MIDDELBURGSCHE COUR A N Zondag 16 Juli. N°' 113. 1865. Editie van Zaturdag avond 4 uren. AANBESTEDING. Op Vrijdag den 28 Juli 1865, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring, door den commis saris des koningsin de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door eeu der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11de district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het leveren en storten van 3000 lasten steen, ter voortzetting van de oeverver- dediging wederzijds de havendijken van het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het minis terie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provin ciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Raamstraat no. 49, te 's Gravcnhage, en door zijne tusschenkorast in de voor naamste gemeenten des rijks. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg, p.n bij den ingenieur te Neuzen. 's Gravenhage, den 28 Juni 1865. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRODER. tSinnmlcmö. middelburg 15 Juli. H. M. onze koningin brengt te Londen steeds verschil lende bezoeken. Dinsdag bezocht zij PI. M. de ex-konin gin van Frankrijk Marie Amélie, op Tunbridge Wells. Des namiddags 'bracht H. M. met Z. K. H. den prins van Oranje een bezoek aan den prins en de prinses van Wallis, op Marlborough house; hetdiner gebruikte zij bij den hertog van Wellington. Vermoedelijk zal H. M. bin nen ecnige dagen naar Osborne vertrekken, terwijl zij tegen het einde dezer maand van hare buitenlandsche reis in de residentie wordt terug verwacht. Uit IJzendijke schrijft men ou3 14 Juli: „Men heeft hierde tijding vernomen dat de aanneming van de bedijking der schorren en van het graven van een uitwateringskanaal te Biervliet door den minister van binnenlandsche zaken niet is goedgekeurd, als zijnde de aannemingssom boven de begrooting. „De hoogereaannemingssomschijnt veroorzaakt te zijn door de late aanbesteding van het werk, dat nog dit jaar voltooid zou moeten zijn. „Biervliet is door die tijding zeer geschokt, doch de schuld heeft men veel zich zelf te wijten. Er is door enkele polders zoolang beraadslaagd over het voorstel der regeering dat de beste tijd van het jaar voor dus danige werken is voorbijgegaan." De tienden, in eigendom toebehoorende aan de gemeente Zierikzee, hebben bij openbare verpachting op 13 Juli opgebracht, met inbegrip van kosten en blokgeld, f 3044.75. In 1864 bedroeg die opbrengst f 3466.60. Op den 5 dezer heeft te Parijs de uitwisseling plaats gehad der acteu van bekrachtiging op de overeenkomst tot regeling der wetgeving op de snikerbelasting, den 8 November 1864 tusschen Nederland, België, Frankrijk en Groot-Britannië gesloten. Staatscourant De Staatscourant van gisteren bevat bet koninklijk besluit van den 3 Juli jl., houdende nadere voorschriften omtrent het port op de briefwisseling met Hannover enz., naar aanleiding van art. 21 der wet van 12 April 1850 (Staatsblad no. 15). Necrologie. De telegraaf brengt ons het bericht dat de wetenschap heden een groot verlies heeft geleden in den rijks archi varis Bakhuizen van den Brink, die na eeue kortstondige ziekte te 's Gravenhage is overleden. /larinc en» leger. Bij beschikking van den 13 dezer is door den minister van'marine aan den opperstuurman in het vaste corps dek- en onderofficieren C. H. Schwartze, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, en aan den I schieman J. Walstra, dienende op Zr. Ms. korvet Pallas, toegekend de gouden medaille, ter zake van hunnen j vgftigjarigen diensttijd. JLaodbouw enz. Uit bet oostelijk deel van Zuid-Beveland schrijft I men ons: i „De langdurige droogte heeft nadeelig op den groei van al de veldgewassen gewerkt. Sommigen zijn reeds I gemaaid of gesneden, anderen te zeer hunne rijpheid genaderd om zich, verkwikt door den regen der laatste I dagen, te kannen herstellen. „Het hooien is gedeeltelijk geëindigd. De opbrengst is gering en vertoont zich in al zijne schraalheid als het booi gemaaid en aangeopperd is. Hier en daar was het zoo kort en dun dat het niet gemaaid kon worden. De hoedanigheid is goed en de prijs, zooals te verwach ten was, hoog. „Het koolzaad is gesneden. Enkelen zijn met het dor- schen begonnen. Het is niet zwaar, en het beschot durft men in 't algemeen nauwelijks op 20 mudden de bunder schatten. „De rogge is goed. Sommigen hebben met het snijden eeu aanvang gemaakt. „De tarwe is kort en alleen bij uitzondering zwaar. Haar witte tint verkondigt den naderenden oogst. „De erwten zijn in de laatste dagen niet vooruitgegaan en hier en daar met luizen besmet. Ze zijn op zijn best middelmatig. „De paardenboonen staan goed en kunnen zich, door den regen, gunstig ontwikkelen. „De gerst en haver, die men weinig zaait, vertoonen zich gering. Die vruchten zijn kort en dun. „Den slechten stand van het vlas deed ik u reeds bij een mijner vorigen kennen. Het is sinds niet verbeterden vele boeren, wier land op Sint-Jans-beraad verhuurd was, hadden hunne rekening buiten den waard gemaakt. Ook zij die zoogenaamd vast verhuurd hebben, zijn niet altijd tevreden. De overeenkomsten, nopens de verhuring van vlas, worden schier altijd mondeling gesloten, en de huurderscherrat, bij het tegenvallen van het vlas, wel eens met „de wet," zeker artikel 1629 van het burgerlijk wet boek bedoelende, waarvan hij m. i., in verband met eene „vaste" verhuring een flauw begrip heeft. „De eerste snede belooft eene goede opbrengst. De jarige, ofschoon in den planttijd zeer door droogte ge kweld, staat bij velen vrij goed, bij anderen dun en mager. „De zoraeraardappelen geven eeu matig beschot. De eerste sporen der ziekte vertoonen zich hier en daar zoo in het loof als in de knollen. De win tersoorten staan voor- deelig. De paardenpeeën en mangelwortels staan schraal. De regen heeft reeds vele zaden, die tot nu toe te vergeefs gewacht worden, te voorschijn geroepen, zoodat deze zich nog zullen kunnen herstellen. „De etweiden hadden gedurende langen tijd een dor en verschroeid aanzien. Thans beginnen ze te groenen en meer frissche voeding te geven." Gemengde berichten. In een aan de redactie van het Sluisch weekblad toege zonden en door haar opgenomen stuk wordt gemeld dat de beide wethouders der gemeente St. Kruis het voor nemen hadden opgevat om de jl. Maandag aldaar aange vangen kermis eenigszins door zoogenaamde volksspelen op te luisteren. Het daarvoor noodige geld zou door de gegoede ingezeteneu worden bijeengebracht. Men moest evenwel vooraf dc toestemming hebben van den burge meester, en deze wees het verzoek af. Hierover betuigt de inzender zijn leedwezen en eindigt zijn schrijven aldus „Wij hebben eene vraag: is 't- niet geoorloofd bij de gegoede ingezetenen (dus bij uitzondering), door middel van inschrijving, geld te verzameleu voor volks feesten? wij gelooven wel. Wilde nu onze burgemeester daarvoor niets geveD, fiat, wij hadden 't zonder Zed.a. gedaan, maar mocht Zed.a. het geven dier feesten belet ten, om de reden dat hij er niet voor was Is dat den vrede ouder eene gemengde bevolking, waarin kiesbe- voegden van twee partijeu tegen elkander opwegen, bevorderen?" Onlangs is in Keurhessen het grootste deel van het dorp Fran kenau verbrand. De keurvorst weigert thans verlof te geven aan de bewoners aldaar om hui ne ver brande huizen weder op te bouwen en heeft geweigerd om eeue commissie te ontvangen, welke hem eerbiedig dit vereischt verlof kwam vragen. Het is al weder een bewijs dat men zicb evenzeer moet verwonderen over de dwaasheden van den keurvorst als over het geduld der natie om zich langer door zulk een souverein te laten besturen. In het Oostenrijksch museum is een nijverheids voortbrengsel opgenomen, hetwelk, althans voor Oosten rijk, geheel nieuw mag worden genoemdhet is een tapijt, voorstellende eene aardrijkskundige kaart, uit de tapijt- fabriek van Sieburger, te Praag. Het tentoongestelde model is een spoorwegkaart van Middel-Europa, ter hoogte van 14 en ter breedte van 20 voet. De dagbladen van New-York melden dat Jefferson Davis nog in de vesting Monroë verblijf houdt. Het vol gende wordt echter, als meer geloof verdienende dan alle te zijnen aanzien verspreide geruchten, medegedeeld: „De gevangene rookt rustig en bijna aanhoudend een lange pijp en schijnt eene goede gezondheid te genieten. Hij heeft ijzers aan voeten noch handen. Zijn verblijf plaats is ruim en luchtig." Ten aanzien van zijn proces en het hof waarvoor hij moet terechtstaan is het niet mogelijk juiste opgaven te doen. Hieromtrent is bij het Amerikaansche publiek nog niets bekend en men zal vermoedelijk niets met zekerheid weten zoolang de mili taire commissie in de zaak van den moordaanslag van. 14 April niet zal hebben beslist. Uit Napels wordt gemeld, dat de beroemde kruid kundige Lorenzo Giordone naar Alexandria is vertrok ken. Hij beweert eeu middel te hebben uitgevonden, bestaande uit ecu afkooksel van eenige planten, waar mede hij den lijder van de cholera kan genezen. Maandag avond brak te Londen eensklaps brand uit in het Britsch museum, zonder dat de oorzaak daar van voor alsnog bekend is. Het mocht met veel moeite gelukken deu voortgang der vlammen te stuiten vóór dat belangrijke schade was aangericht. Omtrent de uiterste wilsbeschikkingen Yan den heer Karei Heine, in der tijd bankier te Hamburg, ver neemt men het volgende: Tot uuiverseel erfgenaam heeft hij zijne echtgenoot benoemd; omtrent zijne aan genomen dochter heeft hij in het testament den wensch uitgedrukt, dat zij eenmaal erfgenaam zal worden van het vermogen door hem aan zijne vrouw nagelaten. Aan de instellingen van weldadigheid heeft hij vermaakt 450,000 mark banco, aan de HainbnrgerKunsthalle 200,000 m. b., aan de acht boekhouders der firma, die weldi'a zal ophouden, te bestaan, 205,000 m. b., aan ieder der bedienden eene zeer aanmerkelijke som; aan de weduwe van Heinrich Heine eene jaarlijksche toe lage van 5000 fr. (vroeger genoot zij slechts 2500 fr.; aan vele andere personen zijn lijfrenten gelegateerd. Aan bloedverwanten heeft hij bij wijze van geschenken vermaakt een raillioen marc banco. Ten slotte heeft de overleden bepaald, dat alle inschnlden tot een bedrag van 1500 m. b. moeten worden doorgehaaldvan groo- tere tot een bedrag van 40,000 m. b. moet de vrijwillige afdoening worden ingewacht, zonder dat ooit op beta ling mag worden aangedrongen of deze zelfs gevraagd, terwijl dieboven 40,000 m.b. een jaar lang in portefeuille moeten gehouden worden, zonder pogingen tot dekking te doen. Uit Dresden schrijft men 12 Juli: „In verschillende dagbladen, ook Hollandsche, vind ik het bericht, dat de muziektempel alhier, gebouwd tot het houden van het groofe zangersfeest, dezer dagen door een orkaan ver nield is. Het is mij aangenaam u te melden, dat dit bericht een louter verzinsel is. Er hebben hier geen orkanen plaats gehad en het bewuste heerlijke gebouw heeft dus ook niet het minste letsel gekregen; integendeel gaat het dagelijks zijn algebeele voltooiing te gemoet en de toebereidselen tot het groote zangersfeest worden ijverig voortgezet." Tlicrmomefcrsiand. 14 Juli 's av. 11 u, 61 gr. 15 's iuorg.7 u. 66 's midd. 1 u. 86 gr. HAAGSCHE BRIEVEN. Zelden is het politiek en parlementaire leven in korten tijd in ons land zoo rijk geweest aan gebeurtenissen, als I in de laatste dagen. Wij, bewoners van de residentie, hebben nauwelijks den tijd éen gewichtig punt te be- j spreken of wij worden reeds verrast door iets nieuws. De eerste kamer heeft, ondanks de speculation van de oppositie, die alle mogelijke driften in beweging zoekt te brengen en vooral het vuur van eigenliefde bij de leden van onzen senaat zoo fel mogelijk aanblies, den grooten maatregel betreffende de afschaffing van de j gemeente accijnsen met een vrij aanzienlijke meerder- j beid goedgekeurd. Het. is toch niet tc ontkennen dat j elke wet, die eene ontheffing van lasten voor sommige j standen van de maatschappij ten gevolge moet hebben, 1 het meest tegenstand te wachten heeft onder de leden

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1