MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°' 89. Zondag 1865. 4 Juni. ©inncnlanö. Editie van Zaturda" avond 4 uren. BEMlENSDIIIAHING. Burgemeester en Wethouc^ers van Biervliet zullen op Woensdag den 5 Juli 1865, des namiddags te 3 uren, op het raadhuis aldaar aanbesteden Het bestraten met keien van het gedeelte grindweg van af de herberg Buitenlust, tot aan den dijk van den Oranjepolder, gemeente Biervliet, ter lengte van 860 ellen met bijlevering van de benoodigde keien. Bestek en voorwaarden liggen, behalve ten raadhuize van Biervliet ter lezing: te Yzendijke bij Sturm, te Hoofdplaat bij'Jacobs, te Breskens bij Te Water, te Schoondijke bij Sanderse, te Oostburg bij Wisse, te Sluis bij Hamelink, te Groede bij van deWalle, te Sas van Gent bij Fesaertte Neuzen bij Steenkamp, en te Bier vliet bij de wed. Baert. Te gelijker tijd zal ook worden aanbesteed De levering van 8O cub. ellen Grind van 1 tot 3 duim. Daags vóór de aanbesteding des namiddags te drie uren, zal de aanwijzing ter plaatse geschieden. Middelburg 3 Juni. De Staatscourant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 30 Mei, waarbij vrijstelling van zegel en registratierechten wordt verleend voor alle stukken welke moeten worden opgemaakt tot verkrijging van het bij besluit van den 10 Mei jl. ingestelde eereteeken, mits uit die stukken van hunne bestemming blijke en daarop worde gesteld: „Vrij van zegel- en registratierechten ingevolge koninklijk besluit van den 30 Mei 1865, no. 57." Uit het verslag van het Indisch genootschap, op de laatste jaarlijksche algemeene vergadering uitgebracht, bleek o. a. dat het ledental in Indië en Nederland aan merkelijk was toegenomen. Tot de onderwerpen die in het afgeloopen op de goed bezochte bijéénkomsten wer den besproken, behoorden de heerendiensten (waarom trent een adres aan de regeering en bij de vertegen woordiging was ingediend) het grondbezit in Indië, de uitbreiding van ons gezag op de buitenbezittingen, de differentiëele rechten, het onderwijs in Indië enz. Sedert eenige dagen bevindt zich hier te lande de kapel van het regeraent Belgische guides, onder leiding van den kapitein-directeur den heer Bender. Zondag voor middag kwam het corps guides te Dordrecht aan, welke stad een feestelijk aanzien had, ter gelegenheid van de feestviering van het 25jarig bestaan der barmonie- vereeniging Euterpe, Dien dag gaf het corps een matinée en des avonds een concert, beide keeren vooreen buiten gewoon talrijk auditorium. Het concert werd gevolgd door een bal en reünie in den tuin in de lokalen van Kunstmin. Maandag wachtte ook Amsterdam het smaken van kunstgenot door het hooren der Brusselsche guides. Des avonds stroomde het publiek naar het Park tot het bij wonen van het daar te geven concert, waarbij men slechts te nauwernood een stoel kon meester worden. Ook de residentie werd Woensdag namiddag in de gelegenheid gesteld om de guides te hooren. Het Haag- sche bosch was het brandpunt, dat niet alleen eene buiten gewoon talrijke schare ingezetenen, maar zelfs velen uit Delft, Rotterdam en Leiden had aangetrokken. De lof, welke aan het corps guides gebracht wordt, is uit alle genoemde plaatsen eenstemmig. Den directeur is het eerelidmaatschap van de harmonievereeuiging Euterpe te Dordrecht aangeboden. Uit Assen schrijft men 31 Mei. Naar wij vernemen zijn bij het kantoor van bewaring der hypotheeken en van het kadaster alhier de kadastrale stukken besteld voor de ontworpen spoorweglijn door dit gewest. Zoo als men ons mededeelt is de richting voorloopig bepaald als volgt Van Meppel ten zuiden langs Ruinerwold op een kwar tier uurs ten noorden van Echten op het gehucht Kalen- berg, van hier in eene rechte richting langs Beilen op Assen; zij passeert Assej*.de oostzijde langs de plaats van den heer van Lier, snijdt den Rolderweg tusschen het brugie bij het Armwerkhuis en den tolboom, en blijft vervolgens steeds aan de noordzijde van de Noord-Wil lemsvaart. In de Volksvlijt, 18G4, komt de volgende mededeeling voor van dr. Staring „In Frankrijk is de eerste stap gedaan om de spoor wegen rechtstreeks dienstbaar te maken aan den land bouw. Aan den prefect van het departement van den Nederrhijn i9 een prachtig stuk zilverwerk ten geschenke gegeven, met het opschrift: „Schepping der buurt-spoor- wegen. Aan den heer Mignoret, de dankbare bevolking." En waarlijk de landbouwende bevolking van den Elzas heeft wel reden van dankbaarheid, want door de zorgen van dien. prefect Mignoret is de eerste maze van het net van goedkoope, éenparige spoorwegen tot stand geko men, dat de dorpen van den Elzas onderling en met de groote spoorwegen en kanalen vereenigen zal. Gelijk de tegenwoordige spoorwegen de heerbanen vervangen, zoo zullen met der tijd deze kleine goedkoope wegen, deels zelfs paardenbanen, de buurtwegen vervangen en 't mogelijk maken dat de buurtschappen hare waggons laden en naar de wereldmarkt opzenden en die met mest of veevoeder gevuld uit de groote steden terug ont vangen. Door de gemeente-middelen en bijdragen van bijzondere personen is deze eerste buurtspoorweg in den Elzas bekostigd en Loc ft'62,000 tot 65,000 gulden de mijl of 341,000 tot 357,000 gulden het uur gaans gekost. In het departement Pas-de-Calais wordt insgelijks een buurtspoorweg van 150 mijlen lengte outworpen, dien men meent voor 30,000 de mijl of 65,000 het uur gaans te zullen tot stand brengen. „Wanneer de staats-spoorwegen inNederland voleindigd zullen zijn, of beter nog, terwijl men bezig is om deze te maken, dienen wij ook te beginnen aan zulke buurt spoorwegen, om het platte land zoowel met de gewone spoorwegen als met onze uitmuntende waterwegen in verbinding te stellen." De Gaceta van Madrid maakt een besluit van koningin Isabella II bekend, waarbij eene bepaling gemaakt wordt, strekkende om het haudelsverkeer tusschen Spanje en de Nederlanden te bevorderen. Het betreft de koop waren, die te Amsterdam worden ingeladen om over Saint-Nazaire in Spanje ingevoerd te worden. Geene andere formaliteiten zullen daarvoor behoeven te worden in acht genomen, dan bij den rechtstreekschen uitvoer uit Amsterdam naar Spanje. Er bestaat thans, gelijk men weet, eene geregelde stoombootdienst tusschen Saint-Nazaire en Cadix. SBciiocmingcn en besluiten. algemeene landsdiiukkekij. Op verzoek eervol ontslag verleend aan P. G. Matthijs, als opzichter bij de algemeene landsdrukkerij, en als zoodanig benoemd H. C. Carpentier, thans tweede klerk. llicrlinieuws. Woensdag avond hield de heer J. Posthumus Meyjes zijne intreerede als predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam, naar aanleiding van Joh. XVII3. Onderwijs. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat de examens ter verkrijging van acten van bekwaamheid voor het middelbaar ouderwijs voor het jaar 1865 zullen worden afgenomen tegen heteinde van de maand Julie, k. Zij, die zoodanig examen wenschen af te leggen, worden verzocht zich vóór den len Juli 1865 schriftelijk aan te melden aan het departement van binnenlandsche zaken, en daarbij nauwkeurig op te geven, tot welk esamen zij verlangen te worden toegelaten, met aanwijzing van letter en nommer der programma's, vastgesteld bij het koninklijk besluit van den 2den Februari 1864 (Staats blad no. 8.) -Van wege denzelfden minister is' ter kennis van do belanghebbenden gebracht, dat de eind-examens der Polytechnische school in het laatst der maand Juni en in den aanvang van Juli e. k. zullen worden afgenomen. Zij, die een dier examens (A, B of C) wenschen af te leggen, worden verzocht zich schriftelijk vóór den lOen Juni 1865 aan te melden aan het departement van bin nenlandsche zaken, met nauwkeurige opgave tot welk dier examens zij verlangen te worden toegelaten, en of zij als kweekelingen der voormalige koninklijke akade- mie te Delft aanspraak meenen te kunnen maken op de vrijstelling, toegekend bij de laatste zinsnede van art. 93 der wet regelende het middelbaar onderwijs. Marine en leger. Met den 11 dezer wordt de adjunct-administrateur W. F. G. L. Faubel, thans non-actief, geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus. Bij het toekennen van medailles voor trouwe dienst, zijn de autoriteiten des legers door het departement van oorlog aangeschreven: voortaan dat onderscheidingstee- ken niet toe te kennen aan militairen, wier gedrag vroe ger veel te wenschen overliet, maar dat eeremetaal eerst dan aan hen te verleenen, wanneer zij minstens gedu rende de laatste twee jaren doorslaande bewijzen van verbeterd gedrag gegeven en getoond hebben, dat het hun ernst is om zich de medaille in alle opzichten waardig te blijven betoonen. Men verneemt, dat de Watergeus den 29 April na eene reis van vijf en twintig dagen van Lissabon ter reede van Paramaribo is aangekomen en van daar na de aankomst der mail van 9 Mei naar Curagao zal vertrek ken. Alles was wel aan boord. Met de mail van 14 Juni kan aan de equipagie worden geschreven naar Havannah. Gemengde berichten. De Sacramento, van de zuidelijke staten van Noord- Amerika, zal naar men verwacht Boulogne, Calais en onderscheidene andere Fransche havens aandoen. De regenten van het gereformeerde oude mannen- en vrouwenhuis te Utrecht hebben aan vijf aldaar ver pleegde mannen, die verlof gevraagd hadden om den 25 Juni het feest in het invaliedenhnis te Leiden te mogen bijwonen, de daartoe noodige vergunning gewei gerd. In een brief aan den burgemeester van Utrecht leggen de genoemde regenten getuigenis af van hunnen weerzin tegen een feest, dat niet besterad is om de pro videntiële verlossing van Quatre Bas en Waterloo, maar in de eerste plaats, de uitsluitend menschelijke daad van de instelling der Militaire Willemsorde te vieren. Prinses Dagmar van Deneraarken heeft van den keizer van Rusland de hoogste dames-orde ontvangen, alsmede eene levenslange jaarlijksche toelage van 40,000 zilv. roebels. In den aanstaanden herfst zal de prinses zich naar St. Petersburg begeven, om den czaar haren dank te betuigen. Te 's Hertogenbosch is men bezig gelden in te zamelen voor de oude krijgers die naar Leiden zullen vertrekken, en was het bedrag Maandag reeds tot op 1500 geklommen. Het verkregen bedrag zal besteed worden om allen die er schamel uitzien te kleeden, ten eiude hen waardig te kunnen presenteren, en om aan allen eene vrije heen- en terugreis te vei schaffen voor zoover dat noodig is, want de stoomboot-directie heeft vrijen overtocht aangeboden tot Rotterdam en terug. Eindelijk, om allen vóov hun vertrek een maaltijd aan te bieden in de stads-korenbeurs, en zal dan, wat over schiet, bestemd worden voor volksfeesten en vuurwerk. Volgens het programma der aanstaande academie feesten te Leiden, zullen op aanstaanden Maandag den 5 Juni, des voormiddag te 10 uren, de oud studenten plechtig worden ingehaald door het Collegium supremum, de commissiën tot regeling der maskerade, van de socië teit Minerva, van Sempre Crescendo enz., begeleid door het muziekcorps van het regement veld-artillerie. Van

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1