MIDDELBURGSGHE COURANT. r 87. Donderdag 1 Juni. 1865. Editie van Woensdag avond 4 uren. Middelburg 31 Mei. Het wetsontwerp tot afschaffing der plaats 'ijke accijn- ,sen is in de zitting der tweede kamer van Maandag avond inet 47 tegen 25 stemmen aangenomen, ntfdnt de op art. liCvoorgesteidè amendementen waren verworpen. Strekking en vorm zijn nu bijna geheel onveranderd gebleven, zoodat, indien ook de eerste kamer zich met het ontwerp mocht kunnen vereenigen, weldra, behoudens enkele tijdelijke uitzonderingen, een stelsel zal zijn ver laten, hetwelk voor de rechtbank d.er«humaniteit voor geen verdediging vatbaar is. Wij verblijden ons daarom zeer over deze nieuwe overwinning door de regeering behaald, al hadden wij liever gezien dat op andere wijze aan de bezwaren van enkele gemeenten ware te gemoet gekomen, dan door haar het vooruitzicht te openen van op den algemeenen regel een uitzondering te kunnen maken, door sommige belastingen op voorwerpen van verbruik nog gedurende eenigen tijd te heffen. Het Provinciaal blad no. 52 bevat de mededeeling van den commissaris des konings in deze provincie, dat voor bet dienstjaar 1865/6 dezelfde opcenten op de hoofdsom der personeele belasting ten behoeve der gemeenten zul len worden geheven als voor het dienstjaar 1864/5 heeft plaats gehad. De heeren mr. P. van der Meer Mohrcnjhr. rar. D. G. van Teylingen hebben gisteren voor het provinciaal gerechts hof in Zeeland de gevorderde eeden afgelegd, de eerste als rechter in de anondissements rechtbank te Zierikzee, de tweede als advokaat alhier. Als vervolg der verslagen voorkomende in de Staats courant van 23 Juni 1864 is in het nomraer dier courant van gisteren opgenomen het verslag van de in Frankrijk genomen proeven mot de methode van den heer Daniel Hooibrink betrekkelijk de kunstmatige bevruchting van granen en vruchtboomen. Men deelt ons mede dat het aantal oude strijders, die hun voornemen bekend maakten, om op 18 Juni het Waterloo-feest te Leiden te herdenken, tot op dit oogen- blik ruim 1200 bedraagt. De minister van oorlog, zoo wordt gezegd, zal tot die strijders eene toespraak houden. Ook zal Z. K. H. prins Frederik het militaire feest met zijne tegenwoordigheid vereeren. (Arnh. cour.) Benoemingen en besluiten. ri ddr it orden. Vergunning verleend aan den kapitein jhr. J. W. van Sypesteyn, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, Zr. Ms. kamerheer in buitengewone dienst, tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder le klasse der huisorde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. eeketeek enen. Toegekend eene gouden medaille, met toepasselijk opschrift, aan de heeren II. Simons en H. J. Vinkhuyzen, ined. studenten aan de hoogeschool te Leiden, voor hun moedig en menschlievend gedrag bij de typhus-epidemie te Maassluis. Onderwijs. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsch onderwij zers-genootschap is de uitgeloofde premie van 200 voor de prijsvraag omtrent den bouw van schoollokalen tot /"300 verhoogd. Marine en leger. De plaatsing van den luitenant ter zee le klasse G. W. (J. Westenberg, als le officier op Zr. Ma. transport schip de Heldin, is ingetrokken, wordende alsnu met den eersten Juni aanstaande als zoodanig op dat trans portschip geplaatst de luitenant ter zee le klasse jhr. A. C. van Haeften, van het wachtschip te Hellevoet- sluis, die met gemelden datum wordt vervangen dooi den luitenant ter zee le klasse D. L. Feldmann, thans non-actief. De adelborsten le klasse E. G. van Einden en J. A. A. Schneither, beide dienende op Zr. Ms. korvet Pallas, worden heden op non-activiteit gebracht. Alleregementen infanterie en het instructie-bataillon te Kampen hebben eene buste van wijlen H. M. de koningin-weduwe ontvangen, welke buste overal in de militaire bibliotheken is geplaatst. Gemengde berichten. Onder bet spelen der muziek van een gedeelte van het muziekcorps der schutterij, vertrokken heden mor gen te half negen uren de aandeelhouders en directie der Middelburgsche maatschappij- van stoomvaart, als mede eenige genoodigden te zamen een honderdtal heeren per stoomboot van-hier, tot het doen van een pleizierreisje naar Weraeldinge, om de kanaalwerken daar en te Hansweert in oogepschouw te nemen. De. boot, waarop talrijke vlaggen göheai&en waven, zou te vier uren zich te Hansweert bevinden, waar men zich weder aan boord zou begeven, om vervolgens een diner te gebruiken en den terugtocht aan te nemen. Te Haarlem zijn de timmerlieden overeengekomen eene verandering in den werktijd hunner knechts te maken, die niet meer geregeld zal worden per dag, halve dag enz., maar per uur en ook niet tot een vast bepaald loon voor allen gelijk, maar naar de bekwaamheden, den ijver, en het gedrag van den werkman. De North Britisch Mail zegt, dat de heer Charles Dickens te Glasgow kandidaat voor het Engelsche par lement zal worden gesteld. Uit Rijnsburg wordt gemeld dat de bloemkool- planten sedert de laatste beete dagen eene aanmerkelijke verandering ondergaan, uithoofde de wortels door de maden worden doorknaagd, ten gevolge waarvan vele planten sterven. Onder Veur, en op andere plaatsen waar bloemkool wordt geteeld, neemt dit onheil op onrust barende wijze toe. Jl. Zondag heeft in de manége aan den Coolsingel te Rotterdam liet gymnastisch feest plaats gehad, 'twelk gegeven werd door het Deutsche Turuverein en de Rotter- damsche Turn club de Hoop. Onder de zeventig medewer kende turners waren ook vertegenwoordigd de Deutsche Turnverein van Arasterdam, met de aldaar gevestigde Gymnastiek-vereeniging en de vereeniging hyeuvgas alsmede de Deutsche turnclub uit Londen. Daarenboven waren onderscheidene beoefenaars der gymnastiek uit Haarlem, Delft, 's Hage en andere plaatsen als belang stellenden opgekomen. De verschillende werkzaamheden, en bovenal het zoogenaamde Kurturnen, liepen ten algemeenen genoege af. In het Indisch weekblad van het recht wordt het volgende medegedeeld: Eene duivelachtige poging, om een spoortrein te doen verongelukken, wordt uit Bombay gemeld. De trein, die den llen, 's ochtends vroeg, van Shaegaum naar Bombay vertrok, werd voorbij Nephar, in het district Nassiek, van de rails geworpen door een plotselingen schok. Ofschoon de locomotief over den dijk vloog, de voorste wagen verbrijzeld en al de wagens uit het spoor gebracht werden, raakte niemand verwond. Men bevond dat een spoorstaaf dwars over den weg was geplaatst en zoo vastgemaakt aan beide einden, dat- hij niet kon worden weggeduwd. Zoo dit niet voldoende mocht zijn, had men, op afstanden van eenige honderde ellen, ijzeren slaven in hoopjes op elkander gestapeld. Daar er slechts éen uur verloopen was, sedert de laatste trein langs dit gedeelte van het enkelvoudig spoor was voorbijgegaan, en de hindernissen zwaar en van grooten omvang waren, is het duidelijk dat ettelijke booswichten tot de behandeling hebben medegewerkt. Er is tot nog toe geen spoor van ben gevonden, maar eene belooning is voor hunne aanhouding uitgeloofd. Dit is een nieuw gevaar in ludië, waaraan het fanatisme van Muzelman nen en Hindoes de reizigers blootstelt. Te Stockholm is het nieuwe theater in de dier gaarde op 20 Mei in den laten namiddag een prooi der vlammen geworden, kort voor de opvoering van een nieuw stuk. De vereenigde bluschmiddeleu der hoofdstad waren niet in staat den brand meester te worden. Het geheele gebouw, met al wat het bevatte, costumen, decoratiëu, de uitgebreide bibliotheek, is door de vlammen vernield. Van 15 Augustus tot 5 September zal in het nijver heidspaleis te Parijs eene zonderlinge tentoonstelling, namelijk van insecten, plaats hebben en dat wel onder bescherming van den minister van landbouw. De tentoon gestelde voorwerpen zullen iu twee afdeeliugen zijn gesplitst naar gelang van het nut of de schade welke zij stichten. Aan de eersten zullen de voortbrengselen, aan de laatste de voorbeelden der door die dieren veroor zaakte verwoestingen zijn toegevoegd. De eerste afdee- ling zal in de volgende 5 klassen zijn verdeeld: zijde, honig- en was-voortbrengende, insecten voor kleureu- bereiding, eetbare insecten en die welke in de genees kunde worden gebruikt. De schadelijke insecten zuilen in 8 klassen zijn verdeeld, al naar gelang zij schade aau granen, wijngaarden, planten voor de nijverheid, moes- en voedergewassen, vruchtboomen, bosschen of houtsoor ten toebrengen. De parasieten zullen eeue afzonderlijke klasse uitmaken; er zullen gouden, zilveren en bronzen medailles worden uitgeloofd. Woensdag is voor de rechtbank te Parijs een begin i gemaakt met de behandeling van het proces tusscheu de erven van mevr. de Pauw en de nalatenschap van den gifmenger Couty de la Pommerais. De eersten eischen de nietigheidsverklaring der endossementen, door mevr. de Pauw op verscheiden polissen ter gunste van haren moordenaar gesteld, die mede op haren dood speculeerde. Van de levensverzekering-maatschappijen, die in deze zaak zijn betrokken, hebben t wee,de Compagnie Genéra'e en de Compagnie Impériale, langs minnelijken weg met den voogd der dochters van de vermoorde getransigeerd. De overige zes eischen de vernietiging der bedoelde polissen. De heeren Senard en Larnac bepleiten de be langen der familie de Pauw, de heer Lachaud, die ook de verdediger van la Pommerais is geweest, is de advocaat van den curator in zijne nalatenschap. De heeren Dnfare, Allou en Picard pleiten voor de assurantie-maatschap pijen. De behandeling zal over acht dagen worden voort gezet. Tengevolge van den voorbeeldeloos warmen zomer staan de wijngaarden in de omstreken van Bonn reeds in vollen bloei. Aan de Iersche kust strandde dezer dagen een schip met 500 ton katoen geladen. Toen de agent der assurantie-maatschappij het wrak kwam inspecteeren, bevond hij dat de katoen was losgeraakt en naar Rose- carberry dreef, zoodat de zee, eeuïge mijlen in het rond, als met eene sneeuwlaag bedekt was. Om zich nu maar spoedig vau de zaak af te maken, besloot hij de geheele massa, gelijk zij daar dreef, dadelijk in veiling te bren gen. Een speculant uit Liverpool bood dadelijk 10 shil lings per ton, dus 250 p. st. voor alles te zamen, en daar niemand een hooger bod waagde, was hij de kooper. Oogenblikkelijk zette hij een honderdtal mannen en vrouwen aan het werk, om allies op te visschen en dit gelukte zoo goed, dat alles binnen een betrekkelijk kor ten tijd over 25 acres land lag uitgespreid. Nadat de katoen vervolgens even als hooi gekeerd en gedroogd was, zond bij ze naar Liverpool en kreeg aldaar 5 d. per pond, of ongeveer 50 p. st. per ton, zoodat hij, na aftrek van alle onkosten, met die speculatie een sommetje yan 20.000 p. st. verdiende. Biirgcrfijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 28 dezerP. van Leerdam,jm. 22j. met C. de Pagter,jd. 24 j. H.B.J. van deKrekeJm. 30j. met M.P. Frederiks,jd.29j. (Van 20 tot 27 Mei.) Vgissingen. Gehuwd: W. P. Kokelaar, jm. 34j. met M. E. de Bruijn, jd 28j. J. Dielhelm, jm.33j. met J.P. van Vlaanderen, wed. van J. B. Kloeg, 44 j. Bevallen: M.E. v.Breen, geb. de Bruijn, d. A.S.Meijer, geb. Stooker, z. M. C. van Velthoven, geb. Korssen, z. K. P. Warman, geb. Amrhein, z. J. M. de Boer, geb. Handeier, d. Overleden: G. van der Kamp, jm. 52 j. R. C. van Boek hout, z. 9 d. A. Dekkers, z. 7 ra. D. Lonwerse, z. 4j. J. Kemeling, man van J. C. Christiaan, 49 j. C. J. Kor ving, z. 3 m. Goes. BevallenE. den Herder, geb. Rijnders, zoon. C. C. de Jonge, geb. Verplakke, z. A. Robijn, geb. Cnduij, d. C. Mol, geb. Engelaar, z. J. Mange, geb. Otte,z. J. Mulder, geb. de Jonge, d. G. Boer, geb. van den Bos, z. M. de Jonge, geb. Verheide, z. (levenl.) Overleden A. Harinck, z. 14 ra. A. M. van der Reit, d. 3 w. C. Reijerse, z. 3 w. Zierikzee. Gehuwd: W. Hoeder, weduwn. 36j. met M. van den Ende, wed. 29 j. J. J. van de Velde Olivier, jra.38 j. met J. C. Bethe,jd. 34j. Overleden: A. C. Geylen, wed. van M. Jacobse van der Werve, 66 j. M. Maij's, d. ruim 13 j. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's ryks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Mei 1865. Wind. o 1 5 a s I "S O E js i ij EO O O 2 S 1° ïp 1 .s-3 -= |§S a bo Aanmerkingen. iS U O j= 1 co cS 21 Oost. 2 1763.1 252 0.57 13 08 0 0 iheld. bew. onw. reg. 22 Zuid. 1 (762.8 23.4 0.61 11272 1 2 bewolkt heiig held. 23.0 t. Z. 6 762 7 24 7 0 G1 11353 0 0 1. bew.onw. zw. reg. 21] W. t.Z. 4 1765.8 18. 0 63 i' 9 81 2.2 licht bewolkt. 251W. Nw. 1 767 2 17.4 0 62 9 24 0.0 1. bew. heiig helder. 26'Noord. 2 1763 8 21.4 0.61 11.38 00 1. bew. heider heiig. 27 W. Nw. 7 1760.3 23.1 0.58 11-73 0.0 heiig helder. TrSiermomeïerstand. j 29 Mei 's av. 11 u. 70 gr. (30 'smorg.7u.64gr.'suiidd.l u.66 gr.'sav. llu. 59gr. 31 's inorg.7 n.60 r 's midd., 1 u. 66 gr.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1