BRIEVEN UIT BELGIË. Brussel18 Mei. In de zitting van gisteren is het wetsontwerp op de bedelarij, de landlooperij en de bedelaarsgestichten aangenomen met 79 tegen 4 stemmen en '2 onthoudingen. Gij bespeurt dat ik mij in het enorm cijfer der meerder heid, die ik. aan dit ontwerp toezeide, niet vergist heb. Ik meen te kunnen verklaren dat door deze wet, behou dens eenige nevenbepalingen, waarvan ik geen goed resultaat verwacht, deze gewichtige staathuishoudkun dige quaestie hier te lande eindelijk eens goed en degelijk geregeld is. De kamer heeft vervolgens bet ontwerp, regelende de ministerieele vervolgbaarheid wegens dilicten buiten hunne ambtsbetrekking bekleed in behandeling genomen. Gij weet dat dit het werk is van de commissie uit de kamer, benoemd na het duel tusschen clen generaal Chazal, minister van oorlogen den afgevaardigde de Laet. Het heeft bij de eerst ingeschreven sprekers geen gunstig onthaal gevonden. De heer Lelièvre, van de linkerzijde, heeft het ontwerp aangevallen op grond dat naar zijne meening er geen enkele reden bestaat, waarom ministers, voor vergrijpen als partikulieren tegen de algemecne wet gepleegd, niet als de overige burgers in den staat zouden behandeld en geoordeeld worden door de gewone rechtbanken, waarvoor zij justiciabel zijn. Genoemde afgevaardigde ziet niet in waarom juist een minister alleen voor het hof van cassatie moet kunnen terechtstaan en waarom de kamer eerst verlof zou moeten geven om hem te vervolgen. M. i. pleit er veel voor deze redeneering. Verder hebben de clericale leden van Overloop en Verwilghen het ontwerp bestreden op argumenten die alleen bewijzen dat zij van art. 90 en volgende der constitutie niets begrijpen. Ook dit debat zal nog wel eenigen tijd aanhouden. Het heet dat koning Leopold beter is. Er is echter niemand die gelooft dat Z. M. hersteld is. Wij moeten ■ons neerleggen bij het eerste beweeren, omdat zelfs sedert eenige dagen de officieuse bulletins niet ineer worden uitgegeven. De Association liberale even als de meeting der Louve hebben den advokaat Albert Picard, een der talentvolle hoofden der geavanceerde partij, kandidaat gesteld voor het lidmaatschap der provinciale staten van Brabant. Omtrent den tweeden kandidaat verschillen de opiniën der kiesvereeniging. De Association koos den industrieel Cluydts; de Louve den industrieel Bols. Ik moet nu terugkomen op mijn schrijven van de vorige week om u op de hoogte te houden van de zeker gewicht krijgende quaestie, ontstaan door het bij onzen gemeente raad bestaande voornemen om het Vlaarasch opschrift, op het voetstuk van Egmond en Hoorne's monument te doen wegvallen. Jl. Zaturdag was in 't bovengenoemde lokaal der Louve, daar waar de geavanceerde, duidelijker gezegd de democratische partij, gewoon is bijeen te komen, eene meeting bijeengeroepen, om te beraadsla gen welke weg er moest worden ingeslagen om bet gemeentebestuur van zijn dolzinnig en door niets gemo tiveerd plan af te brengen. De spacieuse zaal was opge vuld tot in de afgelegenste hoeken met een zeer geani meerd publiek,zichtbaar behoorende tot de beschaafde en ontwikkelde klassen der bevolking. Ik verklaar rondweg dat ik met uitstekend genoegen de vergadering heb bijgewoond, te meer naar ik bespeuren mocht, dat ik op goede gronden in uw blad het besluit van Brussel's regenten bad afgekeurd. Op dezelfde motieven werd dit toch bestreden door de advokatcn Jottrand en Demeur, den indiistriëeel Haeck, den student Moysson en den Vlaamschen letterkundige Michiel van der Voort. Ook zij noemden het uitsluitend Er an ach onderwijs op de lagere school een grief die de meerderheid der bevol king tegen het bestuur had; ook zij heetten flinkweg bet voorgeven van den afgevaardigde tevens gemeente raadslid, Funck, dat de burgerij het Fransch wilde beschouwd hebben als landstaal, een „logen," en de welsprekende Jottrand, wiens breed geschouderd» gestalte, krullige en krachtige kop, wiens stentorstem en levendig gebaar onwillekeurig doet denken aan Mirabeau, sommeerde in eene gloeiende improvisatie bet gemeentebestuur en speciaal den burgemees ter Anspach eu den schepen Funck, om het initiatief te ernen tot eene nieuwe volkstelling, waarbij hoofd voor loofd aan de meerdexjarigen binnen de stad zou worden fgevraagd, welke taal zij 't best verstonden, welke taal iij verlangden dat officieel zou worden verklaard, onder ij voeging dat hij zekerheid had dat twee derden zich ouden verklaren voor 't Vlaamsch, terwijl slechts een ;erde van zijne, voorliefde voor 'fc Fransch zou doen lijken. Jottrand is een geboren Waal, van ouder tot uder. Hij ze! het en voegde er bij dat toen hij tien aren geleden te Brussel zich als advokaat vestigde, hij achte met de Vlaamsche beweging, die hij slechts t drijven van eenige heethoofden meende. De onver moeide, standvastige wijze waarop zij echter volhielden, ijne allengs meerder wordende bekendheid met den ard en de behoeften onzer bevolking, de overtuiging ie hij verkreeg dat werkelijk het. Vlaamsch clement in russel een sterk, degelijk leven ontwikkelde, had zijne andacht eindelijk getrokken en - vond kwam hij er oor uit hij was bekeerd geworden. Voor de Vlaam- che zaak acht ik deze bekeering con groote winst. De eer Jottrand is een kampioen, zooals niet iedere strij- ende zaak er eene op haar doornigen en disteligen weg ag aantreffen. Hem volgde de Gent.scho student Moysson, een zeer ng man van een spiritueel uiterlijk en met een paar longen, die bij wat meerdere oefening, iets voor de tribune beloven. Had Jottrand het beginsel der quaestie uiteen gezet, hij zou de feiten leveren tot staving van het beweeren van zijnen vriend den vorigen spreker, t. w. dat het Vlaamsch element door Brussel's eol- legie van burgemeester en schepenen, stelselmatig wordt achteruitgezet en verdrongen. En die getui genissen waren vele. Ik deel er u maar een van mede. De directeur van het Vlaamsch nationaal tooneel in de Rue du Cirque, de heer Felix van der Sande, een niet onverdienstelijk acteur, een goed leider der zaak en een der hoofden van de Vlaamsche beweging te dezer stede, had dezen winter, de eerste season onder zijne directie, aan zijne ondernemingzulk een bij val verzekerd gezien, dat zonder te winnen, zonder eenig subsidie van rijks- of stadswege te ontvangen, zijne balans sloot,en hij zoo al zonder winst, dan toch ook zonder verlies zijn jaar kon sluiten. Dit mocht vooruitgang heeten, want velen voor hem, hadden uithoofde van zware geldelijke ver liezen zich aan de verdere exploitatie van het theater du Cirque moeten onttrekken. Echter eenige verbete ringen, eenige uitbreiding van personeel tegen den vol genden winter noodzakelijk achtende, en zich bewust dat hij slechtst langs den weg van subsidie daartoe geraken kon, wendde van der Sande zich dezer dagen tot burgemeester en wethouders roet de vraag dat aan 't Vlaamsch tooneel een subsidie van tien duizend francs zou worden toegekend, voor het tooneeljaar 18(35-66. Mijnheer Anspach weigerde gladweg met de woorden: „Mijnheer van der Sande, gij zïjt een verdienstelijk man, ik acht u hoog; vraag mij als particulier alles wat gij wilt en ik zal naar mijn vermogen u steunen. Waar gij echter mijne tusschenkomst inroept voor 't Vlaamsch tooneel, waar ge als Vlaarasch tooneeldirecteur en als Vlaming tot mij komt, daar zeg ik u meteen woord: „geen centime! want gij strijdt voor een herschensehim, gij werkt voor een doel dat niet alleen nooit kanmaar ook nooit moei bereikt worden, en de stad geeft daarvoor en daarom niets. Voire flamand est mort et enter ré. Met deze machtspreuk besloot onze daukbare burgemeester zijn discours. Bij den schepen Funck ging'tden heer van der Sande niet beter. De teleurstelling was des te grooter omdat hij op de medewerking van dezen gere kend had. De heer Funck toch is een kind uit het volk. Hij is geboren in de benedenstad, waar alleen Vlaamsch wórdt gesproken, 't Is de taal zijner moeder, de taal waarin hij wel stellig van de lippen zijner vrouw, wier wieg in dezelfde buurt stond, het jawoord heeft gehoord; nog meer, toen zes jaren geleden de koopman Funck stedelijk regent wou worden, liet hij zich lid maken van de vereeniging „Vlamingen vooruit!" En de Vlamingen stemden hem en bleven hem trouw bij zijne latere kan didaturen voor de provinciale staten en de kamer. De heer Funck was een „Vlaming vooruit" tot tijd en wijle de Assocation libérale, die hier alle verkiezingen domi neert, hem in hare bescherming nam, tot hij gekomen was waar hij wezen wilde. Na dien oogenblik behoorde hij in dit opzicht tot de Laodicëers, en nu acht dagen geleden zag men hem de voorste in de rij van hen die de wegwissching van het Egmond en Hoorne's opschrift ver dedigden, en hij deed het in zijn gewoon Fransch, dat is zoo'n exécrabel Fransch, dat men zeer goed bespeuren kon dat onze edelraogende het eerst geleerd heeft, nadat hij sedert eenige jaren in de bovenstad woont. Zooals ik zèide, weinige dagen te voren kwam Felix van der Sande, vol goede hope, ook tot dezen voormaligen „Vlaming vooruit". Mijnheer Funck had geen ander antwoord voor- hem, dan liet: Mossen, votre patois de Flamand ne fait qu'empêcher que nös enfants reijoivent une óducation (listinguée. Jamais ils n'auront une bonne prononciation de la bellelangne Fran^aise, car vos jouezpour nos bonnes et nos domestiques, et quand ceux-ci out passé nnesoirée au cirque, ils ont. oublié le lendemain que c'est nn con signe dans ma maison: pas de Flamand. Je ne veux pas que mes enfants 'shabltuent ace patois des impasses. Pas uue centime pour votre affaire." Uit dit staaltje kunt gij zoo wat afleiden welk Fransch onzen schepen-afgevaardigde spreekt en met welken troost de Vlaamsche tooneeldirecteur van hem kon heen gaan. De heer Haeck behaudelde het thema op degelijke, humoristische wijze. De heer Michiel van der Voort wilde bij adres de heele collectie van Vlaamsche grieven in eens onder deoogen van het gemeentebestuur gebracht zien, de vergadering bepaalde zich echter, op voorstel van den heer Demeur, heel wijselijk tot de quaestie die aan de orde van den dag was en besloot bij den gemeen teraad tegen haar besluit te protesteeren, de intrekking daarvan en de handhaving van het Vlaamsch opschrift te verzoeken en tevens ee,n algemeen petitionnement des aangaande uit te lokkeu. Eerst had men nog een man uit het volk, een schoen maker toevallig gehoord, die, stellig leverancier van de hecren Anspach en Funch,in bijna onverstaanbare bewoor dingen de suprematie der Fransche taal hoven deVlaam- schc verdedigde en dat wel op grond „dat zonder 't Fransch niemand in België vooruit kon komen en een soldaat geen korporaal kon worden, nis hij geen Fransch verstond." De vergadering laebtte dat zij schaterde en begroette den „franskillon" met een zeer dubbelzinnig hurrahDe president die hem met het „ne s/dor ultra coepidamhad kunnen dooden, trachtte hem voor eene wijle op do tribune te handhaven met het verzoek aan de menigte „dat zij die met zoo blijkbare aandacht ge luisterd had naar mannen die wel konden spreken, nu toch barmhartig genoeg moest wezen om de objecties tegen de stollingen dier hecren aan te hooren, ingebracht door iemand die bewees in 't geheel niet te kunnen spre ken." De schoenmaker had in eens genoeg en deed wat men in plat Hollandsch noemt „er uittrekken" 't was hem geraden ook! Twee zaken hebben op deze meeting mij zeer getrok ken. De volle vrijheid der tribune en het oratorisch talent der sprekers. De gaaf van het woord is den Belgen uit den beschaafden stand in ruime mate toebedeeld en de regeering laat hen volle vrijheid daarvan gebruik te maken. Voor de ontwikkeling van een volk hebben dat talent en die vrijheid hooge waarde. Ik wenschte wel dat, daar ik weet dat ook ten uwent die vrijheid onbelem merd is, ik ook in uwe parlementaire ofpnblieke verga deringen ooit sprekers ontmoet had van 't gehalte van die „Mirabean's en herbe" die hier bij getale onder het jonge België worden aangetroffen. De radicale advokaat van de Plassche beeft aan zijn Waterloo-plan gevolg gegeven en eene oproeping aan de bevolking van België, Nederland, Engeland en Duitsch- land gericht, om op den 18 Juni a. s. zich tot een pel grimage naar het slagveld te vereenigen en na te Brussel te zes uren des avonds te zijn teruggekeerd, daar een Waterloo-banket te vieren. De regeering is roet deze demonstratie niet zeer ingenomen, en te recht voegt aan de mededeeling van dit bericht de ministerieele Echo du Parlement het volgende toe: „Is het niet een zonderling verschijnsel eenige ontwikkelde Belgen zulk een houding tegenover Frankrijk te zien aannemen, op denzelfden oogenblik dat een Engelsch-Fransch comitée zich te Londen en te Parijs heeft geconstitueerd om den gedenk dag van Waterloo te vieren door eene tentoonstelling van nijverheid der beide volken, en eene broederlijke samenkomst tusschen werklieden van beide natiën."? De kamer heeft de vervaardiging der buste van wijlen den oud-afgevaardigde Joseph Lebeau, welk gedenk- teeken zal geplaatst worden in de gallerij van 't Paleis der volksvertegenwoordigers, opgedragen aan deu begaafden beeldhouwer Simons, aan wien onze Place royale reeds bet meesterwerk, 't ruiterbeeld van Godfried van Bouil lon, dankt. In den vollen zin des woords is in de. laatste dagen „het onweêr niet van de lucht geweest." Jl. Maandag namiddag is hier vlak boven de stad en omstreken een geweldige hagelbui neergekomen, die de meeste boom vruchten vernietigd heeft. De schade is zeer aanzienlijk. 3i-t'ü)iuiuuMi. Het barkschip Noordstergezagv. P. Tobiassen, is den 20 Mei van het Nieuwediep vertrokken naar Fredricks- hamu. (Rusland). Met kofschip de Zwaangezagv. W. Riedijk, is den 12 Mei van Shields te Lissabon aangekomen. Alles wel aan boord. Gisteren avond is te Vlissingen in de haven gekomen de Nederlandsche schoener Clemensgezagv. A. B. de Kloe, gekomen van Engeland met steenkolen, bestemd voor Vlissingen. tjanïiel$beric!)tcn. ftraamnarklcn enz. Dordrecht, 18 Mei. Daar de aanvoer van witte tarwe heden niet groot was, is dezelve tot onveranderde prijzen opgeruimd kunnen wordenmen besteedde voor extra puike jarige Vlaamsche ƒ8.20 a 8.40, goede en mindere 7.20 tot ƒ7.90, puike nieuwe ƒ7.10 a ƒ7.30, goede ƒ6.60 a ƒ6.90, geringe en blauwe 5.60 a ƒ6.40. Zomer tarwe ƒ6 ƒ7. Met rogge was het traag in een doen; Overmaasch zakmaat 5.20 a ƒ5.50, puike Zeeuwsche en Vlaamsche 5.60 a ƒ5.80. Wintergerst werd 20 cent lager verkocht om het onvoldoende der qualiteit, zak maat 3.80 a 4.20, mooi gestort op ƒ4.70 en goed dito op 4.50 gehouden. Zomergerst was mede 10 a 20 cent lager, zakmaat 3.20 a ƒ3.60, gestort ƒ3.80 a ƒ4. Spelt als voren, 3.30 a ƒ3.60. Haver vond minder begeerte, doch was niet lager verkrijgbaar; voeder haver 2.50 a 3.20 en brouw dito ƒ3.30 a ƒ3.70. Paardenbooneu bij gerieven 40 cent hooger, ƒ5.20 a ƒ5.90, mooi gestort hield men op ƒ6. Dnivenboonen f 6.20 ii f 7. Witte-en bruineboonen niet ter veil. Blauwe erwten tot eene kleine verlaging begeerd, ƒ6.20:1 ƒ6.70. Boekweit bracht vorige cours op. Peel werd a ƒ190 per 2100 Ned. pond gedaan en Fransche a 185 geveild. Van koolzaad is slechts een enkel partijtje verkocht, zijude zeer goed Overmaasch zakmaat a 13.60, dat vorige cours was, puik dito liield men op 14, ordinair Zeeuwsch gestort werd a ƒ13.40 geveild; op 9'vats levering in September en October kou men :1 ƒ450. koopen. Inlandsch bennip- zaad rot ƒ280 aangeboden. ICanariezaad van ƒ6 tot ƒ7.50 verkocht. In slag-lijn zaad niets omgegaan, geveild 114/115 Ned. pond Odessa en 108 Ned. pond Catania beide a ƒ370, 110/111 Nccl. pond Petersburger a ƒ300. Raap-olie a ƒ39 contant gedaan, dc najaarstermijnen a 40 verkrijgbaar. Lijn-olie ƒ35 contant. Harde raap koeken a 80 contant bij kleinigheid verkocht. Harde lijn-koeken ƒ100 a ƒ105. Prijy.CBi van eflfeefeai. Amst«£damVtjj^ Me i. Nederlaud. Oertific/Wqche 1 iiïit&n 1 d 2,1 pet. 61$ dito dito."fyfcÖ» 3 72$ dito I' .'•dito 4 Aandi^Liiidelmautschapwlj 4.V 145 België. Certificaten .bij. Rothschild 2^ 54{-

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 3