ra Onlangs stierf te Dusseldorf de bekende landschap schilder Rollmann. Bij testament heeft hij aan een groot aantal zijner vrienden elk 100 thaler vermaakt tot het doen van een uitstapje en 50 thaler aan de vereeniging Mahlkasten tot het houden van een huishoudelijk feest. Dezer dagen is te Parijs door eene dienstmeid de groote prijs van 100,000 francs in de loterij der stad Parijs gewonnen. De gelukkige winster kende zelfs het nommer van haar aandeel niet, dat door hare meesters voor haar aangekocht en bewaard werd. Keizer Napoleon III zet zijne reis door Algerië voort. Een telegram uit Algiers van Zaturdag avond meldt dat hij naar Oran was vertrokkeu om in het einde der week naar Algiers terug te keeren. Te Parijs zal eerlang eene Arabische zangeres optreden, die eene zoo uitgebreide stem heeft dat zij in staat is alle mannen- en vrouwenrollen te zingen. De arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de beruchte Duitsche oplichtster schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde feiten en veroordeeld tot 3J jaar gevangenisstraf en f 75 boete. Dit gevoegd bij het vonnis dat zij in Zuid-Holland ten haren laste heeft, heeft haar de maat reeds vol gemeten eu toch zal zij nog naar Nijmegen worden opgezonden, alwaar men ook geenszins tevreden is over het bezoek, waarmede zij daar ook eenige fatniliën vereerd heeft. Nog nimmer heeft op éen dag een telegraaflijn zoovele woorden overgeseind als die Yan Washington naar New-York, op den dag der begrafenis van president Lincoln. Men berekent dat dien dag 75,000 woorden zijn overgebracht naar New-York in ccnc tijdruimte van zes uren. In den nacht van 13 dezer heeft het in de streek van Oosterhout sterk gevroren; de pas uitkomende aardappe len en andere veldvruchten hebben daardoor veel gele den. Uit de heidestreken luiden de berichten omtrent de veldgewassen bedroevend. Door de aanhoudende droogte wordt aan de veldvruchten de wasdom ontnomen en aan veevoeder begint volslagen gebrek te heerschen. Men verneemt dat men ook te Delft in de viering van den gedenkdag van den slag bij Waterloo niet zal achterwege blijven. In navolging van het voorbeeld te Rotterdam gegeven, zal ook een gecostumeerde optocht door jongelieden worden gehouden, die bereids een aan vang hebben gemaakt zich daarvoor te oefenen. Boven dien mag men niet onvermeld laten, dat door een inge zetene aan het gemeentebestuur te Delft is ter hand gesteld eene som van f 100, om te dienen voor de oude strijders van Waterloo, die zeiven niet in staat zijn de kosten te betalen om deel te nemen aan de voorgenomen feestviering in het invalidenhuis te Leiden. Eene daad van groote roekeloosheid en overmoed heeft Zaturdag te Leeuwarden het verlies van een mensckenleveu ten gevolge gehad. Twee luitenants van het garnizoen, die hunne bekwaamheid in het zwemmen wilden toonen, waren het eens geworden, geheel gekleed en zonder zich zelfs van hun wapens te ontdoen, de diepe gracht achter den Prinsentuin over te zwemmen. Werkelijk volvoerdeu zij Zaturdag namiddag ongeveer te 5 uren hun plan in tegenwoordigheid van een vijftal andere officieren. Een der zwemmers, de le luitenant v.R., slaagde er in den overkant te bereiken doch de andere, de 2e luitenant v. L. zonk eensklaps op korten afstand daarvan. Het duurde nog al eenigen tijd, eer men hem te hulp kon komen. Die hulp kwam echter te laat; de ongelukkige was reeds een lijk. De internationale tentoonstelling te Dublin is Dinsdag middag door den prins van Wallis, in tegenwoordigheid van ruim 10,000 toeschouwers, geopend. Deplechtigheid was zeer indrukwekkend. Bij zijne aankomst was de prins vergezeld van een schitterend gevolgen werd hij begeleid door eene eerewacht uit het corps huzaren. Hij werd in het tentoonstellingsgebouw ontvangen door den hertog van Leinster, den lord mayor en de leden der corporatie, benevens de voornaamste Iersche rechters en leden der balie.Bij het binnentreden werd hij aldaar verwelkomd met de melodie van het volkslied en naar een, rijk met blauw damast en goud gedrapeerden, troonhemel geleid. Ver volgens werd hem door den hertog van Leinster ah pre sident, namens het comité der tentoonstelling, een adres van hulde aangeboden, waarna de 100ste psalm werd gezongen.Na afloop daarvan werd hemde catalogus aan geboden en het rapport van het uitvoerend comité voor gelezen, waarna het orchest het God save the Qa^n/deed hooren. Hierop volgde de aanbieding van het adres van den lord-mayor en de corporatie van Dublin, afgewisseld met de uitvoering eener compositie van Haydn. Al de aan, spraken bij de aanbieding der verschillende adressen- werden door den prins op waardige wijze beantwoord. Terwijl dit alles plaats had, waren de photografiën der LondenscheStereoscopie company met hunne instantané's ijverig in de weer tot het opnemen der verschillende tafe- reelen, die elk nommer van het programma opleverde. Inmiddels vormde zich een plechtstatige optocht, die den prins door het gebouw rondleidde, terwijl het orchest Meijerbeer's marsch uit de Profeet deed hooren. De prins nam hierbij een overzicht van de talrijk tentoongestelde voorwerpen, waarbij hij allerwege door de massa der aan wezigen werd toegejuicht. De stoet het gebouw rondge gaan zijnde, werd de prins naar zijne eereplaats terugge leid, alwaar sir B. Burke, in qualiteit van wapenkoning van Ulster, aankondigde dat de tentoonstelling geopeud was, welke aankondiging met eeu herhaald fanfare van het Halleluja! werd beantwoord. Hiermede was het ceremonieel ten einde gebracht, waarna de prins, onder geleide van een auderen stoet, het gebouw verliet. Op zijn weg door de stad, naar het hotel van deu onder-kou ing werd hij door de bevolking met gejuich begroet. Des avonds werd hem een prachtig feestmaal bij den lord-mayor aangeboden, terwijl de geheele stad ter zijnereeregeïllu mineerd was. LTllustration geeft eene lithographie, die de stand beelden voorstelt van het monument dat te Ajaccio is opgericht ter eere der vijf gebroeders Bonaparte. Napo leon zelf zit te paard, de vier anderen zijn te voet afgebeeld. Allen dragen het Romeinsch gewaad, maar Napoleon heeft de Cesarskroon op het hoofd. De catalogus der te verkoopen collectie van den hertog de Morny telt 128 schilderijen, zoo antieke als moderne, cn 547 kunstvoortbrengselen. Door den Amsterdamschen Scherpschutters-bond zal dit jaar een internationale wedstrijd worden gehou den op 20, 21, 22, 23 en 24 Juni e. k., op het militair schietveld buiten de Willemspoort te Amsterdam. De schij ven zullen geplaatst worden op 100,200,300,400 en 500 Ned. ellen. Behalve 1 gildeprijs en de gewone op alle schijven, zijn 10 eere- en personeele prijzen uitgeloofd. Er zal tevens eene militaire schijf worden geplaa'st voor oorlogswapens van alle natiën, op 400 passen afstand. Ter mededinging der daarop gestelde prijzen, zullen de officieren en onder officieren van alle wapens en natiën worden uitgenoodigd. Ieder mededingend scherpschutter van een erkend gilde ol' buitenlandsche vereeniging en officieren, ontvangen eene of meerdere eerekaarten, zonder geldelijke bydragen. Dezer dagen zijn circulaires verspreid, waarin tot deelneming wordt uitgenoodigd. Burgerlijke stand. Middei-uukg. Eerste huwelijksafkondiging den 14 dezer: J. Adriauissen, weduwn. 35 j. met A. Dekker, jd. 23 j. P. Fret, jm. 23 j. met S. Midavaine, jd. 30 j. L. K. Remigius, jm. 28 j. met A. E. van de Kop, jd. 26 j. S. Blokpoel, jm. 24 j. met M. Blaas, jd. 20 j. F. Dikken- berg, weduwn. 43 j. met J. G. de Bakker, jd. 37 j. (Van 6 tot 13 Mei.) Vl-issingkn. Gehuwd: W. G. Gerner, jm. 25j. met J. H. de Vries, jd. 25 j. J. G. de Koster, jm. 29 j. met J. M. Tilroe, jd. 23 j. P. Slootmans, jtn. 38 j. met J. M. G. Wildering, jd. 27 j. F. den Bezemer, jm. 24 j. met M. F. Nieuwenhuizen, jd. 28 j. Bevallen: W. E. Christiaansen, geb. van Wel, z. F.R. van der Hoeden, geb. Pichal, z. C. Peters, geb. de Kok, d. C. H. van Deijck, geb. Hoste, z. P. Gillissen, geb. Fritz, z. J. van Don, geb. de Dobbelacre, z. li. J. van Os, geb. Bleyeuberg, d. S. Halbruggen, geb Zuidewind, d. A. A. van Leeuwen, geb. van der Toorn, d. C. Klaasse, geb. Zachariasse, d. (doodgeb.) Overleden: J.G.Nitsch, weduwe, van J. L. Andriessen, 76 j. J. den Hollander, z. 4 w. A. Misdom, jd. 27 j. M. M. Reijnhout, d. 2 j. A. van der Steen, wed. van J. Lelie veld, 83 j. A. F. Janse, z. 5 j. Goes. Gehuwd: P. Plas, jm. 29 j. met J. Hagenaar, jd. 27 j. L. J. Theuns, jm. 23 j. met P. C. Gellink, jd. 21 j. A. de Waard, jm. 24 j. met S. Meesen, jd. 22 j. C. de Bruijne, weduwn. 38 j. met A. Q. van Brissen, jd. 34 j. J. Rijkse, jm. 27 j. met T. van Loo,jd. 33 j. Bevallen C. M. Hufkcns, geb. Koopman, d. J. van der Bliek, geb. Filius, z. M. E. de Lange, geb. Merison, z. M. K. Cense, geb. Kelmer, z. J. M. Fait, geb. van der Does, dochter. OverledenK. van der Bliek, z. 18 m. P. Hoogesteger, man van P. Daan, 55 j. ZiF.HiKZEB. Gehuwd: A. J. de Mooijjra. 25j. met C. J. Keijser, jd. 26 j. F. Spetters, weduwn. 33 j. met M. van de Velde, jd. 37 j. A. E. Berrevoets, jm. 22 j. met J. van Strien, jd. 26 j. A. Holm, jm. 22j. met F. Wilson, jd. 23 j. J. C. Pieterse, weduwn. 44 j. met E. Kanse, wed. 43 j. Bevallen: L. van der Werf, geb. Hanse, d. A. Fonteijn, geb. Gilden, d. P. van den Berge, geb. Loene, z. E. Specht, geb. Schoenmaker, z. P. Missel, geb. Ivnoops, d. N. de Looze, geb. Luikens, d. Overleden A. de Graaf, d. 14 w. S. H. W. Verdooren, weduwn. van J. Meertens, ruim 70 j. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 2 ure. Mei 1865. Wind. 1 -Ï-TS c 2 3 li -£ o' s ■S EO id -ïf Aanmerkingen. p 2 2 -g i s §0 P3 J> c2 7 lOost. 3 762.3 20.8 0.44 7 86 00 bew. 1. bew. heiig r" 8 N.t. W. 2 7604 19.8 0.80 12.19 0.1 1. betr. dond. wecrl' 9 Nw.t.W 6 7547 16.7 0.71 1024 0.9 1 bew. heiig d. en r" 10 N. t. W. 5 750.3 17 6 0 69 10 27 3.6 bew. regen en weerl' 11 NWest. 3 752 2 10.2 0 88 8.62 65 betrokken en regen' 12 W. t.Z. 11 761.7 763.9 12.4 0.66 7 44 3.0 licht bewolkt regen' 13 O. ZO. 1 16.0 0.58 8.00 0.9 held. heiig bewolkt- Tliermonicterstaml. 15 Mei 's av. 11 u. 52 gr. 16 'smorg.7u.56gr.'smidd.l u.60gr.'sav. 11 u.ölgr. 17 's morg.7 u. 59 's midd,. 1 u. 64 gr. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van Maandag, 15 Mei. Beraadslaging over het AVest-Indisch regeerings-reglement. Bij de deliberatiëu over art. 117, strekkende om de wetgeving bij koloniale verordening te regelen, stelden de heeren Godefroi en Kappeyne van de Coppello voor, om bij art 167, bepalende den tijd en de wijze van invoe ring van het regeerings-reglement, te voegen een derde lid, houdende, dat op hetzelfde tijdstip in werking tre den: een reglement op de rechterlijke inrichting, eene verordening houdende algeraeene bepalingen van wetge ving, een burgerlijk wetboek, een van koophandel, van rechtsvordering, van strafvordering, van strafrecht, een reglement op het notarisambt, eene verordening hou dende bepalingen op den overgang van de vroegere tot de nieuwe wetgeving, door den gouverneur, op last des konings vast te stellen. Op voorstel van den voorzitter is dit amendement gelijktijdig met art. 117 behandeld. De heer Fokker geloofde, dat het beste middel om spoedig tot een practisch resultaat te komen, was, om de wetgeving in Suriname bij koninklijk besluit na den raad van state gehoord te hebben, in te voeren, hoewel hij erkende dat opdracht der wetgeving aan de koloniale staten, zoo als de regeering voorstelde, volkomen wettig was. Het spreekt wel van zelf, dat over het artikel en het araendement, de rechtsgeleerden in de kamer het woord voerden. Hoewel eenigen het denkbeeld toejuichten, om de wetgeving in de kolonie bij besluit van den gouver neur vast te stellen, konden anderen wederom zich niet vereenigen met de macht aan den gouverneur verleend, om bij wijze van uitzondering de wetgeving vast te stel len, maar verlangden eenvoudig de invoering bij konink lijk besluit. Zij vreesden ook, dat het amendement de ceconoraie der wet zou verbreken en beweerden, dat het exceptief en transitoir karakter, dat daaraan eigen moest zijn, namelijk, dat deze macht slechts voor de eerste maal aan den gouverneur werd verleend, ten eenenmale ont brak. In dien geest stelde de.heer van Nispen dan ook een nieuw amendement voor. De voorstellers van het eerste amendement betoogden, dat het denkbeeld van autonomie meebracht, om ook de regeling der wet aan de koloniale staten voorliet vervolg over te laten, en dat het araendement daarom slechts als eene transitoire en geene organieke bepaling moest be schouwd worden. Overigens was de machtstoekenning, aan den gouverneur verleend, grondwettig en het meest practisch. Zij geloofden dat de raad van state niet behoefde gehoord te worden over den last door den koning op den gouverneur verstrekt, om de wetgeving vast testellen, en hielden vol, dat de nieuwe wetgeving, tegelijk met het regeerings-reglement behoorde ingevoerd te worden, om dat daaraan de dringendste behoefte bestond. De bestrij ders van het amendement voerden nog aan, dat de woor den „op onzen last, door den gouverneur vastgesteld1', hoogst onduidelijk en onzeker waren. Het was een quasi opdracht aan den gouverneur, maar de minister zou het werk doen. En was dit niet het geval, dan werd het opperbestuur ongrondwettig teruggeschoven, en een onwettige last aan den gouverneur verstrekt. De heer van der Linden volhardde bij het beginsel door hem altijd voorgestaan, om de wetgeving door den rijks wetgever te doen vaststellen, en beweerde, dat vast stelling hij besluit of bij verordening van den gouverneur in strijd was met art. 59 der grondwet. De heer Kap peyne antwoordde, dat juist uit dit art. volgde, dat er behoefte bestond om de zaak door den rijkswetgever niet te doen regelen. Vier voorstellen om de wetgeving in de kolonie tot stand te brengen, zijn derhalve aan de hand gedaan

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 2