MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 78. Dinsdag 1865. 16 Mei. Editie van Maandag avond 4 uren. BEEK EX MESTSPECIËX. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend, dat de aanbesteding van de Beer en Mestspeciën in die gemeente, voor den tijd van 7 achter eenvolgende jaren, zal plaats hebben op Vrijdag den 16 Juni 1865, des namiddags te 2 uren, ten Raadhitize aldaar; zullende de voorwaarden dezer besteding worden ter lezing gelegd ter gemeente secretarie, waar nadere informatiën te bekomen zijn. Vlissingen, den 13 Mei 1865. De burgemeester en wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, Maken bekend Dat ten gevolge van het aan den hulponderwijzer N. F. Stades, op het daartoe door hem gedaan verzoek, verleende eervol ontslag, de betrekking van eersten hulp onderwijzer aan de openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens in die gemeente is opengevallen; dat voor deze betrekking, waaraan verbonden is een jaarwedde van ƒ600, wordt vereischt het. bezit eener acte als hulponderwijzer, beoevens toelating voor de beginselen der AViskunde, en die der Fransche, Engel- 8che en IToogduitsche talen; dat de te benoemen hulponderwijzer zijne betrekking zal moeten aanvaarden den 1 Augustus a. s.; en dat belanghebbenden zich onder overlegging van de noodige bescheiden zullen hebben te adresseeren in persoon of met portvrije brieven aan Burgemeester en Wethouders voornoemd, vóór of op den 1 Juni 1865. Vlissingen, den 13 Mei 1865. De burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. CALLENFELS. De secretaris, P. FORBES WELS. CiJtnnmlanD. Middelburg 15 Wei. DeNederlandsche handelmaatschappij heeft22schepen bevracht, waaronder voor Middelburg het schip, genaamd rVijf vrienden", gezagvoeider C. Johan. Men schrijft ons heden uit AHissingen „Zaturdag middag is het stoom-ramschip der Noorde lijke staten van Avnerika Sacramento" van deze reede naar Antwerpen vertrokken. „Eene deputatie van militairen beneden den vang van officier uit de garnisoenen te Veere, Middelburg en Vlis singen heeft gisteren middag van den heer C. A. T. Vogel, kolonel kommandant van het 6e regement infanterie, vergunning verzocht en verkregen om van hem, namens de door hen vertegenwoordigde onderofficieren en man schappen, afscheid te uevnen, als een bewijs van de achting en toegenegenheid die zij hunnen aftredenden bevelhebber toedragen. „De hoofdingenieur der marine B. J. Tideman is heden morgen van hier vertrokken om zijne nieuwe betrekking, het oefenen van toezicht op den aanbouw van een oor logschip voor rekening der Nedcrlandsche regeering, in Engeland aanbesteed, te aanvaarden." Men meldt ons uit 's Gravenhage, dat de regeering het voornemen zon hebben een gedenkpenning toe te kennen aan de nog levende Nederlanders, die deelna men aan den slag van AVaterloo. Eene sierlijke decoratie zou hun ter gelegenheid van het 50 jarig gedenkfeest worden uitgereikt. Wij deelen dit onder reserve mede. Wij vernemen dat van den 15 tot den 31 dezer bij ver schillende boekhandelaren in ons laud ter mede-onder- teekeniug zal liggen een brief van sympathie, gericht aan den heer mr. G. Groen van Prinsterer, bij gelegen heid van diens aftreding als lid der wetgevende verga dering. Uit Deventer schrijft men 11 Mei. „Dr. A. J. van Vitringa aanvaardde heden de betrekking van hoogleer aar aan het athenaeum, met het houden eener oratie: de Daventria vel innilis temporibus bonarum artium liberalissima Juutriced. i.: „hoe Deventer, in weerwil van ongunstige tijdsomstandigheden, de studie der fraaie letteren bevor dert." De redenaar trachtte vooral te betoogen, dat zij, die het behoud van slechts éene hoogesehool in ons vaderland voorstaan, iets verlangen, waardoor de, weten schap (in het afgetrokkene beschouwd) misschien zou gebaat zijn, doch dat hare veuyveidiug onder het alge meen, mitsdien echte beschaving zeer zou tegenwerken. Hij prees, ten slotte, het streven der gemeente Deventer, die, door zich vele opofferingen voor de handhaving van I haar athenaeum te getroosten, het hare ruimschoots bijbrengt, om, tegenover het meer op da wetenschappen der stof gerichte streven van het middelbaar onderwijs, ook de beoefening der humaniora, op het voorbeeld onzer voorvaderen, aan te kweekeu. De heer dr. J. J.ComeUssen, eveneens tot hoogleeraar in de fraaie letteren en bespie gelende wijsbegeerte aan het athenaeum benoemd, zal zijne oratio inuuguralis na de groote vacantie houden." Benoemingen en besluite». ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nedcrlandscheu leeuw de heer de Bounder de Melsbroeck, laatstelijk eerste secretaris bij het Belgisch gezantschap. leger. Op verzoek eervol uit Zr. Ms. militaire dienst ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse bij de militaire geneeskundige dienst in Wcst-IndiëC. van Lier. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse de officier van gezondheid 3e klasse bij bovengenoemde dienst C. F. A. Moorrees, thans dienstdoende op Curasao. schutterijen. Benoemd tot 2en 1 uitenant bij de dienst doende schutterij alhier mr. J. Ermerins, thans schutter. consulaten. Erkend als consul van Pruisen te Amsterdam, de heer W. Hepner. SierknleuH's. Jl. Zondag hield de heer A. C. Kamerman, beroepen te Oud-en Nieuw Gastel, zijne afscheidsrede als predi- I kant bij de hervormde gemeente te Fort Bath, naar aan- leiding van 2 Cor. XIII 11. Vervolgens werd hij van zijne betrekking op de gemeente en de classis van Goes op vereerende wijze ontslagen. Naar men verneemt heeft dr. T. K. M. van Baum- hauer, predikant te Zutphen, voor de benoeming van i directeur van liet gesticht ter opleiding van zendelingen te Rotterdam bedankt. Arnhcour.) Marine en leger. Het état-major van Zr. Ms. transportschip de Heldin, te Nieuwedicp binnengekomen, is samengesteld als volgt: kapitein-luitenant ter zee P. AAL Stort, kommandant; luitenants ter zee 2e klasse H. E. A. Frucht, le officier; A. J. Thnrkow, W. J. A. Nolthenins, J. F. van Manen, AV. J. van Loenen, en D. C. Visser; officieren van gezond heid 3e klasse J. C. D. Steendijk en W. H. Visseher van Aalst, en officier van administratie 3e klasse A. J. M. Hu art. Gemengde berichten. Woensdag avond te 10.^ uren heeft zich boven Breda en omstreken eene verschrikkelijke onweersbui ontlast. De bliksem sloeg in het huis, bewoond door den gepensioneerden kapitein Snoers, rukte diens vrouw eene lamp uit de hand, wierp haar op den grond, schoot daarop door den gang, waar hij de pomp van de plaats rukte; boorde een gat in den muur en kwam vervolgens in den gang van het hnis, bewoond door den heer van Gheel Gildemeester, waar hij de gasmeter stuk sloeg, het gas deed ontvlammen en de gaspit uit den muur wrong, schoot toen in de voorkamer, waar hij de gaslamp en het plafond beschadigde en baande zich eindelijk een weg door den schoorsteen, waarvan hij de houten kap en stee- nen hals verbrijzelde. Het ontvlammen van het gas deed in laatstgemeld gebouw brand ontstaan, die echter door doelmatige hulp spoedig was gebluscht. In de mode der damestoiletten heeft men eene be langrijke hervorming te wachten. De voorname Parijsche dames dragen sedert het begin van dit seizoen op hare ochtend-wandelingen geen lange sleep-robes meer, maar korte japonnen. Eindelijk, dus schrijft een Parijsch cor respondent, is meu tot de wetenschap gekomen, dat er voor eene dame niets onpassender is dan een lang kleed, dat bestemd schijnt het straatvuil, eindjes sigaren, en dergelijke van de trottoirs, de straten en allées weg te vegen. Van nu af worden de lange robes alleen in de salons en de schouwburgen gedragen. De weigering der werklieden te Parijs om te wer ken, tenzij hunne looncn worden verhoogd, breidt zich meer en meer uit. Het zijn thans niet alleen de schoen- makers, ververs, hoedenmakers, hoefsmeden, kolcnwer- i kers en wevers; de koetsiers en waschvronwen hebben j gelijke maatregelen genomen. j Door den landbouwer J. Krijger, te Naaldwijk, zijn Zaturdag de eerste nieuwe aardappelen, op den kouden 1 grond geteeld, aangeboden aan Z. M. den koning. Uit Velzen schrijft men 12 dezerNadat de pol derwerkers op betamelijke wijze hunne bezwaren wegens het loon ter kennis der aannemers hebben gebracht, zijn daarvan onderhandelingen het gevolg geweest, die met een gunstigen uitslag zijn bekroond, zoodat de arbeid zal worden hervat. De zaak had aanvankelijk een eenigszins dreigend aanzien, doch de rust is niet gestoord eu er hebben geene ongeregeldheden plaats gehad. In Amerika is het plan geopperd om Ford's theatre, waar Lincoln vermoord is, af te breken en op de plek een gedenkteeken ter zijuer eere te stichten. In Mei wordt te Berlijn eene internationale ten toonstelling van photographïën gehouden, die zeer be langrijk kan zijn. Onder anderen heeft de bekende Engelsche sterrekundige en photograaf Warren de la Rue zijne beroemde oorspronkelijke photographiën van de zonnevlekken, de maan en planeten beloofdNadar zal zijne bij 'kunstlicht genomen afbeeldingen uit de catacomben, Berquet ecu atlas van gephotografeerde pen ningen en munten zenden. Voorts zijn 200 gezichten uit Australië, zeer fraaie afbeeldingen van bouwwerken in Parijs, een reeks Engelsche landschappen enz. toegezegd voor deze tentoonstelling. Den 14 Mei en volgende dagen zullen te Florence de feesten ter eere van den zesden verjaardag van Dante's geboortedag aanvangen. De volgende feestelijkheden zul len dan plaats hebben: inwijding van de tentoonstelling van voorwerpen op Dante betrekkelijk en van andere oudheden in het Palazzo Pretorio; opening van de tentoonstellingen van kunsten en tuinbouw; open stelling gedurende acht dagen van de aan Michel Angelo gewijde gallerij; den I6en buitengewone zitting van de academie Delia Crusca; onthulling van Dante's monument. Vlicrmometerstand. 13 Mei 's a v. 11 u. 56 gr. 14 's morg.7 u. 54gr.'smidd. 1 u. 61 gr. 's av. 11 u. 55 gr. 15 's morg.7 n. 56 's raidd. 1 u. 65 gr. Staten generaal. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 12 Mei. Beraadslaging over het AV est-Indisch regeerings-reglement. In de eerste plaats had heden eenige discussie plaats over de artikelen, die betrekking hebben op den gouver neur, maar ze betrof meer redactie, dan wel het wezen der zaak. Bij art. 15 merkte de heer Schimraelpenninck op, dat de gouverneur iu dit artikel onjuist was voorgesteld als de kolonie te „regeeren" in plaats van „besturen". Hierop werd geantwoord, dat hij namens den koning „regeert", maar dat daardoor bet monarchaal beginsel zelf niet in gevaar gebracht wordt. De heer Schimrnelpennincksteldeechter voor, om overal waar in het art. over „regeering van den gouverneur" gesproken werd, te lezen „bestuur." De heer Jonckbloet verklaarde zich, uit een grammaticaal oogpunt, vóór het amendement, omdat het woord regeeren niet gebezigd wordtin den zin van besturen, ten gevolge eenergedele- geerde bevoegdheid. Het amendement werd aangenomen met'27 tegen 26 stemmen. Bij art. 18 vroeg de heer Godefroi, waarom even als in het Oost-Indische regeerings reglement den gouverneur niet verboden was kooper te worden van schuldvorde ringen ten laste der kolonie? De minister antwoordde, dat dit punt bij de West-Indische comptabiliteitswet kou geregeld worden, doch nadat de heer Godefroi voor gesteld had het verbod in het art. op te nemen, verklaarde hij (lit amendement over te nemen. Bij art. 21 constateerde de heer Rochussen dat de gouverneur alleen verantwoordelijk zal zijn aan den koning, niet aan de staten-generaai. Bij art. 22 (verantwoordelijkheid van den gouverneur) wenschte de heer van Bosse de bepaling te zien verval len, dat do gouverneur verantwoordelijk zou zijn, bijal dien hij uitvoering geeft aan koninklijke besluiten, of be schikkingen waarvan de uitvoering hem door den minister van koloniën niet is opgedragen, omdat ook andere mi nisters hem bevelen zouden kunnen geven wanneer b. v. de gouverneur van Suriname) volgens den wildeskonings daartoe uitsluitend'bevoegd, niet meer onder het depar tement van koloniën zon staan. Een daartoe strekkond amendement word verworpen met 46 tegen 8 stemmen. Bij art. 23 opperde de heer Godefroi bezwaren tegen de bepaling, dat de gouverneur, zonder diens toestem ming, niet als getuige in een rechtsgeding kan worden geroepen. Even als ieder ander, uioet de gouverneur z. i. verplicht zijn getuigenis af te leggen.

Middelburgsche Courant | 1865 | | pagina 1