Guiten land. openbaart zich de ziekte, dan geve men hem een bad dat snel verwarmd wordt tot 37 gr. en daarna langzaam tot 63 gr. Donderdag en Vrijdag is te Parijs de verkooping der schilderijen uit de kunstgalerij van wijlen den hertog de Moray, gehouden. De volgende schilderijen uit de moderne school brachten de daarachter gestelde prij zen op: A.Bonheur, landschap in Auvergne, 4350 francs; dezelfde, eene kudde grazende schapen, 4620; mevr. H. Browne, de cathechisrans, 16,000; Calame, omstreken van Rosen- lauï, in Bern (gekocht voor den markies d'Herfort) 8500; Castelli, landschap bij ondergaande zon, 1010; Comte, Johanna Grey, 7200; A. Couder, het binnenste eener werkplaats, 780; Decamps, de aap schilder (gekocht voor den heer Andrée) 13,250; dezelfde,de leeuwerikkenjacht, 4600; B. Desgoffe, kunstvoorwerpen, 3100; Diaz, een boschgezicht, 1720; Du verger, de ingetogenheid, 4600; E. Faure, Eva, 1020; E. Frère, het ontbijt. 4150, Gall, vijver in een bosch, 1020; Géricault, portret en buste van den schilder de Dreux Dorcy, 1600; Gérome, Rembrandt, in zijne werkplaats, 20,300; C. ïïoff, van Dusseldorp, de bedriegelijke advocaat, 4600; Leys, de Bouquinisten, 12,200: Meissonier, de bravos (gekocht voor den markies d'Herfort) 28,700; dezelfde, halt van ruiters aan den ingang eener herberg (gekocht voor den markies d'Her fort) 36,000; dezelfde, een jongeling aan het ontbijt, 10,100; dezelfde, de liefhebber van teekeningen, 8750; dezelfde, een dichter, 11,800; dezelfde, een werkend jon geling, 20,400; R. Fleury, Lodewijk XIV en zijne histo rieschrijvers Racine en Boileau, 4600; A.Roehn, de preek van den pastoor, 1520; Roehn, verberg u goed! 1600; dezelfde, buste van een meisje, 500; Roller, portret van den schilder, 1720; Th. Rousseau, een groep eikenboo- men in het bosch van Fontainebleau," 8200; Saint-Jean, een groep van drie oranjeboomen, 2980; dezelfde, een wijnstok met purpere druiventrossen uit het zuiden, 1600; Schopin, de echtscheiding van keizer Napoleon en keizerin Josephine, 2350; Willeras, op 's konings gezondheid! 6000; Ziem, de gouden hoorn te Konstanti- nopel, 4850; dezelfde, gezicht op Venetie, 6200; L. Bak huizen, een storm, 2150; Chardin, de kanarievogelkooi, 7100; Cuvp, een watergezicht, 12,000; Denner, oude vrouwenhoofd, 3500; G. Dou, een wondheeler, 8000; Drouais, een jongen met een kat, 20,100; Everdingen, de watermolen, 6800Fragonard, de schommel, 30,200; Greuze, de kantwerkster, 9L,500; dezelfde, de ontroost bare weduwe, 8100; Hobbema, de molens (gekocht door den heer du Thuy) 81,000; P. de Hoogh, het kaartspel, 12,700; N. Maas, de schel, 2200: Metzu, het bezoek bij de kraamvrouw, 50,000; Murillo, Sint Antonio van Padua, 13,000; Omraeganck, landschap met vee, 10,000; A. Os- tade, eene kermis, 7000; Pater, landelijke uitspanning (gekocht door den markies d'Herfort) 29,000; Prud'hon, de onschuld, 6800; Rembrandt, de vergulder (gekocht voor den heer Salamanca, bankier te Madrid) 155,000; Ruysdael, de waterval, 12,500; Salvator Rosa, landschap, 4000; Jan Steen, het huwelijkscontract, 5000; D. Teniers, het binnenste van een wachtkamer, 7100; Terburg, het bezoek vau een voornaam heer, 41,000; dezelfde, het congres van Munster, 25,000; Velasquez, portret ten voe ten uit van een Spaanscbe Infante, 51,000W. van de Velde, een groot zeestuk, 35,000 Watteau, rendez-vous voor de jacht, 31,000; Wijnants, landschap, 4200; Wou werman, een paardenmarkt, 30,500; Boucher, de Gratiën en Amor, 19,000; Chardin, het peinzend meisje, 8300; Cuyp, landschap met beesten, 4650; Decker, landschap, 1880; Denner, oudemans hoofd, 1750; Karei Dujardin, beestenmarkt, 25,000; Dusart, het galetspel, 4450; Fragonard, de herinnering, 35,000; (gekocht voor den markies v. Herfort); Claude Lorrain, zeegezicht bij op gaande zon, 5650; Greuze, portret var. mevr. X, 6100; dezelfde, een meisjeshoofd, 7000; Guardi, de brug van Rialto, 25,000; dezelfde, de groet, 18,000; dezelfde, La Dogana, 20,000; dezelfde, San Giorgo Maggiore, 20,000; dezelfde, het plein San Marco, 5100; P. de Hoogh, het verlaten der herberg, 10,000; Metzu, de dame met den hond, 59,000; (gekocht voor den baron von Rothschild); Murillo, de ontvangenis, 6600; Adriaan van Ostade, een binnenhuis, 8750; Prud'hon, Amor en Psyché, 9500; Rachel Ruisch, bloemvaas, 1500;dezelfde, vruchten, 1200; Rembrandt, portret eener oude vrouw, 4900; Rubens, mansportret, 1150; Ruysdael, landschap, 30,100; Salvator Rosa, St. Sebastiaan, 2400; David Teniers, Vlaarasch binnenhuis, 10,000; Velasquez, Maria Theresia, buste, 6200; A. van de Velde, landschap met figuren, 10,000 (gekocht voor mevr. Rebon); Watteau, landelijk feest, 15,000; dezelfde, de genoegens van het bal 37,000; Wouvverraans, de stal, 25,100. Tlicrmomcterstaiid. 5 Juni 's av. 11 u. 60 gr. 6 'smorg.7u. 62gr.'smidd. 1 u.75gr.'sav. llu. 62gr. 7 'smorg.7 u.62 'smidd.. 1 u. 67 gr. HAAGSCHE BRIEYEN. Mijnheer de redacteur! Uw verslaggever van de zittingen der staten-generaal heeft u wel het werkelijk meest belangrijke nieuws medegedeeld, dat wij hier ter stede hebben. De aanne ming van de geneeskundige wetten door de eerste kamer maakt een einde aan een strijd, die sedert jaren vruch teloos is gevoerd. De geneeskundige wetten zijn verre van een meesterstuk; maar zij zijn een zeer groote stap tot verbetering. Van de finaniceele wetten kon de eerste kamer alleen het suikertractaat afdoen. De accijns wet was bijna gevallen door het amendement van Kerkwijk, 'twelk de tweede kamer in de wet had gebracht. De minister van finauciën heeft zich in eene werkelijk moeilijke positie bevonden, want men wierp hem telkens de woorden tegen, waarmede hij dat amendement had bestreden. Met talent heeft hij er zich uit gered en eene nieuwe voordracht beloofd, zoodra de proeven nu te Londen genomen, tot een resultaat zullen hebben geleid. Nu wordt de bespottelijke böweering door de oppositie gevoerd, dat alzoo het beloofde equivalent voor de afschaffing van de gemeente-accijnsen niet verzekerd is. Waarom niet? Zoo de proeven tot geen „voldoend" resultaat leiden, zijn wij niet gebonden onze nu vastge stelde wetgeving te wijzigen en zal de suiker-industrie 3-1 millioen moeten opleveren. Maar hoogst waarschijn lijk zullen de proeven een grooter rendement uit de ruwe suiker aantoonendan tot dusverre bij de wet was bepaald; dit is de overtuiging van alle deskundigen; dan vervalt van zelve de werking van het amendement van Kerkwijk en zal de regeering 4 a 5 millioen uit den accijns trekken, dus veel meer dan men als zeker gesteld heeft. De eerste kamer heeft goedgevonden het voorstel tot afschaffing van de gemeente-accijnsen niet te onderzoe ken en de overige bij de tweede kamer aanhangige wet ten af te wachten. Het Indisch tarief zal in deze week reeds gereed zijn en het is daarom wel jammer, dat onze senatoren niet konden besluiten eenige dagen langer in de residentie te blijven. Die wetten en het gedistilleerd vormen toch een geheel. Maar de personeelwet kan afge stemd of aangenomen wordendit verandert niets in den stand der zaken, omdat de berekeningen voorden afstand van 4/5 van de gemeenten gebaseerd zijn op de bestaande wetgeving en hare opbrengst. Intusschen ware de spoedige behandeling van de voor drachten omtrent de gemeente-accijnsen en het tarief hoogst wensehelijk, omdat de handelstractaten tnsschen Frankrijk en het tolverbond met 1 Juli in werking tre den en zoo wij dan niet dergelijke tractaten gesloten hebben, handel en industrie er zeer nadeelige gevolgen van zullen ondervinden. Daarbij komt, dat de eerste kamer hare zittingen houdt in de zaal van de provin ciale staten van Zuid-Holland. De zomervergadering van de staten wordt geopend den eersten Dinsdag der maand Juli. Indien nu niet de eerste kamer binnen deze maand de zoo gewichtige wetten afdoet die het sluiten van handelstractaten moeten voorafgaan, dan bestaat er niet veel kans, dat handel en nijverheid hunnen wensch spoedig vervuld zullen zien, want daar de staten nog al vele werkzaamheden hebben af te doen, kan de eerste kamer eerst in Augustus bijeen komen. En dan is het misschien te laat om in deze zitting nog het geheel gereed liggende handelstractaat met Frankrijk door de beide kamers te doen bekrachtigen. Ik wensch het beste van dit alles; maar ik vrees voor stoornis in onze han delsbetrekkingen, nu al onze naburen elkander zoo aanzienlijke verminderingen van rechten hebben toege kend, die m%t 1 Juli in werking treden. De tweede kamer werkt steeds door; zij neemt geen pinkster-reces, ofschoon vele leden de residentie ver lieten. Zeer te recht heeft de heer llochussen dan ook betreurd, dat men het zoo gewichtige onderwerp eener Indische tarief-wetgeving met eene kamer behandelde, waarvan ruim 1/3 der leden afwezig zijn. De aanneming van het tarief, zooals het is voorgesteld, alleen met eenige meerdere versterking van de bepaling, dat over zes jaren eene herziening moet plaats hebben, is zoo goed als be paald zeker, na de discussiën, die reeds plaats gehad hebben. Zal de tweede kamer, na de behandeling Yan het wetsontwerp op het personeel, gedistilleerd en dat op het zegel, die wel minstens 2 a 3 weken en dus deze geheele maand zullen eischen, de kracht gevoelen om de gewichtige wetten op de schutterijen en inkwartie ringen te behandelen? Ik vrees er voor. Zooveel is zeker, dat geen ministerie in de laatste tien jaren eene werkzaamheid aan den dag heeft gelegd, als het tegen woordige kabinet. De voorzitter der tweede kamer zal het voorstel doen, dat de kamer in Juli haren arbeid, hervat. Nauwlijks is de Amsterdamsche kanaalmaatschappij gered, of wij beginnen hier ter stede vrees te koesteren voor de uitvoering der concessie omtrent onze haven te Schoveningen en den spoorweg, die ons met het binnen land en Duitschland zou verbinden, waarvan de bekrach tiging aan de tweede kamer is voorgesteld. Volgens art. 41 van de concessie moesten de concessionarissen Swaan en van Heyningen vóór of op 31 Mei een waar borgkapitaal van f 400,000 storten. Wat lezen wij nu heden in de bladen? Dat die heeren, van Londen terug gekeerd, waarheen zij na het verleenen van de concessie vertrokken waren, terug gekomen zijn zonder geld. De maatschappij, waarmede zij zich in betrekking hebben gesteld, gaat nu eerst een onderzoek instellen. Men zegt ons, dat daartoe veertien dagen noodig is. De feitelijke toestand is deze: de concessionarissen hebben tot groote ontevredenheid van den minister van binnenlandsche zaken bij adres verzocht, dat hun een uitstel zou worden verleend, om het waarborgkapitaal te storten. Het is waar, dat volgens art. 42 is bepaald, dat vóór of op 31 Juli de waarborgsom tot 700,000 moet worden opgevoerd en het zal wel hetzelfde zijn, zoo op dien tijd de geheele som gestort is. Maar deze eerste vertraging is reeds te betreuren, omdat volgens de strikte en duidelijke letter-van art. 44 sub 4 reeds nu de concessie vervallen is. De concessionarissen hebben gedurende twee jaren onderhandeld. Mij dunkt, dat er tijd genoeg is geweest om vooraf de noodige schik kingen te treffen. Voorzeker zal dit feit geen ^unsti- gen indruk op de tweede kamer maken en zou het niette verwonderen zijn, zoo zij in elk geval de bekrach tiging van de concessie uitstelt, tot dat de regeering de volle zekerheid kan geven, dat de zaak uitgevoerd zal worden. Sommigen beweeren dat de concessionarissen intusschen ook nog andere kanalen hebben om het geld te krijgen. Welk een schoon thema voor het oppositie-blad zou deze zaak niet zijn, zoo men niet goede gronden had om met deze concessionarissen niet te handelen, zooals men tegenover de ijverige directie van de kanaal-maat schappij heeft gedaan. En dit zou gebeurd zijn, ware de concessie aau andere personen verleend. De heer van Zuylen zou dan gewis verkondigd hebben, even als bij de wet tot afschaffing van de gemeente-accijnsen, dat de regeering alleen zóo handelt, om de residentie te straffen, daar de meerderheid der kiezers hem afgevaardigd heeft en de concessie verleend is, alleen om ze niet te doen uitvoeren. Wij hebben voorleden Woensdag de Brusselsche guides hier gehoord. Ik was vroeger met dat muziek corps bekend en de uitvoering, waarheen duizenden stroomden, bevestigde mijne gunstige opinie. Ons Bosch is een sieraad van deze stad. Allerfraaist was de aanblik, toen de avond gevallen was: op het terrein van de socië teit was geen plekje onbezet en rondom den vijver zat of wandelde eene tallooze schare. Het vreemde trekt toch aan en hoezeer de gewone Woensdag-avonden, als de grenadiers hun allerverdienstelijke muziek doen hooren, velen bosehwaarts lokken, ditmaal waren van heinde en ver menschen toegestroomd. De guides winnen het in gevoelvolle uitvoering en melodie van ons grenadier corps. Maar onze solisten spelen ruim zoo zuiver en in kracht winnen de grenadiers het van de guides. De laatste nummers, door de guides uitgevoerd, de Souvenir de Norvöge, de wals uit Fanst en de fraaie polka van Bender werden vooral toegejuicht. En toen zij eerst het Volkslied, toen de Braban^onne en eindelijk het Wilhelmus deden hooren, weergalmde het bosch van bijvalskreten. Verrassend schoon zou het geweest zijn, indien men eene photographie had kunnen maken van den vijver, do tent en den omtrek, toen dit alles op dat oogenblik door rood, wit en blaauw bengaalsch vuur werd verlicht, dat scherp afstak tegen het groen van het statige geboomte en de duisternis van de overige ge deelten van ons bosch. Den Haag, zeide mij onlangs een uit Indië gerepa trieerde, is werkelijk eene stad in ons land waar men den tijd genoeglijk met niets-doen kan doorbrengen, 's Hage, 4 Juni 1865. ASsemeen overzicht. Nadat men in België het voorbeeld heeft gegeven om uit een parlementair debat aanleiding te nemen tot het vragen van explicatie en satisfactie, zal dit, naar het schijnt, in Pruisen worden nagevolgd. Bij de laatste debatten over het wetsontwerp betrekkelijk het uitschrij-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2