MIDDELBURGSCHE 1865 0 'ft A NT. N°' 95. Donderdag 15 Juni. Editie van Woensdag avond 4 uren. Burgemeester en Wethouders van Domburg, Brengen ter kennis, dat de Kermis of Jaarmarkt aldaar zal aanvangen op Donderdag den '29 dezer maand; zijnde toestemming verleend om des Vrijdags naar de Gaai te schieten en des Zaturdags naar den Iiing te rijden. Domburg, den 10 Juni 1SG5. Burgemeester en wethouders voornoemd, J. J. I. SPRENGER, Burgeineeester. L. L. WOUTERSEN, Fung. Secret. öimtmlanö. Sliddclburg 14 Juni. De leden der eerste kamer zijn bijeengeroepen tegen Donderdag 22 dezer. Volgens een gisteren morden ontvangen telegram is de minister van financiën ongesteld en dientengevolge de beraadslaging in de tweede kamer over het wetsontwerp op de personeele belasting verdaagd. lieden zouden eenige wetten van ondergeschikt belang worden behandeld. Maandag en Dinsdag jl. is ten overstaan van de com missie van bestuur het jaarlijkse li examen afgenomen van de leerlingen der alhier gevestigde geneeskundige school. Na voorafgaand onderzoek naar de bekwaamheid der leerlingen in de Latijnsche laai, examineerden opvolgend, den eersten dag de lectoren P. M. de Ligny, in de schei en artsenijraengkunde; dr. G. van Hennekeler, in de kruid- en algemeene natuurkunde, en dr. J. C. de Man, in de ontleed- en natuurkunde van deu mensch; des Dinsdags de lectoren dr. A. A. Fokker, in de genees- kunde en geneesmiddelleer; V. van Lissa, in de heel kunde, en dr. Y. Keyzer, in de verloskunde. Naar aanleiding van de vorderingen doorde leerlingen, waarvan bij het examen de blijken gegeven werden, werd op aanbeveling van de lectoren de rangschikking voor den volgenden cursus door de commissie van bestuur in deze orde vastgesteld: In het vijfde studiejaar A. U. Da man; in het vierde studiejaarD. M.B. Ferleman, J. H. Tak, K. 1. Lette, C. C. B. Hardenberg, D. J. Nonhebei, M. Gem ier en J. C. M. Blankert; in bet derde studiejaar, voor de heelkunde J. J. Provoost voor de artsenijmengkunde P. Tak, L. J. van der Harst, P. C. Plugge, Tjeert Canne- gieter, F. H. Ie Clercq J. A. Roelse; in het tweede stu diejaar, voor de heelkunde P. A. Platteeuw; voor de artsenijmengkunde I. H. Hammacher en A. Meslier; in het eerste studiejaar, voor de heelkunde J. J. Matzinger en D. II. van de Kamer; voor de artsenijmengkunde A. A. Lagaay en M. B. Marselis. Nadat de voorzitter aan de lectoren den dank had betuigd van de commissie van bestuur voor de beharti ging van het ouderwijs, werd den leerlingen medegedeeld dat, in afwachting van de wijzigingen die de eerlang in werking komende nieuwe geneeskundige wetten zouden kunnen doen ontstaan in de inrichting van de school, en waarvan zoo spoedig mogelijk de bekendmaking zal geschieden, de aanvang van den nieuwen cursus is vast gesteld op Maandag 14 Augustus e. k. Wij vernemen dat het voornemen bestaat om heden te Wissenkerke de eerste weekmarkt van laudboiuv- voortbrengselen te houden, tot welker instelling onlangs door den gemeenteraad aldaar besloten is. Men schrijft ons uit 's Gravenhage: „De Tijd beweert dat het gerucht te 's Gravenhage loopt dat de heer Creraers, onze minister van buiten- landsche zaken, ten gevolge van zijn voorgenomen huwelijk, zijn ontslag zou nemen en als gezant te Berlijn optreden. „Een en ander is onjuist. „De minister heeft het voornemen niet zijn ontslag aan te bieden, maar veeleer om zich voor goed in de residentie te vestigen. Niemand te 's Gravenhage weet dan ook iets van het gerucht, dat de Tijd beweert verspreid te zijn. „Omtrent de gezantschapsposten te Berlijn en te Kon- stautinopel is nog niets bepaald." Men schrijft ons uit Groningen: „Heden morgen, 9 Juni, werd alhier de nieuwe beurs ingewijd. De burgemeester, rnr. de Sitter, hield een toe spraak, waarin hij ontwikkelde dat onze bloeiende handel de vrucht van vrijheid is. In 1747 werd er in deze stad een houten loods, welke 300 vierkante voeten groot was, opgetrokken. Ziedaar het gebouw, dat tot 1824als beurs gediend heeft. Toen werd het vervangen door een steenen gebouw, hetwelk 500 vierkante voeten groot was. En thans is in de plaats van dit laatste een steenen ge bouw van 1100 vierkante voeten groot verrezen. Die cijfers zijn welsprekend. Zoolang er gilden bestonden, stapelrecht geheven werd, allerlei andere beperkende en beschermende maatregelen nog niet waren afgeschaft, kon de handel bezwaarlijk tieren. Maar nu het stelsel van bescherming gevallen en de vrijheid er voor in de plaats getreden is, neemt de handel eeu groote vlucht eu is de toekomst veel belovend. „Ziedaar den hoofdinhoud der rede, waarmede de burgemeester als hoofd van het gemeentebestuur het nieuwe beursgebouw aan de kamer van koophandel overgaf. Deze rede werd door mr. Nap, president van de kamer van koophandel, op een waarlijk welsprekende wijze beantwoord. In vroegere jaren mocht mr. Nap een vriend van het stelsel van bescherming zijn geweest; thans bleek het, dat hij ten volle was bekeerd. Met jongelingsvuur bepleitte hij de zaak van den vrijen handel. Ook hem is het duidelijk geworden, dat echte welvaart niet een kunstproduct, in de broeikas gekweekt, is. De geest der 19e eeuw is te machtig, dan dat zij, die ge zonde zinnen hebben en zich door feiten laten overtui gen, op den duur tegen hem protesteeren kunnen. „Ik zal niet uitweiden over de feestelijkheden, welke met de inwijding van het beursgebouw gepaard gaan. Wij werden heden morgen onthaald op het niet al te slechte orchest van de kapel van Osnabriick en kunnen dezen avond nog een soiree mnsicale in het beursgebouw bijwonen. De matinée werd gegeven in den tuin der sociëteit: de Harmonie. Dit is een echt democratische sociëteit. Niemand, die het behalen kan, of'bij is lid. Zelden of nooit gebeurt het, dat men déballotteert. In de zaal der Harmonie, zeker een der schoonste, die men hier te lande vindt, of in haar heerlijk aangelegden tuin zitten personen uit de meest uiteenloopende kringeu der maatschappij bij elkander. Wellicht zou die innige verbroedering in andere steden onmogelijk zijn. Maar Groningen is eene bij uitstek democratische stad. Geen wonder, want de haudel en de wetenschap geven er den boventoon. Deze nu zijn van nature democratisch. Het crediet van den handelaar is niet het gevolg van zijne booge geboorte of van zijne aristocratische manie ren. En slechts hij is een ware zoon der wetenschap, die wat hij is aan zichzelven, aan eigen inspanningen arbeid, verschuldigd is. De democratie wint overal veld, naar mate handel en wetenschap vorderen." Men leest in het Weekblad van het regt: Bij bet ont werp van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering wordt, gelijk te verwachten was, de onderscheiding tus- schen gewone en summiere zaken opgeheven, en zullen allo zaken worden behandeld op de wijze, thans voor de summiere zaken voorgeschreven. Alle vorderingen en verzoeken geschieden in alle instautiën bij conclusiën op de terechtzitting; en de tegenwoordige procureurs- acten en bcteekende schrifturen vervallen hiermede geheel. Het gevolg hiervan zal zijn, dat, zonder eenig nadeel voor eene goede behandeling der zaken, de rechts pleging aanmeikelijk zal worden vereenvoudigd en de rechtsgedingen derhalve zeer zullen worden bespoedigd en minder kostbaar gemaakt. Maar een ander gevolg daarvan zal ook zijn, dat de advocaten, als zij zullen zijn gepromoveerd of gedegradeerd tot de otficieele vertegen woordigers der partijen, wel zullen verplicht zijn zich te bevinden op iedere terechtzitting, om de rol-werkzaam heden waar te nemen; en dat men zich zeer zal bedriegen indien men meent dat daardoor voor hen niet zeer veel zal verloren gaan van den tijd, die het best geschikt is voor andere en meer gewichtige bezigheden. Volgens de Amsterdainsche courant is bij de Belgische regeering van ouze regeering bericht ontvangen, dat het Waterloo kruis niet zal geschonken worden aau de Belgen, die in 1815—17 in het Nederlandsche leger gediend hebben, maar alleen aan de Nederlanders. ISenocmingen en besluiten. leger. Op non activiteit gesteld de le luitenant- adjndantP. J. C.A. Romijn, van het2eregementinfanterie, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Benoemd bij het 4e regement infanterie tot len luite nant, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant E. S. E. Tiesselinck, van het 5e regement. Eervol ontheven de generaal-majoor G. A. van Kerkwij k, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, uit zijne tegenwoordige betrekking van chef van het bureau der genie hij het departement vau oorlog, en hem op non- I activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Benoemd tot cbef van het bureau der genie bij het departement van oorlog de kolonel W. S. van der Hart- i Beek, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, I thans inspecteur in de le inspectie van fortificatiën, uit j welke laatste betrekking lij eervol wordt ontslagen. I coups diplomatique. Benoemd tot attaché bij het Nederlandsche corps diplomatique mr. W. F. H. von I Weckherlin. j belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer W. Smits, uit zijne betrekking van ontvanger j van het buitengewoon zegel te 's Hertogenbosc.h, behou densaanspraak op pensioen met bepaling dat met 1 Juli a. het kantoor van het buitengewoon zegel te's Hertogen bosch met het kantoor der registratie en domeinen aldaar wordt vereenigd en dat de tweede stempel van het buitengewoon zegel niet meer door den ontvanger der registratie en domeinen te 's Hertogenbosch, maar door den bewaarder van de hypotheken en het kadaster aldaar zal worden gesteld. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Deinum de heer L. Wolvers, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Putte. Kerknieuws. Zondag voormiddag werd de heer E. C. Jungius, beroepen predikant te Zierikzee in plaats van den heer J. II. Dumans, op zijn verzoek emeritaat verleend, als zoodanig bevestigd door den jongsten Ieeraar den heer J. D. Stetterogge, naar aanleiding van 1 Cor. 10: 15. Des namiddags hield de bevestigde zijne intreerede; hij had tot tekst gekozen Rom. 1. 16/a Beidegodsdienstoefe- ningen werden door eene buitengewoon talrijke schare bijgewoond. In het uamiddaguur waren ook vele ainbt- genoofen uit naburige gemeenten tegenwoordig. Uit eene goede bron wordt ons medegedeeld, dat de kcrkcraad dor hervormde gemeen te. te Nijmegen, in zijne vergadering vau den 9 Juni 11., behandeld heeft het bezwaarschrift van éen der ouderlingen tegen de predikanten Hooykaas Herderschee en ter Haar, hetwelk door het classikaal bestuur vau Nijmegen iu handen van dat collegie was gesteld. De kerkeraad heeft, na de beide predikanten gehoord te-hebben, met algemeene stemmen besloten, genoemd bezwaarschrift niet als eene aanklacht van zijnentwege over te nemen en bij het classikaal bestuur in te dienen. (iY. Rolt. cour.) Onderwijs. Te Zierikzee werd op 9 dezer de 19e algemeene ver gadering gehouden van de gewestelijke vorccniging Zeeland van het Nederlandsch onderwijzersgenootschap, welke werd bijgewoond door 22 leden en 2 voorstanders van het volksonderwijs. De heer W. Top Wz. leidde bij afwezigheid des eersten voorzitters, de werkzaam heden. Uit het uitgebracht verslag bleek dat de gewes telijke vereeniging 183 gewone, 3 algemeene, 9 honoraire leden en 22 voorstanders telt. De aftredende leden van het uitvoerend bestuur, de heeren Karreman en Ooster man, werden als zoodanig herkozen. Voorts hield laatst genoemde eene redevoering, waarin hij de zedelijke vorming van het kind als hoofddoel der opvoeding aanwees. Nadat eenige voorstellen van financieel belang behan deld waren werden de hoeren Top en van den Bosch als gewestelijke afgevaardigden benoemd. De heer Bast- meijer had vooraf verzocht niet in aanmerking te komen. Naar aanleiding van een der onder de punten van beschrijving voorkomende voorstellen sprak de heer Bastmeijer over dr. A. de Jagers brochure: „Bezwaren tegen de spelregeling" en betuigde zijne ingenomenheid daarmede. Daarna werd de schrijfmethode van D. Rek ker besproken en een brief gelezen van den uitgever Brinkman ten geleide van 6 stellen van de voor die methode reeds uitgegeven schrijfboekjes, welke met belangstelling werden bezichtigd en aan den afgevaar digde van elk district een exemplaar uitgereikt. Na behandeling van een paar zaken van huishonde- lijken aard werd de vergadering gesloten. Eenige der leden hebben zich na het genot eener wandeling aan een vriendschappelijken maaltijd vereenigd. Marine en Jeffer. De kapitein ter zee A. F. Siedenburg, thans non-actief, wordt met den eersten Juli a. gedetacheerd bij 's rijks werf te Vlissingen, ter waarneming der betrekking van equipagemeester en havenmeester der marine aldaar. Door den heer C. A. T. Yogel, gepensioneerd kolonel, koramandant van het 6e regement infanterie,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1