MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 83. Donderdag 1865. 25 Mei. Rij ileze courant behoort een hij voegsel, beval tonde 1. Lijst der 55 hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belastingen in de provincie Zeeland; 2. Verslag van het verhandelde in de zitting der tweede kamer van de staten-generaal van jl. Maandag. Editie van Woensdag avond 4 uren. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend, dat op Vrijdag den 2 Juni 1865, des namiddags te 2 uren, ten Raadhuize dier gemeente zal worden aanbesteed a. De levering van straatkeien en machina- len waalsteen 1». het uitslatten van eene sloot bij de be graafplaats c. het onderhoud der kaaimuren; «I. het uitbaggeren der havens. Waarvan de voorwaarden ter lezing zullen liggen ter gemeente secretarie, terwijl nadere informatiën zullen worden gegeven en voor zoo veel noodig aanwijzing zal worden gedaan door den Gemeente-bouwmeester. Vlissingen, den 19 Mei 1865. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Cinttcnlanü. Middelburg 24 Mei. Bij de opening der stembussen voor de verkiezing van een lid der provinciale staten van Zeeland, bij herstem ming tusschen dc heeren mr. J. Snijder, burgemeester van Veere, en P. Loeff, notaris te Koudekerke, is heden gebleken dat door de 1328 stemgerechtigden in dit hoofdkiesdistrict slechts 509 billettcn zijn ingeleverd, waarvan 13 van onwaarde. Het getal geldige stemmen bedroeg 496 (bij de verkiezing van 9 dezer 518). Van de 482 kiesbevoegden in deze gemeente hebben 169 aan de herstemming deelgenomen (bij de verkiezing van 9 dezer 232). Er zijn uitgebracht op rar. J. Snijder 254 en op den heer P. Loeff 242 steramen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. In het hoofdkiesdistiict Goes heeft eene herstemming plaatsgehad tusschen de heeren 0. Verhagen, aftredend lid, en C. C. van den Bosch. Er zijn 639 geldige steramen uitgebracht, zijnde 83 meer dan bij de verkiezing vau 9 dezer. De heer 0. Verhagen is herkozen met 357 stemmen. In eene gisteren avond gehoudene vergadering van het alhier gevestigd departement der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid, werd door den voorzitter het SOjarig bestaan van dit departement herdacht. Het was namelijk op den 24 Mei 1815, dat negen ingezetenen, zijnde de heeren: J. A. Becius, C. G. Bijleveld, F. Ermerins, N. C. Lambrechtsen, Z. Pas poort, J. A. Schorer, P. J. Serléjr., M. E. C. Versluys en M. P.M. van Visvliet, zich vereenigd hadden tot vorming van een departement der maatschappij, daar eene vroe gere afdeeling van den oeconomischen tak door de tijds omstandigheden reeds lang te voren was te niet gegaan. Hetgeen door het departement in het bijzonder in de laatste jaren was verricht, werd vervolgens in herinne ring gebracht, waarna de secretaris een overzicht gaf van de geschiedenis des departements. 'Voorts is besloten dit jaar twee leden af te vaardigen voor de algemeene vergadering der maatschappij, die in de maand Juli a. te Leiden zal worden gehouden, waar toe zijn benoemd de heeren mr. VV. C. Borsins en J. W. de Raad, terwijl tot hunne respectieve plaatsvervangers zijn verkozen de heeren W. J. Muller en A. II. G. Fokker. Aanstaanden Vrijdag avond zal, naar wij vernemen, door het corps muzikanten der schutterij op de Grootc markt alhier muziek wordeu uitgevoerd. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is; ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een overzicht van den handel en scheepvaart van Groot- Britanniëover de maand Maart en de drie eerste maanden van het loopende jaar. HH. KK. HIJ. prins en prinses Frederik herdachten jl. Zondag hun veertigjarig huwelijk. Z. M. de koning heeft Maandag middag te 5^ uren in een plechtig gehoor ontvangen de leden van de eerste kamer der staten-generaal, tot het aanbieden van het adres van rouwbeklag, wegens het overlijden van H. M. de koningin-weduwe. Begiocmin^cn en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer A. van der Spuy, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse der orde van den Witten valk, hem door Z. K. II. den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Bergen op Zoom jhr. G. W. J. van Spengler, thans commies der posterijen 2e klasse; tot commies 2e klasse de heer P. G. E. de Lang, thans commies 3e klasse; tot commies 3e klasse de heer J. A. Teljer, thans surnumerair der posterijen; tot directeur van het postkantoor te 's Gravenhage de heer mr. B. van Hasselt, thans inspecteur der posterijen te Utrecht, uit welke laatstgenoemde betrekking hij op de meest eervolle wijze wordt ontslagen; en tot inspecteur der posterijen voor de provinciën Noord-Holland en Utrecht, standplaats Utrecht, de heer J. A. L. F. Steffens, thans directeur van het postkantoor te Roermond. Kerknieuws. De heer P. van den Hoofakker Houtzagers, predikant bij de hervormde gemeente te Neuzen, heeft het beroep naar Oudewater aangenomen .Marine en leger. Zr. Ms. korvet Pallas, koramandant de kapitein- tuitenant ter zee W. C. Klis, is gisteren ter reede van Vlissingen teruggekeerd en zal, naar men verneemt, gereed worden gemaakt voor eene reis naar Indië. Zr. Ms. raderstoomschip Cycloop, liggende te Wil lemsoord, wordt den 1 Juni a. in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse C. A. L. H. baron van Heeckeren, thans non-actief. De luitenants ter zee 2e klasse C. Schuylenburg en J. A. Vening worden, met intrekking hunner onlangs aangewezen bestemming, met den eersten Juni geplaatst, de eerste op het wachtschip te Vlissingen en de tweede op dat te Willemsoord; terwijl de adelborst le klasse C. Maas, thans non-actief, met gemelden datum wordt geplaatst op Zr. Ms. transportschip de Heldin. Gemengde berichten. Eergisteren middag wandelde op den achtersingel tusschen de Noord-binnen en St. Joris bruggen alhier eene moeder, met een kind op den arm, terwijl een ander knaapje, vier jaren oud, voor haar uit huppelde. De zucht om bloempjes te plukken van het grasperk aan den kant der gracht had voor het knaapje een val in het water ten gevolge. Nauwlijks had de moeder dit gezien, of zij legde het kinduit hare armen in het gras neder en sprong onmiddellijk haar anderen lieveliDg achterna. Met behulp van den inmiddels toegeschoten smidsbaas Wenneps, gelukte het der moedige vrouw haar kind te redden. In 1864 zijn voor Nederland vervaardigd 200,000 postzegels van 15 cent, 2,600,000 :i 10 cent en 2,700,000 a 5 cent, te zaraen 5,500,000 stuks, ter nominale waarde van f 425,000; en voor Nederlandsch Indië 326,500, ter nominale waarde van f 32,650. Voor de vervaardiging der postzegels voor Nederland zijn gebezigd platen mot 200 zegels, van een nieuwe type, naar de gravure van den heer J. W. Kaisor, te Amsterdam, en is daarbij i tevens ingevoerd het doorboren der postzegel vellen. Op de drukkerijen te Berlijn heeft men van de zijde der eigenaren eene poging gedaan om geregeld des Zondags even vele uren aan den arbeid te doen be steden als gedurende de overige zes dagen van de week. Het bestuur der drukkers gezellen heeft hiertegen een krachtig protest uitgevaardigd, in hetwelk aan het slot onder anderen wordt gezegd, „dat de vrije arbeider niet beneden de slaven der oudheid en van den tegenwoor- digen tijd geplaatst kan en wil worden." Er is een alge meen verzet tegen dezen maatregel van de zijde der drukkersgezellen. De vleeschhouwer uit Oud-Beierland, die geiten- vleeseh voor schapenvleescb verkocht heeft, is Maandag in hooger beroep door het hof in Zuid-IIolland veroor deeld tot acht dagen gevangenisstraf. Zooals wij reeds met een enkel woord mededeelden, bestaat te Antwerpen het plan tot het organiseeren eener reis rondom de wereld. Dat plan is ontworpen door den reeder Cateaux-Wa'tel. Honderd twintig jongelieden, niet beneden de 15 jaren, zullen aan die reis kunnen deelnemen. Een driemast schip le klasse van 800 k 1000 ton zal tot dat doel wordeu uitgerust en onder bevel staan van den scheepskapitein Louis Meijer, die reeds met gunstig gevolg vier malen de reis om de wereld heeft gedaan. De heer Félix vonSchonbroeck, gepensio neerd le luitenant der marine, zal met de directie der expeditie worden belast. De reis zal den 15 September ondernomen worden, terwijl de kosten per jaar zullen bedragen 3650 francs. Aan boord zal in verschillende vakken onderricht worden gegeven. Onder meerdere plaatsen zullen de navolgende bezocht wordenCadix, de Canarische eilanden, Bahia, Rio de Janeiro, Monte video, Valparaiso, de Sandwich-eilanden, Manilla, Japan, Hon-Kong, Canton, Singapore, Akyab, Calcutta, Batavia, Eiland Mauritius, Kaap de Goede hoop, St. Helena, Charlestown en New-York. Te Zutphen zijn reeds jl. Donderdag nieuwe aard appelen k 1 cent per stuk op de markt ten verkoop aan geboden. Zij waren aangevoerd door den tuinbaas van Nederlandsch Mettray. Maandag morgen is te Arnhem een uit Holland terugkeerende ledige kolentrein, vermoedelijk door het verkeerd plaatsen van het wisselspoor, op het reserve- spoor gekomen, waarop een postwagen stond. Door den schok is deze wagen gedeeltelijk verbrijzeld, terwijl de locomotief omvergeworpen werd. De machinist heeft zich bij tijds kunnen redden door van de locomotief te springen. Persoonlijke ongelukken hebben hierbij geen plaats gehad. In de op 18 dezer gehouden vergadering van deu gemeenteraad te Schiedam, is door den voorzitter raede- deeling gedaan van de voorloopig door burgemeester en wethouders vastgestelde plannen, betreffende de feestelijke viering van den 50jarigen gedenkdag van den veldslag bij Waterloo, welke zal plaats hebben op den 19 Juni aanstaande, en hoofdzakelijk zal bestaan in het houden eener inspectie over de schutterij, gevolgd van eene matinée musicale in den voormiddag, het honden van volksspelen, onder begeleiding van muziek iti den namiddag en het afsteken van een vuurwerk in den laten avond, tot welk een en ander het stads-exercitieveld zal worden ingericht. Gedurende de laatste stormen in Navarre werd te Bastan een der beroemdste oude eikenboomen omver ge worpen, die het ganscbe land door onder den naam van den eik van Znmalacarregiiy bekend stond. De Basken hielden hunne wetgevende vergaderingen onder het lommer van overoude eikenboomen, van welke, na dien te Bastan, die te Ustaritz een der statigsten is, en het was onder den thans door den bliksem gespleten boom, dat Zumalacarreguy de eerste volksvergadering tot handhaving der fueros, of erfvoorrechtcn der Baskische provinciën hield. Men schrijft dien boom een bijna twee duizendjarig bestaan toe. De theeboom-cultuur wordt thans in Britsch-Indië voornamelijk in het koninkrijk Assam, hoe langer zoo uitgebreider. Aanvankelijk door de Indische regeering ondersteund, begint het aankvveeken van dien boom thans

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1