en een bronzen medaille aan J. Peignat Co., te Amsterdam; voor een wortelsnijder, een prijs van f 10 aan denzelfden en een zilveren vergulde medaille aan Nardten en Luckerhof, te Zierilczee; voor een moesmaker een prijs van 20 aan J. Peignat co., te Amsterdam, een zilveren medaille aan Nardten en Luckerhof, te Zierikzee, en een bronzen medaille aan dr. E. Vogelvanger, te Hulst»; voor een werktuig om vlas te zwengelen, een prijs van f 15, aan H. Wolfert, to Neuzen, en een zilveren medaille aan Ck. Pierssens, te Hulst; voor een karnstoomwerktuig, een prijs van 30 aan Nardten en Luckerhof, te Zierikzee; voor eeu ploeg, een prijs van f 20 aan H. Janssen, te Hulst. Voorts zijn toegekend: een bronzen medaille, voor een wagen, aan A. de Silva, te Hulst; voor eenzaaiwerk- tuig, aan dr. E. Vogelvanger, aldaar; voor een schoffel werktuig, aan denzelfden; voor een karn, aan B. de Schepper, te Hengstdijk; en voor een Zeeuwsche Thool- sehe karnemelksche kaas, aan A. Geluk Hz., te Tholen alsmede eene eervolle vermelding aan J. Hanskens, te Pauluspolder, voor een Araerikaansehe karn. Woensdag avond is het feest besloten met een diner en eene illuminatie op de Markt te Hulst. Benoemingen en hesluiten. marine. Benoemd tot adjudant des koningsin buiten gewone dienst de schout bij nacht G. C. C. Pels Rijcken. Eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam de kapitein-luitenant ter zee H.P. Klerck, en dat bevel met 1 Juli opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse jhr. M. W. Bowier, thans non-actief. Kerknieuws. De kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente te Groningen heeft, ter vervulling der vacature, ont staan door het vertrek van den heer Posthumus Meijjes naar Arasterdam, uit het vroeger vermelde drietal tot predikant beroepen de heer J. W. Ph. Feith, predikant te Beemster. Marine en leger. De officier van administratie 2e klasse B. L. van Daalen Wetters, thans non-actief, wordt met den 21 dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Rechtszaken. Den 10 April 11. overleed in het diaconie-armhuis te Gapinge een meisje, wier lijk dienzelfden dag gekist werd. De kist werd vervolgens gesloten, zonder verlof der policie, en het lijk den volgenden dag begraven, zonder toestemming van den ambtenaar van den burger lijken stand. Een en ander had plaats op last van J. Vos, lid van het diaconie armbestuur aldaar, die dienten gevolge eergisteren voor de arroudissements rechtbank alhier terecht stond. De getuige mr. J. Snijder, burgemeester, verklaarde dat hij het feit vernomen en onderzocht had, doch dat al degenen die in deze zaak betrokken waren, uit onwetendheid hebben gehandeld. Volgens hem was het te betreuren dat het hoofd van het armbestuur zich die zaak niet heeft aangetrokken. Uit de verklaringen der overige getuigen bleek dat het feit had plaats gehad op last van den beklaagde, die zulks bekende, onder bijvoe ging evenwel dat hij meende dit te hebben mogen doen. Het openbaar ministerie wees er op dat, volgens art. 53 van het burgerlijk wetboek, het begraven van een lijk niet mag plaats hebben zonder verlof van den ambtenaar van den burgerlijken stand, welk verlof eerst 36 uren na het overlijden gegeven wordt. Daar de beklaagde nu last beeft gegeven om het lijk van een op den 10 April over leden meisje den volgenden morgen te doen begraven, zonder het bij de wet gevorderde verlof, beeft hij zich correctionneel strafbaar gesteld volgens art. 358 van het wetboek van strafrecht. Ook heeft hij het lijk doen kisten binnen 24 uren na het overlijden en de kist ge sloten, zonder vergunning van het hoofd der policie, welke beide feiten worden verboden bij deartt. 1, 2 en 3 der verordening tegen het begraven van sehijndooden in de gemeente Vronwepolder. Het kisten en het sluiten der kist had plaats zeide spreker op last van den beklaagde, die diaken is. Daar het evenwel mogelijk is dat deze het bezwarende van de feiten niet beeft inge zien, wensch ik dat hemde minst mogelijke straf worde opgelegd, en wordt die straf door hem nog te zwaar geacht, dan kan hij zich tot den koning weDden. Het requisitoir strekte tot schuldigverklaring van den beklaagde aan de hem ten laste gelegde feiten en ver- oordeeling, wegens de beide eerste, tot twee geldboeten van /10 ieder, en wegens het laatste tot éene geldboete, mede van/10, benevens in de kosten van het proces. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan de verschillende feiten, het laatste (het begraven zonder verlof van den ambtenaar van den burgerlijken stand) gepleegd onder verzachtende omstandigheden, eu hem veroordeeld tot twee geldboeten, elk van /10, ten bate der gemeente Vrouwepolder, en éene geldboete van/l, ten behoeve van den staat, alsmede in de kosten. Gedenkdag van Waterloo enz. Behalve de vele door ons reeds genoemde gemeenten, die den gedenkdag van Waterloo feestelijk willen vieren, bestaat ook o. a. bij de volgende het voornemen daartoe. Te Sluis zullen Maandag de volgende feestelijkheden plaats hebben: 's Middags 12 uren: Receptie ten stadhuize van verschillende autoriteiten, corporatiën enz. Gelegen heidsrede door den heer J. H. van Dale. 'sNamiddags 2 uren: Optocht van de verschillende corporatiën, enz., opgeluisterd door het gunstig bekende muziekgezelschap van Sint-Marguérite. De stoet zal worden gevormd op de Groote markt en zal zijn weg nemen over de Markt, door de Dinsdagstraat, de Anker straat, de Hoogstraat, de Wollestraat, het Windgat, de Markt, de Kapellestraat, de oude Kerkstraat, de Kaai, de Hoogstraat, de Vrijestraat, de Markt, 's Namiddags 4 uren: Carrousel en gaaibolling. Entree vrij. 'sNamiddags5 uren: Muziek op de Groote markt. 's Namiddags 7 uren: Soirée musicale et déclaraatoire ten stadhuize. 's Avonds 10 urenGroot vuurwerk. B1Q kens het programma voor de feestelijke ver- eeniging te Leiden van de oud-strijders, zal de opening van het feest Maandag deu 26 dezer des namiddags te zes uren door kanonschoten worden aangekondigd. Als dan zullen de te Leiden met extra-treinen aankomende oud-strijders plechtig worden ontvangen en naar het Invalidenhuis geleid, wa-'.rhen eene feestelijke ontvangst wacht. Dinsdag den 27en wordt des morgens te 8 uren het feest van den dag aangekondigd door het lossen van kanonschoten en het bespelen van het carillon. De overige met de spoortreinen aankomende ridders en oud-strijders worden plechtig ontvangen eu naar de Rnïne geleid, werwaarts de zich reeds te Leiden bevin dende ridders en oud-strijders zich mede begeven. De ridders der Militaire Willemsorde begeven zich daarop in de ridderzaal, ahvaar zij door het kapittel der orde worden ontvangen. Zoodra de ridders de ridderzaal ver laten, begeven de ridders en oud-strijders zich in optocht naar de St. Pieterskerk, tot hetaanhooren eeuer rede voering, welke zal worden uitgesproken terstond na de aankomst van Z. M. Na het vertrek des konings keert de optocht naar de Ruïne terug, waar de troepen zullen defileeren. Des namiddags te 5 uren heeft een middag maal plaats voor de oud-strijders, de invaliden en de ridders van 1815 in het Invalidenhuis voor zoo verre de ruimte het toelaat en van de overige gasten in de Hoog- landsche kerk. Des avonds verschillende festiviteiten. Woensdag den 28en vertrekken de oud-strijders des morgens te 10 uren en wordt hun plechtig uitgeleide gedaan. Naar wij vernemen, zullen de verschillende stads werkers te Rotterdam, Maandag a. een optocht door de stad houden, ten getale van ongeveer 300 personen. Te Almelo zal eene plechtige optocht worden gehou den, waarbij de oud-strijders van 181315, gezeten in een open rijtuig, de hoofdrol zullen vervullen. Voorts zal de muziek van het instruetie-bataillon te Kampen het feest opluisteren, dat besloten wordt doorilluminatie en vuurwerk. Te Harlingen zullen de elf oude krijgers van 1815, welke, uithoofde van bet ministerieel besluit, niet naar Leiden kunnen vertrekken, van wege de gemeente, genoodigd worden op een diner, te geven op het stadhuis. Te 's Hertogenbosch zal op 18 Juni 's avonds te 7 uren een luchtballon worden opgelaten en te 9 uren een vuur werk worden afgestoken op de Esplanade. De leerlingen van den onderwijzer C. Sipkens, te Nicuwediep, zullen, ter herdenking van den slag bij Waterloo, een feestelijken optocht houden. Die optocht zal aansf. Maandag plaats hebben, des voormiddags te ongeveer 11 uren. In een bokkenwagen, door zes bokken voortgetrokken, zal de door een der jongens voorgestelde prins, die met een doek zijn gewonden arm bedekt, gezeten zijn. Gemengde berichten. In den avond van den 7 dezer maand hadden drie soldaten van het te Neuzen garnizoen houdende le batail- lon van het 6e regeraent infanterie, na den geoorloofden tijd, de kazerne verlaten eu waren na een kort tijdsver loop twee hunner teruggekeerd. Daar de derde spoorloos verdwenen was, werd onmiddellijk ouderzoek iugesteld, met dat gevolg dat de twee teruggekeerden in hechtenis werden genomen. Eergisteren ochtend werd het lijk van den vermiste in het kanaal drijvende gevonden en opgevischt en een verder onderzoek door de officieren commissarissen gedaan. De auditeur militair, die eer gisteren morgen te Neuzen was aangekomen, is gisteren weder vandaar vertrokken. Naar men zegt, wordt vermoed dat de drenkeling door een der twee hem ver gezeld hebbende soldaten in het water is geworpen, waarom deze, als verdacht van manslag, naar het huis van verzekering te Middelburg zou worden overgebracht, ten einde voor den krijgsraad in de 5e militaire afdeeling terecht te staan. Eergisteren is de as van een der wagons van den ochtendtrein tusschen Gent en St. Nicolaas gebroken, ten gevolge waarvan de trein derailleerde en eenige personen werden gekwetst. Maandag is te Londen het prospectus verspreid van de nieuwe Downs Docks Company, tot den aanleg der dok ken te Deal en Sandwich, waartoe het parlement eene acte heeft uitgevaardigd. De onderneming heeft onder ande ren ook ten doel den aanbouw van groote magazijnen, in bet handelsverkeer met België, Nederland en Noord Europa, benevens'verschillende andere werken, waardoor de vaart tusschen Londen en Portsmouth faciliteiten zal verkrijgen, waarvan zij thans nog verstoken is. In het prospectus wordt vooral gewezen op de voordeelen, welke Deal voor de handels- en pakketvaart oplevert, wegens de nabijheid van Duinkerken en de tot stand te brengen snelheid eener communicatie van Deal met Londen, Duinkerken, Brussel, Amsterdam, Berlijn en het Noorden. Te Berlijn is een adres in omloop en reeds door duizenden onderteekend, waarin den heer Yirchovv lof wordt toegezwaaid voor den moed, waarmede hij het duel geweigerd en in dier voege aan een dwaas vooroor deel geen voedsel gegeven heeft. Van Bombay wordt gemeld, dat het schroefstoom- schip Nemesis, den 25 Mei 11. in de Ilooghly gestrand, 11. Woensdag zonder schade is afgebracht. Gedurende het 20ste landhuishondkundig congres, dat van 27 tot en met 30 dezer te Assen zal worden gehouden, heeft het rijkstelegraaf-kantoor aldaar door- loopende dagdienst. De brochure „Les Propos de Labienus" is in Amerika bij duizenden verkocht. Een uitgever heeft daarvan niet minder dan vier drukken opgelegd. 'In het arsenaal te Toulon wordt een nieuw werk tuig vervaardigd om de proeven te herhalen van de nieuwe uitvinding tot oogenblikkelijke vernietiging van vijandelijke schepen. Van de Memoires van Guizot is thans het 7e deel verschenen, 'tls wellicht het belangrijkste van het ge- heele werk, daar het de gebeurtenissen bespreekt welke tusschen de jaren 1841 en 1847 hebben plaats gegrepen. Het behandelt o. a. de verkiezingen van 1842, het over lijden van den hertog van Orleans, de opstanden in Algerië en Marocco, de incidenten der Oostersche quaes- tie, de debatten over de vrijheid van onderwijs en, ein delijk, het overlijden van Gregorius XVI. Met het 8e deel zal het werk compleet zijn. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld dat jl. Maandag ver scheidene ploegen arbeiders aan de werken der spoor wegbrug op den linker Waal-oever hun arbeid hebben gestaakt, daar zij hooger loon verlangden. De liefhebberij om jonge vogels te vangen heeft jl. Zondag te Leeuwarden den dood van een twaalfjarig knaapje ten gevolge gehad. De vader begaf zich des morgens te half vijf uren, op het hooren van gerucht, naar de slaapkamer zijner kinderen en ontdekte dat het dakvenster van den linnenzolder geopend was eu een zijner kinderen in den tuin zijns buurmans lag. De knaap had ook nil weder even als in den laatsten tijd willen beproeven de jonge vogels machtig te worden en was nit bet venster eener vierde verdieping gevallen. Hij was reeds een lijk toen men hem uit den tuin weghaalde. In het dorp Bartouhill, in Engeland, zijn de groote katoenfabrieken weder geopend, na de laatste drie of vier jaren gesloten te zijn geweest. De machinerie is door de vereeniging die ze gekocht heeft, geheel vernieuwd geworden, en binnen een week zal het aantal arbei ders weêrtot een tweeduizendtal aangegroeid zijn. Het paard Gladiateur, de held van den dag, is door het bestuur der Fransche staats-stoeterij voor den enor- men prijs van 200,000 francs aangekocht. Het proces van de erven van mevr. de Pauw (het slachtoffer van dr. La Pommerais) tegen de assurantie maatschappijen is ten gunste dezer laatsten geëindigd. De verkooping te Parijs der kunstgalerij van den hertog de Morny, is thans afgeloopen. De schilderijen hebben opgebracht 1,699,200 fr.; de kunstvoorwerpen van anderen aard 323,550 fr. Zijne 39 paarden,die tevens verkocht zijn, hebben 161,425 fr. opgebracht, dat is gemiddeld 4139 fr. per paard. Men verzekert, dat de beroemde schilderij van Rembrandt: de Vergulder, die 155,000 fr. opbracht, is aangekocht voor de hertogin de Morny zelve, die volstrekt een souvenir van de uitmun tende galerij van haren echtgenoot wilde behouden. Dat de lust tot landverhuizen, na de verandering van den toestand in Noord-Amerika weder zeer aanwak kert, kan hieruit blijken, dat Dinsdag het Bremer fregat schip Magdalena Hellevoetsluis is gepasseerd met be stemming naar New-York, aan boord hebbende 104 landverhuizers, waarvan 12 uit het eiland Flakkee. Dit is reeds het tweede schip dat in een zeer kort tijdbestek met landverhuizers de haven passeert. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is op het raadhuis der gemeente Vlissingen in het openbaar aanbesteed geworden het weghalen enz. van de beer- en mestspeciën in die gemeente, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren. Aangenomen door L. Baart aldaar, voor/1600 'sjaars, zijnde ongeveer ƒ400 meer dan vroeger. Thcrmometerstand 16 Juni 's av. 11 u. 54 gr. 17 f, 'a morg.7 u. 57 's inidd.. 1 u. 61 gr. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 14 Juni. Ingekomen stukken; benoeming hoofdonderwijzerontslag hulponderwijzer adres vaca ture hulponderwijzer; goedkeuring rekeningen. Voorzitter de beer Can. Afwezig de heer van den Santheuvel en by de opening de heer de Crane, die later binnentreedt. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededecling dat gedeputeerde staten hebben goedgekeurd de onder- handsche aanbesteding van het onderhoud der straten voor éen jaar. Wordt met algemeene stemmen benoemd tot hoofd onderwijzer op de school voor meer uitgebreid lager onderwijs (instituut voor jongens) de heer G. Kok jr. te Voorburg. De voordracht van burgemeester en wethou-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2