is jl. Maandag op het glacis buiten de Duinpoort te Ylissingen met eene toespraak afscheid genomen van genoemd regeraent. Daarna werd door hem het vaandel en daarmede het kommandement overgegeven aan den nieuw benoemden kommaudant van dat regement, den kolonel C. N. Peperkamp, die na eene korte toespraak zijne functie aanvaardde, de troepen voorbij den aftre denden kommandant liet defileeren en vervolgens aan het hoofd daarvan naar de stad terug keerde. Gemengde berichten. Eergisteren is de Niagara te Southampton aange komen om aldaar eeuigen tijd te blijven vertoeven. De inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rot terdam, van de heeren Koch en Vierboora aldaar, heeft de belangrijke gift van duizend gulden ontvangen, welke som het bedrag uitmaakt eener boete, door hen van een der Engelsehe dagbladen geëischt, wegens een voor hen eerroovend bericht, in November 11. in dat dagblad op genomen. Te Utrecht heeft zich eene commissie gevormd, ten einde eene inrichting voor blinden in het leven te roepen, volgens het stelsel van den Engelschen predikant Moon, te Bristol. Zaturdag middag is er wederom een ongeluk op den spoorweg te Zntphen gebeurd. Een metselaar, die in de buurt van den Laatsten Stuiver op de baan naar Deventer werkzaam was, wercl door een trein met grind zoodanig overreden, dat hij letterlijk in tweeën gesneden was; misbruik van sterken drank, zegt men, was hier evenwel de oorzaak, daar hij zich in beschonken toestand zou bevonden hebben en zich daarom niet genoeg in acht nam. De keizerin-regentes Eugenie heeft aan de be roemde schilderes Rosa Bonheur het ridderkruis van het Legioen van eer geschonken. In vele gedeelten van Rusland hebben bij de heer- schende droogte zware branden plaats. Den 3 Juni werden te Vitebsk meer dan 300 huizen een prooi der vlammen. Nauwelijks was de brand te Minsk gebluscht of in het nabij gelegen Barisoff brandden 400 huizen af. Te Tarnkow slaagde men vrij snel in het blusschcn van drie branden, maar de stad Koslotf, in hetzelfde gouver nement, werd nagenoeg geheel door het vuur vernield. Een der Fransche marine-officieren heeft een vier kant kanon uitgevonden, dat eerstdaags op bevel des keizers zal worden beproefd. Over den spoorweg onder de straten van Londen zijnopden tweeden Pinksterdag83,440personen vervoerd. De herhaalde spoorwegongelukken in Engeland hebben den heer Galhvey aanleiding gegeven om de regeering in het parlement te vragen, of niet de moge lijkheid bestond om daaromtrent maatregelen te nemen, ten einde de veiligheid van het publiek beter te waar borgen. De heer Gibson gaf daarop ten antwoord dat hij niet wist wat door het gouvernement meer kon wor den gedaan, dan op het oogenblik werd verricht. Van den heer Cayla is weder een werk verschenen; het draagt ten titel: „L'enf<r démoli" en heeft ten doel het geloof aan het bestaan der hel te vernietigen. Te Wilna werd dezer dagen ter aarde besteld het lijk van een Israëlitisch bedelaar Szijmel Slizgol ge naamd. Bijna de gansche bevolking dier gemeente volgde het lijk naar zijn laatste rustplaats en al de win kels waren gesloten. Deze overledene was gedurende 30 jaren gewoon met een busje in zijn hand te bedelen, daarbij steeds met luider stem uitroepende „gedenk de armen, weduwen en weezen." Van al hetgeen hij gedu rende dat tijdvak bijeenverzamelde, dat wel op meer dan 90,000roebels begroot wordt, behield hij niets voor zich, maar ondersteunde en verzorgde zelf hiermede de zieken en betaalde de kosten van onderwijs voor arme kinderen; terwijl hij voorts onder verschillende behoeftigen de eetwaren verdeelde, die hem werden geschonken. Des avonds was hij altijd bezig te werken om voor zijn eigen onderhoud te zorgen; wat hij daarvan nog overhield, was insgelijks voor de armen hestemd. Zijne behoeften waren niet groot, daar hij geheel alleen leefde. Na de uitdaging van den lieer von Virchow door den minister von Bismarck, hadden twee gepensioneerde generaals te Berlijn aangeboden om op het terrein te verschijnen in plaats van den minister, „wiens leven voor het vaderland zulk eene groote waarde had." Twee studenten van de Berlijnsche universiteit hebben daarop dit zelfde den heer von Virchow aangeboden, onder ver klaring dat twee derde gedeelte der studenten te Berlijn daartoe gaarne bereid zonden zijn. De"Nat. Zeitung meldt dat de telegraafkabel, welke de Pruisische en Zweedsche klisten met elkander moet verbinden, op 4 en 5 Juni met goed gevolg is gelegd. Uit Hamburg wordt bericht dat de kapitein Bursten- binder, vroeger gediend hebbende in het leger der Elbe- hertogdommen, naar Mexico is vertrokken, om aldaar onder de banieren van .Juarez tegen de overheerschers der Mexicaansche republiek te strijden. In een particulieren brief uit Alexandrie van 24 Mei wordt gemeld, dat de heer de Martins, Italiaansch con sul-generaal aldaar, in een ernstig conflict met het gou vernement was gewikkeld, ten gevolge eener vechtpartij tusschen eenige Italiaansche matrozen en Arabische ezeldrijvers. Het blijkt namelijk dat een aantal ma trozen en mariniers der Italiaansche korvet Etna ver lof kregen om aan wal te gaan. Twee of drie hunner huurden ezels, ten einde eenige overblijfselen der oud heid, ongeveer anderhalve mijl buiten de stad gelegen, te gaan bezichtigen. Daar aangekomen, ontstond er een gevecht, waarin de ezeldrijvers door eenige andere zich aldaar bevindende Arabieren werden bijgestaan. De matrozen keerden naar de stad terug, doch werden aldaar even als de andere raatrozen der Etna, die, niets kwaads vermoedende, rustig door de stad wandelden, door de Arabieren mishandeld. De cavasses, of gewapende Arabische politie, trokken partij voor het gepeupel en brachten verschillende matrozen met hunne hartsvan gers ernstige wonden toe. Het gevecht bracht een groote opschudding in de stad te weeg, terwijl een aantal Itali anen zich naar den Italiaanscben consul begaven en er op aandrongen, dat hij onmiddellijk vergoeding en tevens straf voor de schuldigen zou eischen. De plaat selijke autoriteiten behandelden de zaak zeer onver schillig en dienden den volgenden morgen bij den Itali- aanschen consul eeue klacht in, dat tsvee Italiaansche matrozen eenige Arabieren hadden mishandeld. De heer de Martins zond den brief terug, en het gevolg was dat er eene drukke correspondentie ontstond tusschen den consul en de regeering, die eindelijk begon te merken dat de zaak van zeer ernstigen aard was. De heer Martins eischte dat de directeur der politie zou worden ontslagen en de cavasses benevens de ezeldrijvei3 gestraft wierden; voorts dat een der hoofdofficieren aan boord van de Etna zou worden gezonden, om aldaar eene verontschuldiging te maken en eindelijk dat rtq gouverneur van Alexandrie zich persoonlijk naar het Italiaansch consulaat zou bege ven en daar, officiëel uit naam van den onderkoning, zijn leedwezen wegens dc ongelukkige gebeurtenis zou betui gen. De regeering zag zich genoodzaakt die eischen in te willigen en het geschil werd derhalve vereffend, het geen zeer gelukkig was, daar de Italiaansche bevolking te Alexandrie, ten getale van 16.000, in een staat van groote opgewondenheid verkeerde en er waarschijnlijk ernstige ongeregeldheden zonden hebben plaats gehad, indien die eischen verworpen waren geworden. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn te Westkapelle ten verkoop aangeboden de navolgende perceelen: I. Een huis, schuur en erf, te Westkapelle. Verkocht voor 930. II. 35 roed. bouwland, te Zontelande. Verkocht voor 624. III. 59 roed. bouwland, mede aldaar. Verkocht voor/911. IV. 59 roed. 20 ellen weiland, mede aldaar. Verkocht voor ƒ900. V. 66 roed. 30 ellen bouwland, mede aldaar. Verkocht voor 915. VI. 75 roed. 30 ellen weiland, mede aldaar. Verkocht voor ƒ1251. VII en VIII. 1 blind. 15 roed. weiland, mede aldaar. Verkocht voor ƒ1656.26. IX. 31 roed. 50 ellen boschland,mede aldaar. Verkocht voor ƒ210. X. 43 roed. 10 ellen bouwland, te West kapelle. Verkocht voor ƒ451. Gisteren is te Vlissingen ten verkoop aangeboden een huis en erve, staande en gelegen op den Nienwendijk, wijk H no. 83. Verkocht yoor ƒ3450. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Juni 1^65. Wind. Aanmerkingen. 1 sa M s I c 4 N. t.O. 5 Wt. N. 6|N.t. W. 1 '.768.6,30.3 2 771.4- 118 9 l 770 S i 20.3 7jN. NO.j 12 773-1 117.6 8N. Nü.i 3 J 775.4 19.0 9 W.Nw.l 4 1771.3 10.1 lOlW.Nw.j 4 1765.4 119.1 0.75 13 07 0.67 10.83 0 74 13.22 0 77 11.52 0.G9 10 10 0.75 12.23 0.72 11-73 2.0 bew. licht bew. betr. held.heiiglicht bew. betr. held. heiig 1. b. held.heiiglicht bew. licht bewolkt held. held.heiiglicht bew. betr.licht bew.heiig. Tlicrinomcterstaiid 12 Juni 's av. II u. 54 gr. 13 'smorg.7 u.57gr.'smidd.l u. 67 gr. 'sav. 11 n. 56gr. 14 's morg.7 u. 56 's raidd., I u. 61 gr. Sta ten-generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 12 Juni Beraadslaging over het wetsontwerp op de personecle belasting. Bij de aangevangen beraadslaging over evengemeld wetsontwerp wees de heer van Kerkwijk op het gewicht van deze voordracht, en betreurde het daarom dat de regeering geene uitgebreide statistieke gegevens had medegedeeld, om te beoordeelen hoedanig de werking dezer wet met betrekking tot de omzetting der bekisting zijn zou, en welken invloed zij hebben moest op de financiën der gemeenten, waarvan zij de voornaamste grondslag zijn zou. De thans voorgestelde vrijdommen brengen eene geheele verandering in de opbrengst dezer belasting te weeg, terwijl eveneens de veranderde wijze I van schatting hem niet zoo vootstoots aannemelijk voor kwam, zonder dat men de financiëele gevolgen daarvan kon overzien. Hij trad daarop in een uitvoerig betoog, dat de middelklasse en de mindergegoeden meer zullen moeten betalen dan thans, en dat het platteland en de kleine steden betrekkelijk veel meer dau vele groote gemeenten zullen moeten opbrengen, hetgeen onbillijk is. Hij wees ook op de ongelijkheid in de belasting, dooi de landbouwers te laten betalen, naar mate zij binnen of buiten de dorpen woonachtig zijn, terwijl hij in het alge meen tegen eene verhooging dier belasting gekant was. Nu de regeering zelve verklaard heeft, dat het rijk geene financiëele resultaten uit deze wet zal erlangen, want dat het hier slechts eene omzetting van belasting geldt, is hij tegen het ontwerp gesterad en geeft hij de voorkeur aan de bestaande wet, al is zij met gebreken behebt. In gelijken geest sprak de heer Zylker, die als voornaamste bezwaar tegen deze wet deed gelden de eenzijdigheid, waarmede de landbouwende itand wordt behandeld, door de buitengewone verhooging der huur waarde, die de gelijkheid van bescherming, waarop allen aanspraak hebben, ten eenenraale miskent. Naar zijne meening is deze wet dan ook alleen het gevolg van ver keerde inlichtingen omtrent den toestand van de land bouwers en de veehouders, door de regeering bekomen. De heer van der Maesen keurde insgelijks deze her ziening af, hoewel hij erkende, dat de belemmeringen, die tot dusver de uitoefening der industrie in den weg stonden,daarbij zijn weggenomen, maar overigens voegde hij zich bij de verschillende reeds aangevoerde bezwaren, waarbij hij er ook op wees, dat het doel dezer wet niet bereikt zal worden, terwijl voor hem het gemis van sta tistieke bescheiden insgelijks een bezwaar was. Hij ontwikkelde voorts een aantal bedenkingen, tegen den onbillijken druk, die door dit project op den minderen stand en op den landbouw wordt gelegd, en tegen de sterke fiscaliteit, die in al de bepalingen dezer wet heerschte. De heer Pijpers betreurde het, dat dit ontwerp niet in gelijken milden geest was saraeugesteld als dat tot afschaffing der plaatselijke belastingen, en vreesde, dat, zoo de voordracht wet werd, vele heilzame gevolgen van die afschaffing zouden te loor gaan. Vele aanslagen worden, zonder grond, aanzienlijk verhoogd, voorname lijk ton nadeelc van den middelstand in de provinciën en het platteland, terwijl daarentegen aanzienlijke gemeen ten worden verlicht. Hij wenschte wel de herziening van het personeel tot later uit te stellen. De heer de Lom de Berg had niet gedacht., dat, na zooveel weifeling en dra ling, dit ontwerp zon zijn voorgedragen, dat uitblonk door onbillijkheid en fiscaliteit. Immers letterlijk dezelfde grondslagen, door den minister als lid der kamer afge keurd, worden op nieuw voorgesteld, terwijl, zonder te letten op verschil in toestanden, de zaak hoogst eenzij dig geregeld wordt, met onderdrukking vooral van den landbouwenden stand, en met behoud van dezelfde slechte grondslagen.Zoo men een inkomsten belasting wil, men kome er voor uit, maar treffe niet éen stand. Een equiva lent is overigens te vinden in eene belasting op de tabak. De heer Guljé vond op dezelfde gronden de voordracht onaannemelijk. De minister van financiën was, daar niemand het woord vroeg, thans aan het woord, maar op zijn verzoek werd de zitting tot den volgenden dag verdaagd. öuitmlimö. Algemeen overzicht. De koning van Pruisen wordt op zijne reis in Porame- ren, volgens de regeerings-dagbladen, met den raeesten geestdrift ontvangen. Behalve bet geluk van Porameren na zijne inlijving bij de monarchie, is voorts het thema, waarop in de koninklijke toespraken gevarieerd wordt: de weinig vaderlandslievende houding van het huis van afgevaardigden. De meerderheid van dit staatslichaam draagt de schuld van de grieven der Pommersche bevol king en van de onregelmatigheid in het landsbestuur. Het daaruit afgeleid gevolg is dus natuurlijk dat bij nieuwe verkiezingen andere personen naar het huis moeten worden afgevaardigd, die niet in vijandige ver houding tegenover de regeering staan. Het Pruisisch huis van afgevaardigden blijft intus- schen zijn eenmaal aangenomen gedrachtslijn volgen. Naar aanleiding van de onzen lezers bekende quaestie tusschen de heeren von Bismarck en von Virchow heeft de vroegere minister von der Hcydt, thans afgevaardigde, een voorstel gedaan, hetwelk als zeer kwetsend voor den president von Grabow wordt beschouwd en waardoor eene vrij zonderlinge theorie zou bekrachtigd worden. Onder voorwendsel dat bij de debatten, welke tot de bekende ministerieele uitdaging hebben geleid, de orde door den president niet streng genoeg is gehandhaafd geworden, is door den heer von der Heyclt het voorstel ingediend om bij art. 60 van het reglement te voegen: „indien de president heeft nagelaten een spreker tot de orde te roepen, omdat daartoe, volgens zijne racening, geene termen bestonden, kan de kamer in de volgende verga dering, op voorstel van twaalf leden, zonder daarover in nadere discussie te treden, besluiten dat dit tot de orde roepen nog zal plaats hebben." Het lot van dit voorstel is natuurlijk niet twijfelachtig. De ministerieele dagbladpers te Berlijn heeft sedert eenige dagen een ander wachtwoord ontvangen in zake de Elbe-hertogdommen. Vroeger beijverde zij zich om te betoogen dat de groothertog van Óldenburg volstrekt geen rechten bezat op de kroon van Sleeswijk-IIolstein. Thans verdedigt zij de stelling dat die rechten voor ieder, die onpartijdig is, zonneklaar bewezen zijn en dat het bespottelijk is van den prins van Augusteuburg om die te willen betwisten. In deze houding der organen van het kabinet te Berlijn ziet men het voorspel van eene nieuwe politieken goocheltoer des heeren von Bis- marck-Schönhausen. Te Parijs blijft de graaf de la Grange in zijn paard alle andere gebeurtenissen op den achtergrond honden. De dagbladen geven hunne lezers nauwkeurige beschrijvin gen van Gladiateur, en geïllustreerde tijdschriften prij ken met portretten van dit paard. Nu Frankrijk alzoo de wedrennen-hartstocht van Engeland heeft overge nomen en men wellicht ook het boksen eerstdaags op Franschen bodem het burgerrecht zal zien erlangen, wordt door sommige liberale organen betreurd dat men daarbij ook niet de vrijheid van gedachtenwis- seling «n de vrijheid op elk gebied, gelijk die in Engeland bestaat, overneemt. Terwijl men nog wel ecni- gen tijd wachten zal alvorens die vrijheden te Calais of Bologue uit Engeland worden aangevoerd, strijdt intus-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2