het Jachtrecht £}<mï>rlsbericl)tnr. 2Uwertmti£n. SINT LA lil ENS, DE SPOORBOOT Donderdag 13 Juli varen, Middelburgsche Maatschappij toch schrijven we anno 1865! Ziende op die overeen stemming en nadenkende over de reuzenschrede die de vooruitgang en de ontwikkeling en de zedelijkheid in den loop dier eeuwen moesten hebbeu gedaan, krijgen deze debatten in ons oog eene hoog ernstige beteekenis, omdat waar zoo iets nog mogelijk blijkt in onzen tijd, wij die mogelijkheid de kankerige vrucht achten van die vertu de Vhypocrisie" die maar al te zeer gehuldigd wordt en bevorderd door het constitutioneel beginsel, zoo als dat begrepen en uitgevoerd wordt door de tegenwoordige regeeringen, die 't roer van staat in handen hebben op 't vasteland van Europa! De senaat heeft gisteren met 31 tegen 2 stemmen en 3 onthoudingen de vreemdelingenwet aangenomen. Onder de voorstemmers tref ik den naam aan van den hier gevestigden israëlitischen bankier Bisschopheim. Zoo iemand, dan was hij de aangewezen man om tegen het ontwerp met kracht de stem te verheften, te meer daar uit zijne redevoering blijkt dat hij nog niet verge ten heeft, hoe eenige jaren geleden, voor hij de groote naturalisatie ontving, hij groot gevaar heeft geloopen om uit kracht der wet van 1835 te worden uitgezet. Men had hem toch betrokken in het proces van het Oranje complot van der Smissen, op grond dat hij voor de samenzweerders fondsen beschikbaar had gesteld. Vijf en twintig jaar geleden dus bijna slachtoffer van eene onrechtvaardige, autocratische wet, stemde hij desniettemin nu voor hare hernieuwing. Waarlijk, de heer Bisschopheim heeft in ruime mate zijn deel aan den heiligen, maar daarom niet miuder onvoorzichtigen ijver van den neopbiet. Om het ministerie te believen dat hem tot eeu Belg maakte en den weg hem baande naar zijn zetel in den senaat, stapt hij over alles heen, breekt met zijn verleden en stelt met een volkomen gerust geweten duizend anderen bloot aan gevaren waaraan hij ter nauwernood ontkomen is. De senaat heeft de vreemdelingenwet in een klein halfuur bediscusseerd en aangenomen. De tweede kamer had er ten minste nog veertien dagen aan gewijd. Het hooge staatslichaam heeft in 't minst geen notitie geno men van wat in het wetgevend lichaam tegen het ontwerp is aangevoerd; voor onze patriarchen bestaat cr naar 't schijnt geene publieke opinie. Na dit goede werk ad mqjorem gloriam van het kabi net te hebben verricht, zijn de heeren uiteengegaan om op hunne buitens ot in den vreemde van 't mooie weer te gaan genieten. Ik wenschte wel dat de tijd maar ge komen was waarop de natie aau deze hoogst aangeslagen in den lande der vrije beschikking over geheel hunnen tijd liet. Het blijkt toch telkens dat senaten en eerste kamers, die in eiken constitutioneelen staat langs hoe meer zich verlagen tot de positie van bureaux cFen-regis- trement van de handelingen der wetgevende lichamen, niets meer zijn dan vijfde wielen aan den wagen van staat, bij uitnemendheid geschikt om 't reeds waggelend voer tuig van den wal in den sloot te helpen. Over koniug Leopold wordt hier tegenwoordig weinig gesproken. Z. M. leidt te Laeken een kluizenaarsleven. Nu en dan rijdt hij eens in een open rijtuig langs de boulevards, maar de natie weet zeer goed dat ook dit geen teeken van beterschap is, en uit dien hoofde maken dan ook de dagbladen van die toertjes niet langer melding. Het is toch een bekend feit dat Z. M. toestand met den dag kritieker wordt en zelfs de geneesheeren moeten verklaard hebben dat zij zich zeer verwonderen zouden haalde koning Leopold de maand October. De hertog van Brabant heeft dezer dagen Luik en Seraing bezocht. Op een in eerstgenoemde stad ter zijner eere gegeven officieel banket heeft een der redenaars den jongen vorst in eene vrij moeilijke positie geplaatst door bij een toast te zinspelen op de aanstaande komst van Z. *K. H. op den Belgischen troon. Eens op dien troon geplaatst zullen de raoeielijkheden zich nog wel eens meer voordoen. Het laat zich toch aanzien dat wanneer Leopold II de teugels van het bewind in handen neemt, groote veranderingen daarvan het gevolg zullen zijn. Naar alle waarschijnlijkheid toch zullen dan de kamers ontbonden worden en zal de nieuwe vorst een beroep doen op de natie. Alsdan zal het blijken dat de groote scheuring, het schisme in de liberale partij een feit is. Aan de eene zijde zullen zij staan die trouw* aan het ministerie Rogier-Frère, slechts zien willen door 1 de oogen van deze, en geloovende aan de alleen zalig makende kracht van het doctrinair kabinet, slechts steramen zooals dit verlangt dat men stemmen zal, en zij, die meenen dat een volksvertegenwoordiger eene hoogere roeping heeft dan die van satelliet of stem- machine der regeering, die nog iets hechten aan eigen overtuiging en aan 't uitgedrukt gevoelen hunner comit- tenten. Het ministerie weet dat die scheuring reeds bestaat en 't schijnt wel dat het niet genegen is om eenige poging te doen, ten einde zoo mogelijk de ge- brokene deelen weêr te vereeuigen. Ware dit toch het geval, het officieus orgaan l'Echo du parlement zou de taal niet voeren, die bet in de laatste dagen spreekt. Op de meest hevige wijze vaart het blad toch uit tegen het zestal liberale Brusselsche afgevaardigden die tegen de vreemdelingenwet hebben gestemd, 'tls duidelijk, zij zijn in den doctrinairen ban. Hunne onpositie ten deze heeft den beker van den ministerieelen gal doen otnverloo- pen en men heeft hun de synagoge uitgeworpen, zonder er aan te denken dat deze jongelieden bekwaam en handig genoeg zijn om met der tijd zich zelf daarvan de deur weêr te openen en de oude, uitgeleefde doctrinairen te verzoeken hunne zetels te ruimen. Geloof me, mijn heer de redacteur! die vreemdelingenwet heeft in de geschiedenis van ons politiek leven, hare rol nog niet uitgespeeld. Op de aanstaande verkiezingen zal zij haar invloed doen gelden en de publieke opinie zal vragen wie België zijn ouden eernaam, van 't meest gastvrije land ter wereld te wezen, heeft ontnomen. De pers rust niet. Met een paar regeeringsblaadjes van dun gehalte en luttele beteekenis 't Journal de Bruxelles bleek toch slechts een bondgenoot van een dag staat l'Echo du parlement alleen tegenover alles wat in ons land in de journalistiek de pen voert. De Indépendance o.a. heeft zich ditmaal werkelijk zijn naam waardig getoond. A outrance voert hij tegen l'Echo strijd. Het spijt mij, dat ik er niet bij voegen kan dat door beide partijen ridder lijk wordt gevochten. Het tegendeel is echter waar. De polemiek tusschen de beide groote Brusselsche organen herinnert onwillekeurig aan de straattaal, die we wel eens hooren in den omtrek van le Marché aux Poissons en van de buurten, die in 'tlager gedeelte van de stad leggen, daar waarde Senne tusschen hooge bogen en kaaien haar brak, modderig water voortstuwt. De Indépendance schelt de Echo een lakkei, die te brutaler is naarmate hij meer goud op zijn rok en zijn rug heeft. De Echo daarentegen heet de Indépendance een landverrader, die België's nationaliteit doodkalm zou opofferen aan eeu gevaarlijken buurman, wien het nu quasi bestrijdt. Na zulke insinuaties zou ieder raeenen dat de zaak tusschen de beide heeren hoofdredacteurs Berardi en Béthe alleen met het pistool of den degen in de vuist kon worden uitgemaakt. Maar jawel! zoowel mijnheer Berardi, van de Indépendance, als mijnheer Béthe, van de Echo, kennen Gérome's schil derij en 't gaat hun precies als de beide Romeinsche augures, zij kunnen elkaêr niet aanzien zonder te moeten lachen! Elk van die twee weet niet alleen wat hij wil maar ook wat hij moet. Onze provinciale staten zijn vergaderd. Wij zouden niet in Brussel moeten wonen, hadden wij ook hier onze grève niet. Alles toch gaat hier a Vinstar de Paris. Hier maken de heeren stenographen grève.Eergisteren hebben zij de provinciale staten van Brabant in hun hemd laten zitten, met de verklaring, dat als senaat en tweede kamer en provinciale staten te gelijk en op hetzelfde uur goed konden vinden om bijeen te komen en zich onder elkan der niet konden verstaan over de uren, de vertegenwoor digers der provincie maar moesten zien hoe ze hunne faits et gestes voor tijdgenooten nakomelingschap zouden geboekstaafd krijgen. De heeren verslaggevers waren overigens niet in de wieg gelegd om zich af te beulen en zouden 'theel billijk vinden dat bij minder ineenloo pend werk, zij wat hoogere bezoldiging kregen. De voor zitter bleek tot eenige concessie aan de geletterde navol gers der Parijsche koetsiers niet ongenegen en voerde als motief voor een daartoe strekkend voorstel aan, „dat de stenographen zoo zeldzaam waren als tegenwoordig de regen." De meerderheid echter, hoewel met haren voorzitter volkomen van de zeldzaamheid van de steno- grapheD overtuigd, vond dat echter geen geldige reden ora de eisch van de en grève zich plaatsende heeren in te willigen en vereenigde zich met het gevoelen van den afgevaardigde de Groochel, die verklaarde „dat waar op 't gebed van 't een of ander vroom broertje de goede God toch wel eens een énkele maal wat regen vallen liet, hij de vergadering aanried hetzelfde te doen, in de verwach ting dat door hoogere tusschenkomst provinciale staten misschien nog wel in 't bezit van een enkelen stenograaph zouden geraken." Een ander soort van grève is die van de slagerknechts van de voorsteden St. Josse ten Noode en Schaerbeeck. Deze mannen van de bijl en het hakmes weigeren voor het vastgestelde loon te werken en brengen geheele dagen en halve nachten in de kroegen door, waar zij de policie handen vol werks geven. Ook Rogeard en de redactie van la Rive gauche zullen naar alle waarschijnlijkheid voor een dag of veertien verpligt zijn grève te maken. Ik lees toch boven het jl. Zondag verschenen nommer, dat de beroemde pamflet- tier en de zijnen zich voorbereid houden op hunne uit zetting, na afkondiging der vreemdelingenwet en uit dien hoofde aan hunne abonnés verzoeken ora in dat geval gedurende een paar weken geduld te oefenen, zul- i lende zij zorg dragen dat na verloop van die tijdruimte het blad weder geregeld verschijnt. Men wil dat Rogeard naar Holland zal uitwijken en Ia Rive gauche voortaan in den Haag zal worden gepu bliceerd. Voor hoe lang, na uwe gevierde Waterloo- feesten Graanmarkten enz. dordrecht 6 Juli. De gesteldheid der markt was ten aanzien der tarwe zeer lusteloos, tot eene verlaging van 30 voor oude en van 40 cents voor nieuwe tarwe kon men bezwaarlijk verkoopen; men besteedde voor extra puike oude Vlaamsche f 8.30 d f8.70goede en mindere 7.40 a ƒ8.20, puike nieuwe ƒ7.80 a ƒ8. goede ƒ7.30 a ƒ7.60, geringeen blauwe /6.70a ƒ7.10, zomer tarwe ƒ6.80 d/7.80. Rogge werd 20 a 30 cents lager verkochtOvermaasch zakinaat /5.60 a 6. Zeeuwsche en,Vlaamsche f 6. dj 6.30. Winter gerst prijshoudend, zakinaat ƒ3.80 ƒ3,4.20, mooi gestort 4.50 a 4.70. Zomer gerst werd 10 cents hooger betaald, zakraaaü 3.80a /'4.20, gestort4.40 a ƒ4.70. Spelt niet ter veil. Met haver was het traag in een doen, I voeder /2.80 <4/3.40 en brouw3.70 a/4.10. Paardenboonen minder begeerd, doch prijshoudende,/ 6 a 6.20. Duiven- boonenƒ6.60 a 7.20.Briüneboonea f 12 a 15 nominaal Blauwe erwten van ƒ7.20 tot ƒ7.50 aangeboden. Van boek weit is alleen gedaan eene partij Peela 185 per 2100 Ned. p. De gesteldheid van koolzaad was iets flauwer, puik Over maasch en Zeeuwsch gestort van het gewas 1863 is a ƒ14.60 en afwijkend Overmaasch zakmaat van het laatste gewas a 13.60 verkocht, mooi dito was ƒ14.20 waardig; op 9 vats levering in October /456 nominaal. Van het nieuwe gewas ligt het grootste gedeelte ge sneden en houdt men zich verder daarmede bezig; onze landlieden vermeenen dat het beschot niet tegen zal vallen. Slaglijnzaad bleef zonder handel, geveild 108 p. Catania a 375, 110/111 pond onzuivere Petersburger a ƒ300 en zuiver dito van gelijk gewigt a ƒ345. Van Inlandsch Hennipzaad is een gerief a ƒ270 verkocht. Kanariezaad f 6.30 a f 8.30 zonder omzet. Raapolie k f 41 contant gedaan, tot dezelfde coers werden de 4 najaarstermijnen dooreen aangeboden. Lijnolie 37 contant. Harde raapkoeken zijn in de voorweek van f 86 tot 88 comptant verhandeld. Harde Lijnkoeken f 105 a ƒ110. J Prijzen van effecten. Amsterdam 7 Juli. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2£- pet. 624 dito dito dito 3 73^ dito dito dito 4 „974 Aand. Handelmaatschappij 44 België. Certificaten bij Rothschild ..2.4 Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 „99 Certific. Hope eo4 694 Oblig. dito 1855, 6e serie 5 85 4 dito dito Leening 1860 44 r 87 Hl Certificaten 6 46$ Aand. spoorweg197 Polen. Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 6O4 dito 1847/1852 24 30$ dito rente Amsterdam5 794 dito nationale5 64$ Bankactiën 3 Italië. Lcening 18615 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 40£ dito3 thans 24 404 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47 4 dito 1856—1862 3 Griekeul. dito (blauwe) 5 21 Turkije. dito (binnenl.) 6 484 Vereen.Stat.dito (1882) 6 754 Illinois. dito7 79g Mexico. dito3 234 Grenada. dito afgestempeld4-| Venezuela, dito2 164 G. VERDOOREN betuigt zijnen bartelijken dank voor de bewijzen van deelneming, door hem genoten bij het overlijden van zijnen geliefden Vader. Voor zoo verre de Kiezers mochten instemmen met de vereerende aanbeveling der Kiesvereeniging Se Grondwet, om op clen ondergeteekende, bij de aanstaande verkiezing tot Leden van den Gemeenteraad, hunne stem uit te brengen, moet bij beleefdelijk verzoeken, aan die gezindheid geen gevolg te gevendewijl hij be noemd wordende zich verplicht zon zien wegens gewich tige redenen daarvoor te moeten bedanken. C. BRUNINGS. De Notaris P. VAN DE GRAFT zal op Donderdag den 20 Juli 1865, des namiddags te drie uren, op de Bo venzaal der Sociëteit de Vergenoeging, op de Groote Markt te Middelburg, in het openbaar, voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren verhuren DER AniMCIlV§IIEËKLlJKIlËI» Nadere inlichtingen te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. naar Xierlkzee ten 6.30 voormiddag, en terug van Zierlli7.ee te 4 uren namiddag; en Op Maandag 17 en Dinsdag 18 Juli, na aankomst te Tholen omstreeks te half tien uren, langs Vosmeer en Pbilipsland, naar Zierili7.ee, en van daar terug te half twee uren langs Wemeldinge en Yerseke, naar Tholen. Daarna naar Middelburg op het bij de Af vaartlij sten aangekondigde uur. van Stoomvaart. Dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. Juli 1S«5. VAN MIDDELBURG: VAN ROTTERDAM Zondag 9'smidd.l2uur. Zondag 9'smorg. 8,45 Maandag 10 12,30 Maandag 10 8,45 Dinsdag ll'smorg. 6 Dinsdag 11 10,30 Woensdag 12 6 Woensdag 12 10,30 SNELPERSDRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 4