatsgewoel verwijderd door te brengen. Als ge woonlijk dus bij dergelijke gelegenheden was weder een glimlach het laatste hetwelk door den spreker op het gelaat zijner toehoorders te voorschijn werd geroepen. In Frankrijk heeft, gelijk men weet, de minister van bin nenlandsche zaken bij circulaire gezegd dat de meest volledige vrijheid aan de kiezers zou worden gelaten indien bij de verkiezingen van leden voor de gemeente raden de politiek van dit verkiezingsstrijdperk bleek verwijderd. Het zal intusschen wel niet nader behoeven te worden aangetoond dat de vervulling van dergelijken eisch eene onmogelijkheid is, tenzij men zich al een bijzonder kleingeestig denkbeeld make van politiek en politieke gevoelens. De politieke gevoelens, in den rui men en meer verheven zin genomen, uilen zich zoowel in 's lands vergaderzaal als in de raadzalen der gemeen ten en doen in de eerste zoowel als in de laatste hun invloed gevoelen. Gemeenteraadsleden zoowel als afgevaardigden ter hooge landsvergadering laten zich natuurlijk, indien zij ter goeder trouw zijn, leiden door hunne politieke gevoe lens, en tusschen hen bestaat alleen dit onderscheid dat de aard der werkzaamheden in het laatste geval een duidelijker spoor dier gevoelens vertoonen moet. Zij, die door opvoeding, omgeving of belang zich het meest voelen aangetrokken door verouderde toestanden en beginselen, zullen, als zij plichtmatig handelen, zich niet verloochenen bij de debatten over gemeentebelangen al treedt daar meer administratie op den voorgrond. Natuurlijk is het dus dat indien de meerderheid der kiesbevoegden voor de gemeenteraden behoudende, libe rale of zoogenaamde radicale politieke gevoelens is toegedaan, ook behoudende, liberale of radicale gemeenteraadsleden worden gekozen. De circulaire der Fransche regeering omtrent de aanstaande ver kiezingen schijnt daarentegen politieke gevoelens te beschouwen als een gelegenheidsgewaad, hetwelk men bij verkiezingen voor het wetgevend lichaam aantrekt, maar overigens in zijne rjarde-role laat rus ten, eene opvatting, welke niet zeer vleiend is voor de eerlijke en rechtschapen kiezers, die ontwikkeld genoeg zijn om te begrijpen en te gevoelen dat politieke over tuiging, wil zij eenige waarde bezitten, zich in de geheele persoonlijkheid moeten uitspreken. De bedoelde circu laire, waarbij gemeente-administratie en politiek zoo scherp van elkander worden afgescheiden, zal dan ook waarschijnlijk weinig invloed uitoefenen. Het gevolg daarvan zal voorts wezen dat de regeering de noodige pressie op de verkiezingen zal uitoefenen,door hare maires en verschillende beambten van hoogeren en lageren rang, waardoor de onafhankelijkheid der kiezers geheel te loor gaat, eene onafhankelijkheid trouwens, welke ook

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2