Te half twee had in het schuttershofde Edele hand boog eene matinée musicale plaats door het muziekcorps van het 6e regement infanterie, onder directie van den heer-Steenbergen. De matinée was eene hulde aan de oude strijders van 1813—1815, alhier woonachtig, die dan ook, voor zoover zij bekend zijn, tot de kostelooze bijwoning dier feestviering waren uitgenoodigd. De onderofficieren der schutterij "en van het garnizoen had den gelijke uitnoodiging ontvangen. De verpleegden in de verschillende gestichten werden van wege de gemeente onthaald, terwijl de schooljeugd door het verkrijgen van een hal ven dag vacantie de gelegenheid werd geopend zich zooveel mogelijk te ver maken. Op de scholen voor on- en minvermogenden werden een aantal exemplaren rondgedeeld van dezer dagen uitgekomen werkjes, op de gebeurtenissen der dagen van 1813—1815 toepasselijk. Heden avond zal op het Molenwater, 't welk daartoe toepasselijk is versierd, de aangekondigde muziekuit voering door het muziekcorps der schutterij plaats hebben. De nieuwe, echter nog niet voltooide muziek tent, zal, even als een gedeelte van het Molenwater, met lampions worden verlicht, tenzij het min gunstige weder daartegen bezwaren mocht opleverenalsdan zal echter naar wij vernemen die feestviering tot later worden uitgesteld. Ook te Veere wapperde gisteren uit vele woningen de vlag. Des voormiddags had aldaar eene parade van het garnizoen plaats, na afloop waarvan de kom- mandant en verdere officieren door het gemeentebestuur op het raadhuis werden gerecipieerd. Bij die receptie was mede tegenwoordig de eenige in die gemeente wonende oude krijger, die aan de gebeurtenissen van 181315 heeft deelgenomen en zich ook naar de feestviering te Leiden zal begeven. Wij vernemen dat de veteraan op de verschillende tot hem gerichte toe spraken antwoordde met eene krachtige verzekering dat, mochten andermaal dergelijke gebeurtenissen als vóór vijftig jaren plaats hebben en hij alsdan nog even goed ter been zijn als nu, hij zich aan een werkzaam aandeel niet zou willen onttrekken. Uit '8 Gravenhage schrijft men ons: „Heden (16 Juni) wordt de gedenkdag van den slag van Quatre-Bras door vele particulieren hier ter stede gevierd door het uitsteken van vlaggen. Vooral de stra ten, waar de meeste winkels en neringen zijn, zijn met vlaggen getooid. Daarentegen ziet men in de wijken waar de geringere volksklasse woont (Geest enz.) slechts zeer enkele vlaggen uitsteken. Hetzelfde verschijnsel doet zich overal voor in alle aristocratische wijken, als Voorhout, Vijverberg, Prinsegracht, Kanaal, Bezuiden- hout, Willemspark en omstreken, Huigensstraat enz. Hier en daar vertoont zich in die gedeelten van de stad eene enkele vlag. De handelaren in manufacturen hebben hunne uitstallingen meestal zoo geschikt, dat zij de drie kleur vertooncn. Verder ziet men bij hen en by de boek verkoopers de oranjekleur aan de ramen. Zakdoeken en platen vertoonen ons Quatre-Bras, Waterloo, wijlen Z. M. koning Willem II, Blucher en Wellington, benevens de leden van het koninklijk huis. Deze laatsten hebben giste ren en morgen de residentie verlaten en zijn naar het Loo vertrokken. „Het standbeeld van koning Willem II, op het Buiten hof, is met immortellen-kransen versierd. Daaromheen wordt een toestel voor eene illuminatie op Zondag avond opgeslagen. „Morgen avond zal ter viering van den verjaardag van H. M. de koningin eene illuminatie van alle publieke gebouwen en in het Bosch plaats hebben." Donderdag avond is te Amsterdam een optocht gehouden door bewoners van de Willemstraat en den Zuidhoek, volgens schatting uit een paar honderd perso nen bestaande, waarvan een aantal in costuura en te paard gezeten. Op onderscheidene punten worden toebe reidselen gemaakt voor een illuminatie tegen Maandag. Te Hoorn is Donderdag reeds het Waterloofeest gevierd met een gecostnmeerden optocht, voorstellende den intocht van prins Willem van Oranje te Hoorn, ten ja're 1577. Donderdag avond had in de zaal van Musis Sacrum te Arnhem de algeraeene vergadering der burgerver- eeniging plaats, waarin onder andereu vastgesteld werd het programma voor de feestviering op den 29 Juni a. s. Uit dat programma blijkt dat de feestdag zal aanvangen met eene reveille. In den loop van den dag zullen er volksverraakelijkheden plaats hebben, als: ringrijderij, door de Arnhemsche karvoerlieden met hunne paarden wedren door jongens op ezels; wedloop door jongelieden enz. Voorts zal er een concours gehouden worden door straatmuziekanten; ook aan de overwinnaars in dezen wedstrijd zullen, even als voor de wedrennen enz., prij zen worden uitgereikt. Natuurlijk hebben die concoursen voornamelijk ten doel het publiek te amuseeren. Nog een andere strekking echter verbindt zich aan den gecostu- meerden optocht, welke voor dit feest is georganiseerd. Hij zal uit zestien historische groepen bestaan. De eerste groep is ontleend aan het tijdperk der Batavieren en samengesteld uit 4 barden met harpen, 2 profetessen op een wagen door hoornvee getrokken en geleid door een hoogepriester, 4 Batavieren, 4 Friezen en 4 Saksers enz. Aan dieü optocht zullen ook deelnemen de krijgslieden van 1813—1815, die in rijtuigen den stoet zullen volgen. De trein zal te 1 uur en 's namiddags te 6 uren de voor naamste wijken der stad doortrekken. De volksv.ermake- lijkheden vangen aan te 3 uren, terwijl het concert en bal op 9 uren des avonds is gesteld. Aan de ingezetenen zal het verzoek worden gericht om dien dag de vlaggen uit te steken en op andere wijze mede te werken tot verhooging van de feestelijke stemming. Dat er aan de oude krijgslieden een feestmaal zal worden aange boden is reeds medegedeeld. Gemengde berichten. De minister van financiën brengt in de Staatscou rant van heden ter kennis van het algemeen, dat op den 10 dezer maand en volgende dagen in den omloop zijn ontdekt valsehe muntbilletten van tien gulden, waarvan de meest in het oog vallende kenmerken wor den opgegeven, te wetenhet watermerk komt ondui delijk voor, inzonderheid wat betreft de woorden: tien gulden; de bepalingen der strafwet zijn door flauwheid van druk onleesbaar; de teekening der leeuwen van het rijkswapen aan de voor- en achterzijde, en die van den lauwerkrans om het wapen aan de achterzijde zijn van geheel andere teekening; en de woorden: „Je maintiendrai" op de achterzijde onder het wapen zijn in omgekeerde richting, namelijk van de rechter naar de linker band gesteld. De schedel van Dante is in het graf te Ravenna niet gevonden. De Gazetta di Milano deelt een bericht mede, getrokken uit een manuscript, behoorende tot de rijke bibliotheek Magliabecchi te Florence, waaruit blijkt, dat de aartsbisschop van Ravenna omstreeks 1671 den schedel van Dante ten geschenke had gegeven aan den beeldhouwer Giaubalagna, wiens erfgenaam den schedel later had geschonken aan de hertogin Sforza. Men bericht uit Stockholm, dat op hemelsvaardag verscheidene apostelen van den chef der Mormonen op den openbaren weg het volk hebben opgewekt, om zich te bekeeren en de leer te volgen welke zij predikten. De bijval door hen ingeoogst was niet groot, want nadat zij hunne redevoeringen eenigen tijd hadden voortgezet, werden zij met zweepslagen weggejaagd. Het schijnt dat de proselitenraakerij der Mormonen geen gunstig resul taat meer oplevert. Donderdag morgen is de postkar tusschen Utrecht en 's Hertogenbosch op de hoogte van Meteren aangerand. De brievenmaal is geroofd; den postbode is evenwel geen kwaad geschied. Zijn wij wel onderricht, dan is reeds in den vroegen morgen een persoon als verdacht van deze aanranding, te Kuilenburg in hechtenis genomen. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter kennis gebracht dat de termijn van inzending der antwoorden op de prijsvraag voor het bouwen van een paleis, bestemd voor de vergaderingen van de staten generaal van het koninkrijk der Nederlanden, tot uiter lijk den 1 Augustus e. k. is verlengd. Te Petersburg is een kamerheer van koning Chris- tiaan van Denemarken aangekomen, overbrengende de geschenken, in der tijd door wijlen den grootvorst troon opvolger aan zijne toenmalige bruid, prinses Dagraar, geschonken. De waarde der diamanten van den armband en eenige andere sieraden wordt begroot op 280,000 zilveren roebels. Ook de koffiehnisknechts te Parijs dreigen hunnen arbeid te zullen staken. Deze lieden ontvangen geen loon en bestaan van de fooien, die de bezoeker in de daartoe bestemde bus gelieft te storten en van welker bedrag de patroon vooraf de kosten van gebroken glazen enz. aftrekt, hetgeen gewoonlijk de helft der zoo bijeen gebrachte gelden bedraagt. Zij verlangen thans dat die laatste beperking ophoude te bestaan. De staking van den arbeid door de tullewevers en de ververs te Lyon duurt voort. Dezer dagen heeft men aldaar weder voor onlusten gevreesdde orde werd; echter gelukkig niet gestoord. De heer Dollfuss-Ausset, een Fransch geleerde, die zich sedert langen tijd met de studie van de vorming der ijsbergen bezig houdt, doet op den berg St. Theodu- lus, die 1000 Ned. ellen hooger dan de verhevenheid is, waarop het St. Bernardsklooster is geplaatst, eene hut zetten, waarin drie personen den aanstaanden winter zullen doorbrengen, met het doel om zorgvuldig alles op te teekenen wat voor de wetenschap van gewicht kan worden geacht. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 are. Juni 1865. Wind. 01 S n j 'g Aanmerkingen. a ti j o e So" e p" ïl .2-1 R ca-0 co i 1 11 N. t.W. 12 N.t.W. West. N. fc. O. N. t. O. N. NO. N.t.W. 16 1767.6 12 773.3 3 773 6 10 772.5 2 773.1 8.5 772.2 7 1770.7 0.66 0.63 070 0 73 081 0.68 0.81 800 7.65 9 60 9 4-3 10 57 8 85 9.86 lichtbew. bew. betr. betrokk. held. bew. bewolkt held. heiig, betr. dampig- bew. betrokken, betrokken lichtbew. bewolkt betrokken. Thermometerstand. 17 Juni 's av. 11 u. 54 gr. 18 'smorg.7u.56gr.'smidd.l u.G4gr.'sav.Hu. 56gr. 19 's morg.7 u. 56 's micld.. 1 u. 58 gr. OuitcnlcmD. Algemeen overzicht. De zitting van het Pruisisch parlement- is gesloten. Onze lezers zullen in dit nommer de scherpe toespraken aantreffen, welke de regeering tegenover het huis van afgevaardigden en dit laatste, bij monde van zijn presi dent, tegenover de regeering, heeft uitgesproken. Men zal zich herinneren dat er sprake is van een plan des heeren von Bismarck om het huis van afgevaardigden te ont binden en eene gewyzigde kieswet af te kondigen. Men ziet eene bevestiging van dit gerucht in de zinsnede der sluitings-toespraak, waarbij wordt gezegd dat de natie eenmaal door hare vertegenwoordiging „den koning" dank zal wijten Yoer zijne houding. Een vertegenwoor diging nu, welke iets dergelijks zou doen, kan onmogelijk gekozen worden onder de tegenwoordige kieswet. De verhouding tusschen Weenen en Berlijn wordt, volgens sommige dagbladen, al minder en minder vriend schappelijk. Reeds zou het plan der samenkomst van de Pruisische en Oostenrijksche souvereinen te Carlsbad geheel en al opgegeven zijn. De oorzaak van deze wijzi ging in de betrekkingen tusschen de beidegroote mogend heden, moet vooral in de laatste dagen vermeerderd zijn door de nota-circulaire van den heer von Bismarck aan de staten van het tolverbond. Wij deelden reeds mede, dat deze de strekking had om de gegrondheid aan te toonen van Italië's beweering, dat het namelijk geen verbond wilde sluiten met mogendheden, welke den tegenwoordigen staat van zaken nog niet hadden erkend. De Pruisische minister betoogt daarom dat de Duitsche staten zich van dergelijke erkenning niet door sympathie voor Oostenrijk moeten laten terughouden en alzoo aan het tolverbond beletten om op de Italiaansche markten te concurreeren met de overige handeldrijvende natiën van Europa. Dit schijnt de regeering te Weenen te hebben ontstemd en zeer tegen Pruisen in het harnas te hebben gejaagd. Men verzekert dat Oostenrijk reeds bepaaldelijk zou hebben te kennen gegeven dat de hertog van Augus- tenburg, dien de heer von Bismarck wil verwijderen uit de hertogdommen, niet uit Holstein kan worden ver dreven. De discussiën in het Fransch wetgevend lichaam over de verschillende hoofdstukken der bcgrooting worden thans met ijver voortgezet. Zaturdag is het budget van openbaar onderwijs aangenomen en vervolgens een aan vang gemaakt met de behandeling van de begrooting van het ministerie voor openbare werken. De ontdekking van het militair complot te Yalentia heeft nader doen blijken hoe sterk de gisting der ge moederen in Spanje toeneemt. Voorts verneemt men dat in deze laatstelijk ontdekte samenzweering ook de generaal Prim betrokken was. Aan een bevel der regee ring om te Madrid te komen heeft hij dan ook wijsselijk niet voldaan, maar heeft zich naar Italië begeven. Dit alles werd dezer dagen in de kamer van afgevaardigden te Madrid door het ministerie medegedeeld. Te Napels hebben dezer dagen ongeregeldheden plaats gehad bij gelegenheid eener processie op den hei ligen sacramentsdag. Een vierhonderdtal bourbonsge- zinden en ultra-clericalen meenden zich daarbij eene manifestatie te kunnen veroorloven en hieven kreten aan, welke weder een bewijs leveren van het godsdiens tig peil, waarop nog een groot deel der Italiaansche bevolking staat. „Leve Christus! leve de godsdienst!" en dergelijke kreten werden gehoord. Het gevolg der mani festatie was dat er eene vechtpartij ontstond tusschen de onruststokers en een andere gedeelte der verzamelde menigte, hetgeen met een aantal van arrestatiën door de policie eindigde. Koning Victor Emmanuel heeft daarop

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2