MIDDELRURGSCHE COURANT. N°" 86. Dinsdag 1865. 30 Mei. Editie van Maandag avond 4 aren. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend, dat de Kermis of Jaarmarkt in die Gemeente dit jaar invalt op den 17 Juli en eindigen zal den 22 daaraanvolgende. Ter bekoming van standplaatsen zullen belangheb benden zich moeten aanmelden bij den marktmeester. Vlissingen, den 27 Mei 1865. De burgemeester en wethouders vernoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Cttmmlanö. SliddeDhurg 29 iTlci. De behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastin gen betreft, maakt goede vorderingen. Het eerste artikel waarin het hoofdbeginsel der wet ligt opgesloten is met een belangrijke meerderheid door de tweede kamer aan genomen, zoodat het aan geen re'delijkeu twijfel onder worpen is of ook de geheele wet zal door de tweede kamer worden goedgekeurd. Of wij ons over de aanneming van het wetsontwerp al dan niet zullen verheugen, zal geheel afhangen van de wijze waarop het door de tweede kamer veranderd wordt. Bij het vele goede, hetwelk het ontwerp bevat, met welks hoofddenkbeeld wij zoozeer ingenomen zijn, komt er toch eene bepaling in voor, waardoor, zoo ook deze behouden werd, veel van het goede, hetwelk de wet zou kunnen te weeg brengen, zal verloren gaan. Wij bedoelen de bepa ling, vervat in art. li, waardoor ten behoeve van eenige gemeenten op het verbod tot heffing van verbruiksbelas tingen, uitzonderingen zouden kunnen gemaakt worden en alzoo met het hoofdbeginsel der wet zou worden getransigeerd. Een belangrijk voordeel toch der afschaffing van de accijnsen bestaat in het opheffen van alle belcmmeringin het binnenlandsch verkeer. Wij hadden dan ook gehoopt dat door eene wijziging, bij voorbeeld door bet toe kennen van een afloopende subsidie aan sommige gemeen ten, want we zijn overtuigd dat er enkele gemeenten zijn die op de een oi" andere wijs geholpen moeien wordeu aan dat bezwaar zou worden tegemoet gekomen. Tot nog toe is echter geen amendement in dien zin voorgesteld, maar integendeel kennen wij er reeds enkele die dreigen ons nog verder van het spoor te brengen het welk wij zouden willen volgen. Mochten derhalve amen dementen als door de lieeren van Molken en Fokker of van Foreestzijn voorgesteld, waarbij die uitzonderingen in zeer ruimen zin gebiedend woulen voorgeschreven, aangenorac-n worden, dan zou zeker de verwerping van het geheele ontwerp wenschelijk zijn, daar in dit laatste geval het vooruitzicht om spoedig tot een beteren meer regelmatigen toestand te komen, niet zou zijn afgesneden. Het doet ons genoegen, dat wij, zelfs in Middelburg, in onze zienswijze op dit punt niet alleen staan en dat wij ons mogen beroepen op de kamer van koophandel en fabrieken alhier, die in haar adres (zie Middelburgsche courant van 17 Januari 11.) te kennen gaf. „dat haar het denkbeeld der regeering om voor ge meenten die in dergelijke omstandigheden [ongunstige toestand der financiën] verkeeren, af te wijken van den regel, om in het geheel geene verbruiksbelastingen toe te laten, allernoodlottigst voorkomt, daar onder meer daardoor de kostbare tolliniën en de daaraan onafschei delijk verbondene lastige en bezwarende formaliteiten niet zouden vervallen, zoodat voor die gemeenten, de afschaffing en de daaraan verbondene voordeden illusoir zouden worden." Zij spreekt dan ook den wensch uit, onder herhaling barer adhaesie aan het denkbeeld eener geheele afschaf fing der plaatselijke verbruiksbelastingen, „dat het dei- tweede kamer gelukken moge, in de daartoe vereischte wet, zoodanige bepalingen te doen opnemen dat zij alge meen en zonder eenige uitzondering vverke, maar tevens aan die gemeenten, welker financiën daardoor le zeer worden getroffen, op zoodanige wijze worde te gemoet gekomen, dat ook hare belangen op billijke wijze kunnen worden geregeld." Bij de herstemming voor de benoeming van een lid der provinciale staten te Hulst, zijn ingeleverd 294 briefjes, waarvan als niet geldig zijn beschouwd 8, rest 286. De heer A. J.Onghena is herkozen met 230 stemmen. Wij vernemen dat door de heeren van der Weele en Abée concessie is gevraagd tot het vervoer van personen en goederen tusschen Middelburg en Domburg met omnibussen, welke vooreerst slechts des Zondags en Woensdags rijden zullen. Wij vernemen, dat de tweede kamer, na afloop van de beraadslaging over het ontwerp van wet tot afschaf fing'der plaatselijke accijnsen, het Indisch tarief zal afdoen en een zcev kort Pinkster-reces nemen om daarna de wet op het personeel te behandelen. Ook zou de eerste kamer, na Dinsdag de geneeskun dige wetten te hebben afgedaan, uiteengaan, om later terug te komen, zoowel tot afdoening van bet suiker- tractaat en de accijnswet op de suiker, als de overige financiëele wetten, 'thans nog bij de tweede kamer aan hangig. Naar men verneemt, zullen de leden der koninklijke familie tot viering van den verjaardag van H. M. de koningin en den heugelijken herinneringsdag van den 18 Juni zich naar het Loo begeven, ten einde die dagen aldaar te herdenken. (Haagscke cour.) In de Staatscourant van heden is opgenomen bet bij koninklijk besluit van 15 Mei vastgestelde reglement op de controle der ontvangsten, voortvloeiende uit de exploitatie der staatsspoorwegen. ÜSeiioemirigeit en besluiten. leger. Op verzoek bepaald dat de le luitenant L. J. M. Glasius van het leger hier te lande, die krachtens besluit van 29 Juni 1862 voor drie jaren is gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië en zich thans tot herstel van gezondheid hier te lande bevindt-, weder bij een dei- corpsen van het leger, en wel bij het 5e regement infan terie, zal worden ingedeeld. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij de landmacht in West-Indië, de tweede luitenant van het 6e regement infanterie E. A. van Roinondt. voudrrbgsturbn. Op verzoek eervol ontslag verleend aanL. Westdorp Lz., dijkgraaf van den Nieuwlandepolder. ftci'linieuirs. Te Fort-Bath is tot predikant beroepen de heer A. van Oosten, kandidaat bij het provinciaal kerkbestuur in Zeeland. In een der zittingen van dealgeraeene synodale com missie, te 's Ilage vergaderd, is in ernstige overweging genomen dc vraag van eeu harer leden, of het niet voegzaam zijn zoude, bij een broederlijk schrijven, aan predikanten of kerkeraden der verschillende gemeenten gericht, de plechtige gedachtenisvieringderoverwinning bij Waterloo, dit jaar invallende op Zondag 18 Juni, meer opzettelijk aan te bevelen. Een ander lid. wilde ook te dier zake een opwekkend woord tot de hervormde kerk doen uitgaan. In de overtuiging dat omtrent het hoog gewicht van dien gedenkdag geen redelijke twijfel bestaan kan, achtte de commissie eene herinnering daaraan volstrekt overbodig. Zij meende te mogen ver trouwen dat de dag, waarop Nederlands verlossing bevestigd, het dwangjuk der Fransche overheersching andermaal afgewend, eu de band tusschen Oranje en Nederland in het bloed van den held van Quatrebras te vaster bezegeld werd, dit jaar wel allerminst zou verge ten worden. Daarom acht zij het ook voldoende de wijze der viering van dien dag, zonder het geven van nadere wenken, over te laten aan de christelijke wijsheid van de voorgangers der gemeenten, in verband met plaatse lijk gebruik en behoefte. Vcrkoopingen en aanbestedingen. lieden is alhier bij enkele inschrijving aanbesteed het bouwen van een hotel op de badplaats Domburg, waar van aannemer is geworden de heer A. de Landmeter, voor de som van ƒ29,463. Gemengde berichten. De gemeenteraad van Iloorn heeft ƒ1000 beschik baar gesteld voor openbare vermakelijkheden bij de viering van den vijftigsten gedenkdag van den slag bij Waterloo. Te Driesnra (Friesland) is dezer dagen eene 74ja- rige vrouw overleden, die, naar men verneemt, sinds den dag dat zij gehuwd was, bij de vele andere lectuur van dien aard, een en vijftig malen den geheelen bijbel van voren tot achteren heeft doorgelezen. Zekere heer Duprd te Havre beweert een mecha nieken toestel te hebben uitgevonden, om het stooten der schepen, de oorzaak der lastige zeeziekte, en daar door deze laatste, ten eenenmale te verhinderen. Naar men verneemt zullen de dames van de eerste familiën in de residentie, gedurende de dagen van den 16, 17, 18 en 19 Juni a. hare toiletten met oranjelint en nationale kleuren versieren. Men twijfelt aldaar niet of dit zal eene algemeene navolging vinden. De réunie der Leidsche oud-studenten van 1830 1840 zal, bij gebrek van genoegzame deelneming, ditjaar gedurende de feesten niet plaats hebben. De beroemde beeldhouwer Duret is overleden. Hij was te Parijs geboren in 1804 en sedert 1843 lid van het instituut. Thermomeilerstaanci. 27 Mei 's av; II u. 60f?r. 28 'smovg.7u.65gr.'smidd. 1 u.GSgr.'sav. 11 u.58gr. 29 's morg.7 u. 66 's midd. 1 u. 74 gr. Slaten-generaal. eerste kamer. Zitting van Vrijdag, 26 Mei. Achtereenvolgens zijn behandeld en aangenomen de volgende wetsontwerpen: 1. tot aanvulling der wet van 24 Juni 1854, betreffende het verleenen van pensioen aan mindere geëmploieerden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrichtingen van 's rijks zee-en landmacht, niet begrepen in de wetten van 28 Augustus 1850, en op 's rijks jachten en werkvaartuigen, mitsgaders aan hunne weduwen en kinderen; 2. rot onteigening van per- ceelen ten behoeve van de verruiming der rivier de Waal bij Zaltbommel; 3. idem ten behoeve van den spoorweg van Hecrenveeu naar Leeuwarden; 4. tot naturalisatie van J. W. vom Rath en negen anderen5. tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Eindhoven naar de Belgische grenzen in de richting van Hasselt; en 6. idem ten behoeve der verbetering van den Neder- Rijn boven Wijk bij Duurstede. Maandag zuilen worden behandeld de wetsontwerpen tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1862, en tot vaststelling van de reglementen op bet beleid der regeeriug in de koloniën Suriname en Curasao. Zitting van Zaturdag, 27 Mei. Van de kamer van koophandel en fabrieken te Amster dam is ingekomen een verzoekschrift, houdende bezwa ren tegen het wetsontwerp omtrent deD accijns op de suiker, hetwelk is verzonden naar de commissie voor de verzoekschriften. De commissie van rapporteurs voor de wetsontwerpen tot regeling van het geneeskundig staatstoezicht heeft haar verslag daaromtrent uitgebracht. De beraadslaging over die wetsontwerpen is tegen Dinsdag, des voormid- dags te elf uren, aan de orde gesteld. tweede kamer. Zitting vau Vrijdag, 26 Mei. Beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. De ministers van binnenlandsche zaken en van finan ciën hebben nogmaals de verschillende bedenkingen nagegaan en wcderlegd. Zij toonden wederom aan, dat heffing van plaatselijke accijnsen niet plaats kan hebben zonder belemmering van de voortbrenging en van hét verkeer en zonder verbreking tevens van degelijkheid van de belasting. De gemeentewet was dan ook eeu eerste stap om tot afschaffing van accijnsen te geraken; het was onbetwistbaar dat, na de invoering dier wet tot 1857, de accijnsheffing met 20 pet. is verminderd, en de directe belastingen in de gemeenten zijn toegenomen, maar dat na 1857 de nood der gemeenten de accijnsheffing weder heeft doen toenemen, evenwel tegen den zin der ver schillende ministers, die steeds de bedoeling der ge meentewet in dehand verlangden te werken. Het karakter dezer voordracht was echter volstrekt niet dat van eeu subsidiewet of van eene wet van afkoop, maar het wets ontwerp bedoelde eenvoudig voor de gemeentt n den weg te banen tot heffing, van eigene directe belastingen. Zij toonden vervolgens aan, dat de 4/5 van het personeel bleef eene rijksbelasting, wier opbrengst het rijk met de gemeenten deelde; en dat de aangeslagene siechts met het rijk, niet met de gemeente te maken had. Wat den census betrof, beweerden zij dat de geopperde bedenkingen eigenlijk waren eeu terugkomen op hetgeen art. 2 der kieswet reeds heeft beslist, te weten, dat de aanslag geldt voor betaling. Zoodanige aanslag was zon der schuldplichtigheid voor het geheel niet denkbaar, wel een aanslag, die niet ingevorderd wordt, maar welke desniettemin bij de berekening van den census wel de gelijk in aanmerking behoort te komen. Het is spelen met de grondwet, wanneer men beweert, dat men tot kiezen bevoegd is omdat men betaalt; noch in de grond wet, noch in de kieswet is dit te lezen. Eindelijk verklaarden zij nog, met betrekking tot de regelen van uitzondering voor sommige gemeenten te maken, dat de gedeputeerde staten de regeering in staat zullen stellen te beslissen voor welke gemeenten uitzon deringen behooren gemaakt te worden. Bij de voor te

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1