MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. N°- 114. Dinsdag 1865. 18 Juli. Editie van Maandag avond 4 uren. Middelburg 17 Juli. Onze kiesbevoegde lezers worden herinnerd dat mor gen (Dinsdag) tusscben 9 en 5 uren op bet raadhuis alhier de inlevering moet plaats hebben van de stem- billetten voor de verkiezing van zes leden van den gemeenteraad; de opening der billctten zal Woensdag morgen te negen uren geschieden. De tweede kamer der staten generaal heeft in bare Vrijdag gehouden zitting de volgende wetsontwerpen behandeld en aangenomen: 1. tot naturalisatie van 1. F. Begheyn en zes anderen; 2. tot. onteigening van perceelen ten behoeve van de verlenging van de Declems- vaart; 3. tot bekrachtiging van sommige artikelen der concessie voor de exploitatie van den Noord-Hollaudschen spoorweg (bij de korte beraadslaging over dit wetsont werp is door den minister van binncnlandsche zaken medegedeeld dat alle bouwstoffen voor eene herziening der onteigeningswet gereed liggen); 4. tot goedkeuring van uitgaven wegens verstrekkingen door het departe ment van oorlog, dienst 1865, en 5. tot wijziging van hoofdstuk VI der staatsbegrooting voor .1864. Daarna zijn nog eenige conclusiën op regeeringsver- slagen goedgekeurd. In de zitting der kamer van Zaturdag, te 12 uren gehouden, is het wetsontwerp tot regeling van bet fonds, voortspruitende uit koopprijzen van domeinen, met alge- meene steramen aangenomen. Heden wordt beraadslaagd over het wetsontwerp tot i onteigening van perceelen voor den spoorweg Willems- j dorp-Dordrecht en over conclusiën op regeeringsversla- gen; morgen te 11 uren beraadslaging over het tractaat van handel en scheepvaart met Frankrijk gesloten. In de Staatcourant van Zaturdag is opgenomen de wet van 3 Juli jl., houdende vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch Indië. De Staatscourant, van heden deelt de wet mede van den 7 Juli 1865, houdende wijziging der gemeentewet van den 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85), voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. In hetzelfde noinmer zijn ook opgenomen de program ma's van de kundigheden welke worden vereischt om te worden bevorderd of benoemd tot technisch ambtenaar bij het bosehwezen in Nederlandsch Indië, bedoeld bij art. 1 van het koninklijk besluit dd. 10 Juli jl., no. 84. Men leest in de Arnbemsche courant „Men verneemt, dat de minister van koloniën aan eene commissie uit de heeren, die het plan tot oprichting eener West-Java-koffiecultuur-maatschappij hebben ont worpen, heeft te kennen gegeven, dat de minister zich in geen opzicht bereid verklaarde op deze of soortgelijke grondslagen de koffietuinen op Java aan pai ticulieren at te staan, en mitsdien het gedaan verzoek bepaald afwees." Het Handelsblad zegt te dien aanzien het volgende „Tot rectificatie van het bericht in de Arnhemsche courant van den 14 dezer, betreffende de YVest-Java- kofiiecultiuir-maatschappij, diene, dat, naar wij van goe- derhaud vernemen, bij den minister van koloniën tegen het ontwerp wel is waar gewichtige bedenkingen bestaan, maar dat er geene afwijzende dispositie op genomen is; iets wat omtrent een zoo omvangrijk plan ook nog niet zoo spoedig is te verwachten. Overigens ziet van de toelichting dezer maatschappij, door de heeren G. Suer- mondt, H. Hope Loudon c. s. heden eene tweede ver meerderde uitgave het licht, bij onze stadgenooten M. Schooneveld en Zoon. De spoedige uitverkoop der eerste uitgave strekt ten bewijze van de belangstelling, die deze zaak bij het publiek opwekt." Heden is te 's nage het examen aangevangen voor hen, die als-leerling-telegraphist wenscheu geplaatst te wor den. Er zijn 77 adspiranten voor 20 beschikbare plaatsen. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten tot het aangaan eener 'eening van 117,000, en wel in twee of meer seriën, de eerste tot een bedrag van f 60,000 a 5 pet., voor de volgenden tot eene rente niet hooger dan 5 pet. EEeaoemlsigen en hesluiten. leger. Benoemd tot 2en luitenant bij het wapen der infanterie, bij het 2e regement, de kadetten, J. T. Ie Maire en H. A. Calkoenbij het 4e reg. de kadetten C. J. II. Wieling en C. W. Quiriu de Flines; bij bet 6e reg. de kadetten C. W. van Snchtelen, J. Doornbos en F. J. Raebel; bij het 8e reg. de kadet G. J. Couvee, allen herkomstig van de Koninklijke militaire academie; tot 2en luitenant bij het wapen der cavalerie, bij het le regement dragonders, de kadet, E. H. R. baron van der Duyn; bij het 3e reg. dragonders, de kadet H. M. Werner: bij het 5e reg. dragonders, de kadet J. R. A. H. Higly, allen herkomstig vin de Koninklijke militaire academie; tot 2en luitenant bij het wapen der artillerie, bij het regement veld-artillerie, de kadetten D. Kromhout en H. Seret; bij het le reg. vesting-artillerie, de kadetten J. von Heulen, R. A. M. Spengler, W. J. G. van der Veur en G. A. Wirix; bij het 2e reg. vesting-artillerie, de kadet W. G. L. F. F. van Iloogenhuyze; bij het 3e reg. vesting-artillerie, dekad. G.J. V. Vinkhuizen,J.W.F. A. van Hees, E. J. I.C. van Baerle en 11. W. van Rhijn, allen herkomstig van de Koninklijke militaire academie; tot 2en luitenant bij het corps ingenieurs, mineurs eu sapeurs, de kadetten J. Scboltens, G. Witteveen, A. E. Andre de la Porte, H. van 't Sant en G. J.de Jongh, allen herkomstig van de Koninklijke militaire academie. Benoemd tot generaal-majoor de kolonel der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indië N. H. W. S. Whitton. rechterlijke macht. Benoemd tot kantonrechter te Zierikzee mr. J. de Clercq van Weel, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. Op verzoek eervol ontslag verleend, met 1 October a., aan mr. A. J. F. Egter van Wissenkerke, uit zijne betrekking van president der arrondissements recht bank te Zierikzee, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in rechterlijke posten aan den lande bewezen. Benoemd tot president der arrondissementsrechtbank te Zierikzee jbr. mr. M. J. Schuurbeque Boeije, thans rechter in die rechtbank. Herbenoemd en bij vernieuwing aangesteld tot plaats vervangend kantonrechter te Goes, mr. J. H. de Laat de Kanter. Indische dienst. Op verzoek eervol ontslag uit'slands dienst verleend, met dankbetuiging voor bewezen diensten en toekenning van pensioen, aan den heer H. A. Elias, gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter kuste van Guinea, thans met verlof hier te lande. telegraph ie. Benoemd met 1J uli jl. tot telegraphisten le klasse, de telegraphisten 2e klasse J. P. Stütterbeim en L. N. Schefferstot telegraphisten 2e klasse, die der 3e klasse W. P. Nijst, C. C. de Koek, G. M. A. Harmsen, D. Albers Wz., J. J. Frederikse en A. Kruyt; tot tele graphisten 3e klasse, deleerlingen-telegraphist A. H. van Mackelenberg, M. P. Haak, C. A. Willemse, P. II. C.Zent- graaff, J. H. Uramels, P. C. D. Reidel Jz., S. G. Bendien, W. van Putten, A. G. J. Kneibbert, C. J. van Uum, H. Bensman, C. C. J. Rupp en F. II. Meijer. Kerknieuws. De algemeene synode der Nederdnitsche hervormde kerk heeft hare werkzaamheden aangevangen, als ge woonlijk, met. het benoemen van onderscheidene commis- siën, in wier handen de meest gewichtige zaken gesteld zijn. Vervolgens werd in behandeling genomen en gearres teerd het reglement, voor het fonds der Nederlandsche hervormde kerk ter voorziening in de geestelijke behoef ten van hare gemeenten. Met groote belangstelling nam de synode kennis, dat de zaak der vertaling vau het nieuwe testament dermate gevorderd was, dat een contract voor het drukken had kunnen gesloten worden met de bijbel-compagnie te Amsterdam; dit contract is door haar goedgekeurd. Aangaande de vertaling van het oud testament werd vernomen dat onderscheidene gedeelten öf reeds volein digd waren, óf hunne voltooiing naderden. Onderwijs. Op den 12,13 en 14 dezer werd tc Zierikzee de 21ste algemeene vergadering van het Nederlandsch onder wijzers-genootschap gehouden, welke door 60 afgevaar digden, vele bouoraire leden en voorstandera eu een groot aantal gewone leden werd bijgewoond. Ook de inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Zeeland, leden der provinciale staten, het gemeentebestuur vau Zierikzee, leden der schoolcommissie e. a. waren daarbij mede tegenwoordig. Op 12 dezer werden de leden in de groote sociëteit opgewacht, vanwaar men zich naar de Nieuwe kerk begaf. De beer Kollewijn uit Amersfoort trad als feestredenaar opensprakover'hetwenschelijke dat bij alle scholen gepaste speelplaatsen opgericht worden, ten einde daardoor te voldoen aan den opvoedkundigen eisch, dat het leeren niet te lang achtereen moet aanhouden, maar moet afgewisseld worden door spelen. Deze rede verwierf grooten bijval en werd voorafgegaan en gevolgd door orgelspel en afgewisseld door vierstemmig gezang der onderwijzers uit het 2de schooldistrict. Des avonds vereen igden de leden zich inden tuin der sociëteit St. Se- bastiaan en werden daar vegast op zangstukken van het mannenkoor: „Luctor et Emergo". De tuin was geïllu mineerd en de zaal feestelijk versierd. Den volgenden dag (Donderdag) had de eigenlijke ver gadering plaats in het lokaal van evengemelde sociëteit. Na het uitbrengen van verslagen, rapporten en mede- deelingen, werd overgegaan tot de keuze der plaats waar in een volgend jaar de vergadering zal gehouden worden. Er waren voorgesteld Deventer en Tiel. Uit de stemming bleek dat Deventer met 1606 stemmen gekozen is. Tot de vele punten die in deze vergadering behandeld j zijn behoorde liet voorstel van het hoofdbestuur, waarbij voorgesteld werd de wenschelijkheid uit te drukken dat de nieuwe spelling zoo spoedig mogelijk in alle lagere scholen des rijks worde ingevoerd. Dit werd met 1424 tegen 215 steramen aangenomen. Na afloop der vergadering (des namiddags te 4 uren) deed men een kleine wandeling en vereenigde men zich, ten getale van 130, in de concertzaal aan een vriend- schappelijken disch. Op den derden dag (14 Juli) had de rijtoer door Schouwen plaats, welke met den besten uitslag werd bekroond. Uit ruim 40 rijtuigen bestond de trein. Burgh, Haamstede, Reoesse en Scharendijke wer den achtereenvolgens bezocht. Overal toonden de inge zetenen, daarin door hunne besturen voorgegaan, door het uitsteken van vlaggen als anderszins hunne ingeno menheid met het bezoek der onderwijzers. Te Brouwers haven werd aan 170 a 180 leden van wege de afdeeling Zierikzee een collation aangeboden Vervolgens werden nog Bonimenede, Zonnemaire, Noordgouwe en Schuddebeurs bezocht. Ongeveer te 10 uren kwam men te Zierikzee terug, alwaar in Parklust door het muziekcorps eenige stukken werden uitgevoerd. Aldaar brachten eenige kinderen, als vertegenwoordi gende de Zieriezeesche schooljeugd, den redenaar die zoo 1 ten hunnen gunste gesproken had uit erkentelijkheid hunne hulde. I Uit Dordrecht schrijft men ons van 15 dezer I „Gisteren hebben wij hier het lijkfeest van het stede- i lijk gymnasium gevierd. Na een twaalfjarig bestaan is I het nu opgeheven. Met de gewone jaarlijksche promotie, I waarbij enkele leerlingen eervol ontslagen of bevorderd j werden naar de hoogeschool, en eene rede van den rector mr. J. D. van Hoëvell, die een kort overzicht gaf van de geschiedenis der inrichting en eenige hartelijke woorden sprak tot de curatoren, docenten en leerlingen, J werd de doodsklok van het Dordsche gymnasium geluid. De belangstelling in de plechtigheid was gering. Onaan zienlijk was het getal aanwezigen, waaronder men daarenboven velen, die men er gewacht had, zoo als leden van het gemeentebestuur enz., mistte." Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse L. A. Dittlof Tjassens, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en thans in Nederland teruggekomen, is met den 7 dezer op non-activiteit gebracht. Gemengde berichten. De hier bestaande typographische vereeniging „Har monie en vriendschap" heeft gisteren per spoorboot een tocht naar Tholen en van daar te voet, met hare banier aan het hoofd, naar Bergen op Zoom gedaan. Zoo hij het vertrek als de terugkomst werden door de leden volks liederen gezongen. Gisteren middag te 1 uur arriveerde te Vlissingcn van Antwerpen de Belgische stoomboot Stad Antwerpen, met een groot aantal heeren en dames welke daarmede een pleizierreis maakten. Een goed muziekcorps speelde bij het in de haven komen het „wien Neêrlandsch bloed" en heeft zich in den Prinsentuin nog eens doen hooren. Des namiddags te 5 uren is de stoomboot weder naar Antwerpen vertrokken. Het is hekend dat het zoogenaamd vleeseh-extract wordt, verkregen door volgens het voorschrift van Liebig— gedurende een half uur fijn gehakt en van alle vet zoo goed mogelijk bevrijd vleeseh, met de acht- of tienvoudige hoeveelheid water te verwarmen en te koken, I waarna het nog op het nat drijvend vet afgeschept en het j vocht in het waterbad, in porseleinen schalen, tot extract dikte atgedampt wordt. Van tien pond rundvleesek ver- krijgt men b. v. in dé hofapotheek te Munchen ongeveer tien en een half lood extract in den vorm van eene taaie I honigachtige, naar gebraden vleeseh ruikende en srna- kende bruine massa. Dit vleeseh-extract is voor zieken I van zeer veel nut. Volgens Parinontier levert dit voor gewonde manschappen in een in het veld zijnde leger- j afdeeling een versterkend raiddel op, dat met een weinig wijn hunne door sterk bloedverlies verzwakte krachten

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1