MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 85. Zondag 1865. 28 Mei. Editie van Zaturda" avond 4 uren. Middelburg H7 Mei. Over het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet voor zoover de plaatselijke belastingen betreft heeft de tweede kamer gisteren de algemeene beraadslaging ten einde gebraeht. De discussie is daarop aangevangen over art. 1 met het daarop voorgestelde amendement van de heeren Poortman c. s., strekkende om het bezwaar van ongrondwettigheid betrekkelijk den eensus weg te nemen, door de bepaling dat de personeele belasting ry/abelas- ting blijft, waarover de gemeenten kunnen beschikken. In de zitting van heden is na langdurige discussie genoemd amendement en daarna art. 1 aangenomen, beide met 46 tegen 26 stemmen. Men verneemt nader, dat Z. M. de koning zich aan vankelijk naar Luccrn zal begeven, alwaar voor Z. M. een hotel is afgehuurd. Op de aanstaande algemeene vergadering van de Maat schappij tot nut van 't algemeen zal door de commissie, belast mét te onderzoeken„welke algemeene en bijzon dere middelen zouden kunnen worden aangewend, om bij ouders die hunne kinderen de school doen vérzuimen, zoo veel belangstelling in het onderwijs op te wekken, dat daardoor het schoolbezoek toeneme" het volgende voorgesteld worden „Het hoofdbestuur doe zoo spoedig mogelijk een ge schrift vervaardigen en verspreiden, waarin de middelen die men tot bevordering van het schoolbezoek en tot bestrijding van het schoolverzuim kan aanwenden, wor den opgegeven en ontwikkeld. Verder benoeme ieder departement eene commissie, met hot bepaalde doel, om het schoolgaan te bevorderen en zal dat, zoo de kas van het departement niet toelaat, om de middelen die men tot dit doel noodig heeft, aan te wenden, eene subsidie uit de algemeene kas kunnen erlangen, de som van f 50 niet te boven gaande." Met 's konings goedkeuring en machtiging zijn benoemd tot leden der commissie tot regeling van de verschillende aangelegenheden betrekkelijk het feest, dat op den 25 Juni a. te Leiden ter eere van de strijders van 1813 tot 1815, en tot viering van den 50sten verjaardag der instelling van de Militaire Willemsorde zal worden gege ven: de luitenant-generaal Duycker, 's konings adjudant in buitengewone dienst, inspecteur van het wapen der infanterie; mr. Tieboel Siegenbeek, ridder der militaire Willemsorde, burgemeester te Leiden; de hoofd-inten- dant (generaal-majoor) Hardenberg, chef van het bureau der militaire administratie aan het departement van oorlog; en de heeren jlir. mr. van Puttkammer en Wtte- waal, beiden lid van de directie van het militaire Inva- liedenhuis te Leiden. Voorts is de heer dr. Rutgers van der Loeff, ridder der Militaire Willemsorde, predikant te Leiden, namens Z. M. uitgenoodigd, om als redenaar der orde op te treden. In verband met het feest van den 50en verjaardag der instelling van de Militaire Willemsorde, worden tevens alle ridders der genoemde orde uitgenoodigd zich op voormelden dag te Leiden te vereenigen, ten einde aldaar eene feestelijke bijeenkomst te houden, zoo als later bij programma zal worden opgegeven. Kerknieuws. De Walchersche vereeniging voor zendiDg- en bijbel zaak hield gisteren te Biggekerke wederom hare gewone jaarlijksche vergadering. Als voorganger trad op de heer A. J. Kan, predikant te Nieuw- en St. Joosland, die naar aanleiding van Joh. 12 32 een opwekkend woord tot de vergadering richtte. De heer J. E. Steenbakker Morilyon Loysen, predi kant te Koudekerke, die bedankt heeft voor de beroe ping naar Linschoten (classis Utrecht), heeft nu een beroep ontvangen naar Poortvliet (classis Zierikzee). Marine en leger. Ten gevolge der buiten dienst stelling van Zr. Ms. 8chroefstoomschip de Am stel, worden met den laatsten dezer op non activiteit gebracht de navolgende op dat schip dienende officieren: de luitenant ter zee le klasse G.II.Bakker,komniandeerende gemeld schroefstoomschip; de luitenants ter zee 2e klasse F. Luteyn, J. Plantenga en F. A. J.P. van Alphen^ en de officier van administratie 2e klasse J. Salmon Voorts worden met den eersten Juni aanstaande ge plaatst: op Zr. Ms. raderstoorasehip Cycloop, als eerste officier, de luitenant ter z.ec 2e klasse J. J. Habets, van het wachtschip te Willemsoord; de officier van gezond heid 2e klasse P. J. van Wageninge, behoorende tot de rol van gemeld wachtschip; en de officier van admini stratie 2e klasse W. H. F. Vogel, thans non-actief; en op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de luitenant ter zee 2e klasse C. J. M. Swaan, thans non-actief, en de officier van gezondheid 2e klasse W. Littel, van het schroef stoomschip de Amstel. Rechtszaken „Honger is een scherp zwaard". De waarheid dier 1 spreekwijze, hoezeer zeker nimmer betwist, wordt ge lukkig niet door ieder bij ervaring in haar geheelen om vang verstaan. Heden bleek echter ter terechtzitting van het provinciaal gerechtshof in Zeeland - niet slechts dat honger lijden pijnlijk moet zijn, maar dat het niet gemakkelijk moet vallen weerstand te bieden aan de verzoeking om den honger, zij het ook door oneerlijke middelen, te stillen als de gelegenheid daartoe zich aan biedt, terwijl het toegeven aan de verleiding gevolgen hebben kan, waarvan de smart misschien nog scherper dan die des hongers is. De zestienjarige ouderlooze arbeidster Hnbrina Vis,te Haamstede, kwam den 27 Maart jl., des avonds te half 9 uren, in den winkel van den broodbakker C. J. de Kos ter, om meel te bezorgen. Zij had, zooals zij ter terecht zitting opgaf, destijds honger. Terwijl zij op den ledigen zak wachtte en zich alleen bevond, nam zij spoedig een tarwebrood van twee pond weg en verborg dit. Toen de knecht terugkwam met den zak verwijderde zij zich haastig doch daar de brooden geteld waren uithoofde er wel eens meer wat vermist werd,werd de ontvreemding ontdekt. Een onderzoek volgde op de alstoen gedane aanklacht; het overblijvende van het medegenomen en ten deele opgegeten brood werd gevonden, voorzien van het gewone merk, en de schuldige bekende de daad. Diefstal bij nacht in een bewoond huis was de qualifi- catie, welke aan die daad volgens de wet moest gegeven worden en waaraan de beschuldigde door het hof ook is schuldig verklaard. Armoede, bekentenis en berouw, alsmede de zeer geringe waarde van het ontvreemde, waren echter termen welke tot verzachting van straf' aanleiding gaven, waaraan de jeugdige beschuldigde te danken heeft dat het minimum der straf, eene correc- tioneele gevangenisstraf van drie maanden, haar door het hof is opgelegd. Gemengde berichten. Dezer dagen zag bij Chapman en Hall, te Londen, het licht de eerste aflevering van een nieuw Engélsch tijd schrift The fortnightly Review, onder redactie van G. H. Lewes, den welbekenden biograaf van Goethe, zich ten doel stellende een gelijksoortigen kring van lezers te verwerven als de wereldvermaarde Revue des deux mondes. Zij zal, even als deze, geregeld den len en 15en van iedere maand verschijnen, doorwrochte artikelen be helzen over kunst, letterenwetenschap, wijsbegeerte, staat- en volkenkunde, en daarbij, op gelijke wijze, de verschijnselen van den dag zoowel der Nieuwe als der Oude wereld aan een onpartijdige, grondige beoordeeling onderwerpen. Haar doel is den „vooruitgang" der raensch- heidin den wijdstenzin van 't woord, door licht- en kennis verspreiding te helpen bevorderen. Onder de medewer kers, allen mauuen van naam, behooren o. a. George Eliot, Anthony Trol lope, sir John Herschel enz. Een niet onbe langrijk actueel gewicht geeft aan deze eerste aflevering een artikel, geheeten: „Persoonlijke herinneringen van president Lincoln", door M. D. Conway. In geruimen tijd heeft men in Engeland niet van zulk een zwaar onweder en zulke hevige regen- en hagel buien gehoord, als zich Maandag namiddag op verschil lende plaatsen hebben voorgedaan. Te Preston waren te 3 uren de straten door den stortvloed zoodanig over stroomd, dat thans allerwege de brandspuiten in de weer zijn om de kelders ledig te pompen, terwijl een aantal groote glasruiten door de hagelsteenen werden verbrij zeld. Te Malton was het tegen den middag, te midden van storm en donder, zoo duister dat op vele plaatsen het gaslicht moest worden aangestoken. Den vorigen namiddag was te Hoylake, nabij Liverpool, in een der localiteiten van het Royal Hotel de bliksem geslagen, die vervolgens uit een der bovenramen naar een nabij gelegen stal oversloeg en na aldaar een paard gedood te hebben, den voorraad hooi en stroo in vlam zette. Dien zelfden avond zijn nabij Stafford, in eene weide een aan tal schapen door een enkelen bliksemstraal gedood. Naar men aan de Nieuwe courant van den Helder enz. mededeelt, moeten eenige Hollandsche en Ameri- kaansche handelaren zich hebben vereenigd, om voor gemeenschappelijke rekening in Amerika landerijen aan te koopen, die nagenoeg dezelfde noorderbreedte hebben als ons land. Men wil die landerijen cultiveeren in vruchtbare weidegronden, er een veestapel van deugde lijk ras op uitgebreide schaal op vestigen en inzonderheid de boter en kaas door meerdere productie brengen tot concurreerende handelsartikelen. In betrekkelijk korten tijd zal evengenoemde corporatie soliede personen uit den kleinen boerenstand uitnoodigen, om de reis der waarts teondernemen, op voorwaarden, die alleszins aan nemelijk moeten zijn. Wordt dit plan tot uitvoering gebracht, dan is het met grond te voorzien, dat produc tie en consumtie in de bewuste artikelen een gewenscht evenwicht zullen erlangen, waardoor het algemeen belang door meerdere goedkoopheid bevorderd en de nijverheid in het algemeen voortdurend gebaat wordt. Eene Parijscke correspondentie meldt, dat de rechtbank van koophandel van het departement der Seine uitspraak heeft gedaan in de zaak vaD de alge meene maatschappij van handel en nijverheid te Amster dam tegen den heer Landauer en dezen laatsten veroor deeld tot betaling van 1,686,050 francs met de kosten, schaden en interessen. De heer Landauer had eene schuld van 14 millioen francs ontkend; hij beweerde die te hebben afgelost, doch kon de wijze waarop niet met zekerheid opgeven, terwijl hij weigerachtig bleef zijne boeken in rechten over te leggen. De voorstanders van de doodstraf hebben een ge voelig verlies geleden, de beul te Weenen is overleden. De Weener dagbladen zijn gevuld met huldebetuigingen en loftuitingen ter eere van den ontslapene en van zijne „roemrijke feiten" en leveren met warmte en geestdrift reeds de levenschets van zijnen opvolger. Deze is een zekere Frauz Beth, van wieu de Weener Presse getuigt, dat de diensten, welke hij in zijne betrekking aan de maatschappij heeft bewezen, die van zijnen voorganger wel driewerf overtreffen. Beth is een geboren beul, zijn vader oefende dit handwerk uit en zijne moeder was de dochter van den ouden beul te Brunn. Beth mag zich de eer toerekenen van de dertien voornaamste hoofden van het Hongaarsche leger, wier executie te Arad het treurspel der Hongaarsche omwenteling gesloten heeft, te hebben om het leven gebracht. Hij bezit de portretten van de uitstekendste personen, die hij geëxecuteerd heeft, en hoopt zijn album met meerderen te verrijken. Te Oeken onder Brummen is dezer dagen een kind van 104 jarigen leeftijd uit een soort van cataleptischen toestand ontwaakt, waarin het voor ongeveer 6 a 7 weken, na afloop van eene hevige koorts, die het bijzonder had verzwakt, was geraakt. Alle beweging der ledematen had opgehouden, geen blijk van behoefte aan voedsel of eenige andere natuurlijke verrichting werd waargenomen tot op 14 dezer, toen bij bet ingieten in den mond van eenig vocht het leven langzaam scheen terug te keeren, de lijder begon te spreken, naar voedsel vroeg, enz. Thans bevindt zich het kind weder volkomen gezond. Dezer dagen maakten ook wij, even als meest alle dagbladen, melding van een ongeval dat den 13 dezer te Leeuwarden 'oij het zwemmen van twee officieren van het garnizoen plaats had. Volgens een nader bericht uit

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1