MIDDELBÜRGSCHE COURANT. IV0- 98. Dinsdag 1865. 20 Juni. (Binnenland. t Editie van Maandag avond 4 uren. BEKENUMAKINO. Burgemeester en Wethouders van Biervliet zullen op Woensdag den 5 Juli 1865, des namiddags te 3 uren, op het raadhuis aldaar aanbesteden Het bestraten met keien van het gedeelte grindweg van af de herberg Buitenlust, tot aan den dijk van den Oranjepolder, gemeente Biervliet, ter lengte van 860 ellen met bijlevering van de benoodigde keien- Bestek en voorwaarden liggen, behalve ten raadhuize van Biervliet ter lezing: te Yzendijke bij Sturm, te Hoofdplaat bij Jacobs, te Breskens bij Te Water, te Schoondijke bij Sanderse, te Oostburg bij Wisse, te Sluis bij Hamelink, te Groede bij van de Walle, te Sas van Gent bij Fesaert, te Neuzen bij Steenkamp, en te Bier vliet bij de wed. Baert. Te gelijker tijd zal ook worden aanbesteed De levering van 80 cub. ellen Grind van 1 tot 3 duim. Daags vóór de aanbesteding des namiddags te drie uren, zal de aanwijzing ter plaatse geschieden. middelburg 19 Juni. Door de provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toe voorzicht in Zeeland zijn geëxamineerd en bevorderd de heer G. C. Schilham tot stedelijk vroed- meester, en de heer E. A. van Lier tot stedelijk heel meester, terwijl een examinandus als plattelands heel- en stedelijk vroedmeester is afgewezen. Heden werd in de concertzaal alhier door de commissie Loon voor werk, voor de 27ste maal het jaarlijksch verslag uitgebragt, bij monde van haren voorzitter A. M. Cramer. De spreker begon met te verklaren, dat het verslag ditmaal zoo eenvoudig zijn kon als ooit te voren, daar de werkzaamheden geregeld waren afgeloo- pen, en er niets buitengewoons had plaats gehad,behalve de geheel onverwachte ontvangst van een legaat. Nog- thans, indien men in bijzonderheden naging, hoevele, en veelal talrijke, huisgezinnen door deze inrigting meer of minder krachtig door den strengen winter geholpen en voor jammerlijk gebrek behoed waren, dan moest dit toch altijd eene belangrijke en zeer verblijdende zaak geacht worden. De inteekeningen beliepen f 2514.50, slechts iets min der dan ten vorigen jure, terwijl de enkele als gewoonlijk weggevallenen door nieuw toegetredenen of ook ver hoogde bijdragen van anderen gelukkig meest gedekt waren, en in 't algemeen de trouwe ondersteuning onzer ingezetenen dankbaar moest genoemd worden. Bij de genoemde som kwam nog:van de loterij van vrouwelijke handwerken ƒ430; de hooggewaardeerde jaarlijkschc gift van ƒ500 ditmaal onder de letter A„laatst batig saldo van een uitgestorven gezelschap" 11.50; eindelijk een legaat van mejufvrouw J. E. Jordaan wed. F. Basie ƒ100; ook in deze twee laatste bijdragen zag de com missie een aangenaam bewijs, welk een gunstigen dunk toch velen van hare inrichting hadden. De werkzaamheden waren, daar men geen nieuwe had kunnen vinden, weer de gewone: Spijkermakerij, tim- merwinkel, tonwbereiding in de werkplaats, touwplui- zerij aan de huizen, arbeid aan de bolwerken. Het eerste vak was dit jaar weder zeer voordeelig; het tweede werd op nieuw begunstigd door eene bestelling van den heer A. H. G. Fokker, terwijl ook de daar vervaardigde tuin stoelen een geregelde aftrek vonden. In de werkplaats werkten met inbegrip van een paar jongens ruim 40 man die meest volg'ens tarief, van f 3 tot f 5 verdienden, som migen nog meer; aan het bolwerk doorgaans 3040 man, doch bij afwisseling, naar de grootste der huisge zinnen, zoodat er in 't geheel 128 man geplaatst waren, die daarop 60 cent verdiende en telkens uitbetaald kregen; in omtrent 100 huisgezinnen werd touw ge plozen, met eene gemiddelde verdienste van 60 cent 's weeks. Aan grondstof werd verbruikt voor f 3500 en daaruit gefabriceerd eene waarde van f 4900. De geheele inrich ting had gekost f 3400. en daarvoor was aan werkloon uitbetaald f 4450. Trok men echter van beide sommen af het aan het bolwerk besteedde, nagenoeg f 1200, dan bleek het, dat met opoffering van f 2200, f 3250 aan werkloon uitbetaald was. Ja, in den timmerwinkel was, met opoffering van f 150, f 420 werkloon uitgegeven, dus van flf 2,80 gemaakt. Met het oog op den tegenwoordigen toestand dezer gemeente, die naar sprekers meening nog altijd eene zoo belangrijke werkverschaffing hoogst weldadig, ja noodig, maakt, verklaarde de commissie zich bereid, om, indien de ingezetenen haar zoo getrouw als tot hier toe bleven ondersteunen, vooreerst nog met hare pogin gen voort te gaan, en dankte zij allen, die haar ook nu weder op velerlei wijze geholpen hadden, terwijl zij daarin eerbiedig Gods zegen erkende. H. M. de koningin, beschermvrouw der naai- en brei- school voor minvermogenden te Axel, heeft, bij gelegen heid van haren jaardag, deze inrichting weder begun stigd met eene gift van honderd gulden. De arrondissements-ijker te Zierikzee D. P. Broekman is verplaatst naar Roermond en zal worden vervangen door den arrondissements-ijker te Brielle J. J. Boeije. Deze verwisseling van standplaats gaat in, den 1 Juli e. k. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 31 Mei jl., houdende vaststelling van het reglement op het beleid der regeering in de kolonie Curasao. De eerste kamer der staten-generaal, die den 22 dezer bijeenkomt, zal te behandelen hebben de volgende wets ontwerpen: 1. Wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaat selijke belastingen betreft; 2. vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederlandsch Indië3. nadere bepalingen nopens den accijns op het gedistilleerd; 4. naturalisatie van J. H. Meijer eu zes anderen; 5. ver leening van eenen naderen termijn aan M. E. F. L. von Schauroth, tot vervulling der voorwaarden, gesteld bij art. 9 der wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44). Bij de tweede kamer zijn aanhangig gebleven de vol gende wetsontwerpen,enz.1. regeling der schutterijen; 2. bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk en de transporten en leverantiën, voor 's konings legers of versterkte plaatsen gevorderd; 3. personele belasting; 4. wetboek van straf vordering; 5. recht van zegel6. voorstel van den heer van Bosse en drie andere leden tot herziening van het reglement van orde; 7. verantwoording der ontvangsten en uitgaven tot regeling van het muntwezen van Neder landsch Indië; 8. toezicht op het gebruik van stoora- toestellen; 9. regeling van concessie-verleening; 10. regeling van het toezicht op de oprichting van fabrieken, trafieken en andere inrichtingen; 11. uitgaven wegens verstrekkingen, dienst 1865 (departement van oorlog;) 12. onteigening van perceelen ten behoeve der verlenging van de hoofdwijk in Lutten, zijtak no. VIII der Dedemsvaart, van de grensscheiding der provinciën Drenthe en Overijssel tot in de kapitale of binnengracht te Coevorden; 13. bekrachtiging van een artikel der concessie voor den aanleg en de exploitatie eener haven te Scheveningen met spoorwegverbinding; 14. bekrach tiging van sommige artikelen der concessie voor de exploitatie van den Noord-IIollandschen staatsspoorweg; 15. verhooging van het Vde hoofdstuk der staatsbegroo- ting voor 1865; 16. vaststelling der begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen, dienst 1865; 17. wijziging van hoofdstuk VI der staats- begrooting voor 1864; 18. zeven ontwerpen tot het ver- leenen van de hoedanigheid van Nederlander aan J. F. Bergheim en zes anderen. Bij het wetsontwerp tot bekrachtiging van sommige artikelen der concessie voor de exploitatie van den Noordhollandschen staatsspoorweg wordt de exploitatie aan de Hollandsclre ijzeren spoorweg-maatschappij ge- concedeerd. In haar thans uitgebracht eindverslag achtte de eerste kamer de bepalingen der concessie, grooten- deels gevolgd naar de concessie aan de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen, zeer voordeelig voor de HolIand8che maatschappij. Dit bleek te meer, daar de maatschappij van exploitatie zich voor het exploiteeren van andere lijnen van particuliere eigenaren veel bezwa- render voorwaarden heeft laten welgevallen. Op dien grond zag men in deze voordeelige voorwaarden, aan de Hollandsche maatschappij toegekend, een vermomd subsidie om haar tot spoorversmalling in staat te stellen, hetgeen langs den rechtstreekschen weg meer dan eens door de tweede kamer geweigerd is. Eenige leden wenschten bij deze concessie de Hol landsche maatschappij te verplichten tot het uitgeven van doorloopende plaatsbriefjes met facultatief opont houd aan de tusschen-stations, retourkaarten, abonne mentskaarten, enz., allen punten waarin die maatschappij zeer achterlijk is, in vergelijking met andere spoorweg ondernemingen. Bij het tusschen Nederland en België gesloten post verdrag is de port van gefrankeerde brieven van het eene land naar het andere op 20 centimes of 10 cent; bepaald, en voor ongefrankeerde op 30 centimes of 15 cent, terwijl bij een afstand in rechte lijn van niet meer dan 30 kilometers voor gefrankeerde brieven slechts 10 centimes of 5 cent, en voor ongefrankeerde 20 centimes of 10 cent genomen wordt. Het bovenstaande is van. toepassing op enkelvoudige brieven, waarvan het gewicht bepaald is op 10 wichtjes. Het port van dagbladen en andere drukwerken, mits onder kruisband, behalve voor drukproeven en de daarbij gevoegde manuscripten, is bepaald op 4 centimes (2 cent) per 40 wichtjes; van monsters op 10 centimes (5 cent) voor hetzelfde gewicht. Stukken, dienstig voor procedure enz. zijn, het gewicht van 200 wichtjes niet te boven gaande, onderworpen aan een port van 30 centimes (15 cent). Tegen een additionneel port van 40 centimes (20 cent) zal men spoed vereischende brieven kunnen verzenden, die door expresse bestellers aan huis moeten bezorgd worden, wanneer in de plaats van bestemming een postkantoor bestaat. Is er dit niet, dan zal het additioneel port 60 centimes (30 cent) bedragen. Aan deze overeenkomst is eene speciale conventie toegevoegd, krachtens welke men door middel van postwissels geld kan verzenden. üer knie u ws. De heer J.E.Steenbakker Morilyon Loysen, predikant te Koudekerke, heeft voor het beroep naar Poortvliet (classis Zierikzee) bedankt. Marine en leger. De benoemde schout bij nacht A. D. S. Clarkson, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en met particuliere gelegenheid den 10 dezer in Nederland teruggekeerd, is met dat tijdstip op non activiteit gebracht. Vrijdag is te Amsterdam de kiel gelegd van de Anna Paulowna, het oorlogsvaartuig, dat ter gedachtenis aan de ontslapene vorstin haar naam heeft bekomen. Men heeft opzettelijk de gedenkdag van den slag van Quatrebras voor de plechtigheid gekozen. Gedenkdag van Waterloo enz. De dag waarop vóór vijftig jaren te Waterloo een voor ons vaderland zoo belangrijk feit plaats greep, de 18e Juni 1815, wordt thans alom met buitengewone fees telijkheid herdacht. Ook hier laat men dien gedenkdag niet onopgemerkt voorbijgaan. Gisteren reeds waaide de nationale driekleur, met of zonder oranjewimpel, van alle openbare gebouwen en uit de woningen van eenige ingezeten: heden vlagt men bijna algemeen. Te acht en te vier uren liet het carillon van den abdijtoren zich hooreD.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1