woordiging steeds op eene herziening der bestaande wet had aangedrongen, maar dat eene herziening, die allen "behaagt, onmogelijk is. Men verlangde voorts nog her ziening, met behoud der bestaande grondslagen, en ook aan dien wensch was door de regeering toegegeven, die, zoo doende, gehandeld heeft in den geest der meerder heid van de kamer. Het hoofddenkbeeld der wet is eenvoudig: de elemen ten van nijverheid, door de wet van 1833 te zeer belast, van die belasting te ontheffen en tevens om de privile giën aan kleine gemeenten en landbouwers geschonken, ook aan anderen te verieenen. Voorts is eene wijziging gebracht in een tweetal grondslagen, vooreerst in de deuren en vensters, en in de tweede plaats in de paarden, door de landbouwers voor hunne rijtuigen gebruikt. Beide wijzigingen strekken echter alleen om aan de eischeu van billykheid en rechtvaardigheid te gemoet te komen. Het gausche verschil zal alleen dit zijn, dat de landbouwers thans voor de paarden der eerste en tweede klasse f 6 meer zullen betalen dan nu, maar daar tegenover staan verschillende voordeelen die hun ver leend zijn. De minister bestreed daarna de stelling, dat kleine gemeenten minder moeten belast worden dan groote, omdat daarvoor geen enkele afdoende grond bestond. Eene belastingwet regelt toch in het algemeen, maar locale toestanden werken op die regeling terug. Vervolgens weerlegde de minister de meeste tegen de voordracht aangevoerde bedenkingen. Overlegging van meerdere bescheiden, om de financieele werking der wet te kunnen nagaan, was onmogelijk; de klacht van fiscali teit was overdreven, wanneer men zich maar een juist denkbeeld van fiscaliteit vormde; het plan van dejaar- lijksche tellingen van het getal schoorsteenen was niet van den minister, maar van de meerderheid der kamer afkomstig, en was bovendien bij de bestaande wet reeds voor de twee zomermaanden gegeven. In die bepaling was geen strijd met de grondwet gelegen, en ook in andere belastingwetten kwamen soortgelijke voorschriften voor, waarvan nooit misbruik was gemaakt. Wat de veranderingen, in de grondslagen aangebracht, betrof, kwam de minister tot de conclusie, dat geen Bchijn of schaduw van druk in het ontwerp te vinden was, en dat de geheele herziening van het personeel, voor het rijk eigenlijk geen groot belang meer heeft, nu 4/5 van de opbrengst aan de gemeenten zullen worden afgestaan. Onderscheidene sprekers hebben daarna gerepliceerd, die allen bij hunne bedenkingen persisteerden. Men bleef volhouden, dat de lagere klasse in kleine gemeenten en vooral de landbouwende stand te zeer belast werden, en dat het ontwerp een te hevigen geest van fiscaliteit ademde; men bleef aandringen op nadere bescheiden, om de financieele gevolgen van dezen maatregel voor alle gemeenten te kunnen overzien; men wilde eindelijk wel eene herziening, maar niet eene, waardoor Limburg vooral, op bovenmatige wijze, werd gedrukt. Gemeenteraad van Xierikzec. Zitting van 5 Juli. Wijziging kohier hoofdclijken omslag; ingekomen rekeningen enz.; tegemoetkoming onkosten water; bestrijding reiskosten oude strijders. Voorzitter de heer C. J. Fokker, wethouder. Secretaris de heer Loewer, commies-griffier. Afwezig de heeren Cau, de Jonge en de Crane wegens uitlandigheid. De notulen der vorige zitting worden gelezen en na wijziging goedgekeurd. Wordt medegedeeld eene missieve vau gedeputeerde staten, begeleidende het kohier van den hoofdelijken omslag tot wijziging, ten gevolge hunner beslissing op eene ingediende reclame van B. Beekman tot vernieti ging van diens aanslag, en in overweging gevende om de verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag te wijzigen. Wordt besloten den aanslag van B. Beekman ad 2.45 van het kohier af te voeren en mitsdien het kohier vastgesteld op ƒ9322.25het zal aan gedeputeerde staten weder ter goedkeuring worden ingezonden, ter wijl, wat betreft de wijziging der verordening, wordt besloten dit voorloopig voor kennisgeving aan te nemen, daar de wet tot wijziging der gemeentewet is aangeno men, betgeen van invloed zal zijn op de gemeentefinan- ciën, gelijk uit de gemeentebegrooting voor 1866 nader blijken zal. In handen der heeren Moolenburgh, Zuurdeeg en Mulock Houwer worden gesteld de rekeningen over 1864 en de begrootingen voor 1866 der teekenschool en van het burgerlijk armbestuur, om deze te onderzoeken en daarop verslag uit te brengen. Wordt medegedeeld dat schipper Berwald voor eigen rekening water heeft gehaald, onder voorwaarde dat bij vergeefsclie rcize hij uit de gemeentekas 10 tot tege moetkoming zou erlangen; dat de laatste reis te vergeefs is geweest, en dat hij nu bovengemelde tegemoetkoming verzoekt. Na gehouden discussie wordt besloten burge meester en wethouders te machtigen om over een maxi mum van 10 tot gemeld einde te beschikken en die te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven. De voorzitter geeft kennis dat, aangezien het door particulieren verstrekt reisgeld ten behoeve der min vermogende oud-krijgers niet toereikend is geweest, aan hen uit de gemeentekas is verstrekt ƒ20, en stelt voor die te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1865, waartoe wordt besloten. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Uuitenlaiiö. Algemeen «verzicht. Omtrent de aanleiding van het besluit der regeering te Washington om de vlag van Engeland niet meer te salueeren, geven thans de laatste raededeelingen uit New-York eenige inlichting. Daaruit blijkt dat dit be sluit alleen ten opzichte van Engeland en niet ten opzichte van Frankrijk genomen zijn oorzaak vindt in de omstandigheid dat door de regeering te Londen het zoogenaamde reglement van vier en twintig uren niet ten volle is opgeheven. Terwijl alzoo de verhouding tusschen Washington en Londen voor het oogenblik niet bijzonder vriendschap pelijk is, mag de Fransche regeering daarentegen zich verheugen dat zij, tot belooniug harer verschillende beleefdheden, met de Vereenigde Staten in goede ver standhouding staat. Onder deze betoonde beleefdheden behoort o. a. de vrij onbillijke uitlevering van de in eene Fransche haven vertoevende Rappahannock, een kaper schip der zuidelijken, aan Johnson's regcering. Het heeft te Parijs de aandacht getrokken dat in de laatste mededeelingen uit Amerika, door de Peruvian aangebracht, met geen enkel woord wordt gewag gemaakt van de „belangrijke" overwinning der keizerlijke en Fransche troepen in Mexico op den republikeinschen generaal Negrete. Men begint dan ook zeer te betwijfelen of het plaats gehad hebbende gevecht wel zoo bijzonder belangrijk is geweest, ja zelfs of er wel eene vijandelijke ontmoeting heeft plaats gehad. De zitting van het Fransch wetgevend lichaam is Dinsdag avond gesloten. De toespraak daarbij door den vice-president Schneider uitgesproken, leverde niets be langrijks op. De gedachten, welke bij dergelijke gelegen heden geuit wordeu,en derhalve ook hier weder werden aangehoord, waren echter geenszins in den sierlijken en geestigen vorm, aan den hertog de Morny eigen. Het Fransch dagblad la Gironde is thaus voor de tweede maal door eene waarschuwing getroffen, ten ge volge van een artikel over de onzen lezers bekende circulaire van den minister van binnenlandsche zaken betrekkelijk de aanstaande verkiezingen voor de ge meenteraden en voorts ten gevolge van eene opmerking omtrent de dezer dagen ontvangen eerste waarschuwing. Eergisteren is Abd-el-Kader te Marseille aangekomen, zoodat de ex-emir zich thans waarschijnlijk reeds in de Fransche hoofdstad bevindt. De Belgische senaat heeft met dertig tegen twee stem men de vreemdelingenwet aangenomen. Men verwacht thans dat het internationaal congres voor dociale weten schappen in zijne eerstvolgende zitting het aangekon digd besluit zal nemeu omte verklaren dat Belgie niet langer eene veilige plaaats aanbiedt voor zijne vergade ringen. Terwijl de onderhandelingen in Duitschland over het te sluiten handelstractaat tusschen het tolverbond en Italië, alsmede over de Sleeswijk-llolsteinsche quaestie, steeds voortduren, heeft dezer dagen in het Beiersch huis van afgevaardigden een debat over dit vraagstuk plaats gehad. Het belangrijkste daarvan was de verklaring van het ministerie, dat het de vraag zou zijn of de waardig heid en de toekomst van Beieren niet eischen zou, om zich te onttrekken aan het lidmaatschap van den bond, indien geen acht werd geslagen op de rechten van Hol- stein als bondsstaat. De plannen der Holsteinsche bevolking om den ge boortedag van den pretendent uit het huis van Augus- tenburg feestelijk tc gedenken hebben de goedkeuring der regeering te Berlijn niet mogen verwerven. De Norddeutsche Zeitung deelt mede dat de Pruisische regeering alle festiviteiten, optochten, alsmede het lui den der klokken en het uitsteken van vlaggen streng heeft verboden. Het bericht dat het Oostenrijksch leger eene belang rijke vermindering zal ondergaan, heeft zich bevestigd. Gisteren heeft de minister van oorlog in het huis der heeren dit verklaard, onder bijvoeging dat met het oog op den staatkundigen toestand en op 's lands financie- I wezen zelfs het leger op de Italiaansche grenzen op vol- ledigen voet van vrede zal worden gebracht. Omtrent de namen der leden van het nieuw kabinet blijft men steeds in het onzekere verkeeren. 1 Het voornemen der regeering te Madrid om het koningrijk Italië te erkennen heeft de verontwaardiging opgewekt van alle clericale dagbladen. Reeds is eene agitatie in het leven geroepen, welke zich uit in petitiën en protesten. Sommige clericale organen prediken open lijk verzet tegen het tegenwoordig bestuur indien de erkenning van Italië mocht plaats hebben. Men vermoedt thans dat deze erkenning, zoo zij al mocht geschieden, van verschillende reserves zal vergezeld gaan. Intusschen schijnen verschillende heiligenbeelden tranen te storten over deze verdorvenheid van het ministerie O'Donnell en is de cholera in Egypte voor de ontwerpers van deze erkenning de naderende straf des hemels. Deze ziekte, waardoor in den laatsten tijd gelukkig in het rijk des onderkonings minder personen werden aangetast, wordt ook door de elericalen en bourbonsgezinden in Italië geëxploiteerd. De lezing dier beide partijen verschilt echter. De laatsten zien in de naderende cholera de straffende hand des hemels voor de Italiaansche revolutie welke de vorsten verdreef. De eerstgenoemden zien in deze ziekte eene waarschuwing des hemels voor de regeering te Florence om de onderhandelingen met paus Pius te hervatten en zich te onderwerpen aan de door hem in de bisschoppenquaestie gestelde eischen, welke van gematigdheid en verzoeningsgezindheid getuigen. Gisteren is de zitting van het Engelsch parlement gesloten en die vergadering ontbonden verklaard. Lord Granville las de sluitingsrede namens de koningin voor. Daarin werd in hoofdzaak gezegd dat de betrekkingen tusschen Engeland en de vreemde mogendheden van vriendschappelijken aard zijn, dat de kroon hoopt dat geene der tegenwoordige politieke quaestien den Euro- peeschen vrede zullen verstoren en dat zij zich geluk wenscht met het einde van den oorlog in Amerika. De verkiezingen zullen gehouden worden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag aanstaande. Jrcttjöingcn. Heden morgen is te Nieuwediep binnengekomen het Nederlandsche barkschip Noordstergezagv. P. Tobiassen (van Frederikshaveu den 20 Juni), met eene lading hout voor Amsterdam. Schip en equipage zijn in goeden staat. IjauDdslicridjtcn. Prijxcn van eH'eclen. Amsterdam 6 Juli. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2^ pet. 62| dito dito dito 3 dito dito dito 4 97 Aand. Handelmaatschappij 4.^ 146 België. Certificaten bij Rothschild 2i Rusland. Obligatiën 179S/1816 5 99^ Certific. Hope co4 69^ Oblig. dito 1855,6e serie 5 S5$ dito dito Leening 1860 4£ r 87^ Certificaten 6 Aand. spoorweg Polen. Schatkistobligatiën4 68$ Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 59 dito 1847/1852 2^ dito rente Amsterdam5 79.J- dito nationale5 64# Bankactiën 3 858 Italië. Leening 18615 61 Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 40$ dito3 thans 2$ 401 Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47 dito 18561862 3 47# Griekenl. dito (blauwe) 5 20$ Turkije. dito (biuueul.)6 48jj Vereen.Stat. dito (1882) 6 76# Illiuois. dito7 78# Mexico. dito3 24# Grenada. dito afgestempeld4$ 11$ Veneznela. dito2 17 5 pet. Russische loten f 170.50. 3 pet. Zuid-Italiaan- sche spoorweg actiën a fr. 500 ƒ87.75. Graanmarkten enz. Amsterdam 5 Juli. Raapolie .graS&S 'wekeu f 43] Lijnolie op zes weken f 36$. Oostburg 5 Juli. Ter markt ?was de gan-voer beden klein bij matigen kpoplusfc,*, tèrvjlft:weinig kon Woiden verkocht door dvraagprij^^als ^jndejhpuders

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3