M1DDELBÜRGSCHE C OURANT. N°" 112. Zaturdag 1865. 15 Juli. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende 1. De verslagen van het verhandelde in de zittingen der tweede kamer van Dinsdag en Woensdag; 2. het verslag van het verhandelde in de zitting van den gemeenteraad, jl. Woensdag gehouden. Editie van Vrijdag avond 4 uren. middelburg 14 Juli. De zegelwet is woensdag door de regeering ingetrok ken, na aanneming van een amendement van den heer van Nierop, strekkende om de nietigheid der stukken, die het vereischte zegel missen, te doen vervallen. Wij herhalen dit bericht omdat het niet in alle exx. der eerste editie van ons vorig nommer is opgenomen. In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijver heid is o. a. besloten om te voorzien in het nadeelig saldo van f 626.65 der rekening van het departement Middel burg, betrekkelijk de kosten van den wedstrijd van brandspuiten en der algemeene vergadering van het vorig jaar. In de provinciën Noord-Holland, Drenthe, Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noord-Brabant en Limburg zijn de aftredende leden van de eerste kamer herkozen. De staten van Friesland kozen mr. G. Schot, in plaats van het aftredend lid jhr. Andringa de Kempenaer. Naar wij met zekerheid vernemen is een ontwerp van wet tot regeling van de cultuur-aangelegenheden in Nederlandsch-Indië aan het onderzoek van den raad van state thans onderworpen. Daarover zullen ook de buiten gewone leden, voor zooveel zij koloniale specialiteiten zijn, worden gehoord. De kweekschool voor zeevaart te Leiden, waar reeds menig jongeling voor de Nederlandsche zeedienst is ge vormd, heeft ook in het afgeloopen jaar 1864 over het algemeen weder gunstige resultaten ogeleverd. De equipage der kanonneerboot, met den schipper aan het hoofd, gaf bij voortduring reden van tevredenheid, even als het onderwijzend personeel. Van de 96 adspiranten, die zich aan de keuring hebben onderworpen, zijn 56 toegelaten en 55 in dienst getreden, terwijl het onder zoek naar de vorderingen in de eerste beginselen van het matrozenwerk over het algemeen gunstige uitkom sten opleverde. De geest onder de kweekelingen bleef, over het algemeen, uitmuntend en van het geheel getal der tot den 31 December 1864 van de kweekschool in dienst aangenomen jongelingen, dat 563 bedroeg, luiden de rapporten betreffende de geschiktheid, het gedrag en de promotie betrekkelijk zeer gunstig. De pogingen der commissie van oppertoezicht en beheer over de kweek school, door het gouvernement op prijs gesteld, onder vinden ook steeds de meeste belangstelling van het Nederlandsche publiek. De goede vruchten, die de kweekschool voor de maatschappij en het vaderland afwerpt, zullen voorzeker de belangstellenden in die school aanmoedigen, om met vereenigde kracht hare instandhouding en verderen bloei te helpen bevorderen. {Dagblad v. 's Gravenh.) In de Haarlemsche courant leest men het volgende: Het kan thans als zeker worden aangenomen, dat de stad Haarlem eerlang onder hare belangrijke instellingen zal tellen een museum van Oost- en West-Indische grond stoffen uit de Nederlandsche bezittingen. De Nederland sche maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft begrepen dat de oprichting van een zoodanig museum op haren weg was gelegen, en heeft de eerste pogingen tot bereiking van haar doel met alleszins gunstigen uitslag bekroond gezien. Bij besluit van zijne exc. den minister van binnenlandsche zaken van 8 Juli zijn voor de oprichting van een zoodanig museum ter beschikking van de maatschappij gesteld de localen van het Pavilloen in den Haarlemmerhout, die vroeger voor de geologische verzameling zijn gebezigd geworden. De Nederlandsche handelmaatschappij heeft verder van hare belangstelling in het op te richten museum een krachtig bewijs gege ven, door eene zeer uitgebreide collectie koloniale grond stoffen aan de Maatschappij van nijverheid af te staan. Men verneemt dat den 15 Augustus de spoorweglij n van Zutphen naar Hengelo voor het publiek zal worden geopend. De hoofdinhoud van het verdrag van handel en scheep vaart tusschen Nederland en Frankrijk, waarvoor thans de goedkeuring van de tweede kamer gevraagd wordt, is als volgt: Art. 1. Tusschen de inwoners der beide rijken zal volle en geheele vrijheid van handel en scheepvaart bestaan. Art. 2. Tegen de rechten, bepaaldbij de tarieven welke gevoegd zijn bij detractaten van Frankrijk met Engeland, België, het Tolverbond, Italië, Zwitserland en Zweden en Noorwegen, zullen in Frankrijk worden toegelaten de goederen van Nederlandschen oorsprong en bewerking, gelijksoortig met die opgenoemd in de voormelde tarie ven, en die rechtstreeks worden ingevoerd, hetzij ter zee onder Fransche of Nederlandsche vlag, hetzij te land, hetzij langs de binnenwateren. Art. 3. Gelijke bepalingen ten aanzien van de goede ren van Franschen oorsprong of bewerking, die in Nederland worden ingevoerd. Art. 8. De handelsgoederen der beide landen znllen aan geene hoogere accijnsen of verbruiksbelastingen worden onderworpen dan die, waarmede soortgelijke goederen van binnenlandsche herkomst worden belast. Art. II. De rechten op de Fransche wjjnen worden met 1 Januari verminderd tot ƒ28 per vat, het volgende jaar tot ƒ26 en het derde tot ƒ24, en tot op ƒ20 voor de volgende jaren. Art. 12. Het gedistilleerd van Franschen oorsprong zal bij den invoer in Nederland belast zijn met ƒ3.50 per vat alcohol van 50 graden Gay Lussac. Daarentegen zal het gedistilleerd van Nederlandschen oorsprong bij den invoer in Frankrijk onderworpen zijn aan een invoerrecht van 15 francs, opcenten daaronder begrepen, per vat van 100 graden Gay Lussac. Art. 14. De voortbrengselen van anderen dan Neder landschen oorsprong uit Nederland in Frankrijk inge voerd, zullen aan geene meerdere verhoogingen van recht onderworpen zijn dan die, waarmede de voortbreng selen onder Fransche vlag in Frankrijk ingevoerd, van elders dan van het land van herkomst, zijn of mochten worden belast. Evenwel zal de verhoogiog van recht voor de koffie niet meer mogen bedragen dan 5 francs per 100 pond, opcenten daaronder begrepen. Art. 15. Gelijke bepalingen ten gunste van Frankrijk. Art. 16. De uitvoer van steenkolen zal in heidelanden niet verboden en met geen recht bezwaard worden. Art. 18. Dit artikel bepaalt, dat de goederen uit het Tolverbond, over Nederlandsch grondgebied naar Frank rijk vervoerd, aldaar zullen worden toegelaten op den zelfden voet alsof zij er rechtstreeks uit het Tolverbond waren ingevoerd. Dat transito-vervoer kan geschieden per spoorweg of uit de havens van Amsterdam, Rotter dam, Dordrecht, Vlissingen en Harlingen. Art. 21. De handelsgoederen van elke soort, komende van een der beide staten, of daarheen gaande, zullen in den anderen staat van alle doorvoerrecht bevrijd zijn. De wetgeving van beide staten blijft echter van kracht voor de artikelen waarvan de doorvoer verboden is. Art. 29. De handelsgoederen van allen, al dan niet van een certificaat van Nederlandschen oorsprong ver gezeld, die van eenige haven onder Fransche vlag in Nederlandsch-Indië worden ingevoerd, zullen aan geene andere belasting of formaliteit onderworpen zijn dan indien de invoer plaats had onder Nederlandsche vlag. Art. 32. De Nederlandsche schepen rechtstreeks van Nederlandsch-Indië met of zonder lading in de havens van Frankrijk binnen komende, zullen worden gelijk gesteld met de Fransche schepen die dezelfde verrich tingen doen. Art. 33. In Algerië zullen de Nederlandsche schepen die rechtstreeks uit eene Nederlandsche haven komen, eene vermindering van 50 percent op het bedrag der tonnegelden genieten; wanneer deze eens in eene haven van Algerië zijn betaald, zullen zij in geene andere haven van die bezitting, waar het schip mocht binnenloopen, meer geheven worden. Art. 34. In de Fransche koloniën zullen de Neder landsche schepen op den voet der meest begunstigde natie worden behandeld. Art. 39. Dit tractaat zal van kracht blij ven gedurende 12 jaren. Benoemingen en besluiten. raad van state. Benoemd tot commies van staat bij den raad van state jhr. mr. W. M. de Brauw. eeg er. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië de tweede luitenants J. F. van Rossum van het 5e en J. de Blom van het le regement infanterie. Indische dienst. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den inspecteur voor scheikundige onderzoekingen in Neder landsch Indië, dr. J. D. de Vrij, thans met verlof in Nederland. belastingen enz. Benoemd tot ontvangers de regis tratie en domeinen: te Beesterzwaag, de heer J. F. van Dunné, thans ontvanger der registratie en domeinen te Lemmer; te Tholen, de heer K. F. Ariens, thans ontvan ger der registratie en domeinen te Gennep; te Lemmer, de heer L. van Assen, thans surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen voor de provincie Gelderland; te Oirschot, de heer J. S. P. W. Eerens, thans surnumerair der registra tie en domeinen; te Gennep, de heer G. J. Verwey, thans surnumerair der registratie en domeinente Cortgene, jhr. C. A. von Geusau, thans surnumerair der registratie en domeinen. Rechtszaken. - De diligence van Van Gend en Loos, van Tilburg op 's Hertogenbosch, had eenigen tijd geleden goederen (kanten en bodems voor mutsen) geladen, die niet gedekt waren door het bij de algemeene wet van 1822 (Staats blad no. 38) vereischte document voor de belasting. Te dier zake werd tegen den conducteur geverbaliseerd en de zaak ter beslissing aan de rechtbank te 's Bosch opge dragen. De rechtbank heeft nu den beklaagde veroor deeld in de kosten van het geding, verhaalbaar bij lijfs dwang en de aangehaalde goederen, diligence, paard en tuig verbeurd verklaard. Gemengde berichten. De schroefstoomboot „de Arend", bestemd voor vracht goederen en vee tusschen Middelburg en Schiedam, is gisteren avond met goed gevolg te water gelaten. Men verneemt dat de heeren Wheeler en Wilson met den eersten prijs zijn bekroond te Wismar en Meck lenburg en ook op de landbouw-tentoonstelling te Keulen, zoodat deze firma in den tijd van eene maand drie malen bekroond is geworden. Het Amerikaansche schip Mercury is te Havre aan gekomen met 43 personen van de William Nelson aan boord, welke door dat schip op zijne reis waren ontmoet en opgenomen. L'étoile beige maakt melding van eene uitvinding waardoor men eene geheele omwenteling in de broodbe reiding kan te gemoet zien. Door middel van een pas ontdekt zuur doet men het deeg in een kwartier rijzen, waarop men onmiddellijk tot bakken kan overgaan. Door deze nieuwe vinding zou men van meel van zeer middel matige hoedanigheid nog voedzamer brood erlangen dan thans van de voortreffelijkste meelsoort. Een maatschappij met een kapitaal van 10 millioen francs, hetwelk nagenoeg geheel door Engelsche broodbakkers volgeteekend is, zal deze verbeterde bereiding, waardoor het brood volgens sommigen een derde in prijs moet verminderen, te Londen en te Parijs opgroote schaal in practijk brengen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1