O U R A r 80. Zaturdag 20 Mei. Editie van Vrijdag avond 4 uren. l'UBLICATI E. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken hekend: dat, behoudens de noodige maatregelen ter verzeke ring der richtigeinvordering van de plaatselijke belastin gen, voortaan, te beginnen met den 1 Juni 1865, de Duinpoort gedurende den gehcelen nacht zal woeden opengehouden, en dat het vrije verkeer ook des naclits door die poort mitsdien onafgebroken zal kunnen plaats hebben, op gelijke icijze ais dit tot dusver bij uitzondering door de Iiammekenspoort het geval was. En opdat niemand hiervan onkundig zij, is deze afge kondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Vlissingen, den 13 Mei 1865. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. Ctimmlanïr. middelburg 19 Hiel. De heer Rein, nieuw benoemd lid van de eerste kamer der staten generaal, is in de zittirigdier kamer van giste ren, waarin de werkzaamheden werden hervat, toegelaten. Voorts is besloten Z. M. den koning een adres van rouwbeklag aan te bieden wegens het overlijden van H. M. de koningin-weduwe. De van de tweede kamer ingekomen, laatst aangeno men, wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De opper-ceremoniemeester heeft in de Staatscourant van gisteren bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van hare koninklijke hoogheid de groother togin van Mecklenburg Schwerin, voor den tijd van twee weken, als: acht dagen middelbaren en acht dagen lichten rouw, met ingang van den 18 dezer. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Juni e. k., bevorderd tot op zichter van den waterstaat der 3e klasse de opzichter der 4e klasse J. van Kluyve en, na voorafgaand verge lijkend examen, benoemd tot opzichter van den water staat der 4e klasse J, W. de Koster. Ongeveer zestig geneeskundigen in de provincie Fries land hebben een adres hij de eerste kamer der staten generaal ingediend, waarin zij op goedkeuring der wets ontwerpen betreffende de geneeskundige staatsregeling aandringen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, namens den koning, goedgekeurd dat er van 17 Juni tot 17 Octo ber 1866 eene tentoonstelling van Nederlandsche nijver heid en kunst in het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden worde. De samenstelling van het bestuur en de programma's der tentoonstelling zullen nader worden bekend gemaakt. (Slaatscourunt.) Men verneemt dat het den heer J. P.Bredius te Dord recht gelukt is voor zich en den ingenieur van der Made, van het Russische gouvernement de concessie te verkrij gen, welke ook door Engelsche enFransche ondernemers gevraagd was geworden, om Moskou door gas te ver lichten. Ificnocminffen cn besluiten. hiddeuoudrn. Benoemd tot koramandeur der orde van den Nederlandschcn leeuw de heeren G.' H. de Betz, minister van financiën; J. D. Fransen van de Putte, minister van koloniën, en mr. E. J. J. B. Cremers, minis ter van buitenlandsche zaken. Vergunning verleend aan W. O. W. Bon wens van der Boijen, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Nischan Iftihar, hem door zijne hoogheid den bey van Tunis geschonken en aan jhr. J. E. van Heemskerck van Beest, tot het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der Adolfs- orde, hem geschonken door zijue hoogheid den hertog van Nassau. ebrrtrekknrn. Verleend de zilveren medaille, inge steld bij koninklijk besluit van 24 Januari 1841, aan F. J. Cherpion, kapitein van het Nederlandsch barkschip Joan, wegens de redding der bemanning van het op den .15 Juni 1864 op zee in brand geraakte Nederlandsche fregatschip Nieuwholla^d. Kerknieuws. De heer F. W. Merens, predikant bij de Nederduit- sche hervormde gemeente te Vlissingen, heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de gemeente Hattem bedankt. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomsehip Prinses Maria, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse W. K. van Gennep, heeft den 16 dezer de Goedereede verlaten en is naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naar de West-lndiën. Staatscour Rechtszaken. Het beroep in cassatie, ingesteld door den scbeeps- gezagvoerder Kool, tegen een arrest van het hof in Zuid Holland, waarbij hij naar de openbare terechtzitting van dat hof is verwezen ter zake van diefstal van goede ren, hem als schipper toevertrouwd (in casu 10C0, aan zilveren muntspeciën), is Dinsdag door den hoogen raad der Nederlanden verworpen. Gemengde berichten. Door den minister van financiën is bepaald, dat door de brievenbestellers en kantoorknechts op de postkan toren te Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, 's Gravenhage, GroningenHaarlem, Leeuwarden, Leiden, Rotterdam, Utrecht en Zwolle uniform in dienstuitoefening zal worden gedragen, die bestaan zal in donker grijs rnarengo laken jas en uitmonstering van amarant, voor zien van dnbbele rij knoopen met koninklijk naamcijfer, pet van gelijk laken en uitmonstering, voorzien van een gekroonden posthoorn metalen nommerplaat met rijkswapen en randschrift: „Brievenposterij", zullende op de overige postkantoren in het rijk door genoemde beambten alleen de pet en Dommerplaat worden gedragen. Zondag middag was men te Arnhem weder getuige van het zeldzame schouwspel dat de Rijn bewandeld wordt. Een moedig ingezeten liep, tot groote verbazing van het. publiek dat langs den oever stond, stroom op en afwaarts en stak de rivier over met zijne waterschoe nen, waarop hij zich met het grootste gemak bewoog. Dat ook deze oefening zoo licht niet is, bleek evenwel ook thans, daar de waterwandelaar door een misstap het evenwicht verloor en een oogenblik de schoenen alleen zichtbaar bleven. Hoewel dit aan de zijde der stad plaats had, verkoos hij liever aan de overzijde zijn toilet te herstellen en zwom de rivier over, zijne schoenen aan den kant latende. Korten tijd later zag men hem weder gekleed in het water springen om een der schoenen die wegdreef te redden, waarin hij zonder moeite slaagde. De groote Mahner, zegt de Arnhemsche courant, zou geen beter discipel verlangen. Een dagblad van Milaan heldert het wonder op, dat het beeld van Magdalena, op eene der voornaamste pleinen geplaatst, van tijd tot tijd tranen stortte. De regeering liet het beeld onderzoeken en men bevond dat het van binnen met water gevuld was, terwijl onder den grond een toestel was aangebracht om dat water te verwarmen. Wanneer men het beeld wilde laten weenen over de gruwelen van den tijd, dan werd het water heet gemaakt en de damp daarvan ontlastte zich in den vorm van tranen door de oogen. Wij vernemen, dat door den raad van administratie der Ilollandsche ijzeren spoorweg maatschappij besloten is, de oude krijgslieden van 1813—1815, van wege Z. M. den koning uitgenoodigd tot bijwoning der feestelijke j vereeniging te Leiden op 25 Juni a. s., bij die gelegen heid kosteloos te vervoeren naar en van Leiden. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat aldaar eene letterkundige vereeniging is gevormd, welke zich tot taak heeft gesteld, om nieuwe uitgaven van nuttige geschriften tegen lagen prijs het licht te doen zien en vertalingen van vreemde werken uit te geven, welke een voordeeligen invloed op de volksontwikkeling kunnen uitoefenen. De sultan heeft aan deze vereeniging eene jaarlijksche ondersteuning van 100,000piasterstoegezegd. De hertog van Brunswijk heeft dezer dagen een wetsontwerp bij de Stenden doen indienen, strekkende tot bei verleenen van de noodige cred'ieten, oin het afge brande residentieslot te herbouwen. De kosten daarvan zijn geraamd op 985,000 thaler. Een bedrag van 600,000 thaler zal bestreden worden uit het zoogenaamde Kam- merfonds en de resteerende 385,400 thaler uit het fonds der batige saldo's van vorige rekeningen. De gemeenteraad van Schiedam beeft besloten om aan de Nederlandsche oud-soldaten, die van daar aan de feestelijke bijeenkomst te Leiden wenschen deel te nemen, bij gelegenheid van het Waterloo-feest, de noo dige reiskosten te verstrekken. Het gemeentebestuur van Oudewater heeft een gelijk besluit genomen. Maandag heeft te Ajaccio de inwijding plaatsgehad van het monument aan Napoleon I en zijne broeders gewijd. Prins Napoleon was daarbij tegenwoordig en heeft eene redevoering gehouden, waarin hij het leven en de daden van dien keizer behandelde en voorts een zeer liberaal politiek programma formuleerde. De New-York World deelt de volgende lijst mede van personen, die in de moordaanslagen op Lincoln en Seward betrokken zijn: 1. De timmerman Spangier, geattacheerd aan den schouwburg, alwaar de moord plaats had. Hij was de man, die voor de deur van het gebouw het paard van Booth vasthield, terwijl deze het feit ten uitvoer bracht. 2. Sam Arnold, van Baltimore, was met den aanslag bekend en had er zich voor ver klaard, doch heeft zich later teruggetrokken. 3. Kapitein Wilkes Jett, gearresteerd te Bowling Green, die Booth achter zich op zijn paard heeft genomen, en daardoor zijne ontvluchting gemakkelijk maakte. Het is nog niet bewezen of hij op dien oogenblik wist dat Booth de dader was. 4. Azeroth, die zich in het register van het Kirk wood's Hotel heeft ingeschreven onder den naaui van G. A. Abzerodt,uit Charles-County. 5. Mistress Suratt. Gelijk Booth de master-, zoo was zij de mistress-con spirator. 6. M'Laughin, vriend en bondgenoot van Booth. 7. Doctor Mudd, woonachtig te Bryantown, die Booth des Zaturdags het gebroken been gezet en deze operatie geheim gehouden beeft. Hij verklaarde Booth niet her kend en zelfs niet van den moord gehoord te hebben; iqaar hij stond bekend als een hardnekkig voorstander der Zuidelijken. 8. John Lloyd. Hij behoorde tot het hotel van bovengenoemde Mistress Suratt, en heeft de beide moordenaars van karabijnen voorzien. Booth heeft hem naderhand de karabijn teruggegeven, doch Harold heeft die behouden tot bij zijne gevangenueming. Lloyd was vooraf met beider aanslagen bekend, zoowel als met den uitslag onmiddellijk na de uitvoering. 9. Sam. Coxeheeft aan Booth eene veilige schuilplaats verleend en hem van voedsel voorzien, blijkbaar wetende dat h'j de moor denaar was. 10. Young Harold, die zich bij degevangen- neming van Booth in de schuur bevond en zijne vlucht had beschermd. Hij diende Booth als knecht. 11. John Suratt die vooraf ten volle met alles bekend was 12. Payne of Wood, die den aanslag op het leven van den staats secretaris Seward heeft ondernomen, en ten huize van genoemden Suratt werd gearresteerd. 13. Adams en zijne echtgenoot, woonachtig te Newport. Van hen wordt nog slechts vermoeddat zij Booth geholpen hebben. 14. Wilson, insgelijks te Newport woonachtig, heeft van de zaak kennis gedragen, zonder de justitie daaromtrent in te lichten. Op 16 Mei had te Keulen de grondsteenlegging aan het gedenkteeken voor koning Frederik Willem III, van Prniscn, in tegenwoordigheid des konings en der konin gin, plaats. Dat metalen gedenkteeken, een kolossaal ruiterstandbeeld op een breed en sierlijk voetstuk, zal op het midden der hooimarkt, eeii der grootste pleinen in het drukst bezocht gedeelte der stad, verrijzen, en die tot blijvend sieraad strekken.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1