OURANT. r 84. Zalurdag 1865. 27 Mei. Editie van Vrijdag avond 4 uren. Mi<ldellmr& 26 ftlei. De commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zee land, samengesteld ter voldoening aan art. 11 der wet op het notarisambt van den 9 Juli 1842 (Staatsblad no. 20). tot het afnemen der examina van adspirant. notarissen, heeft Woensdag geëxamineerd de heeren Jacobus Cornelis Benteyn, notarisklerk alhier, en Philip Matias de .Ronde Biesser, wonende te Goes. Beide hebben aan de vereischten voldaan. Vrijdag 11. is de heer A. C. G. E. L. Bols geïnstalleerd als burgemeester der gemeenten Neuzen en Hoek. In eerstgenoemde gemeente werd hij door eene eerewacht te voet en in laatstgemelde door eene te paard ingehaald, terwijl op beide plaatsen versieringen waren aangebracht, en muziek en zang mede de feestelijke stemming der ingezetenen vertolkten. Naar men verzekert zal Z. M. de koning in den loop van dezen zomer eene reis naar Italië ondernemen. (Haagsche cour.) Blijkens eene circulaire, door de commissie voor de oprichting van een gedenkteeken op het graf van wijlen professor Schroeder van der Kolk gezonden aan hen, die tot die oprichting geldelijk hebben bijgedragen, zal het genoemde monument, op de stedelijke begraafplaats te Utrecht, plechtig worden onthuld op Maandag den 29 Mei e. k., des namiddags te 2 uren. De gemeenteraad van Arasterdam heeft besloten, het voorstel der hoofdcommissie tot oprichting van een gedenkteeken voor Joost van den Vondel, om dit op den Torensluis te plaatsen, niet aan te nemen, wijl de brug te zwak is; er zou eeue geheel nieuwe fnndeeriug gemaakt en de doorvaart gestremd moeten worden. De raad heeft mitsdien besloten, de Nieuweraarkt, de ge dempte Muidergracht of het Koningsplein als plaatsen ter oprichting voor te stellen. De afdeelingFriesland der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, heeft metgroote meer derheid besloten geen gevolg te geven aan het voorstel der Rotterdamsche afdeeling om1. te wraken het door het hoofdbestuur der maatschappij in der tijd aan de tweede kamer ingediende adres van adhaesie aan de geneeskundige wetten; 2. dat hoofdbestuur uit tenoodi- gen bij de eerste kamer de verwerping dier wetten te vragen. tScnocndagca cii besluite». ki dde no a d rn. Vergunning verleend aan W. J. c. ridder Huyssen van Kattendijke, minister van marine, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis der orde van de Roos, hem door Z. M. den keizer van Brazilië gtschonken; en aan den heer L. P. Cavin te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Witten Valk, hem geschonken door Z. K. II. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach. Benoemd tot leden van het kapittel der Militaire Willemsorde: uit de grootkruizen, zijne koninklijke hoogheid prins Frederik der Nederlanden, veldmaar schalk van het, leger; uit de kommandeurs, de gepen sioneerde lnilenant-generaalsF.C. List en J. vanSvvieten, 'skonings adjudanten in buitengewone dienst; uit de ridders 8e klasse, de luitenant-generaal baron Nepveu en de gepensioneerde vice-admiraal E. Lucas, 's kouings adjudanten in buitengewone dienst, eerstgenoemde chef van den generalen staf, en laatstgenoemde kanselier der beide orden; uit de ridders 4e klasse, de luitenant- generaal J. W. Blanken, minister van oorlog, en de vice- admiraal J. May, 'skonings adjudant in buitengewone dienst, directeur eu kommandant der marine te Am sterdam. LEGER. Voor den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië, de paardenarrs 2e klasse E. H. A. H. Boudewijns, van het personeel der militaire vétérinaire dienst, thans dienstdoende bij het 4e rege- ment dragonders. belastingen enz. Opgeheven het ontvang-kantoor der directe belastingen en accijnsen te Nieuwe-Pekela en vereenigd met dat der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Oude-Pekela; en benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Oude-Pekela c. a. de heer J. J. H. de Ponthier, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Nieuwe-Pekela. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oost-Souburg c. a. de heer J. J. Blankert, thans in dezelfde betrekking te Goedereede c. a. Benoemd tot ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Zwolle jhr. P. A. van Haeften, thans ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Doetinchem. consulaten. Erkend als consul van Pruisen te Vlis- singen, de heer L. de Groof, en zulks op den voet van Nederlandsch onderdaan; en als consul-generaal van Hamburg in de Nederlanden, te Amsterdam, de heèr F. II. Bunge, mede op den voet van Nederlandsch onder daan. Onderwijs. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Clinge (Gravenstraat) is door den gemeenteraad benoemd de heer H. A. H. Sluiter. iVlarine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse II. E. A. Frucht, die nende als le officier op Zr. Ms. transportschip de Heldin, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gebracht en met den eersten Juni daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee le klasse G. W. C. Westenberg, thans non-actief. KecEitszaken. Heden heeft het provinciaal gerechtshof in Zeeland uitspraak gedaan in de zaak van J. Nelisse, N. Nelisse, C. Nelisse, arbeiders te Sint Maartensdijk, J. Hage Dz., gareelmaker te Scherpenisse, ea M. Geluk, arbeider te Sint Maartensdijk, beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan een persoon op de aanboorigheid van een bewoond buis, door middel van overklimming. Zooals wij in ons noinmer van jl. Dinsdag mede deelden, betrof het 't ontgraven van een op de erve der hofstede van den landbouwer A. van der Slikke, te Sta- venisse, begraven paard, waarvan de huid afgestroopt en het vet uitgesneden werd, welk een en ander de daders zich toeeigenden, nadat te voren een herhaald verzoek van J. Nelisse, om het dier tegen betaling van/10 in bezit ie mogen hebben, was afgewezen. Het hof heeft het feit der ontvreemding enz. van het paard als wettig en overtuigend bewezen aangenomen. Ten aanzien der beschuldigden heeft het overwogen, dat uit de bekentenis van den vierden beschuldigde en de verklaringen der getuigen wettig en overtuigend is bewezen dat deze vierde beschuldigde is mededader; ten aanzien van den eersten beschuldigde heeft het aangenomen dat, hoezeer hij alle medeplichtigheid ten sterkste ontkend heeft, er zeer vele aanwijzingen zijn welke het overtuigend bewijs leveren dat ook hij het feit mede heeft gepleegd, een bewijs 'twelk voor de medeplichtigheid der drie overige beschuldigden, die mede alle schuld hadden ontkend, ontbreekt. Met betrekking tot de qualificatie heeft het hof onder anderen overwogen dat de „overklimming" niet vol doende is bewezen, zoodat het als bewezen aangenomen feit moet worden gequaliöceerddiefstal gepleegd bij nacht door meer dan een persoon op de aanboorigheid van een bewoond huis. Het heeft de schuld van de tweede, derde en vijfde beschuldigden niet bewezen verklaard en hen, op grond van art. 210 van het wetboek van strafvordering, vrijge sproken, met bevel dat zij zullen worden in vrijheid gesteld, tenware zij om andere redenen in hechtenis behooren te blijven. Voorts heeft het Jacob Nelisse en Johannes Hage Dz. schuldig verklaard aan het hiervoren gequalificeerde feit en met aanname van de geringe geldswaarde van bet ontvreemde, de armoede van beide, alsmede de bekente nis van laatstgenoemden beschuldigde, als verzachtende omstandigheden J. Nelisse veroordeeld tot eene correc- tioneele gevangenisstraf voor den tijd van driejaren en J. Hage Dz. tot eene correctioncele gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, alsmede ieder solidair in de kosten van het geding, des noods bij lijfsdwang te verhalen. Gemengde berichten. Gisteren namiddag is alhier weder een vier- a vijfjarig kind in bet water gevallen en wel in den uitgediepten sloot op den Walesingel bij de Vlissingsche poort. Het werd door den zich daar bevindenden Itnan Westdorpe, te Vlissingen wonende, gered zonder dat hij zich daar toe te water behoefde te begeven. Uit Vlissingen zal een vijftal ingezetenen, die deel hebben genomen aan den slag van Waterloo, naar Leiden vertrekken om aldaar tegenwoordig te zijn bij de aan staande feestviering tot herdenking van die roemrijke gebeurtenis. Er zijn nog onderscheidene personen die mede aan dien veldslag hebben deelgenomen doch wier financiëele omstandigheden niet toelaten om de nood zakelijkste reiskosten te bestrijden. Dinsdag middag te 3 uren ontlastte zich boven 's Gravenhage een zoo hevige onweêrs- en hagelbui, dat de zitting van den gemeenteraad voor eenigen tijd werd geschorst en de zitting der tweede kamer opgeheven, daar het door het kletteren van de buitengewoon groote hagelsteenen onmogelijk was elkander te verstaan. Op meerdere plaatsen in Holland vielen dien dag hagel buien neder. Zoo ook vernemen wij dat in verschillende gedeelten van Flakkee donder en bliksem, vergezeld van hagel en regen, geruimen tijd aanhielden. De velden werden als het ware geheel onder water gezet en heü gewas nedergeslageu. Bij eene vrouw te Achthuizen die hoezeer zij in het bezit is van een regenbak welke ongeveer achthonderd emmers water kan bevatten over watergebrek te klagen bad, is de regenbat geheel gevuld; zelfs rekent men dat er nog wel achthonderd emmers water verloren zijn gegaan. Zondag namiddag barstte boven Sluis en omstreken ook een verschrikke lijk onweder los, waarbij hagel en regen gedurende een paar uren onophoudelijk afwisselden. De hagelsteenen vielen ter grootte van een kleinen knikker, te Sint Anna ter Muiden echter veel grootcr. In tegenstelling met de omstreken van Hoeku, Lapsclinre en andere plaatsen in Vlaanderen, is de schade in het voormalig vierde district aan de landerijen toegebracht, gering. In den zoülogischeu tuin te Marseille was dezer dagen door eene onverklaarbare nalatigheid een krokodil uit zijn hok ontsnapt. Het dier nam onmiddellijk de gelegenheid waar, om in het gazellen-park en andere afdeelingen van kostbare dieren verwoestingen aan te richten. Het bestuur verkeerde in groote verlegenheid omtrent de middelen, weike tegen een zoo gevaarlijken vijand konden worden aangewend. Gelukkigerwijze bleef men meester van het water en oogenblikkelijk wer den alle bassins, behalve dat in het olifantenhuis, droog gelegd. De krokodil begaf zich naar het water en stortte zich in het genoemde bassin. Onmiddellijk daarop werd een olifant losgelaten, die in het bassin, dat hem tot zijne baden dient, niet zoodra een vijand had ontwaard, of hij liep naar hem toe, greep liein met zijn snuit en slingerde hem hoog in de lucht. De krokodil viel op den rug en brak de ruggegraat. Aanstaanden Zondag zal door de te Rotterdam ge vestigde Duitsche Turnclub en de Turnclub de Hoop een turnfeest worden gegeven in bet lokaal der manége, aan den Coolsingel aldaar, waaraan verscheidene turners uit Amsterdam, Haarlem, Delft, Antwerpen, Brussel en Londen hunue medewerking hebben toegezegd. Uit Duitschland zijn reeds 70 manden kersen te Rotterdam aangebracht, om naar Engeland te worden verzonden. Ook uit Gelderland verwacht men die spoedig, want er schijnt overvloed te zijn, ook van pruimen

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1