N°' 81. Zondag 1865. U R A N T, 21 Mei. Editie van Zaturdag avond 4 uren. Middelburg SO Mei. De gemeenteraad alhier zal op a. Maandag des namid dags te 2 uren, eene openbare zitting houden waarin de volgende punten zullen behandeld wordenraissieve gedeputeerde staten, goedkeuring raadsbeslniten; idem P. Leupen, bezwaren raadsbesluit 10 Mei jl.verorde ning op het lager onderwijs. Wij vernemen dat nog vóór de vacantie der recht bank te Goes het onteigeningsproces tegen de heeren Kakebeeke, Bijleveld, Glerum en Kole, over den afstand hunner gronden ten behoeve van den spoorweg, zal wor den aanhangig gemaakt. Door de ingelanden van de wateringHoedekenskerke is eergisteren tot ontvanger-griffier van die watering benoemd de heer J. A. A. Fransen van de Putte, rent meester te Goes, in plaats van den heer J. W. de Jongh, op zijn verzoek eervol ontslagen. De minister van binncnlandsche zaken heeft den 17 Mei van Kampen naar Roozendaal verplaatst den tele grafist der 3e klasse F. J. van der Meeren; van Zierikzee naar Kampen, den telegrafist 3e klasse M. A. Schut, en ten gevolge van het overlijden van den heer J. Hulst, met ingang van 25 Mei a. tot eerstaanwezenden ambte naar van het telegraafkantoor te Kampen benoemd den telegrafist 3e klasse D. van Gigch, thans in gelijke be trekking te Venlo. Van goederhaud wordt ons bericht, dat het aantal overgebleven strijders van 18131815, die nog aan de feestviering van 25 Jitni a. te Leiden kunnen deelnemen veel grooter is, dan men zich aanvankelijk had voorge steld; dat alleen binnen Leiden een lOOtal zich bevindt, en derhalve in het oorspronkelijke plan eenige wijziging moet worden gebracht, waartoe ook de medewerking van Leiden's ingezetenen noodig schijnt, ten einde huisves ting te erlangen voor de gewezen officieren enz. Leidsch dagbl.) Men schrijft uit het land van Altena, den 16 dezer, het volgende: Tot heden werd-door alle vlasbouwers gewacht op regen, ten einde het lijnzaad, waarvoor het al zeer laat werd, te kunnen zaaien. De regen, in de laatste drie dagen gevallen, stelt hen nu daartoe in staat. De ver schillende vruchten te veld staan zeer schoon. Het kool zaad is echter dit jaar een nadeelige schoof. De aard appelen komen zeer schoon te voorschijn; zoodat van onze vruchten te veld geen ander, dan een gunstig bericht kan gegeven worden. fiBenocKiiingen en besluiten. riddkrokdrn. Vergunning verleend aan den heer D. C. Splitgerber, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der koninklijke Kroonorde 3e klasse, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. Onderwijs. Van wege den minister van binnenlandsche zaken is bekend gemaakt dat aan elke der rijkskweekscholen te 's Hertogenbosch, Haarlem en Groningen, met het begin van den cursus 1865/66, aanvang nemende 1 September 1865, gelegenheid zal zijn tot plaatsing van tien kweeke- lingen in het eerste of laagste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De gevorderde stukken moeten vóór 10 Juni 1865 vrachtvrij worden toegezonden aan den direc teur der kweekschool, bij welke men geplaatst weuscht te worden en waaromtrent de keuze vrij is. Van wege denzelfden minister is ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat het toelatiugs examen, bedoeld bij art. 2 van de voorwaarden, om als kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te worden opgenomen, zal plaats hebben op 7 Juli e. k., des voormiddags te 11 uren; dat zij, die tot dit examen wenschen toegelaten te worden, zich in persoon of schriftelijk, mits portvrij, vóór 25 Juni bij den directeur der school moeten aanmelden. Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht jhr. M. C. F. J. de Rotte en de officier van administratie 3e klasse C. van Berkel, beiden thans non-actief, worden met den 26 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, om gedetacheerd te worden op het instructievaartuig Urania. Daarentegen wordt de officier van gezondheid 2e klasse A. Peters, thans behoorende tot de rol van voorschreven wachtschip, met den laatsten dezer maand op non-acti viteit gebracht. Met den 26 dezer worden de navolgende zee-officie ren overgeplaatstop Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis de luitenant ter zee 2e klasse A. J. Cosijn, thans dienende op Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard; op Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard, de luite nant ter zee 2e klasse J. J. Engelvaart, thans dienende op Zr. Ms. kostschip voor Rotterdam, en op gemeld kostschip de luitenant ter zee 2e klasse J. F. van Kervel, thans non-actief. Rechtszaken. L. J. Temperman, J. H. Sonnevijle, J. Eengstmengel en H. Opree kregen den 2 April jl. des avonds op den Vlissingschen weg tusschen den Grooten Abeele en Oostsouburg onderling twist. De twee laatstgenoemden, korporaal en soldaat bij het 6e regement infanterie, te Vlissingen in garnizoen, trokken daarbij hunne wapens, waardoor bij de gevolgde worsteling verwonding werd veroorzaakt, zoodat later uaar ter plaatse groote plassen bloed gevonden zijn. Te dier zake stonden zij terecht voor de arrondissements rechtbank alhier, die hen eer gisteren schuldig verklaarde aan het moedwillig toebren gen van slagen of stooten, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is te weeg gebracht, en wel voor wat den eerste betreft na reeds te voren tot gevangenisstraf van langer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. De eerste is mitsdien veroordeeld tot 20 dagen, de drie overigen tot 15 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede ieder solidair in de kosten. A. Messie, G. Melse en A. Vermeulen, arbeiders, de eerste en derde te Vrouwepolder, de tweede te Seroos- kerke wonende, haalden den 18 April jl. een jongman, die zich met een meisje rustig in een vertrek der her berg van F. Kerckhoven te Vrouwepolder bevond, uit dat vertrek eu sleepten hem vervolgens uit de gelagka mer, waarna hij op straat nog mishandeld werd. Ook tegen hen werd te dier zake eene vervolging ingesteld, ten gevolge waarvan de rechtbank hen schuldig ver klaarde aan het toebrengen van slagen of stooten, zon der dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ont staan, gepleegd onder verzachtende omstandigheden. De beide eersten zijn veroordeeld tot eene geldboete van f 10 en de derde tot gevangenisstraf van acht dagen. P. Minderhout, te Westkapelle, bevond zich den 1 dezer in een tent, bij gelegenheid eener verkooping te Zoute- lande; na zijn gelag gebruikt te hebben verwijderde hij zich, doch nam twee punschglazen met zich. Dit was de oorzaak dat de rechtbank hem eergisteren bij verstek schuldig verklaarde aan diefstal in eene herberg waar hij zijn intrek had en veroordeelde tot gevangenisstraf van eene maand en de kosten. Gemengde berichten. II Diritto geeft een overzicht van het aantal gees telijke orden in Italië. Er zijn er 84, waarvan 38 voor mannen en 46 voor vrouwen; 80 hebben bezittingen en 4 zijn bedelorden en bezitten alzoo niets. Zij tellen te zamen 28,991 leden, namelijk 14,807 mannen en 14,184 vrouwen20,252 behooren tot de orden die bezittingen hebben, 8229 tot de bedelorden. Er zijn in Italië 2382 kloosters, 1506 voor mannen en 876 voor vrouwen; tot de orden die bezittingen hebben behooren er 1724, tot de andere 758. Dezer dagen heeft te Hartlepool eene geduchte ontploffing plaats gehad aan boord van een met gaskolen geladen schip. Terwijl de gezagvoerder eenige vrienden bij zich in de kajuit had en oen hunner een sigaar opstak i onstond eene geduchte losbarsting, die de kapiteins tegen den grond sloeg en kwetste, een der schepelingen over boord wierp en de luiken 30 voet hoog in de lucht slingerde. Door snel verleende hulp werd de tegelijker tijd ontstane brand in het schip gebluscht. Aan een statistiek van het lager onderwijs in Italië over het schooljaar 186263, ontleenen wij het vol gende: Van de 21,777,334 ingezetenen, zijn er slechts 893,388 menschen (en wel 384,393 mannen en 508,995 vrouwen) die lezen en schrijven kunnen. De overige 16,990,701 (te weten 7,889,238 mannen en 9,110,463 vrouwen) kunnen noch lezen noch schrijven. Alzoo, op eene bevolking van 1000 inwoners, zijn 781 van alle onderwijs verstoken gebleven. Wanneer men nagaat hoe het onderwijs in de verschillende provinciën van het koninkrijk Italië verdeeld is, dan ziet men dat Piëmont 573 en in de Basilicate 912 van de 1000 niet kunnen lezen of schrijven. Op Piëmont volgt Lombardije (599 op de 1000), Ligurië (708), Toscanen (778) en Emilië (803). Zoowel in de Basilicate als in Calabrië, Sicilië en Sardinië, zijn meer dan 910 gedeelte der bevolking niet in staat om te lezen en te schrijven. De photograaf Haramerschmidt, uit Berlijn, die, toen hij eenigen tijd geleden in de nabijheid van Cairo eene naarMekka reizende karavaan wilde photografieeren» door de Arabieren gegrepen en verwond werd, beeft, door tusschenkomst der Pruisische regeering, van den onderkoning van Egypte de aanzienlijke schadeloos stelling van 20.000 francs ontvangen. Hij is thans te Alexandria. Twee heeren traden een paar dagen geleden eene hoeve, tevens herberg onder de. gemeente Rosmalen binnen, voorzien van een pak. Zij vroegen den kastelein eene vrije kamer, die zij konden sluiten. Nadat zij eenigen tijd daarin waren geweest, begon de kastelein, vooral omdat in de kamer de grootste stilte heerschte, iets kwaads te vermoeden. In zijne drift liep hij de deur met geweld open en zag nu in het midden der kamer de beide vrienden bezig met het aanpassen van crinolines. Op de vraag wat dit moest beduiden, bekenden zij Pruisische smokkelaars in spiritus van genever te zijn, bezig om een middel te vinden tot het te 's Hertogen bosch insmokkelen van dien drank; zij vroegen den kastelein daarop eene bergplaats. Deze echter weigerde en verzocht hen daarenboven dadelijk zijn huis te ver laten. Deze smokkelhandel wordt thans op de Pruisische grenzen op groote schaal gedreven. Daartoe worden een aantal kinderen gebruikt, die den spiritus in varkens blazen, minder dan een kan inhoudende, hier te lande overbrengen. Verkooplngca en aanbestedingen. Op den 18 dezer werd alhier aanbesteed: het aanbren- ben van een buitenberm met Doorniksche steenglooiing aan den Westbavendijk te Neuzen, ter lengte van 165 el, van welk werk aannemer is geworden de beer W. van Uije J.Jz. alhier, voor f 9850. Eergisteren is aan de bureaux der staatsspoorwegen aanbesteedhet voltooien van het kanaal door Zuid-Beve land, met wederzijdsche dijken van den Nieuwendijk te Weraeldinge tot den zeedijk te Hansweert, met de kleibekleedingeD, de voorziening der boorden tegen afslag en ontgronding, de aansluiting der kanaaldijken, het opruimen van dammen, het voltooieu der plateaux, opreden enz. bij de bruggen en het maken van eenige verdere werken. Dit werk werd gemijnd voor f 556,000 door den heer P. Kales Wz., te Sliedrecht. Tlicrniome terstand. 19 Mei 's av. 11 u. 54 gr. 20 's morg.7 u. 58 's midd. 1 u. 72 gr.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1