OURANT. N"- 102. Dinsdag fifinnmlcvnü. 1865. 27 Juni. Editie van Maandag avond 4 uren. De Commissaris des konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de Zomervergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dinsdag den 4 Juli aanstaande, des avonds te halt' acht uren, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toe gang tot die zaal voor het publiek zal zijn door de deur ter zijde van het gebouw der Concertzaal op de Groen markt aldaar. Middelburg, den 24 Juni 1865. De commissaris des konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. middelburg 26 Juni. HH.MM.de koning en koningin benevens prins Alexan der zijn Vrijdag van het Loo in de residentie terugge keerd. 4 De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van den 20 Juni 1865, houdende nadere regeling van het port der brieven enz., die tusschen het rijk en België gewisseld worden, naar aanleiding van art. 21 der wet van 12 April 1850 (Staatsblad no. 15). Sedert ons vorig bericht (25 Maart jl.) betreffende de heerschende kinderziekte in de naburige gemeente Grijpskerke, zijn aldaar nog 64 personen door die ziekte aangetast geworden. In het geheel dus 164 personen, waarvan 19 overleden, 142 hersteld, blijvende er nog 3 onder behandeling. De overledenen waren alle ongevaccineerdenvan de herstelden waren 38 wel, 104 niet gevaccineerd. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Noord-Brabant komen elf personen voor, wier namen in het vorige jaar niet op de lijst gevonden werden: op die van Gelderland acht, op die van Zuid-Holland achttien, op die van Noord-Holland zes en twintig, op die van Zeeland vijf, op die van Utrecht insgelijks vijf, op die van Friesland mede vijf, op die van Overijsel negen, op die van Groningen tien, op die van Drenthe zeven en op die van Limburg ,vier. De 135 hoogstaangeslagenen in de provincie Noord- Brabant komen gezamenlijk voor als aangeslagen tot de som van 106,785.33$, dus per hoofd ƒ791; de 134 in de provincie Gelderland tot de som van 162,167.16$, dus per hoofd ƒ1210.20; de 206 in de provincie Zuid-Holland tot de som van ƒ374,320.19, dus per hoofd 1817.08$ de 175 in de provincie Noord-Holland tot de som van ƒ253,813.98, dus per hoofd 1450.36$; de 55 in de pro vincie Zeeland tot de som van ƒ73,909.73, dus per hoofd 1343.81; de 53 in de provincie Utrecht tot de som van ƒ102,694.66, dus per hoofd ƒ1937.6315 de 91 in de pro vincie Friesland tot de som van ƒ172,011.931, dus per hoofd ƒ1890.24; de 78 in de provincie Overijsel tot de som van 73,599.95$, dus per hoofd ƒ943.581; de 69 in de provincie Groningen tot de som van ƒ53,043.091, dus per hoofd ƒ768.74; de 31 in de provincie Drenthe tot de som van /'ll,601.47$, dus per hoofd 374.24 en de 71 in de provincie Limburg tot de som van ƒ44,609.43, dus per hoofd ƒ628.30. De minister van binnenlandsche zaken heeft onlangs eenige stukken, betrekking hebbende op het bebosschen der stuifduinea langs de zuidwestkust van Bretagne, aan den referendaris Staring ter hand gesteld. Die stuk ken, door het bestuur der staatsbosschen in Frankrijk opgemaakt, behelzen eene beschrijving van de wijze waarop ruim vierduizend bunders stuifduinen in bos- scben van zeeduinen veranderd zijn. Zij hebben den heer Staring tot de overtuiging gebracht dat van het bezaaien der duinen, zooals dat in Bretagne in gebruik is, weinig of niets op de Nederlandsche duinen kan wor den toegepast, doch heeft tevens aanleiding gegeven tot het uitbrengen van een verslag nopens hetgeen met betrekking tot de duinbeplanting bij ons in den laatsten tijd is verricht. Het blijft zijn overtuiging dat, wanneer men eenige jaren standvastig voortgaat met het aan leggen van plantsoen eu het uitplanten in de domeniale duinen van de gekweekte dennen, bijzondere personen, eigenaren van vele duizende bunders kale duinen, het gegeven voorbeeld zullen navolgen. De heer Staring stelt op grond van de verkregene ondervinding aan den minister voor: 1. om in den herfst van dit jaar onder Schoorl, Katwijk en Scheveningen, als ook op Schouwen, plekken te doen opzoeken en in gereedheid brengen, ten einde in de volgende lente een vijftiental bunders met dennen te kunnen beplanten; 2. voort te gaan met het aanleggen van plantsoen in de bestaande kweekerijen; en 3. het konijn in 's rijks duinen op de aangeduide plaatsen te doen uitroeien, door aan allen die tot hulp daartoe geneigd zijn, vergunningen te doen uitreiken. Men verneemt, dat van de 7 adspiranten, die aan het examen A, als toekomstige Oost-Indische ambtenaren hebben deelgenomen, zes zijn afgewezen, terwijl éen, de heer Potter, aan de vereischten van het examen heeft voldaan. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Cortgene mr. P. L. de Gavere, advocaat en kandidaat-notaris to Maarssen. liRGKR. Benoemd bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs: tot kolonel en inspecteur in de le inspectie van fortificatiën de luitenant-kolonel G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof; tot luitenant-kolonel de majoor C. P. del Campo, genaamd Camp; tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de eerste luitenant J. F. Beij en; tot len luitenant (naar ouderdom van rang) de 2e luite nants P. C. W. Mossel, G. L. Kepper en J. H. van der Dussen, allen van het corps. Marine en leger. Ten gevolge van het door Z. M. te kennen gegeven verlangen dat het bevel over het stoomschip Cycloop, bestemd tot het overbrengen van H. M. de koningin naar Engeland, gedurende dien tocht zal worden opge dragen aan hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst den kapitein-luitenant ter zee jhr. F. de Casem- broot, is deze met den 26 dezer met dat bevel belast, en de tegenwoordige bevelhebber, de luitenant ter zee le klasse C. A. L. H. baron van Heeckeren, eervol daarvan ontheven; onder bepaling dat na afloop dier commissie de genoemde luitenant ter zee dat bevel weder zal opvatten. De luitenant ter zee van de 2e klasse M. P. Struick, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost Indië en thans in Nederland teruggekomen, zoomede de adel borst der le klasse C. Maas, dienende op het transport schip de Heldin, worden op non-activiteit gebracht, de eerstgeraelde met den 8 en de laatstgenoemde met den 30 dezer maand. Gemengde berichten. De oude strijders uit Vlissingen, die zich heden morgen van daar per stoomboot naar Rotterdam ter feest viering te Leiden hebben begeven, werden door de afdeeling van het Metalen kruis, voorafgegaan door muziek, naar de boot geleid. Van Donderdag op Vrijdag nacht is te Antwerpen in de Brouwersvliet een brand uitgebarsten aan boord van het Nederlandsch tjalkschip Gesina, gezagvoerder Wolvenga, hetwelk met ongeveer drie honderd vaatjes petroleum was geladen. Ten gevolge van de eb was het onmogelijk de omliggende vaartuigen naar buiten te brengen zoodat zij insgelijks weldra in brand geraak ten, te meer omdat van deze vaartuigen sommige met naphta waren geladen. Weldra was de geheele brand weer op de been en men zag zich in de eerste plaats verplicht om maatregelen te nemen ter bescherming der verschillende rijstpelmolens, oliefabrieken, magazijnen van hout en steenkolen, welke zich op de Brouwersvliet bevinden, daarde vlammen zich tot eene vrij groote hoogte uitbreidden. De brandweer gebruikte in plaats van water, hetgeen bleek tot blussching niet te helpen, zand. Dit middel leverde een zeer gunstig resultaat op. Te 1 uur zag men in het kanaal slechts eene rookende en uitgebrande massa wrakhout meer, terwijl tot om streeks twee uren in den morgen overal nog brandende vaten petroleum dreven. Acht schepen werden bijna geheel en al vernield, daaronder bevindt zich, behalve de reeds genoemde Gesina, het Nederlandsch tjalkschip de Elsina. Eene oude vrouw aan boord der Gesina is in de vlammen omgekomen. Men berekende te Antwerpen de toegebrachte schade op ongeveer honderd duizend franken. Donderdag heeft in het Bois de Boulogne te Parijs een wedstrijd in het Cricketspel plaats gehad. Elf Engelsche officieren die als zeer geoefende spelers ver maard zijn, hebben deel genomen aan den strijd tegen Cricketclub, waarvan de heer Drouyn te Lhuys president is. De keizer en keizerin waren er bij tegenwoordig. Ristori schijnt het voornemen te hebben in den loop van dit jaar te Amsterdam weder eenige voorstel lingen te komen geven. Donderdagavond zijn te Parijs weder eenige samen scholingen opgemerkt op de Boulevards in den omtrek van de porte St. Denis, alsmede op de buitenboulevards. De nieuw aangestelde voerlieden werden door de policie krachtig bijgestaan. Vele arrestatiën hebben plaats gehad. Ingevolge 's konings bevelen zal bij gelegenheid van het feest te Leiden de militaire rouw wegens het over lijden van II. M. de koningin-weduwe, grootvorstin van Rusland, morgen niet worden gedragen. Men zal zich herinneren dat aan den koetsier Matthews in der tijd de premie van 300 p. s. was toegekend, die uitgeloofd was op de aanwijzing of aanhouding van den voortvluchtigen Franz Muller,- en dat Matthews daarna in staat van faillissement was gesteld, waarbij door de schuldeischers ook op de premie beslag werd gelegd. Na langdurig onderzoek is nu eindelijk de zaak afgeloopen. Het hof van faillissement heeft namelijk het totaal der schulden van Matthews vastgesteld op 567 p. s. waarbij nog komt een bedrag van GO p. s. aan onkosten, ten gevolge waarvan er slechts 240 p. s. voor de schuld eischers overbleef. Op voorstel van zijn advocaat is even wel besloten hem een netto bedrag van 50 p. s. uit het beschikbaar actief te laten behouden, waarop geene aan spraak tot beslag zal kunnen gelden, en dit zal nu het eenige voordeel zijn, hetwelk voor hem van de tegen zijn vriend Muller ingediende aanklacht overblijft. Bij het laatste spoorwegongeluk te Redr.al bevond zich ook een passagier, wiens beenen niet alleen zeer zwaar gekneusd, maar nagenoeg verpletterd werden. Het bleek dan ook dadelijk dat hem de beenen moesten wor den afgezet, terwijl hij nog zooveel andere verwondin gen had opgedaan, dat er bovendien nog verschillende velbanden moesten gelegd worden. In dien toestand kreeg hij eene koorts, die weldra tot paroxysme begon over te slaan. Hij maakte evenwel nog van zijne heldere oogenblikken gebruik om zijn testament te dicteeren, en wel alles even woordelijk en nauwkeurig. Na dit zoolang gestaakt te hebben als noodig was om zich de beenen te doen afzetten, vervolgde hij onmiddellijk daarna met het dicteeren en hield zich cordaat, zoolang tot het docu ment geheel in orde was. Alleen in de laatste oogen blikken, bij het aanleggen der verbanden, geraakte hij nu en dan in een staat van delirium, doch eindelijk be daarde dit weer dermate, dat hij per telegraaf aan zijne vrouw en kinderen een woord ter afscheid zond. Eenige oogenblikken daarna gaf hij den geest. Te Hannover is de slag van Waterloo den 18 dezer mede plechtig herdacht. Een optocht van onderscheidene corporatiën uit 6000 personen bestaande, waaronder 550 veteranen waren, trok de stad door en begaf zich voorts naar het plein waar de Waterloo-kolom prijkt, aan welker voet kransen werden neergelegd. De nog in leven zijnde Hannoversche officieren, die den slag hebben bijgewoond, zijn door den koning gerecipieerd.- Te Southampton zijn weder dertien jeugdige Japan-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1