TH. C. G. RIVIÈRE, lieuwe Omnibusdienst tjanöclsbrricljtcn. Tlïiüfvtentiën. ÏÏederlandsche Maatschappij tot Indijking IN DE OOSTER-SCIIELDE. Groote Markt I no. 13, POMERANZEN-SPIRITUS UITSPANNINGDE ZWAAN. MIDDELBURG EX VLISSIXGEX V. V. lidcLeiburgsclie Maatschappij aan iets stelligs, aan een synthese. Deze geeft hèm zijn j geloof aan den vooruitgang van het menschelijke ge- i slacht. Iedere eeuw staat, als 't ware, op de schouders van haar voorgangster. Elk nieuw geslacht werkt voort aan de onafgewerkte taak, die de voorafgaande geza- menlijk het hebben vermaakt. Zoo is bijv. de nieuwste wereldgeschiedenis in haar geheel een product van het christendom, de hervorming, den renaissancetijd, en in de laatste plaats van de Fransche omwenteling; van de laatste vooral; wie onze eeuw goed wil begrijpen, die, moet volgens Dollfus beginnen met van haar zich een juiste voorstelling te vormen. „De 18e en de 19e eeuw staan tot elkander in verhouding als analyse en syn these;" ziedaar de wel is waar niet nieuwe of verras sende, maar juist geënunceerde hoofdgedachte, meester lijk uitgewerkt in de introductie; ziedaar eigenlijk de idéé van het gansche boek! Wat de omwentelings mannen van '89 (Voltaire en Mirabeau zijn hun uitne- mendste typen) onvoltooid hebben gelaten, hebben moe ten laten, (de handen vol werks hebbende met sloopen hadden zij tot bouwen geen tijd), dat moet n u worden voortgezet. Waren zij, uit den aard der zaak afbrekers, de volken der 19e eeuw moeten bouwen. Is door hen de oude maatschappij te gronde gericht, ons geslacht moet op die puinhoopen eene nieuwe doen verrijzen. Organiser par la libertéf aldus luidt het program onzer eeuw, een program door den schrijver in breede trekken aangegeven, bij welks uiteeuzetting hij op menige tref fende wijze toont een jnisten en diepen blik te hebben geslagen in de krankheden en nooden van onze tegen woordige maatschappij. Dollfus toch is volstrekt niet wat men noemt een opti mist quand-méme. Hij gelooft dat wij op weg zijn naar een grootsche toekomst. Door de nevelen van het heden heen, ziet hij den dag die komen zal. De wet van eenheid en verband die men hoe langer zoo meer ontdekt tusschen alle dingen, de toenemende geest van associatie der vol ken onderling, de zich meer en meer op den voorgrond dringende idéé van Vunité du. genre humain, bijgestaan door een grootere mate van verdraagzaamheid, en door de ver bazende ontwikkeling van alles wat te huis behoort op het gebied van industrie en exacte wetenschap...., alle deze dingen wijzen, meent hij, ten duidelijkste heen naar eeu geleidelijke hervorming van den maatsehappelijken, intellectueelen en moreelen toestand der wereld, die geenszins tot de verre utopiën behoort; maar bij al die kiemen van verbetering die hij, als in het heden lig gende, opmerkt, is hij volstrekt niet blind voor de vele schadelijke woekerplanten, die op den akker onzer mo derne beschaving rondkruipen. In de wijze waarop hij het verkeerde, of liever, de keerzij van het goede van onzen tijd aantast en niet zelden stigmatiseert, openbaart zich zoowel de uitnemende, volleerde stylist, als de man van zelfstandige, edele beginselen. Hier en daar legt hij met treffende juistheid den vinger op de wond. Sprekende bijv. van de menigte encyclopadiën, hand en woordenboeken, die, dagelijks wassend in aantal, bijkans de zelfstandige studie dreigen te verstikken, „des machines diun ordre spécial qui triturent la science pour le grand nombrevervolgt hij „Le livres'il ne fait penserniest Upas V enne mi né et con stant de toute originalité? 11 nous pour suit, il nous obsèdeil nous submerge: notre spontanéité se noie dans un dêluge de papier Elders, wijzende op de neiging tot egoïsme, tot een behagelijk ons terugtrekken in ons zelve, tot een zekere algemeene inaterieele gemakzucht, die het huidig ge- Blacht kenmerkt, noemt hij ons geestig en puntig: „une généralion assise Bij de afwezigheid van svare poëzie (een gevolg van de eenzijdige industrieele ontwikkeling) en daaruit voortspringende dorheid (secheresse des coeursmeent hij, als een der heerschende karaktrekken onzer eeuw, tevens duidelijk waar te nemen, een zekere ostentatie-zucht, een te koop-loopen met gefingeerde gevoelens, een pralen met allerlei groote woorden. Nous sommes hour soufflés de grands mots.Nous singeons V inspirationnous sing eons la foi; nous singeons Ikon near, le genie et Voriginaliténous singeons Vamour. Nous pensons des choses grandes el nous restons petits Op het terrein van kunst en letteren is men, zegt hij, om te ontsnappen van het vroegere romantisme (de schrijver heeft natuurlijk de Fransche toestanden in het oog), verzeild op de tegenovergestelde klip: een stuitend, van alle hoogere inspiraties ontbloot realisme: „Wij heb ben den geest aan de Ietter en de ziel aan het lichaam opgeofferd." Van de kunst, in haar geheel genomen, oordeelt hij dat haar pols flauw, koortsachtig, met ongelijke slager., klopt. „De financiers zijn onze halve goden." Wij zijn arm aan groote kunstscheppingen. De lyrische poëzie alleen bloeit zoo tamelijk. De muziek is verreweg de gevierdste der negen muzen. Nogtans en in weêrwil van deze en meer andere min heugelijke verschijnselen van den dag (lezenswaard zijn ook des schrijvers beschouwingen over „la crise religi euze en l'etat moderne"), hebben wij, volgens hem, vol strekt geen reden om aan de toekomst te wanhopen. „Men zegt wel eens dat de raenschheid oud en afge leefd is; het tegendeel juist is waar. Zij begint pas te loven, en als zelfbewust, dagteekent haar bestaan eerst van gisteren." Als eenmaal de crisis is doorgestaan, zal zij als een Phoenix uit haar asch verrijzen: een nieuwe, heerlijker orde van dingen zal aanvangen, de geschie denis der „menschheid" begint van nu af haar loop. Want tot op den dag van heden„il y a eu des peuples, il y a eu des sociélés; il rCy a pas eu ifhumanité." Zie hier eenige van des schrijvers gedachten vluchtig en in de haast opgevangen. Het onderwerp is natuurlijk te breed en te rijk, dan dat wij iets meer kunnen doen, dan bloot de aandacht op het'boek vestigen. Ook al verschilt men mogelijk hier en daar in meening van den heer Dollfus, zal men niet kunnen nalaten zich verkwikt te gevoelen door diens krachtig religieuse aspiratiën en tevens hulde brengen aan zijn treffend combinatie-vermogen, groote belezenheid en boeienden schrijftrant. De spreekwoordelijke uitdrukking„klaar maar on diep als de beek," is op dezen Franschman zeer zeker niet van toepassing. Graanmarkten enz. Dordrecht 22 Juni. Jarige witte tarwe 10 en nieuwe 30 cent hooger; men besteedde voor extra puike jarige Vlaamsche ƒ8.40 a /"8.70, goede en mindere ƒ7.40 a f 8.20, puike nieuwe 7.80 k'f 8, goede 7.30 k 7.60, geringe en blauwe ƒ6.70 a ƒ7.10. Zomertarwe was 10 cent hooger, 6.60 a 7.30. Rogge 20 cent hooger; Over- maasch zakmaat5.60 a f 5.90, Zeen wsche en Vlaamsche 6 a 6.25. Gerst zonder verandering. Wintergerst zakmaat ƒ3.80 a ƒ4.20, mooi gestortƒ4.50 a/4.70. Zomer- gerst zakmaat ƒ3.60 a ƒ4, gestort ƒ4.30 a 4.50. Spelt niet ter veil. Haver prijshoudend met kleinen omzet, Voeder 2.60 a ƒ3.20 en brouw 3.50 a 4. Paarden- boonen 10 cent lager, 5.60 a /6.10. Duivenboonen als voren, ƒ6.20 a 6.80. Bruineboonen nominaal /12a/15. Blauwe erwten met minder vraag, /7.20 a 7.50. Van boekweit is verkocht Bredasche a f 20op gewone wichtsbepaling en Peel a 185 per 2100 Ned. pond. Koolzaad 20 cent hooger, verkocht mooi jarig 0 verranasch en dito Zeeuwsch a f 14.40, goed Overmaasch dito a /14, mooi dito van het laatste gewas a 14.20; op 9 vats levering in het najaar hield men op 462. In onze omstreken zal men waarschijnlijk in de volgende week een aanvang maken met het snijden van den nieuwen oogst. Van slag-lijnzaad is 114/115 pond Odessa a 370 verkocht, 108 pond Catania werd a 370 en 110/111 pond Petersburger a 300 geveild. Inlandsch hennipzaad a 370 aangeboden. Kanariezaad tot 6.30 a f 8.30 geveild. Raapolie a 41$ contant gedaan, opde 4 najaars termijnen dooreen 41$ geboden en a 42gelaten. Lijn olie f 36 contant bij partij en 36} contant bij gerief. Harde raapkoeken zijn in de voorweek a /80 contant gedaan en zijn nu 2 hooger te noteeren. Eene partij zachte lijnkoeken zijn tot 137$ contant geplaatst; harde lijnkoeken a f 100 contant verkocht. Prijzen van effecten. Amsterdam 23 Juni. Nederland. Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 62$ dito dito dito 3 „73 dito dito dito 4 „97 Aand. Handelmaatschappij 4.| 145$ België. Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 Certific. Hope co4 69$ Oblig. dito 1855, 6e serie 5 85$ dito dito Leening 1860 4$ r 873 Certificaten6 Aand. spoorweg193$ Polen. Schatkistobligatiën4 69 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 59$ dito 1847/1852 2$ 30$ dito rente Amsterdam5 78$ dito nationale5 63$ Bankactiën 3 860 Italië. Leening 18615 60$ Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) .3 „40$ dito3 thans 2$ 39$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 47$ dito 1856—1862 3 „47$ Griekenl. dito (blauwe) 5 Turkije. dito (binnenl.)6 49$ Vereen.Stat. dito (1882) 6 76$ Illinois. dito7 79 Mexico. dito3 24$ Grenada, dito afgestempeld4$ 12 Venezuela, dito2 16 Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hunnen geliefden Zoon JAN PIETER, betuigen de ondergeteekenden hunnen welmeenenden dank. H. P. DEN BOUWMEESTER. M. M. DEN BOUWMEESTER, geb, de Ketel.. DER OP- EN AANWASSEN Bij deze wordt bericht dat de gewone Algemeene Vergadering der Maatschappij zal gehouden worden op Vrijdag 28 Juli aanstaande, in de London Tavern, Bishopsgate streette Londondes middags te éen uur precies, ten einde te vernemen bet rapport van Direc teuren en Commissarissen, betrekkelijk de zaken der Maatschappij. Het Rapport van Commissarissen, benevens de Balans, zullen zeven dagen vóór gezegde Algemeene Vergade ring, voor de Aandeelhouderster inzage liggen te Bath (Zeeland) en aan de Bureaux der Maatschappij15 Old Jewry Chambers, London. 15 Old Jewry ChambersLondon21 Juni 1865. Op last van het Bestuur, ALFRED J. HEAD, Secretaris. NB. Het Rapport van Directeuren zal, van 25 Juli aanstaande, aan de Bureaux der Maatschappij verkrijgbaar zijn. De KERMIS te lVestkapellc zal dit jaar aanvan gen den 5 Juli. Op Vrijdag den 7 zal Gaaischieten en op Zaturdag den 8 Ringrijden mogen plaats hebben. Tot verminderde prijzen. OPRUIMING van GORDIJN-NETELDOEKEN, MANTELS, MANTILLES en verschillende andere artikelen. van II. Kctjen «ft Zoon te Doetinchem. In Depót voor Middelburg en omstreken bij DE. ERVEN A. J. DRONKERSKrommeweele. Door R. J. SCHIERBEEK, te Groningenis alom ver krijgbaar gesteld Dr. R. BENNINK JANSSONIUS, Gezangen der Evangelische Kerk, naar het Hoogduitsch, Post- forraaat, 2, in zwart Linnen /2,40. Dr. C.E. VAN KOETSVELD, Bloemlezing uit de Evangelische Gezangen, voor Scholen, Cate- chisatiën en Huisgezinnen, 8vo, k 20 ct., inzwartLinnen 35 ct., in rood Linnen k 90 ct. Vrije Seconden voor de Evangelische Gezangen, ten dienste van Zangvereenigingen en Scholen, 3de Druk, 8vo, 40 cent. Op HEDEN (Zondag den 25 Juni) bij gunstig weder, HOORNMUZIEK van het 6de Regement Infanterie. Aanvang te zes uren. tusschen De ondergeteekende heeft de eer het geëerde Publiek mede te deelen dat de aanvang van bovenstaande dienst bepaald is op Maandag den 26 dezer's namidd. 3 uren. Vertrekt te Middelburg bij den Heer W. ANTHEU- NISSEN, Hotel de Flandrk, Langendelft, en Te Vlissingen bij den Heer P. M. DE BAAT DOEL MANKleine Markt. De Concessionaris, L. BRAAT Jzn. MCDAABBAnT van Middelburg zal UI UUR DU UI Maandag 3 en Dins dag 4 Juli varen, na aankomst te Tliolen omstreeks half tien uren, langs Vosmeer en Philipsland, naar Zferik- zeeen van daar terag te half twee uren, langs Wemel- dinge en Yersekenaar Tholen. Daarna naar Middel burg, op het bij de afvaartlijsten aangekondigde uur. van Stoomvaart. Dienst tussclieu Middelburg en Rollerdam. Juni VAN MIDDELBURG Zondag 25'smorg. Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderd. 29 Vrijdag Zaturdag Zondag Maandag 30 1 2 3 -Juli 1865. VAN ROTTERDAM: 6uur. Zondag 25'smorg. 8,45 6 Maandag 26 10,30 6 Dinsdag 27 10,30 6 Woensdag 28 10,30 6 Donderd. 29 10,30 6 Vrijdag 30 10,30 C Zaturdag 1 's midd.12,30 7 Zondag 2 12,30 7,30 Maandag 3 12,30 SNELPERSDRUKKERIJ VAN DE GEliROEDERS AUHAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 4