Te Warschau telt men 222,000 inwoners en op dit aantal zijn, volgens officieele opgave, 58 bakkers en 116 slachters, dat is 1 bakker op 3843 en 1 slachter op 1836 inwoners. Van wege het stedelijk bestuur worden bakkers en slachters uitgenoodigd om zich aldaar neder te zetten. Uit Maassluis schrijft men 11 Juli„Sedert gerui- men tijd is en blijft de betrekking van commissaris van policie alhier vacant, hetgeen daaraan moet worden toegeschreven dat de burgemeester en de meerderheid van den gemeenteraad van meening schijnen te zijn, dat in hunne gemeente geen commissaris van policie ge vorderd wordt. De regeering schijnt intusschen, naar men verneemt, van gevoelen te zijn dat het niet aan de beoordeeling van een gemeenteraad staat om te beslissen of er al dan niet in eene gemeente een com missaris van policie vereischt wordt. Met belangstelling ziet men de beslissing van het gouvernement, met betrek king tot deze aangelegenheid, te gemoet." Een stokoude bedelaarster zat jaren lang aan den ingang der kerk St. André te Antwerpen, een aalmoes vragende aan ieder die voorbijging ot ter kerk kwam. Onder hen, die haar een penningsken toereikten, be hoorde ook de jeugdige Marie B., die, zeive niet ver mogend, toch nimmer daar voorbij ging zonder eene kleinigheid aan de oude vrouw te geven. Maar ziet, op een goeden morgen ging zij haars weegs zonder de bede laarster hare gewone gift te overhandigen. Deze daar over verwonderd, kon, toen zij Marie, na het eindigen der dienst, met natbekreten oogen den tempel verlaten zag, zich niet weerhouden, aan een paar vrouwen, die zij over Marie hoorde spreken, naar de reden barer droefheid te vragen, waarop zij vernam, dat Marie's broeder, de eenige steun eener bejaarde moeder en van een nog zeer jong broertje, een dienstplichtig nommer getrokken had en nu eerstdaags moest opkomen, waar door die familie in de diepste ellende werd gedompeld. „Hoeveel zou een remplagant wel kosten vraagde de bedelares aan de vrouwen, die haar antwoordden „O! zeer veel geld, wel 700 francs!" en daarop verder gingen. „700 francs,- 700francs.'" mompelde het ondje herhaalde malen en strompelde naar huis. De avond vóór het vertrek van Marie's broeder was daar. In sprake- looze droefheid verzonken, zat het gezin bijeen. Daar wordt aan de deur geklopt, de besteller reikt een brief over. Met bevende hand breekt Marie den omslag los, en een bankbillet van 700 francs valt op de tafel, met een strookje papier, waarop deze woorden: Wieden armen geeft, leent den Heer! Des anderen daags reikte Marie als naar gewoonte haar peningske aan de arme vrouw, die het glimlachend aannam. Wat zal er in het hart der bedelares zijn omgegaan? Dezer dagen is zij overleden, en bij testament is Marie B. tot haar erfgenaam benoemd; zij laat haar eene som van 1000 francs na. - Eenigen tijd geleden heeft men in Engeland ver nomen dat een Anglicaansche zendelingprediker, de heer Volkner, in het noorden van Nieuw-Zeeland door inlan ders vermoord en gedeeltelijk verslonden was. De be richten uit Australië, loopende tot het einde der maand April, behelzen bijzonderheden van dat voorval, welke het in een nog bedroevender licht stellen. Het blijkt nu dat die zendeling omgebracht is door lieden welke door hem zeiven tot het christendom waren bekeerd, maar die waren vervallen tot een nieuw bijge loof, een samenraapsel van Heidensche begrippen, ver mengd met herinneringen aan het oude kannibalendora en aan de Israëlitische godsdienst; dat bijgeloof, Paï Mariri, of in den wandel (naar het gegil bij de plechtig heden) Haubau geheeten, had zich met zorgbarende snelheid ontwikkeld en uitgebreid en een zeer gruwelijk voorkomen aangenomen. Het had een deel van den volksstam der Maori's besmet en zou wellicht den gan- schen stam onhandelbaar en tot eenen onverzoenlijken vijand van alle menschelijkheid en beschaving maken. In allen gevalle was nu reeds genoegzaam gebleken, hoe weinig innerlijke werking de evangelieprediking onder dien volksstam had gehad, en hoe luttel de eigenlijke waarde was van zijne bekeering, waarvan wel eens groote ophef is gemaakt. Iemand die dezer dagen een uitstapje naar Oberesz- lingen maakte, verhaalt het volgende als bewijs hoe omslachtig men daar bij brand te werk gaat. Op een morgen werd eensklaps het sein gegeven dat er brand was te Deiszesau, aan gene zijde van den berg. De klokken luidden, de kanonnen donderden, en men zag van alle kanten spoorslags mannen te paard aanko men om zich met de brandspuiten op weg te begeven. De paarden waren in een oogenblik voor de brandspuiten gespannen, en men wachtte slechts op de vergunning van den burgemeester, die daar voor zoo iets een ver- eischte is. De burgemeester kwam eindelijk, enzeide: „Wacht wat, dat gaat zoo maar niet, ik zal eerst iemand j op den berg zenden, om te zien of er werkelijk brand is te Deiszesau, want anders is al de moeite te vergeefs Of men den burgemeester ook al aan het verstand wilde brengen dat in dien tijd half Deiszesau wel kon afbran- i den, de burgemeester bleef bij zijn stuk, en er moest j werkelijk iemand den berg op. Het duurde een uur voor dat deze hijgend terugkwam om te melden dat er een verschrikkelijke brand woedde. „Vooruit dan, in Gods naam!" riep de burgemeester den manschappen van de brandweer toe, die al dien tijd daar het grootste onge duld aan den dag hadden gelegd. Hoe het met den brand afgeloopen is meldt de berichtgever niet. Dezer dagen hebben op de Seine proefnemingen plaats gehad met. een door zekeren Moné, uit Havre, vervaardigde reddingsboot die noch omslaan noch zinken kan. Bij de te Havre genomen proeven werd de boot, nadat zes man er plaats in hadden genomen, met staan- den mast en volle zeilen door middel van een kabel ten onderste boven gehaald, ten einde te zien of zij van zelf weder omwentelen zoude om hare normale positie te hernemen. Ongelukkigerwijze had men niet gerekend op het inmiddels ingetreden lage water, zoodat de mast in den grond boorde en aanvankelijk het kenteren van de boot belette. De bemanning verkeerde natuurlijk in levensgevaar: zoo sterk bleek evenwel het vermogen van de kiel te zijn om zijne gewone positie te herwinnen, dat de mast er niet tegen bestand bleek; hij brak, waarna de boot in een oogwenk zijne positie hernam en de be manning gered was. Alexander Dumas heeft het noodige geld bijeengebedeld om de boot ten geschenke te geven aan de door hem te Napels gevestigde reddingmaat schappij. De boot moet na de op de Seine te nemen proeven naar Napels getransporteerd worden, maar dit zal een paar honderd francs kosten en ziedaar nu Alexan dre Dumas met een artikel in het Petit Journal verschij nende, waarin hij openlijk verklaartgeen cent te bezitten en dus ook de bedoelde transportkosten niet te kunnen betalen. De vindingrijke romancier heeft er echter wat op uitgedacht. Hij heeft, zegt hij( drie volle dagen gear beid om zes of zeven honderd autographen te vervaar digen; wie voor zulk een autograaph van Dumas wat geven wil, kan er een aan het bureau van het Petit Journal laten halen, en zoodoende hoopt hij het noodige geld bijeen te krijgen om de reddingsboot franco naar Napels te kunnen expedieeren Verkoopingen en aanbestedingen. Woensdag avond is alhier ten verkoop aangeboden een huis en erve, in de Lange Geere alhier, K no. 375. Ver- kocht voor ƒ290. Als vervolg van den in ons vorig nommer medege- j deelden uitslag der door den ontvanger der registratie en domeinen te Sluis gehouden openbare veiling, bij inschrijvingen opbod, van de aan den staat toekomende gronden, gelegen in den ten jare 1864 bedijkten Zwin polder, deelen wij verder mede: Kav. 19 groot 2,7240 bnnd. Verk. voor/1,900. Kav. 20 groot 2,7440 bnnd. Verk. voor/9,075. Kav. 21 groot 2,9880 bund. Verk. voor/8,325.Kav. 22 groot 1,0730 bund. Verk. voor 5,000. Kav. 23 gr. 2,8080 bund. Verk. voor9,800. Kav. 24 gr. 3,3450 bund. Verk. voor ƒ13,025. Kav. 25 groot 3,3780 bnnd. Verk. voor/ll,450. Kav. 26 groot 1,2900 bund. Verk. voor 3,275. Kav. 27 groot 1,5740 bund. Verk. voor2,900. Kav. 28 groot 1,0820 bund. Verk. voor/2,225. Kav. 29 groot 0,2330 bund. Verk. voor 575. Kav. 30 groot 4,4010 bund. Verk. voor 6,550. Kav.31 gr. 4,0080 bund. Verk. voor /13,250.— Kav. 32 groot 3,8100 bund. Verk. voor ƒ10,000. Kav. 33 groot3,0760 bund. Verk. voor/7,200. Kav. 34 groot 4,9180 bnnd. Verk. voor ƒ13,520. Kav. 35 groot 4,8650 bund. Verk. voor 13,550. Kav. 36 gr. 4,8200 j bnnd. Verk. voor 14,410. Kav. 37 groot 4,7050 bnnd. Verk. voor 14,450. Kav. 38 gr. 4,5510 bund. Verk. voor 11,810. Kav. 39 groot 4,4890 bund. 1 Verk. voor 10,605. Kav. 40 groot 4,4320 bund. Verk. j voor 9,375. Kav. 41 groot 4,3744 bund. Verk. voor i ƒ9,300. Kav. 42 gr. 3,2750 bund. Verk. voor 8,855. j Kav. 43 groot 2,7250 bund. Verk. voor ƒ7,375 Kav. 44 I groot 2,1810 bund. Verk. voor 4,705. Kav. 45 groot 1,6300 bund. Verk. voor 2,875. Kav. 46 gr. 5,8720 bund. Verk. voor 1,250. Kav. 47 gr. 3,2010 bund. Verk. voor 6,050. Kav. 48 groot 1,3980 bund. Verk. j voor 2,780. Kav. 49 groot 1,9360 bund. Verk. voor ƒ4,100Kav. 50 gr. 2,4770 bund. Verk. voor ƒ4,361. I Kav. 51 gr. 2,7480 bund. Verk. voor 2,500. Kav. 52 I groot 2,4460 bund. Verk. voor 2,050. Kav. 53 groot J 2,1470 bund. Verk. voor/1,600. Kav. 54 groot 3,3950 bund. Verk. voor ƒ3,150. Kav. 55 groot 2,2350 bund. Verk. voor 1,625. Kav. 56 groot 1,0950 bund. Verk. voor/500.Kav.57gr.0,3060bund.en kav.58gr. 0,6900 I bund. Verk. voor/500. Totale opbrengst 424,171. Thermo meters tand 12 Juli 's av. 11 u. 57 gr. 13 'smorg.7u.60gr.'smidd.l u. 68 gr. 'sav.llu.64gr. 14 's morg.7 u. 64 'smidd.. 1 u. 77 gr. öuitmlnnö. Algemeen overzicht. De politieke toestand te Weenen is voor het oogen blik allerzonderlingst. Terwijl men eiken dag het be richt der benoeming van een nieuw ministerie verwachtte, verneemt men thans dat graaf Belcredi, aan wien de samenstelling van een nieuw kabinet scheen te zijn opgedragen, zich naar Franzensbad heeft begeven om de baden te gebruiken. Intusschen neemt de verwarring steeds toe en zijn alle partijen in Oostenrijk in zooverre het eens, dat de tegenwoordige toestand niet langer moet voortduren. Toch schijnt dit het geval te zullen zijn. Gelijk wij reeds in ons vorig nommer vermoedden was de wederverspreiding van het congres-gerucht zijn oor sprong verschuldigd aan de schaarschte van politiek nieuws. Volgens eene mededeeling uit Weenen zou ech ter het gerucht door den minister von Bismarck als ballon (Tessai in omloop zijn gebracht. Hoe dit intus schen zijn moge, zeker is het dat verschillende Fransche dagbladen deze congres-geruchten tegenspreken. In zake het openbaar ministerie in België tegen de heeren Chazal en de Laet, heeft het hof van cassatie uitspraak gedaan en onder aanneming dat het duel was geprovoceerd door den heer de Laet, dezen veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden en eene boete van drie honderd francs. Den baron Chazal viel een gevangenisstraf van slechts twee maan den en eene boete van twee honderd francs ten deel. Het verslag der terechtzitting was onbelangrijk en wij teekenen daaruit slechts op, dat de heer de Laet ver klaarde dat hij ditmaal bij uitzondering niet zou gebruik maken van het recht om zich in zijne moedertaal, het Vlaamsch, uit te drukken, ten einde door alle leden van het hof en door zijn medebeschuldigden te worden ver staan. Men zal zich herinneren dat de liberale kiezers te Keulen eenige weken geleden, hadden besloten om aan de meerderheid van het huis van afgevaardigden een feest aan te bieden, waartoe reeds eene commissie was i benoemd geworden. De policie heeft thans echter aan die commissie een brief gericht, waarbij de verwezenlij- king van hun plan wordt verboden. Daartegen heeft j deze commissie geprotesteerd met verwijzing naar art. 29 der constitutie, waarin aan de Pruisen het recht wordt gewaarborgd om zonder wapenen in een gesloten locaal j te vergaderen, zonder daartoe voorafgaand verlof van de regeering te behoeven. Voor zooverre de uitslag der parlements-verkiezingen in Engeland thans bekend is, zijn gekozen 74 liberalen 1 en 39 leden der behoudende partij. Tot dusverre hebben de eersten eenige stemmen gewonnen. In hoeverre nu het ministerie zich over dit resultaat zal kunnen ver- J heugen moet de toekomst leeren. Onder de liberalen i toch zullen zich zeer vele anti-ministerieelen bevinden. Te Westminster is de vermaarde Stuart Mill gekozen tot lid van het lagerhuis, in wien, gelijk men weet, thans de vrouw een verdediger zal vinden van haar recht op kiesbevoegdheid. In den heer Stuart Mill heeft alzoo de zoogenaamde radicale partij een talentvollen kampvech ter gewonnen. Dit is ook het geval met den in het dïs- I trict Lambeth gekozen heer Hughes, welke insgelijks radicale gevoelens bezit en de overwinning behaalde op het aftredend parlementslid Lawrence. De herkiezing van lord Palmerston te Tiverton is aan geen twijfel onderhevig. De eerste minister is den kie- zers aldaar ten overvloede nog gaan toespreken en werd 1 daarbij zeer toegejuicht. Aan Reuter's agentschap wordt uit New-York gemeld dat de president der Vereenigde Staten ten gevolge van 1 eene ongesteldheid de laatste kabinetsraden niet heeft kunnen bijwonen. Voorts bevat dit telegram het bericht I dat in de laatste zitting der militaire commissie te Wash ington de advocaat-generaal heeft geconcludeerd dat de vroegere president Jefferson Davis medeplichtig zou worden verklaard aan den moordaanslag van Booth, i Het bericht der nederlaag van den republikeinschen generaal Negrete in Mexico wordt thans bevestigd, ter- I wijl daarbij wederom wordt medegedeeld dat Juarez zich op de vlucht zou hebben begeven. Overigens wordt in deze mededeeling nog gezegd dat door een schildwacht van het leger der Vereenigde l Staten in Texas zou geschoten zijn op twee officieren der Fransche expeditie-troepen in Mexico, die zich aan j de overzijde van den Rio Grande bevonden.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2