OURANT. N° 90. Dinsdag 1865. 6 Juni. 'i Editie van Maandag avond 4 uren. HIiddelbtir£ Juni. Den derden Dinsdag der volgende maand zal de ge wone tweejaar lij ksche verkiezing plaats hebben van zes leden voor den gemeenteraad alhier, ter vervulling der vacatures ontstaande door de periodieke aftreding in de maand September a. De aan de beurt van aftreding zijnde leden zijn de heeren: rar. N. J. C. Snouck Hurgronje, mr. M. F. Lantsheer, jhr. W. H. de Jonge, H. J. van Deinse, J. J. van Uije en mr. AI. Verbrugge. Te Vlissingen zijn aan de beurt van aftreling de heeren W. de Krtiijff, Th. van Uije Pieterse, N. J. B. de Vey Afestdagb, J. G. Hector en J. B. de Groof. Daaren boven zal aldaar gelijktijdig moeten worden voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. A. Schmidt. Onder de nadeelige gevolgen door de langdurige droogte voor den landbouw te weeg gebracht, kan de schier totale mislukking van het vlas genoemd worden. Volgens berichten is in het voormalig 5e district, in Noord Beveland en Tholen bijna alles te niet. Ook in Walcheren moeten de Zuid-Hollandscbe vlasbouwers een groot gedeelte hebben losgelaten. Ongeveer de helft van de eerste proef genomen door de pas opgerichte vennoot schap: „Aliddelburgsche Vlasserij" heelt geen waarde, terwijl de wederhelft slechts eene betrekkelijk goede opbrengst belooft. De gemeenteraad van Vlissingen hield eergisteren eene zitting, waarin o. a. aan burgemeester en wethou ders een onbepaald crediet is verleend ter bestrijding van reiskosten voor onvermogende strijders van de jaren 181315, die aan de feestviering te Leiden verlangen deel te nemen. Voor het overigens in die zitting verhandelde verwij zen wij naar het in dit nommer voorkomende verslag. Wij vernemen dat bij de regeering het voornemen bestaat om de geneeskundige wetten met 1 October a. s. in werking te doen komen. De Haagsche courant meldt met zekerheid dat de buitenlandsche reis van Z. AI. den koning nog alles behalve zeker is. Uit Leiden schrijft men ons van 3 dezer: „Overal ziet men reeds toebereidselen maken voor de aanstaande feestweek; staketsels voor de huizen, waar de trein op 6 Juni moet passeeren,illuininatietoestellen enz. Onze stad, anders vrij doodsch en ledig, vult zich van lieverlede met vreemdelingen, wie de nieuwsgierigheid drijft om deu gecostumeerden optocht, ter viering van den 290en verjaardag onzer hoogeschool, te zien, waaraan ditmaal weder moeiten noch kosten zijn gespaard. De costumes zullen, wat historische trouw aanbelangt, alles zins den toets kunnen doorstaan. Naar men verneemt, zullen de prins van Oranje en prins Alexander het feest met hunne tegenwoordigheid vereeren. Eerstgenoemde zal ten huize van den student baron de Constant Rebecque, laatstgenoemde ten huize van baron van Heemstra zijn intrek nemen. Veel belooft men zich vooral van het feest op de Ruïne (8 Juni e. k.), waartoe 4000 a 5000 invitatie kaarten door de feestcommissie zijn verzonden. De contra- partij, door Leiden's ingezetenen aan de studenten aan te bicden, is bepaald op 17 Juni e. k. Een week daarna verwachten wij hier de feestelijke herdenking van de instelling der militaire Willemsorde, te vieren door de overgeblevene krijgers van Waterloo. Feest op feest dus! 'tls te hopen, dat ze door goed weêr zullen worden begunstigd." De senaat der Utrechtsche hoogeschool heeft, honoris causa, tot doctor in de chirurgie benoemd den heer A. C. van Woerden, practiseerend chirurgijn te Utrecht; en tot doctoren in de letteren, insgelijks honoris causa de heeren F. H. Ilisgen, lector in het Hoogduitsch aan de Utrechtsche universiteit, en N. Beets, theol. doctor en predikant te Utrecht. De Staatscourant van Zaturdag bevat de wetten van den 24- Mei 1865, tot nade& aanvulling der begrooting van het 'fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor het dienstjaar 1864; alsmede tot vast stelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het departement van marine, dienst 1865. Benoemingen en besluiten. hoogescholen. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de Leidsche hoogeschool dr. H. Kern, thans in Engelsche dienst bij de sanskritische school te Benares. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. Posna, Nederlandsch consul-generaal te Rio de Janeiro, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Roos, hem door Z. M. den keizer van Brazilië geschonken. Geagreëerd de door het kapittel der Duitsche orde Balye van Utrecht gedane keuze van den kommandeur H. R. W. baron van Golstein van Oldenaller tot coadjutor dier orde. consulaten. Erkend als consul van Alexico te 's Gra- venhage, de heer W. F. G. Scheurleer, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan. Kerknieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft, op daartoe bekomen verzoek, den 27 Mei eervol emeritaat verleend aan den heer C. G. Slotemaker, predikant te Kats, en zulks met ingang van 5 Juni a., ter zake eener door hem opgevolgde benoeming tot leeraar ia de mo derne talen en nieuwe geschiedenis aan het athenaeum te Deventer. Kerkelijke cour.) Onderwijs. Te Zierikzee werd op 2 dezer het vergelijkend examen gehouden voor de betrekking van hoofdonder wijzer aan de openbare school van meer uitgebreid lager onderwijs (instituut voor jongens) aldaar, en zulks ter vervanging van den heer W. Top Wz., op zijn verzoek met ultimo Juli e. k. eervol ontslagen. Van de vijf solli citanten waren vier opgekomen om aan dit examen deel te nemen, te weten de heeren P. D. Graaff te Oostzaan, G. H. Keij te Leiden, G. Kok jr. te Voorburg en C. J. van der Nagel te Rijswijk. Marine en leger. Zr.AIs.schroefstoomschip Boramelerwaard, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse F. J. Abresch, is in den namiddag van den 1 dezer van de reede van Helle- voetsluis naar zee vertrokken, ter opvolging zijner be stemming naar de West-Indiën. De ëtat-major is samen gesteld als volgt: luitenants ter zee 2e klasse Engel vaart, le officier, en J. H. Ber.thera Reddingius; adelborst Ie klasse G. H. v. Steynofficier van gezondheid 2e klasse F. J. J. Gorie; officier van administratie 2e klasse J. F. J. Alahien; machinisten: le klasse Scheidius, 2e klasse Vermaas, 3e klasse Schrij ver en leerling le klasse Klompe. Gemengcle berichten. Onder de personen, te Delft woonachtig, die tegen woordig waren bij den slag van Waterloo, behoort ook Johanna Kriek. wed. van Nicolaas van den Agtersloot. Zij stond toen als marketentster bij de 3de comp. van de 5de afd. inf. en was op het slagveld tegenwoordig, terwijl hare andere beroepsgenooten zich naar Brussel hadden begeven. Haar echtgenoot nam als soldaat bij dezelfde comp. mede deel aan den slag eu overleed, kort na zijne terugkomst in het vaderland. Deze vrouw heeft zich aangemeld ter bijwoning van het feest op den 25 Juni a. te Leiden. Daar de uitnoodiging echter alleen gericht is tot de „oud-soldaten" is het onzeker of aan dit ver zoek wel gevolg zal worden gegeven. Te Arnhem bestaat het plan om tot plechtige vie ring van den slag bij Waterloo een optocht te houden, waarbij de voornaamste tijdvakken der vaderlandsche geschiedenis van den tijd der Batavieren tot op den huidigen dag zullen worden voorgesteld. De helden van Waterloo, de prins van Oranje, Wellington, Blücher, met hunne'staven, zullen den trein besluiten. Geen naam van eenige beteekenis, zoo als vorst, staatsman of krijgs held, of wel als geleerde, dichter of schilder, zal in de voor te stellen personen gemist worden. De Geneefsche hoogleeraar Barni heeft een werk over Napoleon I in het licht gegeven, hetwelk opgedra gen is aan de schim van den kolonel Charras en waarvan de titel luidt: „Napoléon et son histoirien M. Thiers." De strekking van liet boek is, een einde te helpen maken aan hetgeen de schrijver noemt „la légende napoléo- nienne," en eene gezonde geschiedbeschouwing in de plaats te helpen stellen voor eene aan de wereld der sagen herinnerende vereering. Nog steeds duurt de instructie over de zaak van den op 15 November 11. te Dinteloord gepleegden moord voort zonder dat de dader kan aangewezen worden. De persoon van K. v. B. wordt te dezer zake nog voortdurend in hechtenis gehouden. Woensdag bevond de rechter van instructie zich weder te Dinteloord, en is toen onder zijn toezicht het lijk der verslagene Joh. Lavien opge graven en heeft men het hoofd uit de kist genomen, hetwelk daarna aan twee geneeskundigen tot een ver nieuwd onderzoek is overgegeven. Te zelfder tijd zijn weêr een zestal getuigen gehoord. De rooverbende van Giardullo blijft de Italiaansche provincie Salerno voortdurend onveilig maken. Volgens de bekend geworden gevallen moet die bende in de jongste maanden ongeveer 900,000 lire aan losgelden hebben geïncasseerd. De bevolkiDg begunstigtde bende uit vrees voor eigen veiligheid. Bij de jl. Woensdag te' Londen gehouden Derby wedrennen heeft een Fransch paard, de Gladiateur, voor de eerste maal den hoogsten prijs behaald, tot geene ge ringe ergernis der Engelschen, die tot dusver meenden dat hunne renpaarden niet te overtreffen waren. Het beruchte proces Armand Roux is thans geëin digd, doordien aan Roux zijn eisch om schadevergoeding in hooger beroep is ontzegd. Men verneemt te Parijs uit eene goede bron, dat bet getal der verkochte exemplaren van de gewone Fransche uitgave van het Leven van Julius Cesar in het geheel bijna 22,000 bedraagt. Aangezien de Heer Pion 140.000 excemplaren deed drukken, blijven er nog 118,000 afdrukken over die naar koopers wachten. jl. Woensdag heeft de regtbank van koophandel te Parijs niet minder dan IS faillissementen uitgesproken. Uit het rapport van dr. Chenu, over de geneeskun dige dienst gedurende den Krimoorlog, onlangs aan de Fransche academie ingediend, blijkt, dat van het Fran sche leger het getal der gesneuvelden gedurende den strijd 10,240 en dat der gewonden 34,606 heeft bedragen. Indien men hierbij het cijfer voegt van de sterfgevallen, door ziekte, koude of gebrek veroorzaakt, dan komt men voor het tijdvak van 1 April 1854 tot ultimo December 1857 tot de volgende cijfers: op het slagveld gesneuveld of vermist 10,240, omgekomen met de Sêmillaute 702, overleden aan verschillende ziekten vóór den slag aan de Alma 8034, door koude of gebrek voor Sebastopcl bezweken 4342, overleden in de verschillende hospitalen tot 31 December 1857 72,247, te zamen 95,615, terwijl het actief van het Fransche leger 309,264 man bedroeg. Zoo volgens bovengenoemden verslaggever het cijfer der onmiddellijk door den krijg gestorvenen op 20,000 gesteld wordt, dan bedroeg het sterftecijfer aan verschil lende ziekten nog ruim 74,000, zijnde meer dan een vierde van de totale legersterkte. De prinses van Wales is op 2 Juni bevallen van een zoon. Het voorts uitgegeven bulletin omtrent den toestand der prinses en van haren zoon luidt gunstig. Vrijdag is te Londen in de Agricultuur hall de internationale honden-tentoonstelling geopend, waarvan een onnoemlijk aantal liefhebbers dadelijk gebruik maak ten, om het brommende, blaffende, jankende en keffende, uit de meest uiteenloopende rassen samengestelde hondengezelschap, ten getale van ruim 1500, in oogen- schouw te nemen. Naar de verklaring van sommige

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1