buitenland. Zomerzorg begeeft zich de trein naar het academiegebouw en van daar naar de sociëteit Minerva, waar des avonds te 11 uren door het muziekcorps van het regement veld artillerie een heeren-concert zal worden gegeven. Dins dag 6 Juni heeft te 4 uren des namiddags de gemaskerde optocht plaats; na de pauze algeraeene illuminatie en na afloop heeren-concert in de sociëteit door het muziek corps van het 3e regement dragonders. Woensdag 7 Juni, te 1 uur des namiddags, wordt in den tuin der sociëteit eene matinée musicale gehouden en te 6 uren zullen de oud-studenten van 1856 18<>1 zich aan een feestmaal in de stads-gehoorzaal vereenigen. Donderdag 8 Juni, namiddag 1 uur, matinée musicale in den tuin der socië teit cn te 6 ureu vauxhall en bal op de Groote ruïne met muziek van het regement grenadiers en jagers en de kapel onder directie van Völlmar, te geven door de sociëteit Minerva. Vrijdag 9 Juni, te 1^ uren namiddags, matinée musicale van het regement veld-artillerie, te geven op Zomerzorg, door het scherragezelschap Arena Studiosorum. Zaturdag 10 Juni worden de feesten be sloten door een vauxhall en bal op de Groote ruïne, te geven door het muziekgezelschap Sempre Crescendo, dat te 6£ uren namiddags zal aanvangen, en waarop zich het muziekcorps van het regement grenadiers en jagers zal doen hooren. Vier personen begaven zich jl. Zondag des namid dags uit de gemeente Westmaas met eene roeiboot over de Binnen-Maas naar de naburige gemeente Mijnsheeren- land, alwaar zij zich eenigen tijd ophielden. Onder het terugkeeren geraakte de boot door het schommelen vol water, waardoor de personen zich genoodzaakt zagen er uit te springen. Het gevolg was, dat twee hunner met veel moeite werden gered, doch de twee overigen, een eenige zoon van 23 jaren en een jongeling van 21 jaren verdronken. Thcrmometerstand 2 Juni 's av. 11 u. 59 gr. 3 's morg.7 u. 60 's midd.. 1 u. 66 gr. Staten-generaal. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag, 1 Juni. In deze zitting is het internationaal suiker-tractaat, tusscheu Nederland, België, Frankrijk en Engeland ge sloten, met algemeene stemmen aangeuomen, en het wetsontwerp tot wijziging van den accijns op de suiker mede goedgekeurd met 16 tegen 12 stemmen. Het sterke verzet, dat laatstgenoemd wetsontwerp ontmoette, sproot voornamelijk voort uit de aanneming van het amendement van Kerkwijk, waardoor een mini mum van opbrengst van 3i millioen in de wet was gebracht. Men beweerde, (lat de gelieele economie der wet daardoor was verbroken, en dat dit minimum al ras een maximum zou worden. De minister van financiën achtte het amendement overtollig, niet gevaarlijk. Zoodra de rendementen zijn vastgesteld, zal echter een ontwerp worden ingediend, om dit minimum te doen vervallen. De kamer is daarna op reces gescheiden. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag, 1 Juni.Beraadslaging over het wetsontwerp tot vaststelling der tarieven van in-, uit- en doorvoerrechten in Nederlandsch-lndië. De eerste spreker bij de discussie over bovengenoemd wetsontwerp was de graaf van Zuijlen, die ten deele zich welvereenigen kon met de beginselen waarvan dit tarief uitging, maar bezwaar had tegeu de wijze, waarop b j som mige artikelen die beginselen waren in toepassing ge bracht; voornamel jk wensclite hij het behoud van dilïeren- tieele rechten op de koffie. De heer Blom was van meening, dat vroegere tarieven wellicht vrijgeviger waren dan dit, maar dat hij het einddoel van dit tarief beaamde te weten; te komen tot den tijd, dat bevoorrechting enbe- schermingzal kunnenophouden. Hij heeft echter gemeeud bij wijze van amendement in de wet te moeten opnemen den termyn, binnen welken iedere bescherming geheel zal ophouden. De heer van Goltstein constateerde het verschil van houding der regeering met betrekking tot het Suiinaarasch regeeringsregleraent en het Indisch tarief. Het laatste kenteekende eene soort van bekrom penheid, van bezorgdheid, van beschroomdheid, een angstig vasthouden aan het bestaande, terwijl men niets durft wagen. Dat komt, omdat de bezittingen moeten geëxploiteerd worden, in bet belang van schatkist, fabriekwezen en handel van Nederland, want dit ligt in het differentieel in- en uitvoerrecht. Het belang der inlandsche bevolking is geheel op den achtergrond geschoven, en het beginsel van vrijen handel ver zaakt, bij vroegere tarieven gehuldigd. Hij is wel voorstander van het cultuurstelsel, want in dat stelsel zag hij niets onbillijks voor den Javaan, maar het ging te ver de inlandsche bevolking te onderwer pen aan den Nederlandsehen handel en industrie. Het belang van Nederhmd bracht niet mede voort te gaan om differentieele in-en uitvoerrechten te heffen ten voor- deele van het moederland, met opoffering van de inland sche bevolking. De heer Rochussen erkende de nood zakelijkheid eener herziening van de tarieven in een roilden zin, niet in een overdreven milden zin, waarvan hij in 1858 een bewijs gegeven heeft. Tusschen drie strij dige belangen moet een billijk verband gebracht worden, het belang van de schatkist, van de kolonie en het moe derland, en nu constateert hij, dat dit ontwerp een transactie tusschen die belangen is. Met de meeste beginselen vereenigt hij zich, want zij stemmen over een met die welke hij verdedigd heeft. Daarin echter verschilt hij, dat naar zijne rneening het einde moet zijn gelijkstellinghoewel afschaffing van differentieele rechten langzaam behoort te gaan. En nu betreurt hij het, dat dit tarief gelijkstelling* -^iet als einddoel stelt. Hoewel het beginsel van differentieele rechten niet meer houdbaar is, wil bij bet nog jaren behouden, maar van dit kabinet had hij geen voorstel met blijvende"differen tieele rechten verwacht. De hinderpalen tegen eene ge- heeleopheffingzijn uit den weggeruimd en hij zal dus niet onderzoeken of bet behoud dier rechten in verband staat met locale toestanden en distiicten. Hij is tegen uitgaande differentieele rechten, mits de regeering vast- honde aan het consignatiestelsel. De heer van Limburg Brouwer is ingenomen met het denkbeeld der regeering om orde te brengen in den ver warden toestand van het tariefswezen in Indië en om tot een meer vrijzinnig stelsel te komen. Maar met de wijze, met de middelen om dat doel te bereiken, vereenigt hij zich niet. Hij kan bet niet beamen, dat de bandels- betrekkingen tusschen Nederland en Indië als die van twee vreemde natiën zonden zijn. Niet alleen politiek, maar ook economisch en administratief is Nederland en Indië èen, en tusschen beide bestaat een nauw maat schappelijk verband. Daarom moest het ideaal, het eind doel zijn vrijheid van handel, en nu betreurt hij het, dat de regeering die vrijheid, de opheffing van bescherming, niet ia de verte als einddoel heeft gesteld. Hij keurde af zoowel het einddoel der regeering, namelijk vaststelling van eerf^ uniform recht, als de middelen om daartoe te komen. De offers, daarvoor gebracht, zijn veel te zwaar. De heer van Foreest bestreed het gedane regeerings- voorstel, en betoogde dat verlaging van rechten niet na- deelig voor de schatkist zou zijn, en dat het einddoel der regeering, uniformrecht. van 10 pet. voor Nederlandsche en vreemde goederen, in strijd is met eene verlichte han delswetgeving. Vooral met betrekking tot de katoen industrie, beweerde hij dat die industrie nog recht had op bescherming, en wilde men die bescherming doen ophouden, dan moeten al de hinderpalen voor hare uit breiding en ontwikkeling uit den weg geruimd zijn. De heer van Voorthuysen beschouwde beschermende rechten als eéne groote onbillijkheid, afkomstig uit een vroeger tijdperk, dat reeds lang vervlogen is, en daarom was het niet billijk, dat de Javaan ons duurder betaalt dan aan vreemden. AJgftsjjecEï overzicht. Hen die nog mochten twijfelen of wel werkelijk de toestand in Mexico voor de nieuwe dynastie zoo dreigend is als van onderscheidene zijden beweerd werd, zijn thans de oogen geopend door de mededeelingen van den Franschen Moniteuv, welke van een zoo ernstigen aard zijn dat zij voor de berichten in deEngelsche dagbladen niet behoeven onder te doen. Reeds gisteren deden wij dan ook zien dat de Fransche regeering omtrent den loop der zaken geenszins gerust is eu dat belangrijke versterkingen van troepen op het punt zijn van te wor den ingescheept. Wat de Moniteur echter niet vermeldt maar daarentegen door de Morning advertiver verzekerd wordt, is dat keizer Maximiliaan zijn geheim-secretaris, den heer Eloin, tot Napoleon heeft gezonden om dezen bekend te maken dat de handhaving der jeugdige dynas tie onmogelijk kan geacht worden, indien de Vereenigde Staten het tegenwoordig gouvernement niet erkennen. De heer Eloin die zich nu reeds te Parijs bevindt, heeft de reis genomen over Washington en in die stad het mogelijke beproefd om een onderhoud met den president Johnson te hebben, wien hij een eigenhandigen brief van keizer Maximiliaan moest ter hand stellen. Daar de pre sident eerst weigerde eene mededeeling in officieelen vorm te ontvangen, had de heer Eloin op eene bijeen komst tot het doen eener officieuse mededeeling aange houden. Ook dit werd van do hand gewezen, en hierop was de reis naar Parijs gevolgd om Napoleon den hache- Iijken, zoo niet wanhopigen, toestand van het Mexicaan- sche keizerrijk bloot te leggen. Eloin zou dezen zelfs het voornemen van Maximiliaan hebben medegedeeld om te abdikeeren, tenware Frankrijk's invloed de erken ning der regeering door de Vereenigde Staten mocht kunnen bewerken. De laatste tijdingen uit New-York bevatten o. a. het bericht dat de regeering beslist heeft Jefferson Davis voor den burgerlijken rechter te doen terecht staan en dat waarschijnlijk de rechtbank van Baltimore tot het onderzoek dezer zaak zal worden aangewezen. Volgens een telegraphisch bericht is het bezoek dooi den keizer van Oosteuryk aan Pesth te brengen op aan staanden Dinsdag bepaald. De keizer zou, door het gebruikmaken van de tot hem gerichte uitnoodiging dei- maatschappij van landbouw, trachten maatregelen voor te bereiden, waardoor Hohgarije weder op wettige wijze in den rijksraad zou kunnen vertegenwoordigd worden. Men verwacht dat een der eerste pogingen tot verzoening zal gelegen zijn in het schenken van amnestie aan Almasy en zijne lotgenooten. De beer Deak zou zich gedurende het verblijf van den keizer te Pesth, hetwelk omstreeks acht dagen duren zal, mede aldaar bevinden en met den keizer een bijeenkomst hebben, waarvan men zich goede gevolgen belooft, terwijl liet zeker is dat zonder medewerking van dezen invloedrijken leider der oppositie, elke poging tot verzoening schipbreuk zou leiden. In het Pruisische huis van afgevaardigden is, bij de behandeling van het budget voor marine, het Sleeswijk- Holsteinsche vraagstuk ter sprake gebracht, bij welke gelegenheid de beer von Bismarck in hoofdzaak de vol gende verklaring aflegde: „Met de aanvrage der gelden heeft de regeering geen ander doel dan Duitschland's weerbaarheid ter zee te bevestigen en ons te vrijwaren dat wij niet op nieuw Duppelerschansen te bemachtigen hebben. Onze eischen zijn zeer gematigd. Zoolang niet een der pretendenten vollediger aanspraken kan doen gelden dan Pruisen zelf, zie ik niet in door wien ons het bezit der hertogdommen zou kunneu betwist worden. De vorsren van Oostenrijk en Pruisen zijn tevens de souve- reinen van Sleeswijk-Holstein-Lanenburg. Deze vorsten zijn voornemens de staten bijeen te roepen cn zullen haar geen geweld aan doen, maar tevens dit evenmin van de zijde der staten dulden. Jndieu wij niet tot overeen stemming kunnen komen z'al geen macht groot genoeg zijnorn ons uit de hertogdommen te verdrijven, en moch ten de staten ons recht ons betwisten, dan zulleu wij een voudig antwoordenGeen Kiel, geen geld. Le Tcmps heeft mededeelingen uit Rome ontvangen over den indruk, welke de meermalen besproken bro chure van den heer de Persigny daar heeft te weeg gebracht. Zooals te verwachten was, zijn noch het pause lijke hof, noch de liberalen over den inhoud voldaan. De partij der kardinalen is zeer gebelgd over de wijze waarop haar beeld door den schrijver geschetst is; juist dit wordt nu van de andere zijde wel zeer toegejuicht, maar beide partijen verwonderen zich ten hoogste dat de gestelde premissen op een verdediging van het we reldlijk gezag van den paus kouden uitloopen. Overigens acht men het ouderscheid dat de heer de Persigny tus schen den pauseiijken souverein en zijneregeeriugtracht te maken al zeer gezocht. Keizer Napoleon wordt aanstaanden Dinsdag te Tou lon verwacht, om van daar onmiddellijk zijne terugreis naar Parijs voort te zetten. Donderdag zijn in het Fransch wetgevend lichaam de budget-debatten aangevangen. De heer Garuier-Pagès drong aan op bezuiniging, vooral met het oog op de ver meerdering der vlottende schuld. De heer Gouin was dit met den vorigen spreker eens, doch wilde niet aan de zucht om te bezuinigen de voltooiing der aangevan gen werken van openbaar nut ten offer brengen. Volgens een depêche van Rio-Janeiro van 10 Mei was een overeenkomst gesloten tusschen Brazilië, de Argen- tijtische republiek en Uruguay, tot het vermeesteren van Paraguay, en een leger van 20,000 man tot dat einde bijeengebracht. BKIEVEN UIT BELGIË. Brussel1 Juni. Wat ik in mijnen vorigen als gerucht u mededeelde, heeft zich, helaas! maar al to zeer bevestigd. In den loop der week zijn de officieele rapporten uit Mexico bij onze regeering ontvangen en daarmee de tijding dat een detachement, bestaande uit vier compagr.iën, sterk om streeks 300 man cn behoorende tot het bataillon volti- geurs, genaamd de koning van België, onder bevel van den majoor Tydtgadt, bij Tacamburo door de Jnaristen,

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2