MIDDELBURGSCHE COÜRAN T. Donderdag 8 Juni. N° 91. 1865. Editie van Woensdag avond 4 uren. Middelburg 7 Juni. In de maand Mei zijn 84= nieuwe lijders aan kinder ziekte bijgekomen, en drie daarvan overleden, terwijl van de overledenen twee niet waren ingeënt. Het is nu reeds ruim een jaar dat de ziekte alhier heerschende is (14 April 1864 kwam de eerste lijder voor) en van het getal van 223 zieken, die zij sedert haar begin heeft opgeleverd, zijn hersteld 184, overleden 18, in behande ling 21 personen. In het algemeen kan worden aangenomen dat velen van de aangetasten, bijzonder de gevaccineerden onder hen, geleden hebben aan den vorm, die genoemd wordt de „gewijzigde kinderziekte." Even als met de stoombooten van hier op Rotterdam zal ook met de stoomboot Stad Vlissingen en de dienst op de Wester-Schelde kosteloozen overtocht geschieden van de onvermogende oude krijgers die aan het feest te Leiden zullen deel nemen. *Uit Vlissingen schrijft men ons hedenJl. Maandag is alhier in de haven gestoomd de stoomboot Zuid-Beveland, komende van Antwerpen met een aantal reizigers, die van het schoone pinksterweder profiteerden om ons eens een bezoek te brengen. Tegen den avond zijn zij weder vertrokken. „Nog is te Vlissingen, van Antwerpen komende, ter reede geankerd het ramschip der Noordelijke Staten van Amerika, de Sacramento, bestemd om, met de Niagara, tegen het einde der week, naar het kanaal te vertrekken." Uit Zierikzee meldt men ons van 5 dezer „De dienstdoende schutterij alhier, die haren komman- dant, welke in Januari jl. deze betrekking tien jaren had bekleed en in den loop dezes jaars löjarige schutterlijke dienst heeft, een blijk wilde geven hoezeer zij hem hoogschat, had daartoe den dag van gisteren,zijn 40sten geboortedag, gekozen. Zij vereerde hem met een fraai bewerkt zilveren schenkblad met toepasselijke inscriptie en twee met zilver gemonteerde kristallen schenkkannen. Het corps muzikanten bracht hem bovendien hulde en luisterde de feestvreugde van den avond op door ten zijnen huize eenige muziekstukken uit te voeren." Naar wij van goederhand vernemen is door de heeren Swaan en van Ileyningen eene overeenkomst aangegaan met een machtige financieele corporatie in Londen, tot levering van het geheele benoodigde kapitaal, zoowel wat de waarborgsom, als wat het kapitaal voor de wel ken betreft, ten behoeve van den aanleg der haven te Scbeveningen en de daaraan verbonden spoorwegen. De bekrachtiging dezer overeenkomst is afhankelijk van het onderzoek, dat thans van wege bedoelde corpo ratie wordt ingesteld of geene technische bezwarGn de uitvoering dezer werken in den weg staan. De heeren Swaan eu van Heijningen hebben zich dien ten gevolge tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, om diligent te worden verklaard tot dit onder zoek, waarmede 14 dagen gemoeid zijn, zal zijn afge- loopen. Haagsche cour) Onderwijs. In het gebouw van de vroegere geschutgieterij, hetwelk na het ondergaan eener belangrijke verbouwing, tot gyra- nastiekschool is ingericht, werd heden aan de leerlingen dezer openbare gymnastiekschool voor het eerst les gegeven. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Mei 1865 bedragen de vacante scholen: openbare voor gewoon lager onderwijs 42, openbare voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs 3, openbare voor meer uitgebreid lager onder wijs 2, bijzondere voor gewoon lager onderwijs 2, gesub sidieerde voor meer uitgebreid lager onderwijs 3. Het aantal vacante hulponderwijzers-betrekkingen bedraagt in Noord-Brabant 10, Gelderland 13 en 1 hulponder wijzeres, Zuid-Holland 10,. Noord-Holland 5, Zeeland 2, Utrecht 3, Friesland 1 en 1 hulponderwijzeres, Overijssel 7, terwijl in Groningen, Drenthe en Limburg geene vacaturen zijn opgegeven. Marine cn leger. Naar men verzekert zou ,ren adres aan Z. M. den koning onder de officieren van net leger rondgaan, ten einde de epauletten, die met de nieuwe uniform in klein tenue vervallen, te mogen behouden. Gelijk gewoonlijk zullen ook dit jaar van Juli tot September door verschillende corpsen, in onderscheiden seriën verdeeld, oefeningen van de artillerie in het kamp te Waalsdorp plaats hebben. Dit kamp zal onder bevel staan van den luitenant kolonel Woortman Spandaw, van het 2e regement vesting-artillerie, en zijn adjudant kapitein Sesseler van gemeld corps. De le serie zal den 12 Juli in het kamp aankomen en bestaan uit de le, 7e, 8e en 9e compagnie van het 2e regiment vesting-artil lerie uit 's Bosch, Bergen op Zoom, Breda en Gorinehem, alsmede 1 luitenant, 3 sergeants, 1 korporaal, 1 hoorn blazer en 33 jongelingen van de artillerie-instructie- compagnie te Schoonhoven; zij zullen tot omstreeks 2 en 3 Augustus aldaar verblijven. De 2e serie zal den 2 en 3 Augustus in het Uamp aankomen en bestaan uit de 5e, 9e, 11e en 12e compagnie van het 3e regement vesting artillerie, uit Maastricht, Vlissingen, Nijmegen en Gro ningen; alsmede 1 luitenant, enz. (als boven). Zij zullen vertrekken op 16 en 17 Augustus uit het kamp. De 3e serie zal den 16 en 17 Augustus aankomen, en bestaan uit de 2e, 10e, 4e en 9e compagnie van het regement vesting-artillerie uit den Helder, Brielle,Delft en Amster dam, met 1 luitenant enz. (als boven) beuevens 9 jonge lingen van den te Delft ge vestigden wetenscbappelijken cursus. Zij zullen vertrekken omstreeks 6 September, naar bepaling door den kommandant van het kamp. Het korps te Waalsdorp wordt onder toezicht van den kapi tein waarnemend adjudant Sesseler in orde gebracht, waartoe uit het garnizoen te Delft van het le regement vesting-artillerie zal worden uitgezonden, een detache ment ter sterkte van 1 luitenant, 4 sergeants, 5 korpo raals, 1 hoornblazer en 40 kanonniers. Dit detachement zal op den 19 Juni in het kamp aankomen, als ook de kapitein Sesseler. De commandant van het kamp, de luitenant kolonel Woortman Spandaw, zal zich den 11 Juli in het kamp moeten bevinden, om den vol genden dag de le serie der kamperende compagniën te kunnen ontvangen. De waarneming van de genees kundige dienst bij de kamperende troepen wordt opge dragen aan den officier van gezondheid der 2e klasse Klamberg, die mede den 19 Juni in het kamp zal aan komen. Het opruimen van het kamp zal worden opge dragen aan een detachement van het le regement vesting-artillerie te Delft, ter sterkte van 1 luitenant, 3 sergeants, 4 korporaals, en 20 kanonniers. Gemengde berichten. Bij de jongste herstemming voor de verkiezing van een lid der provinciale staten in dit hoofdkiesdistrict is op niet onaardige wijze gebleken dat nog niet ieder, en wel allerminst op het platteland, volkomen op de hoogte is van het verkiezingswerk. In een der gemeenten van Walcheren moest het stembureau zitting houden ook voor de kiezers uit een nabijgelegen dorp. Een der leden van het stembureau ontmoette des morgens van den dag der verkiezing, toen hij zich naar de gemeente begaf waar de zitting moest gehouden worden, een kiezer die hem mededeelde dat hij ter stembus ging. Het bureau hield zitting tot vijf uren des namiddags, maar bedoelde kiezer bleef weg, tot verwondering van hem aan wien hij gezegd had te zullen stemmen. Deze laatste ontmoette bij het naar huis gaan den kiezer andermaal en gaf hem alstoen zijne bevreemding over zijn wegblijven te kennen. De man antwoordde met de verzekering dat hij werkelijk zijn billet in de bus had gestoken. De ander bracht hier tegen in dat zulks onmogelijk was, want dat hij, als lid van het stembureau, dit dan toch wel zou weten. De kiezer hield echter vol dat hij zij n kiezersplicht had volbracht. Eindelijk echter ging er een licht op en bleek dat hij de brievenbus voor stembus aangezien en zijn billet daarin geworpen had. Bij opening der brievenbus werd het billet dan ook, tot verwondering van den post beambte, gevonden. Gelijk reeds vroeger bij geruchte werd gemeld, zullen de heeren Frémy en Talabot optreden aan het hoofd eener groote Algerijnsche maatschappij. Reeds hebben zij met den minister van oorlog de statuten voor die maatschappij geteekend. Zie hier de grondslagen waarop die maatschappij rusten zal. Het kapitaal zal bedragen honderd millioen francs, verdeeld in 200 duizend aandeelen, verhandelbaar na storting van het éen-vierde gedeelte. De maatschappij zal de bevoegdheid hebben om obligatiën uit te geven, hetzij op langen of op korten termijn, maar het bedrag daarvan zal uitsluitend moeten worden besteed aan den aanleg van publieke werken, met inbegrip van de exploitatie van mijnen, bosschen, enz. Wat de zuiver financieele operatiëu aangaat, zooals beleening, disconteering enz., zij zullen worden verricht door middel van het maatschappelijk kapitaal en op bij de statuten bepaalde voorwaarden. De maatschappij ver bindt zich voorts tegenover den staat om ter beschik king van dezen te stellen een som van 100 millioen, die in zes jaren tijds moet worden besteed tot den aanleg van groote openbare werken in Algerië, voor welke werken jaarlijks door het gouvernement op advies eener speciale commissie het programma zal worden vastge steld. De maatschappij zal de bewuste 100 millioen stor ten in 6 jaren bij halfjaarlijksehe en driemaandelijksche termijnen, en in 50 jaren tijds zal de staat aan de maat schappij die gelden terug betalen. In ruil voor die voor schotten zal de staat aan de maatschappij verkoopen 100,000 bunders grond van het staatsdomein in Algerië, tot den prijs van 1 fr. per jaar en per bunder gedurende 50 jaar, zoodat elke bunder, waarvan de maatschappij bezitter wordt, haar op 50 francs te staan komt. Dr. Bnisson, zoo leest men in L'indépendance, werd voor eenigen tijd geroepen bij eene zieke, die door watervrees was aangetast. De lijderes was stervend. Hij beproefde nog wat de kunst voorschreef en deed eene aderlating. Toen hij zijne handen had afgewischt, ont dekte hij dat hij daaivoor een doek had gebruikt, die met het speeksel der zieke was bezoedeld. Hij besefte zijne onvoorzichtigheid, vooral omdat hij aan den wijs vinger zijner hand een open wondje had. Door zich dadelijk op nieuw te wasschen, meende hij echter het gevaar ontkomen te zijn. „Daar ik meende, schrijft hij zelf, dat de ziekte zich pas den veertigsten dag zou openbaren en daar ik veel patiënten had, stelde ik van dag tot dag uit de voorschreven geneeswijze, namelijk het gebruik van dampbaden, te volgen. Den negenden dag, in mijne kamer zittende, gevoelde ik eensklaps pijn in mijn keel en nog grooter aan mijne oogen. Mijn lichaam scheen mij zoo licht toe, dat ik meende heel hoog te kunnen springen of, als ik mij uit het. raam wierp, op de lucht te kunnen drijven. Mijne haren voelde ik zoo duidelijk, dat ik, zonder ze te zien, hen had kunnen tellen, naar het mij voorkwam. Onophoudelijk kwam er speeksel in mijn mond. De lucht deed mij zeer, en ik kon naar geene blinkende voorwerpen zien. Ik had gedurig lust om te bijten, niet zoo zeer menschen clan wel dieren en al wat mij omringde. Ik dronk met moeite, en ik voelde, dat het gezicht van water mij meer pijn deed dan het drinken zelf. Als men iemand, die watervrees heeft, de oogen sloot, zou hij altijd kunnen drinken. De aanvallen herhaalden zich om de vijf minu ten. De pijn ging uit van den gewonden vinger. In de meening dat het geneesmiddel meer preservatief was dan herstellend, nam ik mijn dampbad, niet om te gene zen, maar om mij te doen stikken. Toen het bad eene warmte had bereikt van 52 gr. Celsius, verdwenen ai de verschijnselen op eens. Na dien tijd heb ik er niets meer van ondervonden. Ik heb tachtig personen die aan watervrees leden behandeldallen zijn door deze genees wijze hersteld.' Wanneer iemand door een dollen hond gebeten is, moet men hem zeven dampbaden daags vau 57 a 63 graden Celsius geven. Dit is preservatief, maar

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1