Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 12 Juli. Goedkeuring raadsbesluiten; adres L. Dingemansebezwaren plaatsing mestbakidem J. Louwerse, loting nationale militie; missieve ingenieur staatsspoorwegen; goed slot rekening Vlissingschen rijweg; geschenk archief; missieve bestuur vereeniging volksver maken; wijziging verordening havenloodsdienstaanbe steding herstelling graanbeurs; benoeming hulponder wijzeres; mededeeling ontvangst grondplans en teekeningen spoorweg. "Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Caland en A. W. Snouck Hurgronje. De notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd zijnde, worden de mededeelingen des voorzitters betref fende de ontvangst van verschillende missieves van gede puteerde staten voor kennisgeving aangenomen. Bedoelde missieves behelzen bericht van goedkeuring der raads besluiten a. tot het doen van af- en overscbrij vingenb. tot beschikking over eene som van ƒ500 ten behoeve der feestviering bij de herdenking van den veldslag van Waterloo; c. tot af- en overschry ving van 1800 op de begrooting voor het loopende jaar ten behoeve der graanbeurs; en d. tot wijziging der verordening van algemeene plaatselijke policie in deze gemeente. Is ingekomen een adres van L. Dingemanse, wonende op den Noordstraatweg, S 32, die te kennen geeft dat hy zich tot burgemeester en wethouders heeft gewend met bedenkingen tegen de plaatsing van een mestbak voor zijne woning; dat zijn verzoek om voorziening in zijn bezwaar door hen is afgewezen, en hij dientengevolge zich thans tot den raad wendt met dringend verzoek dat de zaak nader moge worden overwogen en de mest bak op een ander door hem nader aangeduid gedeelte van den weg geplaatst worde, daar de bewoning van bet huis waarvoor een mestbak is geplaatst schier onmoge lijk en voor de gezondheid zeer nadeelig is. De voorzitter zegt dat, hoezeer deze zaak geheel tot de bevoegdheid van burgemeester en wethouders be hoort, hij de redenen wil mededeelen waarom het dage lij ksch bestuur afwijzend op het verzoek van den adressant heeft beschikt, nl. omdat de klacht ongegrond is, daar de mestbak niet is geplaatst voor de woning van den adressant en het dagelij ksch bestuur ook niet begrijpt van waar die beweering ontstaan kan zijndat de bak daar ter plaatse immer is geweest, doch hij thans zelfs is ver kleind, en dat zijne aanwezigheid onmisbaar is. De voor zitter stelt daarom voor dat de raad beruste in bet besluit van burgemeester en wethouders. De heer Lantsheer geeft in overweging om, hoezeer hij het besluit van burgemeester en wethouders niet van onbillijkheid verdenkt, de zaak nader te onderzoeken alvorens te besluiten. Hiertoe is besloten nadat de voor zitter nogmaals heeft opgemerkt dat, hoezeer hij in dit voorstel berust, deze zaak speciaal tot de bevoegdheid van burgemeester en wethouders behoort. Nog is ingekomen een adres van J. Louwerse, te Serooskerke, in hoedanigheid van voogd over zijn min derjarigen pupil W. Louwerse, die in April des vorigen jaars als milicien voor de dienst der nationale milicie is opgeroepen, doch ter wiens vervanging de adressant f 225 voor een nommerverwisselaar heeft betaald. Deze oproeping van den pupil des adressants was het gevolg van de finale vrijstelling van zekeren A. Knuiff, op grond van een attest dat deze was eenige zoononlangs is echter ontdekt dat laatstgenoemde destijds twee halve broeders had, zoodat hij onwettig van de dienst is vrijgesteld en de omstandigheid zich alzoo voordoet dat, als het attest niet ware afgegeven, de pupil van den adressant ook niet voor de dienst zou zijn opgeroepen. Om deze redenen verzoekt de adressant dat de raad besluite hem uit de gemeentekas f 225 te geven, als schadeloosstelling voor bet bedrag dat bij voor oen nommerverwisselaar beeft moeten betalen. De voorzitter zegt dat deze zaak ook reeds bij gede puteerde staten en de rechtbank is afgedaan, en stelt voor den adressant te kennen geven dat er geen termen zijn om de gevraagde vergoeding uit de gemeentekas toe te staan. De heeren Dainme en Fokker geven beide in overwe ging om aan bet afwijzend besluit toe te voegen, dat de raad tot de inwilliging van het verzoek onbevoegd is; de heer Lantsheer daarentegen, hoezeer ook voor de afwijzing gezind, merkt op dat de reden der afwijzing geen „onbevoegdheid van den raad" kan zijn, daar in het adres geld wordt gevraagd en de raad tot het geven daarvan wel bevoegd is. Zonder nadere beraadslaging is overeenkomstig bet voorstel des voorzitters besloten. Volgens mededeeling des voorzitters is bij burgemees ter en wethouders ingekomen eene missieve van den ingenieur der staatsspoorwegen te Bergen op Zoom, hou dende kennisgeving van de tevredenheid des ministers van biGnenlandsche zaken over de bij raadsbesluit van 5 Mei toegezegde medewerking der gemeente ten behoeve van de spoorwegwerken in deze provincie, en begelei dende eene concept-machtiging tot het sluiten eener overeenkomst met genoemden minister voor gezegde werken, in verband met evengemeld besluit van 5 Mei jl. Ten aanzien van sommige punten wordt evenwel door den minister eenige wijziging verlangd. Dit stuk is bereids gesteld in banden der financieele commissie tot advies van burgemeester en wethouders, die een voorstel zullen doen, en overigens voor de leden ter inzage gelegd. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling des voorzitters dat het goed slot der rekening van den Vlissingschen rijweg heeft bedragen ƒ754.75, waarvan de helft, tot een bedrag van 377.37 in de kas dezer gemeente is gestort. Ter inzage voor de leden wordt gelegd een door mr. H. J. J. Bijleveld ten geschenke voor het archief inge zonden Verhandeling over de geschillen met Frankrijk betrekkelijk Vlissingen sedert 1795 tot op den afstand dier vesting in 1807. De beer Siffié vraagt of het niet de gewoonte is voor dergelijke geschenken een brief van dankbetuiging toe te zenden, waarop door den voorzitter wordt geantwoord dat die dankbetuiging door tusschenkomst van burge meester en wethouders plaats heeft. Is ingekomen een brief van bet bestuur der Vereeniging tot regeling en bevordering van volksvermaken, hou dende mededeeling van de oprichting dier vereeniging, met omschrijving van het doel overeenkomstig het bij den brief gevoegd reglement, en bericht dat het bestuur zich mag verheugen in de toetreding van 450 stadge- nooten, terwijl ten slotte de medewerking van het ge meentebestuur wordt ingeroepen waar die mocht worden gewenscht.Dit stuk is voor de leden ter inzage gelegd. De tijd daar zijnde waarop de vóór vijfjaren vastge stelde verordening op de havenloodsdienst moet worden herzien, stellen burgemeester en wethouders bij monde des voorzitters voor, die verordening in stand te honden, met deze wijziging evenwel dat waar van „stoomvaar- tuigen" in de verordening gesproken wordt, daarvoor in de plaats zal worden gesteld „raderstoombooten," om reden dat de schroefstoombooten, onder den algemeenen naam van stoomvaartuigen mede begrepen, geen schade aan de binnenhavens toebrengen. Op de vraag van den heer van Diggelen, of dit voorstel geschiedt op advies van deskundigen, antwoordt de voorzitter toestemmend. Hierover betuigt de heer Lambrechtsen van Ritthem zijne verwondering, daar er klachten opgaan over het door schroefstoombooten aan het kanaal van Goes veroorzaakte nadeel, welke klacht naar hij gelooft elders eveneens vernomen is ten aanzien van het kanaal te Zwolle. De heer van Deinse meent dat er ook geklaagd is over beschadiging van het kanaal van Yoorne bij Hellevoet. Hij geeft in overweging om hieromtrent nog andere deskundigen dan de havenmees ter en loodsen te hooren, en burgemeester en wethouders te verzoeken alsnog een nader onderzoek door anderen, ook ten aanzien van het kanaal van Voorne, te willen doen plaats hebben. De deliberatie over de verordening is dientengevolge aangehouden, zullende burgemeester en wethouders een nader onderzoek doen instellen. De voorzitter deelt mede dat burgemeester en wet houders eene publieke aanbesteding hebben beproefd van de herstelling der graanbeurs, doch daarvoor slechts ëen billet is ingekomen, zijnde f 100 hooger ingeschreven dan de door den gemeentebouwmeester opgemaakte begrooting. Uit hoofde van dezen ongunstigen uitslag, die misschien grootendeels is toe te schrijven aan de verschillende werken welke onder ëene aanneming ge bracht zijn, stellen burgemeester en wethouders voor de verschillende onderdeelen van bet werk afzonderlijk onder de hand aan te besteden. De heer van Uye ondersteunt dit voorstel. De heer Fokker zegt dat hij in de vorige zitting, waarin het besluit tot herstelling der graanbeurs geno men is, niet tegenwoordig was; hij vraagt mitsdien eene inlichting, nl. of het plan is de beurs te herstellen in den toestand waarin zij vroeger was of met verandering.De voorzitter herinnert dat er eene teekening van de te doene herstelling is geweest en dat, volgens die teeke ning, het plan is den kap geheel vau glas te vervaardigen tot het verkrijgen van meer licht, terwijl van boven openingen tot luchtverversching zullen worden gemaakt. De heer Fokker zegt dat, daar de graanbeurs aan de oostzijde open en aan de zuidzijde gesloten is, zij des zomers als het ware een broeikas is, terwijl in den winter de bezoekers der beurs aan al de strengheid van het seizoen zijn blootgesteld. Dit te veranderen acht hij, zooals de beurs thans is geplaatst, moeilijk; hij had daarom liever gewild dat de graanbeurs naar de Heeren- beurs verplaatst ware, doch daar hieromtrent reeds andera is beschikt, geeft hij in overweging of ten aanzien van bovengenoemd bezwaar ook eenige verandering zou kun nen worden gemaakt. Tevens vraagt bij of hetn iet mogelijk is op de gtaaubeurs, waar in tegenstelling van de Heeren- beurs alle gelegenheid tot schrijven ontbreekt, ook éene gelegenheid daartoe te verschaffen, hetgeen hij als hoogst noodzakelijk beschouwt en daarom onder de aandacht van burgemeester en wethouders brengt De voorzitter antwoordt dat de al of niet verplaatsing der graanbeurs geen punt van beraadslaging meer kan uitmaken, daar hieromtrent reeds is beslistdat evenzeer de inrichting der beurs reeds is bepaald, overeenkomstig de daarvan gemaakte teekening; dat hij evenwel bereid is door burgemeester en wethouders te doen onderzoeken of eene gelegenheid tot schrijven op de beurs zonder veel kosten kon worden verschaft. De beer Lambrechtsen van Ritthem geeft, naar aan leiding van hetgeen de heer Fokker gezegd heeft, in verband met de niet geslaagde aanbesteding, in over weging om de zaak nog eens te herzien en na te gaan in hoeverre aan het verzoek van den heer Fokker, waarbij zeker vele andere handelaren belang zullen hebben, kan worden voldaan. De heer van Uije acht het ook niet kwaad een nader onderzoek in te stellen omtrent het mogelijke eener afsluiting der graanbeurs aan de oostzijde. Hiermede vereenigt zich ook de heer de Jonge. Overeenkomstig een vervolgens door den heer N. J.C. Snouck Hurgronje gedaan voorstel is besloten, ter bevordering van spoed, aan gedeputeerde staten machtiging tot de onderhandsche aanbesteding te vragen, terwijl burgemeester en wethouders in overleg met de commissie van fabricage inmiddels een onderzoek zullen doen omtrent het voorstel van den heer Fokker. (De heer Siffló verlaat de vergadering.) De voorzitter doet mededeeling van eene door burge meester en wethouders, in overleg met den districts schoolopziener en de hoofdonderwijzeres mejufvrouw Achilles,opgemaakte voordracht voor de benoeming eener hnlponderwijzeres op de tweede meisjesschool voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, op welke voordracht zijn geplaatst mejufvrouwen J. C. A. Roering, E. J. van Braambeek en C. J. van Waesberge. (De tegenwoordige betrekking of woonplaats der drie op de voordracht geplaatsten is niet medegedeeld.) Toé de dadelijke benoeming overgegaan zijnde, is mejufvrouw J. C. A. Roering gekozen met 13 stemmen, zijnde een billet in blanco ingeleverd. Voor kennisgeving is aangenomen de mededeeling des voorzitters dat zijn ontvangen en voor belangstel lenden voor zooveel deze gemeente aangaat op bet raad huis ter inzage gelegd, de grondplans en teekeningen betreffende den aanleg van den spoorweg van Middelburg naar Vlissingen, het kanaal door Walcheren en bijko mende werken, terwijl bij verschillende gemeentebesturen tevens de stukken betreffende den spoorweg zijn ontvan gen en ter inzage gelegd, waarvan zoo hier als elders openbare aankondiging is geschied. Hierna wordt de openbare zittiDg gesloten. snelpersdrukker ij van de gebroeders abrahams.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 6